Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 28.10.2012, 13:33:19
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Sa ma ierte cei neinteresati, dar am o intrebare: se poate sa-ti fi "ratat" alesul inimii, adica sa fie o persoana cu care ai interactionat in trecut si sa realizaezi mai tarziu de fapt ca el era? nu de alta, dar cunosc multe fete care traiesc in curatie, inteligente, sociabile, frumoase, credincioase si desi se apropie ( sau au trecut) de pragul de 30 de ani sunt singure, isi doresc o familie, copii; da, stiu, Dumnezeu are un plan cu fiecare, dar cum ziceau si niste cunostinte de-ale mele, de ce nu mai apare alesul?:) exista si varianta farmecelor? ma indoiesc ca ar trebui sa mearga toate la manastire; m-ar interesa si parerea celor deja casatoriti cat au asteptat pana si-au gasit jumatatea? sau i-a gasit ea?
Multumesc pentru ingaduinta si iertare daca s-a mai discutat fix pe aceasta tema.
Doamne ajuta-ne pe toti!
Buna ziua, daca intereseaza o experienta a unei femei divortate , cu un copil...care ar dori pe cineva alaturi, dar nu pe oricine...
Eu de exemplu vreau sa cred ca merg pe calea cea stramta...il iubesc foarte mult de Dumnezeu si incerc sa respect Biserca , si eu si baiatul postim, ne rugam, luam Sfintele Taine, intr-un cuvant suntem crestini ortodocsi practicanti.Suntem bine acum desi am trecut prin momente grele...dar as dori as ma recasatoresc si sa am pe cineva langa mine cu care sa pot comunica si sa ne sprijinim reciproc...problema este ca nu mai sunt oameni care sa accepte relatii platonice pana la o eventuala casatorie...si socul vietii mele a foat atunci cand am cunoscut un barbat din biserica care era vicepresedintele asociatiei Pro Vita de la noi din oras, divortat si el cu un copil, si acre ...culmea ...cand a vazut ac ma mentin tare pe pozitie...si doresc sa ne cunoastem intai sufleteste, a facut cale intoarsa si si-a vazut de drumul lui...adica voia o relatie trupeasca , si sincer mi-a spus-o explicit...asa ca la ce sa ne asteptam de la restul care nici nu calca pe la biserica...mda...iar aceste fete cuminti si curate , care nu au mai fost casatorite nu stiu ce sanse au....decat sa astepte si poate Bunul Dumnezeu o sa le scoata in cale barbatii potriviti, si cum spunea cineva de pe acest forum, probabil ca Dumnezeu ne fereste de persoanele nepotrivite....cam asa stau lucrurile.Doamne Ajuta la toata lumea si sa avem ceea ce ne este de folos!
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #252  
Vechi 28.10.2012, 21:18:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana Vezi mesajul
Buna ziua, daca intereseaza o experienta a unei femei divortate , cu un copil...care ar dori pe cineva alaturi, dar nu pe oricine...
Eu de exemplu vreau sa cred ca merg pe calea cea stramta...il iubesc foarte mult de Dumnezeu si incerc sa respect Biserca , si eu si baiatul postim, ne rugam, luam Sfintele Taine, intr-un cuvant suntem crestini ortodocsi practicanti.Suntem bine acum desi am trecut prin momente grele...dar as dori as ma recasatoresc si sa am pe cineva langa mine cu care sa pot comunica si sa ne sprijinim reciproc...problema este ca nu mai sunt oameni care sa accepte relatii platonice pana la o eventuala casatorie...si socul vietii mele a foat atunci cand am cunoscut un barbat din biserica care era vicepresedintele asociatiei Pro Vita de la noi din oras, divortat si el cu un copil, si acre ...culmea ...cand a vazut ac ma mentin tare pe pozitie...si doresc sa ne cunoastem intai sufleteste, a facut cale intoarsa si si-a vazut de drumul lui...adica voia o relatie trupeasca , si sincer mi-a spus-o explicit...asa ca la ce sa ne asteptam de la restul care nici nu calca pe la biserica...mda...iar aceste fete cuminti si curate , care nu au mai fost casatorite nu stiu ce sanse au....decat sa astepte si poate Bunul Dumnezeu o sa le scoata in cale barbatii potriviti, si cum spunea cineva de pe acest forum, probabil ca Dumnezeu ne fereste de persoanele nepotrivite....cam asa stau lucrurile.Doamne Ajuta la toata lumea si sa avem ceea ce ne este de folos!
doamna cu rabdare si incredere o sa-ti intalnesti jumatatea
Reply With Quote
  #253  
Vechi 28.10.2012, 22:04:38
vasiu_c vasiu_c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2012
Locație: ocna mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Fete cuminti si baieti cuminti?????
Sunt la tot pasul doar ca nu vor sa iasa in evidenta. Ii cauti cu "lupa" da, pentru ca asa au fost invatati in familie si in cercurile pe care le frecventeaza. Dar ceea ce e mai important e faptul ca fac asta din proprie vointa, si cred, din respect fata de ei si Dumnezeu. Frica in astfel de situatii este minima. cred ca mai mult e bun simt si respect.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 03.11.2012, 18:55:19
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mă plângeam zilele trecute că ne-am sălbăticit cu toții și mi s-a răspuns „că mai sunt oameni buni printre noi...dar trebuie să fie secreți...așa cum faptele bune sunt secrete...ca să rămână duhul cald”
Reply With Quote
  #255  
Vechi 03.11.2012, 22:34:46
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
„ mai sunt oameni buni printre noi...dar trebuie să fie secreți...așa cum faptele bune sunt secrete...ca să rămână duhul cald”
mare adevar e aici!...chiar seara asta am avut ocazia sa descopar cativa oameni secreti :)
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #256  
Vechi 03.11.2012, 22:38:41
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
mare adevar e aici!...chiar seara asta am avut ocazia sa descopar cativa oameni secreti :)
Doamne ajută la cât mai mulți frate! Sau la o cunoaștere a lor cât mai deplină :)
Reply With Quote
  #257  
Vechi 03.11.2012, 23:53:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Doamne ajută la cât mai mulți frate! Sau la o cunoaștere a lor cât mai deplină :)
fi linistit amice! Oameni buni au existat, exista si vor exista intotdeauna!
Reply With Quote
  #258  
Vechi 04.11.2012, 00:17:52
RTGSSFD's Avatar
RTGSSFD RTGSSFD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Locație: NT/TM
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Doamne ajuta la toata lumea !

Sincer sa fiu chiar imi doresc o femeie / fata cu care sa ma casatoresc prin Binecuvantarea Bunului Dumnezeu sa facem o familie bazata pe credinta ortodoxa, sinceritate, dragoste, comunicare. Ma gande-am la fata cuminte...degeaba e cuminte daca nu are credinta in Iisus Hristos sau chiar de nu stie despre credinta macar sa-si doreasca sa inteleaga. Rugaciunea...rugaciunea e singura sansa care ne poate ajuta.
Ma iertati daca am deranjat pe cineva cu continutul text-ului meu.
Robert,
Reply With Quote
  #259  
Vechi 04.11.2012, 14:30:48
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit O intrebare

Si daca ai cunoaste o fata care are credinta in Iisus Hristos, sinceritate si multe virtuti crestine. Daca ti-ar spune ca este un om al rugaciunii dar ca nu mai este ,, cuminte" in sensul ca nu mai este virgina, te-ai mai casatori cu ea?
Reply With Quote
  #260  
Vechi 04.11.2012, 21:07:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
Si daca ai cunoaste o fata care are credinta in Iisus Hristos, sinceritate si multe virtuti crestine. Daca ti-ar spune ca este un om al rugaciunii dar ca nu mai este ,, cuminte" in sensul ca nu mai este virgina, te-ai mai casatori cu ea?
si unde ar fi problema? Importanta este iubirea

Last edited by stefan florin; 04.11.2012 at 21:19:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19