Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Sfintii Apostoli Petru si Pavel
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.02.2011, 13:16:34
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica

Eu una văd faptul că i se acordă semnificații satanice crucii Sf. Apostol Petru, ca pe o jignire la adresa lui. Mintea umană a transformat-o în simbol satanic.

E adevărat că pe noi ne-a mântuit crucea dreaptă, a lui Iisus, și trebuie pe ea să o cinstim cel mai mult, însă și pentru celelalte cruci avem o oarecare venerație, ca dovadă că ne închinăm și la celelate cruci, dacă avem o bucățică într-o raclă.

Parcă și văd că dacă am avea într-un loc, crucea Sf. Apostol Andrei, crucea Sf. Apostol Petru și celelate cruci ale apostolilor, la toate ar fi coadă mare, ca să le sărute lumea, dar la crucea lui Petru, când ar vedea-o întoarsă, ar avea o reținere să se apropie. Judecând obiectiv, credeți că acea cruce ar avea mai puțină valoare, n-ar fi sfântă? Nu s-a răstignit pe ea un mare sfânt?

Dacă n-ar fi fost unii cu atâta imaginație, această cruce ar fi fost la fel ca și crucea în formă de X, una pe care s-a răstignit un apostol. Și așa ar fi corect să fie.


Sf. apostol Petru argumentează astfel alegerea de a se răstigni cu capul în jos: "Iisus Hristos a venit jos pe pamant din ceruri, a fost rastignit pe pamant cu crucea stand dreapta, si acum el m-a chemat pe mine, de pe pamant in ceruri. De aceea, crucea mea trebuie sa fie o cruce inversata, ca pasii mei sa se indrepte spre ceruri. Nu sunt demn sa fiu rastignit ca Domnul meu".

Dacă ar fi fost satanistă, credeți că s-ar mai fi răstignit Sf. Petru pe ea? Sau credeți că era satanist? (Doamne ferește!) Sau credeți că nu Duhul Sfânt i-a insuflat aceste vorbe?

Iată că Sf. Apostol Petru i-a dat o semnificație pozitivă, pe care unii au distorsinat-o. Probabil c-au zis "Ia să luăm și noi un simbol religios și să-l facem simbol satanic!"
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 02.03.2014 23:59:31
Crucea vietii georgeval Generalitati 20 16.12.2012 13:22:43
Crucea Ioana-Andreea Secte si culte 70 13.01.2011 19:58:47
Crucea catolica Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 135 06.12.2010 23:45:33
Crucea Lui - comoara mea Ioan_Ciobota Generalitati 0 30.03.2007 11:24:39