Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 08.03.2007, 01:10:10
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Trebuie sa intelegem ca bisericile lipovenesti sunt biserici de rit vechi, nu de stil vechi.
"Cultul Crestin de Rit Vechi ("Biserica lipoveneasca") cuprinde credinciosii ortodocsi rusi veniti in Tarile Romane, incepand cu prima jumatate a secolului al XVIII-lea, ca urmare a persecutiei si teroarei dezlantuite de Biserica Ortodoxa Rusa si autoritatile rusesti, pentru ca nu au fost de acord cu reformele in ritualul cultului initiate de Patriarhul Nikon, la mijlocul secolului al XVII-lea. In timpul perioadei de persecutie, o parte dintre membrii miscarii impotriva reformei lui Nikon au fugit in Polonia, Austria, Suedia, Prusia, Moldova, Dobrogea, iar cu timpul au ajuns si in America de Nord, Manciuria si chiar in Australia."
"Credinciosii crestini de rit vechi se considera pastratorii "adevaratei credinte ortodoxe" si a vechilor randuieli traditionale ale Bisericii Ortodoxe, pastreaza calendarul pe stil vechi, iar serviciile religioase le oficiaza in limba slavona."

BOSV este biserica ortodoxa romana asa cum era ea inainte de reforma calendaristica introdusa in sanul bisericii de personalitati cu mare influenta politica la acea vreme (1924). BOSV nu s-a format inainte sau dupa schimbarea calendarului in biserica ortodoxa din Romania ci a existat mereu, ignorand acest curent ecumenist, reformist.

Doamne ajuta!
  #162  
Vechi 08.03.2007, 03:27:38
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilinta
Sfantul Ioan Hozevitul a trimis poezii scrise calugarilor cunoscuti de la Neamt care erau pe stil nou.
Citeste in "Hrana duhovniceasca" pagina 521 (In luna ianuarie 1955 s-a hotarat in sinodul Patriarhiei
Ecumenice, ca Biserica Ortodoxa sa numere..) pentru a vedea ca Sfantul recunostea Constantinopolul.
Cei de pe stil vechi(de la Slatioara nu din Rusia sau Atos) nu-L recunosc ca Sfant pe Ilie
Lacatusu. Sfantul Simeon N T a spus ca cine are ceva impotriva celui mai mic sfant din Imparatia Cerului
nu va intra in ea.Daca nu a botezat a doua oara( mirungere cu marele mir) asa cum fac astazi cei de
pe stil vechi,Glicherie poate sa fie sfant. Daca a botezat a 2 oara este eretic si-L dau anatema.
Am sa citez si eu din aceeasi carte si poate ne este de folos tuturor (pagina 527):

"Din vremea aceea a ramas si o scrisoare a Cuviosului Nicodim, adresata catre Patriarhul Grigore pentru un monah roman din Transilvania, care nu avea botezul adevarat.

Iata cuprinsul acestei scrisori:

Preasfintite Stapane si dumnezeiescule Patriarh a toata lumea! Aducatorul acestei scrisori, care este de origine din Transilvania si are botezul (sau mai bine sa zic desbotezul) fiind molipsit de intinaciunea latinilor, vine prin mijlocirea mea, catre Inalt Preasfintia voastra, cerand calduros ca sa fie botezat cu botezul Bisericii noastre de Rasarit. Deci atat el, cat si eu, ne rugam de a voastra inima urmatoare lui Hristos si apostoleasca, ca sa trimiteti intarit prin ordin scris oficial pe numitul monah, ne-monah, adica fara darul calugariei, catre duhovnicul roman Parintele Grigore din manastirea Pantocrator. Caci acela, fiind de acelasi neam si de aceeasi limba cu dansul, poate sa-l invete si sa-l innoiasca cu botezul nostru, precum el insusi si eu ne rugam mai mult lui Dumnezeu ca dupa alte cereri de mantuire sa aiba si calatorie usoara, sa fie calauzit la tronul Preafericirii voastre si sa aleaga calea cea buna spre folosul a tot poporul crestinesc. Pentru aceasta, cerandu-va rugaciuni, raman, socotindu-ma cel mai mic dintre slugile voastre.

ss) Nicodim

Din actul acesta se vede cat de multa paza era in vremea aceea de a nu primi in manastire pe cei ce sunt botezati prin stropire. Despre lucrul acesta ne putem incredinta si din cartile Cuviosului Paisie de la Neamt, care nu primea nicidecum in obstea lui pe cei care veneau din Transilvania ori din Bucovina, unde se boteza prin stropire."

Sfantului Nicodim ar putea fi acuzat de practicarea celui de-al doilea botez insa el se referea la botezul (desbotezul) celor din biserica unita cu Roma.
Eu cred ca azi traim vremuri chiar mai grele decat cele din perioada Sfantului Nicodim pentru ca azi in multe din bisericile ortodoxe de stil nou se boteaza prin stropire (pe motiv ca nu e apa destula sau ca e frig sau ca se traumatizeaza bietul copilas). Sa nu va surprinda ca in aceleasi biserici in care se savarseste acest "desbotez" se fac si nunti in post, pe bani (vezi biserica Sf Elefterie din Bucuresti).
Atunci sa intelegem ca nu e vorba de un "al doilea botez" pentru cei se ce intra in BOSV ci de fapt e vorba de primul si singurul botez ortodox.

Doamne ajuta!

  #163  
Vechi 19.03.2007, 00:41:57
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

"Calendarul religios este ca o icoana. Pana cand lemnul nu este pictat cu chipul Mantuitorului, el ramane lemn, si n-ar fi nici un pacat daca l-am taia si pune pe foc, dar dupa pictare devine un obiect sacru, de minuni-facator. La fel si calendarul! El se cheama "iulian" pana cand Biserica scrie pe el data Pastelui, socotind Pascalia dupa el, precum si Tipicul Mare. Din acel moment, el devine o icoana a timpului, prin care practica Bisericii transforma timpul in eternitate. Astronomia sau acuratetea matematica nu mai conteaza, deoarece acum problema a devenit una strict eclesiastica, adica o problema bisericeasca."

http://eresulcatolic.50webs.com/calendar.html
  #164  
Vechi 27.03.2007, 14:37:29
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu inteleg un lucru,de cei userii acestui forum care au declarat ca sunt pe stil vechi(rit vechi)nu participa la conversatiile din toate topicurile,ci doar la acesta legat de alte confesiuni???....doar dogma este aceiasi,credinta este aceiasi,numai sarbatorile sunt decalate din calendar.Chiar nu inteleg!!!,ar putea frumos sa poarte conversatii in toate domeniile ca doar traim in aceiasi societate...sub acelasi cer!...spiritual,daca vreti asa.
  #165  
Vechi 27.03.2007, 15:37:41
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

La inceput, am crezut (in dorinta mea curata de a afla mai multe informatii si surse informationale) ca pe forumuri religioase gasesti persoane curate, dornice de a ajuta cand cineva are nelamuriri si dornice de a intelege mai mult din prezentul si trecutul Bisericii Ortodoxe. Toti avem de invatat.
Am participat pasiv (adica doar am citit) de pe alte topicuri si, din pacate, de multe ori am gasit altceva decat ce mi-am dorit. Eu unul ma multumesc sa ma indrepte Dumnezeu, prin parintii cu care stau de vorba, catre informatiile dorite pentru ca altcumva e foarte greu. Se vorbeste prea mult in loc sa se faca ceva.
  #166  
Vechi 09.04.2007, 15:39:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

HRISTOS A INVIAT!,oameni buni care pastrati nestirbita credinta dreptmaritoare,care nu taiati posturile asa dupa pofta inimii si apoi sa va impartasiti ca si cum vrednicia ar fi mai mare decat dogmele bisericesti,voi care va osteniti atat de mult convinsi ca plata voastra este in ceruri si nadejdea nu e in zadar.Hristos a inviat!
Din pacate la bisericile pe stilul nou oamenii,aproape toti,pleaca acasa dupa ce i-a sfanta lumina,iar preotii nu mai au cu cine sa aduca slava Invierii,cantarile acestei sarbatori sunt atat de frumoase ca nici nu-si inchipuie oamenii care le ignora cata mangaiere sufleteasca le pot aduce.La bisericile de pe stilul vechi,cele de mir precum si in cele din manastiri,slujba de inviere tine pana la 7 dimineata,si aproape 90%dintre credinciosi participa la aceasta,acolo sarbatorile nu sunt doar formale,tinute doar ca niste traditii sociale,acolo se simte duhul comuniunii spirituale in virtutea slujirii Lui Dumnezeu cel Atotstapanitor.
Nu vreau sa supar pe nimeni,dar,intr-un fel,ma doare cand vad ca la bisericile pe nou lumea se grabeste sa plece dupa ce se da Sfanta Lumina,este o singura si Mare noapte cand oamenii ar trebui sa privegheze si sa laude Invierea Domnului,inviere datatoare de sperante.
TARE FRUMOASE SUNT TROPARELE SI CONDACELE INVIERII!!!!
  #167  
Vechi 17.04.2007, 16:58:25
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

ADEVARAT A INVIAT
  #168  
Vechi 17.04.2007, 17:22:39
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

precizare:
BOSV recunoaste Noul Ierusalim ca secta
(Revista Catacombele Ortodoxiei Nr.2 Mai 1999)
Deci noi nu avem nici o comuniune cu Noul Ierusalim
  #169  
Vechi 18.04.2007, 19:52:19
amabila amabila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 10
Implicit

ADEVARAT A INVIAT
  #170  
Vechi 18.04.2007, 19:59:26
amabila amabila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 10
Implicit

ADEVARAT SUNT FRUMOASE TROPARELE SI CONDACELE INVIERII PENTRU CINE LE CUNOASTE DE CIND SUNTEM COPII
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 15:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07