Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 07.03.2012, 10:09:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
doamna am 34 ani. Eu nu am zis ca sarutul nu e nimic special. Intr-un mesaj anterior am zis ca partenerul isi pune toata dragostea in sarutul daruit partenerei. Eu consider aberanta ideea ca 2 tineri care au o relatie sa nu se sarute timp de 1 an de zile pe motiv ca sarutul=pacat. Ce, dupa 1 an de zile e dezlegare la sarutari?
Din proprie experienta as spune ca sarutul nu este de post. L-am probat in posturi si am ajuns la concluzia ca nu este de post.
(cu exceptia celui de "la revedere", poate)

Dar ce stiu eu de "toata iubirea" concentrata in sarut?
Eu sunt fire practica. Am nevoie de "toata iubirea" sa ma ajute sa tin postul :).
Sa cumpere varza (pe care el nu o mananca) si tahini (cand nu stie ce-i aia).. Sa suporte exilul (cand nu este credincios, cat de greu e.. ca habar n-are de ce). Asta aduce mai mult a iubire. Ca de sarutat, poate oricine.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 07.03.2012, 10:27:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Din proprie experienta as spune ca sarutul nu este de post. L-am probat in posturi si am ajuns la concluzia ca nu este de post.
(cu exceptia celui de "la revedere", poate)

Dar ce stiu eu de "toata iubirea" concentrata in sarut?
Eu sunt fire practica. Am nevoie de "toata iubirea" sa ma ajute sa tin postul :).
Sa cumpere varza (pe care el nu o mananca) si tahini (cand nu stie ce-i aia).. Sa suporte exilul (cand nu este credincios, cat de greu e.. ca habar n-are de ce). Asta aduce mai mult a iubire. Ca de sarutat, poate oricine.
doamna aveti perfecta dreptate. Iubirea nu sta numai intr-un sarut. Dupa mine a iubi insemana sa te daruiesti total partenerului, sa-i fi alaturi neconditionat si la bine dar si la rau, sa-ti sprijini partenerul in tot ceea ce face. In cazul expus de tine, in cazul in care partenerul nu tine post ar trebui sa posteasca de dragul tau din iubire, sa te sprijine in toata acesta perioada de post. Eu asa vad iubirea...poate gresesc! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #243  
Vechi 07.03.2012, 19:37:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
doamna am 34 ani. Eu nu am zis ca sarutul nu e nimic special. Intr-un mesaj anterior am zis ca partenerul isi pune toata dragostea in sarutul daruit partenerei. Eu consider aberanta ideea ca 2 tineri care au o relatie sa nu se sarute timp de 1 an de zile pe motiv ca sarutul=pacat. Ce, dupa 1 an de zile e dezlegare la sarutari?
Nici eu nu am declarat ca dupa 1 an sarutul este dezlegat.Ideal ar fi ca cei doi tineri sa aibe o relatie de amicitie,sa discute ,sa petreaca timp impreuna in activitati care le fac placere fara a intra in alunecusurile relatiilor fizice inainte de casatorie.Se pot casatori virgini si abia atunci isi "vor pune toata iubirea intr-un sarut" si cate altele.
Si toate acestea,ca sa nu le fie rau sau si mai rau.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 07.03.2012, 21:53:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Se pot casatori virgini si abia atunci isi "vor pune toata iubirea intr-un sarut" si cate altele.
Si toate acestea,ca sa nu le fie rau sau si mai rau.
de acord cu tine. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #245  
Vechi 07.04.2012, 16:25:33
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?
Eu cred ca legaturile stabile pot fi legate doar intre oameni cuminti.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #246  
Vechi 09.04.2012, 03:38:06
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Eu am exprimat doar opinia parintelui Mandita care este una aberanta, cum l-a fel de aberanta este si ideea ca sarutul este pacat
Pe langa Parintele Teofil Paraian mai este un mare duhovnic, cu experienta si discernamant, care are o viziune diferita de a ta asupra sarutului.

Eu opresc o serie intreaga de tineri care vin sa ma cerceteze in sensul asta de a se amagi prin sarutari, care mai apoi se consuma si pier. Ca bine a zis cine a zis, ca: este mai lunga calea pana la sarut decat aceea pana la pacatul cel mare. Si se consuma in felul acesta de a-si manifesta iubirea, incat nu se deosebesc de paganii care se casatoresc pentru placeri.

Daca este cineva interesat sa citeasca mai mult gasiti tot interviul aici
http://www.crestinortodox.ro/intervi...iei-70490.html
Reply With Quote
  #247  
Vechi 09.04.2012, 10:24:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din pacate cei care nu vin dintr-o familie autentic crestina le este greu sa inteleaga ca fuga dupa placere sfarste in durere.

Si ceea ce poate fi dulce la inceput lasa pana la urma un gust amar.

Si cum toate se intampla cu un motiv, exista multa logica in spatele abstinentei dar asa cum se intampla de obicei, patima sfideaza ratiunea iar cand vine si rasplata se intreaba "nevinovata": "cum de a fost posibil asa ceva?".

Si o observatie "on topic": nu toate fetele virgine (fizic) sunt neaparat si fete cuminti.

Sunt cred destule care au facut sau ar face compromisuri pentru promisiunea unei iubiri/casatorii si poate faptul ca nu-si gasesc perechea nici dintr-o parte a acestei lumi nici din cealalta (la fel si locul) poate fi tocmai din cauza faptului ca nu se afla cu adevarat nici intr-o parte nici in cealalta.

Last edited by AlinB; 09.04.2012 at 10:30:17.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 15.04.2012, 08:59:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Că fetele cuminți nu mai sunt la modă, asta știm. Când s-a produs ruptura ? Probabil că ruptura masivă s-a produs în schimbarea de mentalitate din anii 60. "Make love, not war", vă amintiți? Nu vrem război, doar sex și droguri! pare a fi spus generația hippie.
Pe de altă parte, se pare că o miniruptură a existat și după Prima Aiureală Mondială. Atunci, puterile conservatoare au fost înfrânte de o masonerie ce nu a mai întâmpinat nicio rezistență serioasă în afară de cea a Bisericii, care a început a fi tot mai exclusă din lume. Regina Victoria murise deja. Acel război din care românii au ieșit, aparent, învingători a înseamnat sfârșitul unei epoci. Nu întâmplător, numită Epoca Frumoasă (La Belle Epoque).

În orice caz, schimbarea de paradigmă, fie că s-a produs în anii 20, fie în anii 60, este cumva identificabilă și știm că s-a produs relativ recent. Cu totul altfel stau lucrurile în privința cumințeniei băieților. M-am gândit să fac un topic în oglindă cu acesta: "Băieții cuminți nu mai sunt la modă?" Dar, apoi, mi-am spus: qui prodest? Băieții cuminți nu mai sunt DE MULT la modă. Din vremuri imemoriale. Atât de vechi, încât ajungi să te întrebi dacă băieții cuminți au fost vreodată la modă. Noroc cu cărțile foarte vechi (precum Biblia) care ne arată că a existat un astfel de timp.
Acuma, întrebarea e: de ce nu mai sunt, din vremuri imemoriale, băieții cuminți la modă? Oare doctrina despre neprihănirea trupului nu se aplică și la fete, și la băieți? Nu am auzit de vreo enciclică prin care Biserica să fi declarat "Prin revelație divină, decretăm, definim și profesăm că Porunca a Șasea se referă numai la fete și femei, iar castitatea încetează de a mai fi o virtute pentru băieți și bărbați". Dimpotrivă, citind exact enunțul Decalogului, pare că Dumnezeu se adresează în primul rând bărbaților. Însuși cuvântul "virtute" are evidentă legătură cu substantivul "vir, viri", carele se tălmăcește "bărbat". Carevasăzică, sensul primar al termenului "virtute" ar fi "bărbăție". Mda, numai că noi, astăzi, înțelegem cu totul altceva despre "bărbăție" decât "curățenie trupească". De fapt, înțelegem fix contrariul: bărbat adevărat este acela care se culcă cu un număr cât mai mare de fete și femei. Acest atribut ocupă locul central dintr-un portret mai amplu, în care bărbații adevărați beau zdravăn, adică "bărbătește" și vorbesc buruienos. Cam în aceeași logică, am auzit recent într-un comentariu fotbalistic expresia "intrare bărbătească" pentru oprirea violentă a adversarului în drum spre poartă. De fapt, din câte mi-am dat seama, singura diferență dintre "fault" și "joc bărbătesc" este cine o comite. Dacă o fac ai noștri, vorbim despre "joc bărbătesc", pe când dacă o fac adversarii, atunci e fault. Bărbăția ca sacrificiu ? S-avem pardon ! Isus, modelul de bărbat? Dar ce suntem noi, să întoarcem și celălalt obraz, suntem cârpe ? A se scuti !
Dar nu numai bărbații nu mai valorizează în niciun fel propria lor curăție trupească. Paradoxal, nici femeile nu pun vreun preț pe ea. În timp ce curățenia trupească a fetei mai este (tot mai pe alocuri) motiv de laudă, nu am auzit în viața mea vreun băiat lăudat pentru castitatea lui. Acuma, replica cea mai bună care mi s-ar putea da ar fi aceea că noi trebuie să trăim în castitate din alte motive decât acelea de a fi lăudați. OK, așa e! Dar atunci întreb: cum se face că însăși Biserica nu pare a lua prea în serios curăția bărbătească? E calendarul plin de sfinte în dreptul căreia scrie "fecioară". Nu același lucru se întâmplă despre bărbați. Maica Domnului este mai cunoscută sub numele de "Sfânta Fecioară" (Sancta Virgina) decât sub numele ei adevărat, de "Maria". Ei bine, nu se întâmplă chestia asta cu Sf Iosif. " Da, fiindcă era văduv, nu era fecior!" parcă aud. Bine, bine, dar Sf Apostol Ioan, tot văduv era ? Și totuși, nu știm din Sfânta Tradiție că și-a păstrat fecioria până la adânci bătrânețe, fiind ultimul apostol care a trecut dintre vii ? Am auzit tot felul de supranume pentru acest mare sfânt: "Ioan Evanghelistul", "Ucenicul Iubit", "Ioan Teologul" etc, etc. Dar Ioan cel Cast nu am auzit pe nicăieri. Și atunci, din ce motive un băiat al zilelor noastre, care nu e așa de credincios încât să studieze sfânta învățătură și să afle că virtutea curăției este mult iubită de Domnul, iar relațiile sexuale premaritale înseamnă curvie, ar alege să rămână curat ? Nu convine acest lucru nici cercului lui de prieteni, nici chiar propriilor părinți. Ambii, mamă și tată, socotesc ca bun lucru ca băiatul să aibă "experiență". Nici miresei lui nu i-ar conveni, ea va dori mai degrabă să fie ultima, nu prima femeie din viața lui. Hotărât lucru: castitatea bărbătească este, astăzi, o virtute pe cât de rară pe atât de uluitoare și cumva inexplicabilă. Ceea ce o face, cu atât mai mult, dumnezeiască.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.04.2012 at 09:42:52.
Reply With Quote
  #249  
Vechi 22.10.2012, 23:37:11
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit Am o intrebare...

Sa ma ierte cei neinteresati, dar am o intrebare: se poate sa-ti fi "ratat" alesul inimii, adica sa fie o persoana cu care ai interactionat in trecut si sa realizaezi mai tarziu de fapt ca el era? nu de alta, dar cunosc multe fete care traiesc in curatie, inteligente, sociabile, frumoase, credincioase si desi se apropie ( sau au trecut) de pragul de 30 de ani sunt singure, isi doresc o familie, copii; da, stiu, Dumnezeu are un plan cu fiecare, dar cum ziceau si niste cunostinte de-ale mele, de ce nu mai apare alesul?:) exista si varianta farmecelor? ma indoiesc ca ar trebui sa mearga toate la manastire; m-ar interesa si parerea celor deja casatoriti cat au asteptat pana si-au gasit jumatatea? sau i-a gasit ea?
Multumesc pentru ingaduinta si iertare daca s-a mai discutat fix pe aceasta tema.
Doamne ajuta-ne pe toti!
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #250  
Vechi 22.10.2012, 23:46:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Sa ma ierte cei neinteresati, dar am o intrebare: se poate sa-ti fi "ratat" alesul inimii, adica sa fie o persoana cu care ai interactionat in trecut si sa realizaezi mai tarziu de fapt ca el era? nu de alta, dar cunosc multe fete care traiesc in curatie, inteligente, sociabile, frumoase, credincioase si desi se apropie ( sau au trecut) de pragul de 30 de ani sunt singure, isi doresc o familie, copii; da, stiu, Dumnezeu are un plan cu fiecare, dar cum ziceau si niste cunostinte de-ale mele, de ce nu mai apare alesul?:) exista si varianta farmecelor? ma indoiesc ca ar trebui sa mearga toate la manastire; m-ar interesa si parerea celor deja casatoriti cat au asteptat pana si-au gasit jumatatea? sau i-a gasit ea?
Multumesc pentru ingaduinta si iertare daca s-a mai discutat fix pe aceasta tema.
Doamne ajuta-ne pe toti!
Draga MiaMia, exista un topic "Suferinta fetei nemaritate", de nu cumva s-o fi inchis si acela.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19