Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.07.2015, 03:54:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vrajitoria tine de o anumita gandire magica.
Nu am auzit ca homeopatii sa aiba vreo gandire magica. Cel putin niciunul din cei vreo 30-50, cati cunosc cat de cat personal.

Citat:


Ca o paralela la ideea intepatului papusii, oare ideea ca gestul agitatului unor sticlute cu apa chioara o transforma intr-un medicament, nu tine de acelasi gen de gandirea magica?
Homeopatia se bazeaza pe observatii. Ea a observat ca daca nu se agita sticlutele respective, remediul nu functioneaza. Mai mult, a observat ca modalitati diferite de agitare fac ca anumite proprietati ale aceluiasi remediu, precum durata sa de actiune, sa se modifice.

Dar, fiindca tot ai adus vorba, e timpul se dezvolt putin aceste lucruri si sa spun cate ceva despre aceasta a doua caracteristica a remediilor homeopate (prima a fost diluarea), si anume dinamizarea.

Concret, dinamizarea inseamna ca, dupa fiecare dilutie si inainte de a trece la dilutia urmatoare, se amesteca puternic continutul recipientului. La remediile preparate dupa modul hahnemannian, amestecarea se face prin "secuse", adica se ia recipientul si se agita de mai multe ori intr-o directie, apoi tot de atatea ori in directia perpediculara. Deci avem: secuse de tip inainte-inapoi si secuse de tip stanga-dreapta.

Un alt procedeu de dilutie si dinamizare, larg folosit, este cel numit "korsakovian". Acesta a fost un rus care era medicul tarului, fara sa fie medic de formatie. Fiind rus si fiind ne-medic, i s-a parut prea complicat sa foloseasca dilutii hahnemanniene (care cer manipularea unui numar enorm de recipiente). A gasit metoda de a folosi un singur recipient, o metoda cu adevarat...ruseasca. Se ia recipientul de susa (adica de tinctura mama) si se goleste de tot. Adica se arunca tot continutul. Ceea ce ramane pe pereti e considerat o picatura, suficient pentru a transmite proprietatile la dilutia urmatoare. Care se obtine punand 99 de picaturi de solvent. Se dinamizeaza. Se arunca tot. Se trece la dilutia urmatoare.
Marele avantaj al metodei este acela ca se poate automatiza. Dinamizarea se face prin rotatii ale recipientului. Adica o centrifugare la viteza mai mica decat la masina centrifuga. Aceasta face ca remediile korsakoviene sa aiba actiune mai lunga in timp, la acelasi grad de dilutie. Dar, despre durata de actiune a unui remediu, mai mult poate cu alta ocazie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.07.2015, 10:00:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu am folosit cu success Oscillococinum pt raceala si gripa ,a celor de la Boiron si a mers struna.Am mai folosit si sirop de tuse sau tratament pt PMS.
La nevoie folosesc orice,tincturi,uleiuri,extracte,ceaiuri,tratamente homeopate...

Holistic nu este acelasi lucru cu homepat nu??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.07.2015, 10:06:09
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu am folosit cu success Oscillococinum pt raceala si gripa ,a celor de la Boiron si a mers struna.Am mai folosit si sirop de tuse sau tratament pt PMS.
La nevoie folosesc orice,tincturi,uleiuri,extracte,ceaiuri,tratamente homeopate...

Holistic nu este acelasi lucru cu homepat nu??
Foarte tare efectul placebo, nu? Ori asta, ori zaharul are proprietati miraculoase, sau n-ai luat numai Oscillococinum. Eu cand am luat (acum 2 sapt de altfel), nu s-a schimbat nimic.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.07.2015, 12:59:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

"Holistic" inseamna o metoda de abordare, o orientare in medicina de a vedea omul ca intreg. In optica holistica, o pneumonie nu este o boala de plamani, ci o afectiune a corpului intreg. Deci, holistica inseamna ca suferinta unui madular prezinta un rasunet in corpul intreg. Si invers.

Prin urmare, orice medic, indiferent care este specialitatea ori metoda lui poate avea o abordare holistica.

In homeopatie, abordarea holistica este o conditie de succes. "Nu exista boli, exista bolnavi" e un principiu general medical, care nicaieri nu se regaseste in asmenea grad ca in homeopatie.

In teorie, fiecare pacient cu febra ar trebui abordat altfel, intr-un mod adaptat personalitatii lui. In practica, toti primesc, fara exceptie, un medicament de febra.

Ei bine, in homeopatie nu este asa. Nu exista "remedii de febra", dupa cum nu exista "remedii de tuse".

Despre Oscillococcinum: pentru a fi eficient, trebuie luat in primele 12 ore de la primul simptom. Deviza este "aussitot, Oscillo", adica "deindata, Oscillo". Numai luat astfel poate opri evolutia bolii, ceea ce niciun medicament alopatic nu poate face. A doua conditie este sa fie vorba de o gripa sau de o stare asemanatoare gripei, in care tabloul clinic sa fie dominat de senzatia de oboseala musculara vecina cu durerea, ca atunci cand esti batut, senzatie numita "curbatura". Dimpotriva, daca tabloul clinic e dominat de orice alt simptom, de exemplu de curgere nazala, sau durere de cap, sau altceva, atunci Oscillo nu va functiona.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.07.2015, 13:09:12
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Bun, dar ne puteți explica cum funcționează Oscillo, și ce mecanism cauzal există între apa în care au existat la un moment dat niște molecule de ficat de gâscă (din asta e făcut), și simptomele bolii ?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.07.2015, 13:39:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu am niste nelamuriri:

Asa cum am inteles eu si am vazut scris pe flacoane (la diverse persoane care iau asa ceva), dar parca era si o definitie in acest sens, homeopatia este un tratament cu substante chimice in cantitati foarte mici.
Nu stiu cat este extras din plante sau animale (ficat de gasca???), dar mai sus spunea cineva de mercur.

HOMEOPATÍE s. f. metodă terapeutică bazată pe administrarea de substanțe chimice în concentrații extrem de mici, prin diluții succesive, care produc afecțiuni analoage bolii ce se combate. (< fr. homéopathie)

Pe dexonline sunt mai multe definitii care difera putin intre ele.

Acum doua chestii:

1. Nu stiu daca mai are vreo importanta de unde este extrasa substanta chimica. Mercurul este mercur, sulfura de ceva este sulfura de ceva.

2. Se vorbeste de dilutie pana cand nu mai exista nici o molecula. Pai atunci inseamna ca nu mai exista tratamentul ci se ia numai solventul respectiv (apa, NaCl, zahar si alte cele). La ce mai foloseste asta?

Am mai inteles ca aceste substante chimice in fapt sunt foarte otravitoare pentru organism. Se administreaza insa in doze foarte mici si treptat pana se obisnuieste organsimul cu ele.

3. Daca se extrag din plante sau animale, de ce nu se folosesc atunci tratamentele naturiste (concentratie mai mare - ceaiuri, prahuri, creme, siropuri)?

Eu consider homeopatia ca tratament alternativ la cel alopat, dar nu naturist.
Da, se poate vedea si ceva magie in homeopatie...

Si am mai auzit de un anumit stil de viata homeopatic, daca post sa-l numesc asa. Sa tot iei diverse preparate din astea, ca sa te intaresti la diverse.
Ca si cum de ex. ai lua otravuri in cantitati mici si nimic nu te mai poate
omori, ca s-a obisnuit organsimul.

In fine mai exista si vaccinuri si autovaccinuri - care si astea apartin de homeopatie. Sau nu? (asa rezulta si din definitiile din dictionar).

Da, si eu am dubii cu privire la eficienta unui asemenea tratament si mai ales daca nu dauneaza organismului.

Da, exista si tratamente naturiste prea-marite, si care nu au efectul scontat pana la urma.

Cea mai mare problema am vazut-o la tratamentele impotriva cancerului. De-a lungul timpului au tot aparut idei. Unora le ajuta, altora nu...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.07.2015, 13:59:16
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Efectul placebo se intampla si pe parinti :)
Da, numai ca treaba e ca, copilul dus apoi la analize chiar nu mai avea nimic. Acolo presupun a nu mai poate fi efectul placebo. Adica...nu cred ca ideea parintelui ca, copilul e vindecat l-a vindecat de fapt. Asta deja suna a magie :)

Dar totusi, e ce sunt atat e putin cazuri in care functioneaza?
Din auzite, aud de mai multe persoane care se plang ca nu a functionat/nu functioneaza decat de cele care spun ca functioneaza/a functionat un tratament homeopatic.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.07.2015, 14:44:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Bun, dar ne puteți explica cum funcționează Oscillo, și ce mecanism cauzal există între apa în care au existat la un moment dat niște molecule de ficat de gâscă (din asta e făcut), și simptomele bolii ?
Mecanismul intim prin care actioneaza remediile homeopatice este necunoscut. Acelasi lucru se poate spune si despre majoritatea remediilor alopatice. De fapt, numai intr-o minoritate de cazuri cunoastem mecanismul molecular prin care un medicament actioneaza.

In cazul remediului Oscillococcinum nu exista nicio dovada ca ar actiona potrivit principiilor homeopatiei. Din acest motiv, niciun homeopat nu foloseste acest remediu. Este prescris numai de alopati. Sau eliberat de farmacisti, fara prescriptie.

Nici eu, nici vreun alt coleg nu am auzit vreodata sa fi prescris acest remediu nedovedit in urma unui consult homeopatic. In realitate, nu este un remediu homeopatic fiindca, desi este diluat si dinamizat, nu are cea de a treia caracteristica, cea mai importanta si despre care voi vorbi in curand: dovada homeopatica.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.07.2015, 14:53:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Dar totusi, e ce sunt atat e putin cazuri in care functioneaza?
Din auzite, aud de mai multe persoane care se plang ca nu a functionat/nu functioneaza decat de cele care spun ca functioneaza/a functionat un tratament homeopatic.
Probabil ca e vorba de persoane care nici nu au trecut pe la vreun homeopat, fiindca, daca ar fi trecut, nu ar fi primit prescriptie cu Oscillococcinum. Asa cum spuneam mai sus, de obicei medicii alopati prescriu remedii din aceasta categorie. Sau, inca si mai frecvent, sunt luate dupa ureche. In sfarsit, poate ca l-au luat cand nu era indicat (de exemplu cand le curgea nasul), dar nu cand era o "stare gripala" care are in centrul ei, asa cum am spus, simptomul curbaturii. Sau era o stare gripala deja bine instalata de doua zile. Cand nu e indicat, niciun remediu nu functioneaza.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.07.2015, 15:07:45
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Da, numai ca treaba e ca, copilul dus apoi la analize chiar nu mai avea nimic. Acolo presupun a nu mai poate fi efectul placebo. Adica...nu cred ca ideea parintelui ca, copilul e vindecat l-a vindecat de fapt. Asta deja suna a magie :)

Dar totusi, e ce sunt atat e putin cazuri in care functioneaza?
Din auzite, aud de mai multe persoane care se plang ca nu a functionat/nu functioneaza decat de cele care spun ca functioneaza/a functionat un tratament homeopatic.
Gandeste-te ca bei apa, sau mananci zahar, care candva a avut o substanta in el. Homeopatii zic ca, desi acea substanta nu mai este acolo, si-a lasat "influenta". Si acea influenta te vindeca.

Dar daca o iei logic, inseamna ca aerul pe care il respiram (care probabil a atins toate substantele intr-un mod sau in altul) ar fi suficient pentru un tratament homeopat. Nu stiu despre altii, dar nu vad cazuri in care aerul sa fie tratament pentru tuse.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare