Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.04.2012, 11:53:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Rog interzicerea subiectelor pe tema conceperii/avortului de copii

Deja nu se mai poate pe forumul asta.
Rog administratorul sa ia o decizie in acest sens.

Toata lumea cu sau fara familie/copii are impresia ca trebuie sa dea lectii altora asupra vietii de familie, daca si in ce fel trebuie sa aiba copii. Daca si in ce fel se vor mantui.
In fiecare zi apare cate un subiect de acest fel.
Ba vin unii si spun ca femeia/familia nu se mantuieste decat prin nastere de prunci si se amesteca in viata privata a oamenilor casatoriti, cand si cum sa aibe relatii, ba ca nu e bine daca concepem copii pe alte cai (cu ajutorul medicului), ba ca nu trebuie sa avorteze lumea, ba ca aia, ba ca cealalta.
Oamenii toti sunt pacatosi si vinovati, oricum ai da-o.

Si mai vin unii si cu idei care mai de care: articole si filme de groaza, idei ca orfanii trebuie crescuti la manastiri si preoti si nu dati in adoptie si alte cele.

Nici macar in Saptamana patimilor nu avem liniste!
Fratilor, de ce nu va vedeti de viata voastra privata?
De ce va preocupa ce fac altii, fara a stii insa ce este in sufletul lor, ce probleme au, ce necazuri si ce este in familia si viata lor?

Pur si simplu chinuiti oamenii. Lasati-ne in pace cu durerile noastre.
Unul isi doreste copii si nu poate, altul vrea sa faca 50 de copii si poate sa-i creasca (indiferent cum), altul nu poate de loc si nu vrea.

E cineva aici Dumnezeu, ca sa faca regula in treburile astea?
Este decizia de viata a fiecaruia si a familiei. Punct.

Sigur ca avem pareri. Dar asta este altceva.
Si conteaza si modul in care sunt expuse.

Si mai presus de toate, daca ar aduce lumea solutii pentru rezolvarea acestor probleme.

1. Sotii nu au voie sa aibe relatii decat pentru a avea copii. Dar sa aibe copii, ca altfel nu se mantuiesc. Bun, cand si cum sa-i faca?
Si cei care nu pot avea, nu se mai mantuiesc? Unde este vina lor?

2. Relatiile dintre soti sunt murdare, trebuie sa posteasca. Nu mai spun cat pe an. Cand sa mai faca si copii?

3. Sa nu mergem la medic sa ne ajute sa facem copii. Da sa facem. Pai daca altfel nu putem?

4. Sa nu facem avorturi, sa nu ne protejam. F.bine. Sunt oameni care pot face ziua si pruncul. Ii facem si ii dam la orfelinat.
Nu-i dam la cei care nu au, in adoptie. E frumos sa creasca cu sutele la manastiri si preoti. Fara familii, ca cei care adopta sunt oameni rai si pacatosi.

5. Decidem si peste cazuri speciale (copii ce se vor naste si se vor chinui o viata, sau vor muri, cu mame ce vor muri sau se vor chinui si ele o viata, cu familii ce vor suferi o viata).

Nu ne pasa cate lacrimi varsa unul si altul o viata, cum sufera. Nu ne pasa cum si cine va creste si va ajuta in viata un copil chinuit, bolnav, handicapat, care nu va avea niciodata o viata normala.
Nu ne pasa cum il va privi lumea, cum se va descurca familia cu el, cum va sfarsi cand nu va mai fi familia sa-l sustina.

Numai Dumnezeu stie niste lucruri si poate lua niste decizii.
Fiecare om este un caz aparte. Fiecare situatie trebuie analizata separat si bine. Nu decidem sa crestem un animal, ci un om.

Si inca nu are nimeni solutii, din pacate. Nici biserica. Numai contradictii.
Daca n-ai copil de nu ai, da nu ai voie la medic, da nu ai voie cu sotul/sotia, daca esti f.fertil nu ai voie aia, si ailalta ca sa nu-i faci, daca ii faci te priveste ce faci cu ei. Orfani pe strada...

Nici nu stii cum este mai bine. Unii fac prunci multi si nu mai lucreaza, nu stiu cum se descurca, cine ii ajuta financiar, sau sa-i creasca. Treaba lor.
Altii nu se descurca nici pentru ei. Altii isi pun zeci de intrebari si cauta solutii.

Venim noi aici pe un forum ortodox sa dam lectii.
Macar nu stie nimeni unde sunt scrise in scripturi niste lucruri, nu vin preoti sau mai mari sa explice. Sa spuna ce e totusi voie, unde este adevarul, cum poate ajuta biserica.
Nu intereseaza pe nimeni de oameni, de legi, de situatii reale.
Nu-i voie nimic. Atat.

Daca luptam impotriva avortului, de ce nu si pentru cauza opusa, pentru tratamente, pentru usurarea adoptiilor.
Avortul este gratuit si liber, masurile opuse costa bani grei si nu sunt libere.

Ce facem cu pruncii multi pe care ii lasam si nici nu-i avortam, daca parintii totusi nu-i vor, sau nu-i pot creste? Ce facem cu copii bolnavi, chinuiti, malformati? Ce facem cu oamenii inlacrimati fara copii?
Cum ii ajutam concret pe lumea asta?

Va rog incetati sa mai chinuiti lumea cu prostii. Daca nu aveti proiecte concrete, incetati.

Si ca sa nu fie discutii: eu sunt pentru oameni, pentru copii fericiti si sanatosi, pentru familii fericite, cu prunci.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 10.04.2012 at 11:57:54.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.04.2012, 12:22:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ai mai deschis parca subiecte de genul asta, ba sa nu vorbeasca cutare, ba sa fie banat cutare, etc.

Ca sa nu mai vorbim de aceeasi stare de confuzie voita, indignare pentru niste extreme evidente iar acolo unde este bun simt dar greu de pus in practica - ca de ce zice ala asa, ca nu se stie, doar Dumnezeu stie si pastreaza secret ce e moral si ce nu in chestiunea cutare ca apoi sa pedepseasca cum stie el mai bine.

Exista cateheze, exista conferinte, carti - dar nu pentru tine din moment ce nu-ti bate nimeni la usa sa te lamureasca pe tine persona, nu-ti cumpara carti si nu deschide in locul tau pentru informare alte site -uri decat forumul.

Pentru tine exista doar forumul si toate parerile in afara de a ta, nu sunt bune.

Daca nu te intereseza sau te frustreaza anumite subiecte, nu deschizi topicul ii lasi pe altii sa-si bata capul.
Simplu, nu?

Oricum morala nu te intereseaza, dupa tine "fiecare face ce vrea", Dumnezeu este undeva intr-un plan indepartat, ia stai, nu mai bine sa fiu eu propriul meu Dumnezeu si sa fac cum imi vine mai bine, mai usor, mai comod, mai lipsit de suferinta (chiar si daca de verticalitate morala)?

Daca ai tinut post pana acum ...te clatini cam tare pe picioare taman inainte de finish.
Daca n-ai tinut, incearca macar acum, poate poate..

Last edited by AlinB; 10.04.2012 at 12:30:36.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.04.2012, 12:50:38
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nici nu stii cum este mai bine. Unii fac prunci multi si nu mai lucreaza, nu stiu cum se descurca, cine ii ajuta financiar, sau sa-i creasca. Treaba lor.
Altii nu se descurca nici pentru ei. Altii isi pun zeci de intrebari si cauta solutii.
Modul de a-l cauta pe Dumnezeu si de a-l intelege cu ratiunea, cu logica, cu cugetarea omeneasca, prin capacitatile noastre intelectuale ,ori si mai grav prin prisme filosofice , prin morala sociala(variabila de la o epoca la alta in functie de intesele omenesti si nu de fiinta lui Dumnezeu) nu face decit sa ne desparta de Dumnezeul cel adevarat !
Ne duce catre un Dumnezeu schimbat, denaturat, inchipuit de mintea omului, ne face sa ne rupem de invatatura dreapta a bisericii si sa calcam in picioare regulile de dreapta vietuire crestina ortodoxa, adica de sfintele canoane. Ne duce in situatia in care nu mai conteaza poruncile lui Dumnezeu ci fiinta umana. Ne scoate din lumea hristocentrica si ne baga in cea antropocentrica, umanista si umanitarista , in lumea intereselor umane ca apriorice , in cultivarea nevoilor umane si in cultura ,,binelui" pt. om. Aceasta stare este una straina de Dumnezeu si este finalul unei nesupuneri continue si mereu rasvratita inaintea lui Dumnezeu.
Pe timpuri , atunci cind credinta ortodoxa era mult mai curata si mai multa , oamenii nu isi faceau atitea probleme ca au sau nu au copii , ca au 10 copii sau numai unul, nu cautau sa zadarniceasca poruncile lui Dumnezeu la tot pasul prin nesupunere si desconsiderare, ci inafara de a se supune Lui isi puneau mai ales nadejdea in El , isi acceptau conditia ca fiind voia divina si se rugau f. mult . Acceptau cu cit mai putina cirtire crucea pusa de El pe umerii lor ! Drept urmare , credinta lor era una vie, una traita !
Hristos insasi este un Hristos al crucii, al jertfei. Fara cruce , fara jertfa, nu este Hristos, este altcineva ! Ori daca El insusi a patimit , si a spus despre sine ca aceasta este Calea pt. mintuire , pai este clar ca nu hedonismul este calea pe care trebuie sa o cautam . A nu ne fi clar ca viata noastra este JERTFA insemneaza defapt necredinta noastra ! Dar a zice din gura ca ,,DA" , credem ca jertfa este drumul nostru dar a face cu totul altceva cu viata noastra ... este mai rau decit necredinta !
In orice imprejurare , cit de grea ar fi , tinguirea , vaicareala, lacrimile ochilor si nu ale inimii , cautarea umanitarismului , dezicerea de drumul crucii individuale , nu ne apropie de Hristos , ci mult din contra !

Astazi, credinta ortodoxa se transforma din ce iin ce mai mult dintr-o legatura vie de traire cu dumnezeirea intr-un principiu metafizic abstract , iar autenticitatea vietii crestine traite se departeaza din ce in ce mai mult de biserica ! Ajungem astfel sa nu il mai intelegem pe Dumnezeu, sa nu il mai credem, sa nu mai stim ce este ,,bine pt. noi" , sa ne rasvratim, sa ne desavirsim ca umanisti , ca individualisti, ca intelectualisti .

Asa se intimpla ori de cite ori dumnezeirea cade pe locul 2 iar nevoile si interesele omului ajung primordiale . Inceputul caderii pe aceasta panta este ignorarea canoanelor si a poruncilor bisericesti , tagaduirea si lupta voalata (prin faptele noastre de zi cu zi) impotriva lor .
Atita timp cit te indoiesti de Dumnezeu si nu faci poruncile Lui , zile bune nu te asteapta . Insasi Domnul ne invata/porunceste :
,,Arunca toata grija ta asupra Domnului / si El te va hrani pe tine !(Psaltire)

Si sa credem asa, niste cuvinte dintr-o carte ? Da, pt. ca tot in cartea aceea scrie la Psalmul 11/6 :
,,Cuvintele Domnului, cuvinte curate, argint lamurit in foc, curatat de pamint, curatat de sapte ori !"
Iar cuvintele Domnului nu sunt numai in Psaltire sau in Scriptura , ci si in sfintele si de Dumnezeu insuflatele canoane.

Asadar, bine ne este noua sa traim in credinta si supunere mare inaintea Domnului si sa ne dezlipim de tot de lucrurile lumesti , cele care ni se par acum de neinlocuit , punindu-ne toata nadejdea in Domnul !

Este un punct de vedere !
Putem insa alege religia Bahai sau New Age pt. a ne fi mai bine in lumea aceasta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.04.2012, 13:03:53
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Eu cred ca sophia de fapt e nemultumita de anumite dogme si credinte ale bisericii si greseste cand se ia de unii useri de pe forum, care nu fac altceva decat sa preia mesaje ce nu origineaza de la ei, ci din scripturi, din literatura patristica, din invatatura bisericii etc.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.04.2012, 13:35:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Cu vorbele noastre sau cu invataturile parintilor !?!?

A avea pretentia , in ziua de azi,ca tu esti inceputul si chintesenta gindirii teologice , ca tu insuti poti avea un raspuns pt. o intrebare sau o fapta , ca este ceva al tau (gindirea si intietatea ideatiei) , ca ai profunzimea si taria unor raspunsuri ,,de novo" intr-o situatie care ti se supune spre dialog, nu insemneaza decit a ignora invatatura intregii biserici ortodoxe, a fi aiurea de ceea ce se cheama cugetarea ortodoxa, a fi strain de orice carte cu continut bisericesc (catehetic, dogmatic, omiletic, moral) sau a nu fi audiat nici macar o predica a vreunui parinte sau un curs de ortodoxie.
Astazi cind bogatia culturala ortodoxa este atit de vasta si cuprinzatoare, incit nu o mai poti patrunde intr-o viata, nu mai poti vorbi despre un subiect ortodox cu cuvintele tale decit intr-o extrem de mica parte .
A te incapatina si a voi sa igniori cuvintele, experienta si invataturile bisericii , in orice subiect discutat , nu arata decit ingimfare si prostie fudula !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.04.2012, 13:41:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Ce legatura au mesajele voastre cu ce am scris eu?
E usor sa stai pe forum si sa-ti bati joc de toti, fara a scrie ceva util, sau
macar o opinie a ta, o experienta a ta proprie.

2. Da, ma deranjeaza useri care vin si dau filme, citate din presa si alte prostii fara a avea macar legatura cu subiectul (ei insisi).
Nu m-ar deranja daca ar scrie din experienta lor, sau din scripturi, din legile date de BOR, etc.

3. Cine sunteti voi sa judecati pe altii si sa bateti cu pumnul in masa, sa scrieti aici despre greselile altora?
AlinB, Laura, Horatiu si care mai scrieti.
Aveti copii? Aveti familie? Aveti probleme de fertilitate? Aveti zeci de copii sau boli genetice? Aveti ceva probleme?
In ce calitate judecati voi?

4. Zaharia - da ai destula dreptate in ceea ce scrii. Nu prea are legatura cu subiectul deschis de mine. Dar am inteles ideea ta.
Si tu esti unul din cei care vor sa faca ordine in familia altuia aici pe forum. O.K. Dar si pentru tine ar fi valabile intrebarile de mai sus.

Un singur lucru: si Iisus a suferit cat a fost om, pe pamant. Si el a plans, a avut dureri, etc. Si el s-a vaitat la Tatal. "De ce m-ai parasit?" Si el a fost om.
Si a si inteles suferinta altora: boli, neputinte, suflete triste. A inteles si respectat totul. Nu a batjocorit, nu a dat cu piatra. A ajutat concret.

P.S Ai grija de pacatele tale in Saptamana Patimilor, Zaharia! Iar batjocoresti lumea. Lasa-ne pe noi, asa prosti si fuduli si pe tine perfect. Fii fericit ca pe tine asa perfect te-a facut Dumnezeu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 10.04.2012 at 13:43:53.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.04.2012, 14:00:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1.3. Cine sunteti voi sa judecati pe altii si sa bateti cu pumnul in masa, sa scrieti aici despre greselile altora?
AlinB, Laura, Horatiu si care mai scrieti.
Da' matale cine ești, dacă tot întrebi, ca să interzici anumite teme?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.04.2012, 14:21:48
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Sophia,ceea ce vor sa iti spuna ceilalti e ca noi nu putem marturisi altfel decat Biserica.
Daca Biserica a defintit contraceptia ca fiind pacat, asa este. Nu mai vorbim de avort care e un pacat strigator la cer. La fel ca si Fiv. E multiplu avort. dar am mai discutam lucrurile astea.
Invatatura Bisericii nu poate fi modificata dupa neputintele noastre. Ar iesi o harabaura. Plus ca intreaga invataura a Bisericii se bazeaza pe moralitate, pe o verticalitate duhovniceasca.

Durerea din sufletul tau e mare si e de inteles. Dar datorita ranii noastre sufletesti, nu putem renunta la anumite subiecte care sunt de mare actualitate. acum sa fim seriosi....Cate avorturi nu se intampla zilnic? Iar noi sa tacem ptr a nu zgandari constiinta cuiva? Sau cate femei nu folosesc mijloace anticonceptionale si totusi indraznesc sa se apropie de Potir? Si iarasi tacere ca sa nu deranjam?
Pacatul deranjeaza si oricine indrazneste sa ii spuna pe nume deranjeaza. Asa cum lumina devine deranjanta ptr ochiul bolnav, adevarul devine deranjat ptr cei care traiesc departe de el.

Hristos ne cheama si ne asteapta la El. Ne asteapta cu toate neputintele noastre ca sa ne scoate din noroi. dar noi suntem datori sa ii urmam exemplu, nu sa incercam sa il coboram pe Hristos in noroiul nostru. Noi trebuie sa ne inaltam la statura la care ne cheama Hristos. Iar cata vreme militam ptr lucururi pe care Biserica le defineste ca pacate, ne departam de modelul Hristos creendu-ne un dumnezeu dupa chipul si asemanarea noastra.

Sa incercam asadar sa fim asa cum ne cere Hristos. Sa incercam sa ne punem randuiala in viata macar acum, in apropiere acestui mare praznic al Invierii Domnului.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.04.2012, 14:28:07
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
E usor sa stai pe forum
Corect. Valabil și pentru tine. Mai greu e cu abținerea..

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
E usor sa stai pe forum si sa-ti bati joc de toti, fara a scrie ceva util
Ce te face să crezi că tu nu faci același lucru? Eu unu zic că fiecare decide în dreptul său ce e util și ce nu.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu m-ar deranja daca ar scrie din experienta lor, sau din scripturi, din legile date de BOR
Și pe mine mă deranjează multe pe lumea asta, că așa am eu mintea întunecată și plină de egoism. Dar oare e bine să dăm pe față toate pretențiile proprii?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Un singur lucru: si Iisus a suferit cat a fost om, pe pamant. Si el a plans, a avut dureri, etc. Si el s-a vaitat la Tatal. "De ce m-ai parasit?" Si el a fost om.
Si a si inteles suferinta altora: boli, neputinte, suflete triste. A inteles si respectat totul. Nu a batjocorit, nu a dat cu piatra. A ajutat concret.
Ia și tu exemplu atunci. Uite, eu încerc. Aș vrea să-mi iasă. Sunt sigur că și ceilalți încearcă. Dar hai să nu ne mai "mângâiem" atât cu cuvinte de dulce.
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2012, 15:14:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Sophia,ceea ce vor sa iti spuna ceilalti e ca noi nu putem marturisi altfel decat Biserica.
Daca Biserica a defintit contraceptia ca fiind pacat, asa este. Nu mai vorbim de avort care e un pacat strigator la cer. La fel ca si Fiv. E multiplu avort. dar am mai discutam lucrurile astea.
Invatatura Bisericii nu poate fi modificata dupa neputintele noastre. Ar iesi o harabaura. Plus ca intreaga invataura a Bisericii se bazeaza pe moralitate, pe o verticalitate duhovniceasca.

Durerea din sufletul tau e mare si e de inteles. Dar datorita ranii noastre sufletesti, nu putem renunta la anumite subiecte care sunt de mare actualitate. acum sa fim seriosi....Cate avorturi nu se intampla zilnic? Iar noi sa tacem ptr a nu zgandari constiinta cuiva? Sau cate femei nu folosesc mijloace anticonceptionale si totusi indraznesc sa se apropie de Potir? Si iarasi tacere ca sa nu deranjam?
Pacatul deranjeaza si oricine indrazneste sa ii spuna pe nume deranjeaza. Asa cum lumina devine deranjanta ptr ochiul bolnav, adevarul devine deranjat ptr cei care traiesc departe de el.

Hristos ne cheama si ne asteapta la El. Ne asteapta cu toate neputintele noastre ca sa ne scoate din noroi. dar noi suntem datori sa ii urmam exemplu, nu sa incercam sa il coboram pe Hristos in noroiul nostru. Noi trebuie sa ne inaltam la statura la care ne cheama Hristos. Iar cata vreme militam ptr lucururi pe care Biserica le defineste ca pacate, ne departam de modelul Hristos creendu-ne un dumnezeu dupa chipul si asemanarea noastra.

Sa incercam asadar sa fim asa cum ne cere Hristos. Sa incercam sa ne punem randuiala in viata macar acum, in apropiere acestui mare praznic al Invierii Domnului.
Lore, eu nu spun ca anumite lucruri nu sunt pacate. Sunt si trebuie respectate anumite lucruri in Biserica.
Asta insa nu ne da dreptul sa judecam pe altii, asa la modul general.
Dumnezeu ne stie pe fiecare si ne judeca, sau ne ajuta in situatia noastra, dupa cum este Voia Sa.

A discuta aceste lucruri pe forum nu este o rezolvare, ci doar un pacat mai mare si o lovire (poate pe nedrept) a semenilor nostri.
Este nevoie de solutii concrete nu de "palme" pe un forum.

@Dragos P- ca sa-ti raspund
Sunt crestin ortodox oarecare, unul care ma stradui sa respect niste reguli bisericesti si omenesti. Si mai sunt unul care in subiectul in discutie am o implicatie directa. Si ma doare imens cand vine unul si altul care nici nu stie anumite situatii si loveste si da lectii.
Mai zilele trecute a venit cineva cu un fir de discutie ca numai femeile care nasc prunci se mantuiesc si acei casatoriti care nu fac prunci sa se duca la manastire (sa nu aibe relatii). Adica suntem loviti noi cei care nu putem avea copii, de doua ori. Si inca pe un ton brutal a fost scris.
Pentru ce este nevoie de asa ceva? Este in spiritul lui Iisus sa dam cu bata in oameni nevinovati?
Sunt oameni care in viata lor nu au trecut prin niste situatii si nu au dreptul sa-i loveasca pe altii care se lupta cu mari suferinte.

Eu nu iau apararea la pacate, nici la avort, ci doar consider ca fiecare caz trebuie analizat separat: cauze, solutii. Nu asa, pausal ii omoram pe toti, ca sunt pacatosi.

In alte tari se cauta si solutii la probleme: de ex. anti-avort
- consiliere a gravidelor
- loc unde poti da copilul in mod anonim
- ajutor material pentru gravide si mame (mai ales tinere care o iau pe cale gresita) -
sunt ajutate sa gaseasca locuinta, serviciu etc.
- ajutor financiar daca e nevoie

In tara nu stiu daca se face asta. In plus din cauza unor judecati "ortodoxe" femeile sunt impinse la pacat.
Daca au ramas gravide, este pacat ca nu sunt maritate, deci trebuie sa scape de copil. Tatal nu este tras la raspundere,numai femeia este vinovata, bani de cununie si botez nu au tinerii, nici nasi nu prea se mai gasesc tot din lipsa de bani si probleme financiare. Casa nu, scoala nu, serviciu nu.
Frica, lipsa de sfat, de ajutor concret, abandonati de toata lumea. Sa nu ajunga la avort?

Pentru situatia inversa iar nu se dau solutii, nu lupta nimeni.
Sa usureze legile si birocratia si costurile la adoptie, sa fie dati copii repede in adoptie, nu dupa ani de zile si etc.
Avortul este gratis, situatia inversa costa de te usuca.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 10.04.2012 at 15:28:27.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ti-ai facut tema? spre_rasarit Generalitati 20 30.10.2011 18:11:37
Interzicerea gradinaritului! Miha-anca Generalitati 28 24.08.2011 11:35:33
Franta: interzicerea purtarii valului islamic in public este constitutionala horatiu.miron Religia Islamica 120 24.10.2010 23:22:10
BRAVO ROMANIA!!! Interzicerea drogurilor legale! andreicozia Generalitati 0 11.02.2010 17:26:32