Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2013, 22:01:48
mihai.radulescu2003 mihai.radulescu2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2011
Mesaje: 11
Implicit Dilema

Buna seara!
Am o intrebare ce ma macina de ceva timp: lucrez intr-o firma privata si am sarcina de a supraveghea o echipa de muncitori. Incet, incet mi-am dat seama ca ei isi mai "rotunjesc veniturile". Venituri care, raportate la munca pe care o presteaza, timpul petrecut la serviciu, nu sunt nici foarte mari dar nici foarte mici. M-am tot gandit: sa "inchid ochii" gandindu-ma ca sunt niste bieti muncitori si proprietarii firmei castiga oricum de pe urma muncii lor bani multi, sau sa ii determin sa se limiteze la castigul pentru care s-au tocmit cand s-au angajat. Nu vreau sa nedreptatesc pe cineva, nici pe muncitori, care poate,ar merita mai multi bani(nu stiu, nu pot sa ma pronunt daca da sau nu), nici pe proprietarii firmei care ma platesc pentru a supraveghea sa nu se fure.
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.07.2013, 22:17:57
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu duhovnicul tau ai vorbit despre aceasta dilema? Cea mai importanta parere este cea a duhovnicului.

Bucurie multa!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.07.2013, 22:24:00
mihai.radulescu2003 mihai.radulescu2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2011
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Cu duhovnicul tau ai vorbit despre aceasta dilema? Cea mai importanta parere este cea a duhovnicului.

Bucurie multa!!!
M-am gandit sa fac vorbesc cu duhovnicul. Si dupa ce mi-ati spus si dumneavoastra sigur am s-o fac. Multumesc!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2013, 11:09:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai daca pentru asta esti platit, asta trebuie sa faci.

Daca vrei sa o faci bine si sa faci o fapta buna pe langa, vorbeste mai intai cu cei in cauza, spune-le ca gresesc, da-le o a doua sansa, iar daca nu vor sa inteleaga, fa ceea ce trebuie sa faci si pentru ce esti platit sa faci.

Probabil ca 1-2 nu vor intelege de voba buna si vor fi dati afara, pe urma ceilalti isi vor da seama ca vorbesti serios si vor fura mai istetz sau deloc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.07.2013 at 11:14:57.
Reply With Quote
Răspunde