Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 16.11.2012, 15:02:33
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Din tainele castraveteleui

In sfarsit, o discutie la care dovediti multa pricepere :) ... ar fi bine ca pe viitor sa va raporti mai des la "castravete".

Last edited by neica_nimeni_altul; 16.11.2012 at 15:05:56.
  #122  
Vechi 16.11.2012, 15:38:43
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Adică eu dacă mănânc ca porcu' zacuști, castraveți, sarmale de varză (de post) se numește că țin post?
Ce inseamna, in acest caz, "ca porcu'"? Trebuie sa maninci, in post, 2/3 din cantitatea care te satura in mod obisnuit, asa zic Sfintii Parinti. Altfel, nu e post, ci imbuibare. Eu zisesem in gluma faza cu poftitul-de-castraveti, Mare Maestru al Umorului, nu te'ai prins? :P
  #123  
Vechi 16.11.2012, 16:15:54
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Marele Isihast Gheron Iosif al secolului XX

Pentru cei ce nu i-au cunoscut sfintenia, despre acesta (pe scurt) este vorba: http://www.crestinortodox.ro/parinti...tul-98930.html


Citind cartea "Staretul meu Iosif Isihastul" scrisa de ucenicul sau Efrem Filotheitul (impreuna cu multe alte carti scrise de ucenicii sai despre el), am intalnit urmatorul fragment FOARTE reprezentativ:

La pagina 237, capitolul care se cheama: "Harisma inainte-vederii si a stravederii Staretului" intalnim urmatoarele:

"Odata pe cand staretul inca se afla la Schitul Sfantului Vasilie, a mers pana sus la kirako, la ieromonahul Gherasim. Acolo se afla un oarecare mirean. Staretul s-a apropiat de el si i-a spus:
- Aveti asupra dumneavoastra o oarecare greseala, care insa este grava
- Ce greseala am? a intrebat mireanul.
- Nu cunosc, a raspuns Staretul, dar totusi aveti o greseala foarte grava
- Si nu putem sa o aflam?
- Acum, ziua, nu o putem afla. Daca vrei, vino la noapte jos, la coliba mea(nota personala: Gheron Iosif priveghea intre 10 si 12 ore pe noapte cu Rugaciunea lui Iisus si orice lucru pe care il facea, il facea cu instiintare de la Dumnezeu, in vremea rugaciunii)
- Gheronda, voi veni dupa miezul noptii.
Intr-adevar, la miezul noptii mireanul a mers la coliba Staretului si au inceput sa discute. Iar la sfarsit, ce s-a descoperit? Mireanul, desi era absolvent al Facultatii de Teologie, scrisese o carte in favoarea teoriei darwiniste, cea a evolutiei speciilor!
- Bine, i-a spus Staretul, dar atunci cand expui o teorie, de ce nu-i citezi pe teologii ortodocsi, pe Sfintii Parinti, ci pe altii, pe protestanti, pe evrei, pe masoni... Acestia nu sunt crestini! De ce nu-i citezi pe Sfintii Parinti? Asa se argumenteaza o terie, fie cu citate din Sfanta Scriptura, fie din purtatorii de Dumnezeu Parinti.
Teologul a primit observatia si a inteles ca are o pozitie gresita fata de aceasta teorie.In cele din urma i-a cerut Staretului sa-i spuna cum de si-a dat seama de aceasta.
- Ieri, i-a raspuns Staretul, cand m-am apropiat de tine, am simtit o duhoare venind dinspre tine si atunci am inteles ca ai asupra ta o oarecare greseala."


Luati aminte!
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)

Last edited by LgMihail; 16.11.2012 at 16:21:40.
  #124  
Vechi 16.11.2012, 17:04:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Adică eu dacă mănânc ca porcu' zacuști, castraveți, sarmale de varză (de post) se numește că țin post?
pentru tipicari, untul de lemn e cam de dulce :D
adică zacusca, sarmalele fie de post, tot fe conține ulei ... doar la dezlegari.
  #125  
Vechi 16.11.2012, 19:53:57
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Thumbs up Logic si corect

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
"Mireanul, desi era absolvent al Facultatii de Teologie, scrisese o carte in favoarea teoriei darwiniste, cea a evolutiei speciilor!
- Bine, i-a spus Staretul, dar atunci cand expui o teorie, de ce nu-i citezi pe teologii ortodocsi, pe Sfintii Parinti, ci pe altii, pe protestanti, pe evrei, pe masoni... Acestia nu sunt crestini! De ce nu-i citezi pe Sfintii Parinti?
Asa se argumenteaza o teorie, fie cu citate din Sfanta Scriptura, fie din purtatorii de Dumnezeu Parinti.

Teologul a primit observatia si a inteles ca are o pozitie gresita fata de aceasta teorie" - Gheron Iosif Isihastul http://www.crestinortodox.ro/parinti...tul-98930.html
Logica elementara ne invata ca un om de stiinta cand formuleaza sau explica o teorie trebuie sa se bazeze in argumentatie strict pe aparatul matematic specific domeniului lui. La fel de logic si corect trebuie sa faca si un crestin ortodox, sa-i citeze pe Sfintii Parinti, sa folosesca citate din Scriptura sau citate ale teologilor ortodocsi recunoscuti de biserica, atunci cand expune un punct de vedere. Cine nu face asa este posibil sa nu fie crestin ortodox! AMIN !

Last edited by neica_nimeni_altul; 16.11.2012 at 20:08:22.
  #126  
Vechi 16.11.2012, 23:56:22
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
O baba la piata spunea ca s-a ieftinit benzina, cum comentati asta ?
Si subiectul interesant era ... ceva mai tarziu !

"unii biologi au spus ca secventa gentica a citocromul c sugereaza un stramos comun" exact asa au crezut unii biologi rusi, chiar au facut foarte multe experimente in acest sens o perioada de 15 ani, prin 1925. Rezultatul tuturor incrucisarilor posibile dintre maimuta si om a fost egal cu zero, ovulul nu s-a putut fecunda/fertiliza, in acest fel a picat in derizoriu ipoteza stramosului comun.
O perioada de 10 ani (1950-1960), comunitatea stiintifica din intreaga lume, stiind de esecul acestui experiment, s-au ferit sa mai invoce evolutionismul ca pe o ipoteza credibila. Daca urmariti History veti putea vedea (in reluare) un reportaj foarte recent in acest sens, se intituleaza "secretele esecurilor stiintifice" sau ceva de genul ...
te referi la Ivanov. Argumentul tau cu maimutele e prost construit, ca e sintetizat sub forma: nu ne putem inmultii cu oile, desi avem acelasi Adn, deci evolutia nu merge.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #127  
Vechi 17.11.2012, 00:01:26
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
"Citocromul c este o proteina esentiala gasita in toate organismele, chiar si la eucariote si bacterii. Mitocondria celulei contine citocromul c, ce are rol in fosforilarea oxidativa... Nu exista motiv pentru a presupune ca doua organisme diferite care au aceeasi secventa de proteine sau chiar si secvente similare, nu pot fi inrudite (aici e un fel de presupunere).
Oamenii si cimpanzeii au exact aceeasi secventa a citocromului c."
http://www.descopera.org/ipoteza-unui-stramos-comun/

Se pare ca procentul de apa din corp la om este foarte apropiat de procentul de apa din castravete. Inca nu s-a lansat teoria ca suntem rude cu castravetele sau ca ne tragem din el.
deci eu nu inteleg: cum daca o proteina e prezenta in toate organismele, din ce in ce mai asemanatoare in cresterea complexitatii, si e identica la maimuta, nu e argument pt inrudirea acelor organisme?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #128  
Vechi 17.11.2012, 00:02:50
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
te referi la Ivanov. Argumentul tau cu maimutele e prost construit, ca e sintetizat sub forma: nu ne putem inmultii cu oile, desi avem acelasi Adn, deci evolutia nu merge.
deci oile si oamenii sub formati din lucruri diferite la nivel celular, vroiam sa zic.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #129  
Vechi 17.11.2012, 00:08:24
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Pentru cei ce nu i-au cunoscut sfintenia, despre acesta (pe scurt) este vorba: http://www.crestinortodox.ro/parinti...tul-98930.html


Citind cartea "Staretul meu Iosif Isihastul" scrisa de ucenicul sau Efrem Filotheitul (impreuna cu multe alte carti scrise de ucenicii sai despre el), am intalnit urmatorul fragment FOARTE reprezentativ:

La pagina 237, capitolul care se cheama: "Harisma inainte-vederii si a stravederii Staretului" intalnim urmatoarele:

"Odata pe cand staretul inca se afla la Schitul Sfantului Vasilie, a mers pana sus la kirako, la ieromonahul Gherasim. Acolo se afla un oarecare mirean. Staretul s-a apropiat de el si i-a spus:
- Aveti asupra dumneavoastra o oarecare greseala, care insa este grava
- Ce greseala am? a intrebat mireanul.
- Nu cunosc, a raspuns Staretul, dar totusi aveti o greseala foarte grava
- Si nu putem sa o aflam?
- Acum, ziua, nu o putem afla. Daca vrei, vino la noapte jos, la coliba mea(nota personala: Gheron Iosif priveghea intre 10 si 12 ore pe noapte cu Rugaciunea lui Iisus si orice lucru pe care il facea, il facea cu instiintare de la Dumnezeu, in vremea rugaciunii)
- Gheronda, voi veni dupa miezul noptii.
Intr-adevar, la miezul noptii mireanul a mers la coliba Staretului si au inceput sa discute. Iar la sfarsit, ce s-a descoperit? Mireanul, desi era absolvent al Facultatii de Teologie, scrisese o carte in favoarea teoriei darwiniste, cea a evolutiei speciilor!
- Bine, i-a spus Staretul, dar atunci cand expui o teorie, de ce nu-i citezi pe teologii ortodocsi, pe Sfintii Parinti, ci pe altii, pe protestanti, pe evrei, pe masoni... Acestia nu sunt crestini! De ce nu-i citezi pe Sfintii Parinti? Asa se argumenteaza o terie, fie cu citate din Sfanta Scriptura, fie din purtatorii de Dumnezeu Parinti.
Teologul a primit observatia si a inteles ca are o pozitie gresita fata de aceasta teorie.In cele din urma i-a cerut Staretului sa-i spuna cum de si-a dat seama de aceasta.
- Ieri, i-a raspuns Staretul, cand m-am apropiat de tine, am simtit o duhoare venind dinspre tine si atunci am inteles ca ai asupra ta o oarecare greseala."


Luati aminte!
bun, o observatie pertinenta. se noteaza, desi as vrea sa adaug: nici noi sa nu argumentam creationismul cu argumente protestante.

Deci cu Sfintii Parinti ziceti?
Bun, nici o problema. Ce zic Sfintii Parinti referitor la aparitia animalelor in Geneza(cu citat si toate cele)?

p.s.: prefer sa nu aud a suta ora: sa nu inteleaga cineva ca apa nu e apa,etc.. S-a notat si asta.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #130  
Vechi 17.11.2012, 00:26:13
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
bun, o observatie pertinenta. se noteaza, desi as vrea sa adaug: nici noi sa nu argumentam creationismul cu argumente protestante.

Deci cu Sfintii Parinti ziceti?
Bun, nici o problema. Ce zic Sfintii Parinti referitor la aparitia animalelor in Geneza(cu citat si toate cele)?

p.s.: prefer sa nu aud a suta ora: sa nu inteleaga cineva ca apa nu e apa,etc.. S-a notat si asta.
Uite ce zic: batranul Kiriil al Constantinopolului intr-una din rugaciunile sale de dimineata, slavind pe Dumnezeu, zice:

"Ca precum fara de Tine nimenea nu putea sa le zideasca pe toate, asa nici ele una de alta nu era cu putinta sa se zideasca, ci de singur Darul si puterea Ta, ca Tie toate sa slujeasca - de la Care s-au si facut - ..." Si continua rugaciunea..


Evolutionismul este preluat tot de la pagani si dateaza din perioade foarte vechi. Mai exact ideea de evolutionism era contemporana cu proorocii Vechiului Testament:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria...u%C8%9Bioniste


Mie mi s-a parut extrem de suficienta marturia acestui sfant. Este unul dintre putinii din vremea noastra ajuns la o astfel de masura. Citeste-l, te vei folosi mult! Vedeniile lui sunt o desfatare, iar sfaturile sale simple dar EXTREM de profunde sunt o adevarata teologie izvorata din rugaciune. Nu degeaba ucenicii lui au devenit toti egumeni si chiar si un episcop din cate-mi amintesc. Curand va fi canonizat.

A te pune in locul acelui darwinist inseamna ca trai o experienta colosala: o asa indreptare greu mai vezi. Dar talcuieste-ti singur intamplarea: Dumnezeu nu a ingaduit sa i se raspunda de la bun inceput, ci i s-a testat sinceritatea si smerenia. A fost sincer in cautari si a venit "la mierzul noptii" (deci tarziu in noapte, facand rabdare). Apoi a avut smerenia de a recunoaste greseala sa, inaintea "titanului" duhovnicesc (cum adesea este numit) si a descoperirilor Harului.


"Fiecare monah sau mirean, in functie de gravitatea pacatelor, are o duhoare aparte" - spune in alt loc Parintele, ucenicului sau Efrem Katunakiotul (un alt sfant si pustnic).
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Subiect închis

Tags
evoluționism teist, geocentrism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
Ce este o erezie ? STEPHAN Dogmatica 16 15.06.2012 17:58:42
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 14:37:40
Este islamismul (musulmanismul) o erezie ariana? mihailt Generalitati 24 01.08.2010 13:17:27