Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 11.03.2012, 16:23:31
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Ati vazut filmul rusesc Ostrov (insula)?
regia Pavel Lunghin, scenariul Dmitri Sobolev, 2006.
o adevarata predica cu mijloacele filmului, asa cum a dorit regizorul.

se gaseste aici www.arhiva-ortodoxa.info la sectiunea video. se afla si pe torrents, subtitrat in engleza, de o calitate mai buna.

astept impresiile voastre.
eu nu-l gasesc , ma puteti ajuta?
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #192  
Vechi 11.03.2012, 19:17:58
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
eu nu-l gasesc , ma puteti ajuta?
il gasiti si pe youtube
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #193  
Vechi 11.03.2012, 19:41:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
eu nu-l gasesc , ma puteti ajuta?
http://www.youtube.com/watch?v=9zhHwjJzpmo

M-aș mai uita la filme de genul ăsta...
Reply With Quote
  #194  
Vechi 22.03.2012, 10:18:03
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Urmatoarele filme/documentare nu toate sunt duhovnicesti ca Ostrovul , insa mie mi-au placut si le-am gasit f.interesante:

Românii uitați: moldovenii din stânga Nistrului. Inochentiștii

Fiul munților (1981)

Oameni pe străzi (2002)

Țara Moților (1939)


Stefan cel Mare (1974)

Întoarcerea lui Vodă Lăpușneanu (1980)

Mircea cel Batran (1989)

Mihai Viteazul (1970)

Vlad Țepeș

Drumul oaselor (1980)

Burebista (1980)

100 de lei (1973)

Am fost 16 (1978)

Iancu Jianu, haiducul (1981)

Pentru patrie (1978)-"Film închinat celor ce și-au vărsat sângele pentru Patrie în anii 1877-1878".

Chudo, Minunea. Чудо (Стояние Зои) 2009

Mitropolitul Bartolomeu Anania - Documentar memorabil, marturii remarcabile

Povestea bisericilor dărâmate și a celor translatate

Documentar despre Patriarhul Iustinian Marina

Mărturisiri din mlaștina disperării

Mănăstirea Bănceni - fortăreața străbună

Pentru Numele Meu (2005)
“In numele Meu” – un foarte frumos film de scurt metraj despre un preot si un copil.
Regizor: Maria Mojar. Premiul pentru cel mai bun film la al XXV-lea festival VGHIK din Moscova, anul 2005.

Țarul (Царь) 2009

Scrisori catre parintele Iacob (2009)


Capela Îngerului - Придел Ангела (Pridel Anghela) 2009

Six - The Mark Unleashed (Un film despre creștinism și cipuri)

Agresiunea Virtuală (Documentar)

Binecuvântată fii închisoare ( film Ortodox )

Filmul, bazat pe fapte reale, ne poarta in Romania sfarsitului anilor 1940 si inceputul anilor 1950, o Romanie stalinista unde regimul la putere incepe prigoana impotriva propriului neam si propriei credinte.

"Spre deosebire de ruși sau de greci, românii au cunoscut foarte puține filme ortodoxe realizate în România. De asemenea, foarte îngrijorător este faptul că: spre deosebire de ruși, care au avut mulți episcopi ce au suferit în închisoare pe vremea comunismului, Pariarhia Română nu a avut niciun ierarh care să fi suferit în vremurile acelea de pribegie. Ceea ce este clar, românii au avut mulți trădători. Asta o știm sigur, chiar dacă ultimul comunicat al Patriarhiei arată indignarea sa datorită scoaterii la lumină a dosarelor de colaborare cu securitatea. Viața părintelui Dimitrie Bejan adeverește cel mai clar cât de mult se îngrijeau clericii români de mântuirea oamenilor, și cât de mult râvneau să își sape colegii pe care îi vedeau că le predică la credincioși, îi apropie mai mult de Biserică, sau pe oamenii care chiar ascultă cuvântul preotului. Am spus aceste cuvinte nu pentru a defini filmul pe care îl postez în continuare, ci pentru a aminti câte ceva din perioada aceea care a trecut acum sub umbra “partidelor democrate” din România, care fiind conduse de aceleași structuri Bolșevice și Moscovite, mențin același regim în România, sfidând chiar și presupusele drepturi ale omului.

În continuare vom vedea un film realizat în țara noastră, care ne aduce aminte de perioada de chin și jale a poporului român trecut prin ghiarele morții și rămas abia viu, cum a rămas omul ce se cobora de la Ieerusalim în Ierihon și a căzut între tâlhari, care după ce l-au furat și l-au rănit, au fugit lăsndu-l aproape mort. Deci, mergând Mântuitorul spre el, l-a ridicat de jos, i-a legat rănile și l-a dus la locul unde să se vindece. Așa și în filmul ce va urma. Dumnezeu i-a dus pe oameni în acele locuri pentru a su feri și prin suferință să-l cunoască pe Dumnezeu, și să MULȚUMESCĂ PENTRU CĂ I-A LUMINAT ȘI PE EI, căci în viața de zi cu zi, înainte de a fi închiși, nu erau râvnitori să-l cunoască pe Dumnezeu."

Valeriu Gafencu - Noaptea patimirilor

Noaptea Patimirilor – film documentar realizat de Radu Dinu cu marturisitorii inchisorilor comuniste. Marturii despre martiriul lui Valeriu Gafencu, numit de Nicolae Steinhardt “Sfântul închisorilor”, unul din miile de români, care au murit în închisorile regimului comunist.

Golgota Basarabiei (2010)

Un film documentar despre crimele comunismului in Basarabia
Filmul a fost realizat la Studioul „Moldova-film”, avându-i ca scenariști pe Victor Vasilache și Ion Chistruga, iar regia este a lui Ion Chistruga și Alina Ciutac și reprezintă drama neamului nostru în timpul regimului totalitar stalinist. Documentarul prezintă viața poporului basarabean de la 1940 încoace – popor care a trecut prin deportări, foame, lagăre de concentrare, colectivizare etc.

Dacii (1966)

A fost odată în Transilvania (2007)

În noaptea de 13 spre 14 septembrie 1940, trupe ale regimentul 201 motorizat Budapesta, împreună cu unii localnici maghiari și cu membri ai organizației Nemzetőrség (“Straja națiunii”) au declanșat un holocaust în comuna Ip din județul Sălaj, precedat de torturi și violuri.

Oglinda / Inceputul Adevarului [Regele Mihai]


Blestemul satanic al comunismului

Generalul Ion Antonescu și armata română în anii celui de-al doilea război mondial

Independenta Romaniei 1912

România Ciopârțită-(Pactul Ribentrop-Molotov)

Țara Moților (România) - O istorie nescrisă

Undeva în Est (1991)

UN FILM ROMANESC EXTREM DE RAR !! - DUHUL AURULUI ( LADA)

Aromânii din Pind la începutul secolului XX

In memoriam românului basarabean Gheorghe Ghimpu

Primul film documentar despre Eminescu

Dupa-amiaza unui tortionar (2001)

Constantin Brâncuși, documentar România

Odessa in flacari

[se gasesc pe youtube, google, http://filmeromania.blogspot.ca/ , http://filmeortodoxe.blogspot.ca/
Reply With Quote
  #195  
Vechi 12.06.2012, 06:19:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow Oameni de Stat (nu degeaba): Washington, Hamilton, Adams, Jefferson and others

Pentru cei pasionați să învețe din istorie, și nu numai a României.

"Founding Brothers" - o producție a History Channel (eu am văzut-o pe DVD) care recreează nu numai personalitățile ci și atmosfera vremii, cea imediată după Revoluția Americană și semnarea Declarației de Independență din 1776 - aici una din (sub)părțile vol.1: A More Perfect Union.

Cred că situația se pretează la învățăminte atât de ordin personal, cât și de angajament ca și stat unitar.

http://www.youtube.com/watch?v=VyVza...feature=relmfu

NB: filmul durează în total peste 3 hrs - dacă aveți ocazia, cumpărați-l și n-o să vă pară rău.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 12.06.2012, 11:07:16
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu imi aduc aminte de un film candva vazut pe Hallmark, cu un baietel ranit care se adaposteste de atacatorii sai pe o schela, deasupra unui crucifix dintr-o biserica (probabil catolica), intr-un orasel de provincie. A doua zi, pe crucifix se gasesc urme de sange, ceea ce este vazut drept o mare minune. Locuitorii erau oameni mai nedusi la biserica, fiecare cu problemele lui lumesti, si duhovnicesti, unul avea o mama foarte bolnava, pe care trebuia sa o ingrijeasca, doi soti se certau incontinuu si viata lor devenise un iad... Cum aud de minune,incet-incet, se umple biserica, ploua cu acatiste, oamenii gasesc o speranta pentru problemele lor si incep sa se roage, incep sa schimbe ceva in viata lor. Chiar si cei mai sceptici ajung sa prinda o farama de credinta si se intampla cate un miracol in casele si in inimile lor (sotii se impaca, fiul capata dragoste pentru mama sa bolnava, care moarein bratele sale...) Intre timp, picaturile de sange fusesera trimise de catre preot spre investigatie. Baietelul, care trecuse prin mari framantari, vazand intorsatura pe care au luat-o lucrurile, isi face curaj si ii marturiseste ca s-a ascuns pe o schela si ca sangele gasit trebuie sa fie al sau, nu al lui Hristos. Preotul nu doreste sa divulge nimic, gandindu-se ca astfel oamenii ar crede ca au fost mintiti, si-ar pierde credinta si este convins ca ceea ce s-a intamplat in vietile lor nu este rodul unei intamplari. In final, ajunge si confirmarea ca picaturile de sange sunt de provenienta necunoscuta si ca nu au ADN uman.

Pe mine m-a impresionat mult, dar nu as sti sa spun cum se numeste - poate l-a vazut cineva si are date mai exacte.

Cred că e vorba de filmul "Miracolul din Maldonado".
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)

Last edited by mishi55; 12.06.2012 at 11:12:33.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 12.06.2012, 12:23:04
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Cred că e vorba de filmul "Miracolul din Maldonado".
se poate vedea si online?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #198  
Vechi 12.06.2012, 12:36:31
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Nu cred că se poate vedea online, dar cred că ai șanse să-l găsești pe torente sau pe odc. Am intrat pe imdb și am găsit:

The Maldonado Miracle (2003)
TV Movie - PG 99 min - Drama | Family


In a small, dying town, the residents' faith is tested when a statue of Jesus seems to be shedding real tears of blood.

Director:
Salma Hayek
Writers:
Theodore Taylor (novel), Paul W. Cooper (teleplay)
Stars:
Peter Fonda, Mare Winningham and Rubén Blades |
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #199  
Vechi 19.06.2012, 05:20:34
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
cu un baietel
Cuvinte interzise pentru un ortodox: baietel, zaharel, mucisori, chilotei, rahatel, bisericuta, cocosel, puicuta, curulet, dorulet, copilas, ciobanas.

Cuvinte recomandate: baiat, zahar, muci, chiloti, rahat, biserica, cocos, puica, cur, dor, copil, ciobanas, Doamne. AMIN+ (aminel? aminas? aminica? aminuletz? aminisor?)

P.S. Daca nu tii neaparat sa fii ortodox, poti sa fii, desigur, un simplu om intreg. Mai ales daca ai studiat Literele.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 19.06.2012, 09:30:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Cuvinte interzise pentru un ortodox: baietel, zaharel, mucisori, chilotei, rahatel, bisericuta, cocosel, puicuta, curulet, dorulet, copilas, ciobanas.

Cuvinte recomandate: baiat, zahar, muci, chiloti, rahat, biserica, cocos, puica, cur, dor, copil, ciobanas, Doamne. AMIN+ (aminel? aminas? aminica? aminuletz? aminisor?)

P.S. Daca nu tii neaparat sa fii ortodox, poti sa fii, desigur, un simplu om intreg. Mai ales daca ai studiat Literele.

Hai ca m-ai facut sa rad cu pofta. Sa stii ca unii diminutiveaza si abstractele - curajel, rabdarica, minutel -, alea chiar zgarie pe creier. Cu adevarat valoare derizorie.

Unde scrie ca ortodocsii si literatii nu au voie la diminutive?! :))))) Obtin diferite efecte stilistice. Pana sa ajung un om intreg, sunt si eu un homuncio, un biet omulet, adica...


Eh, mai facem si noi haz de necaz unii de altii
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme criogenicul Generalitati 57 11.10.2017 21:29:45
Filme ortodoxe Adriana Cluj Resurse ortodoxe on-line 216 27.04.2017 18:30:50
filme? scutariusilviu Generalitati 18 23.08.2015 13:46:10
Filme crestine rafella Generalitati 12 19.05.2011 20:20:04