Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2009, 14:54:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Devenim rude prin cufundarea in cristelnita?

Exista credinta ca daca doua persoane sunt botezate in aceeasi zi, in aceeasi apa din cristelnita, devin frati spirituali. Asta ar insemna ca ei nu se pot casatori. Am intalnit un preot la tara, care avea un caiet in care trecea numele celor ce se ce erau botezati in aceeasi zi, pentru a avea o evidenta, ca acestia sa nu se casatoreasca. Insa, nu am intalnit niciun canon care sa intareasca aceasta credinta din popor. Pe de alta parte trebuie sa avem in vedere, ca in primele secole, erau botezati multi catehumeni deodata, fara ca cineva sa tina o evidenta in acest sens. In Canonul 53 de la Sinodul Trulan, se vorbeste doar de o inrudire spirituala intre fin si nas. Asa ca eu nu vad nicio problema ca doua persoane sa se casatoreasca, chiar daca au fost afundate in aceeasi apa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.01.2009, 20:39:40
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Exista credinta ca daca doua persoane sunt botezate in aceeasi zi, in aceeasi apa din cristelnita, devin frati spirituali. Asta ar insemna ca ei nu se pot casatori. Am intalnit un preot la tara, care avea un caiet in care trecea numele celor ce se ce erau botezati in aceeasi zi, pentru a avea o evidenta, ca acestia sa nu se casatoreasca. Insa, nu am intalnit niciun canon care sa intareasca aceasta credinta din popor. Pe de alta parte trebuie sa avem in vedere, ca in primele secole, erau botezati multi catehumeni deodata, fara ca cineva sa tina o evidenta in acest sens. In Canonul 53 de la Sinodul Trulan, se vorbeste doar de o inrudire spirituala intre fin si nas. Asa ca eu nu vad nicio problema ca doua persoane sa se casatoreasca, chiar daca au fost afundate in aceeasi apa.
Nu am mai auzit pana acum de asa ceva, insa m-ar interesa sa stiu daca stie cineva cu siguranta cum sta treaba...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2009, 17:35:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

[SIZE=3]Acest obicei este raspandit, mai ales in randul omenilor din mediul rural, in mai multe regiuni ale tarii. Nici eu, nu cunosc niciun temei dogmatic sau canonic, care sa-l justifice. De altfel, in popor sunt multe obiceiuri si datini, in legatura cu Botezul, care nu au o justificare prin prisma invataturii Bisericii. [/SIZE][SIZE=3]De fapt, cred ca a aparut ca extrapolare, generalizare a impedimentului in privinta casatoriei, pe care il impune inrudirea spirituala prin Botez (cea intre fin si nas), in popor fiind bine statornicita ideea ca rudenia in Hristos, e mult mai puternica decat cea de sange.[/SIZE]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2009, 20:43:38
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Ceea ce spune Costel, o fii...ce? superstitie? e interesant de stiut mai mult.Eu una, aud pentru prima data.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2009, 21:08:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Ceea ce spune Costel, o fii...ce? superstitie? e interesant de stiut mai mult.Eu una, aud pentru prima data.
Mai mult ca sigur da. Este in afara oricarei Invataturi ce le cunoastem. Nu are fundament , iar postarea lui Marius, explica intr un fel , bine gandit. Asa au aparut multe superstitii ce nu au legatura cu adevarata credinta. Una este cea de Boboteaza ( un ex. la intamplare ) ca toata saptamana sau mai stiu eu cat , nu ai voie sa speli sau mai grav , sa nu te speli, etc. Exista la Topicul "Noutati de la Centrul de presa Basilica", explicatia pentru asta denaturare. Tocmai de aceea, mi-am propus ca orice discut, postez, sa am ca fundament Invataturile Sf.Parinti, pentru ca din nefericire ne indepartam mult de la aceste Invataturi, ratacind aiurea si fara de folos si mult mai grav, influentam negativ pe cei mai noi in credinta sau dornici de cunoastere. Sfanta Scriptura impreuna cu Invataturile Sf.Parinti trebuie sa stea la baza tuturor postarilor si discutilor noastre. Asa sa ne ajute Dumnezeu ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2009, 21:37:31
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Fratii mei, despre acest subiect am auzit si eu de la Pr.Cleopa, chiar am o inregistrare unde spune acest lucuru! Poate o fi din practica Crestina, de undeva din Traditie populara trensmisa din generetie in generatie! Nu pot nici eu sa ma pronunt, nici sa il acuz pe pr.Cleopa ca ar abera in ce spune... Oricum Dansul a citit MULT mai mult ca mine... Nici nu pot contesta ca ce spune e gresit!!! V-am spus si eu, ca si eu stiu de acest lucru si de unde, daca nu ma insel spune si intr-una dintre carti! Nu le am in SB, le am acasa in BV, nu va pot spune cu exactitate in care carte din seria "Ne vb pr Cleopa" este... Iertati!!!
__________________
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.01.2009, 21:46:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fratii mei, despre acest subiect am auzit si eu de la Pr.Cleopa, chiar am o inregistrare unde spune acest lucuru! Poate o fi din practica Crestina, de undeva din Traditie populara trensmisa din generetie in generatie! Nu pot nici eu sa ma pronunt, nici sa il acuz pe pr.Cleopa ca ar abera in ce spune... Oricum Dansul a citit MULT mai mult ca mine... Nici nu pot contesta ca ce spune e gresit!!! V-am spus si eu, ca si eu stiu de acest lucru si de unde, daca nu ma insel spune si intr-una dintre carti! Nu le am in SB, le am acasa in BV, nu va pot spune cu exactitate in care carte din seria "Ne vb pr Cleopa" este... Iertati!!!
Da Geo asa trebuie argumentat. Cand ai exact spusele Parintelui Cleopa la acest subiect, te rog sa le postezi. Numai astfel ne putem argumenta ! Parintele Cleopa are toate Invataturile lui intru adevar ! Astept frate draga exemplificarea ta. Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.01.2009, 23:16:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Putem conditiona inrudirea spirituala de o zi, de aceeasi slujba si de faptul ca s-au botezat in acelasi vas?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2009, 23:26:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

George, inrudirea spirituala poate fi conditionata de o slujba, daca avem in vedere Taina Casatoriei, unde finii si nasii devin rude. Cazul mentionat de mine a fost intalnit in comuna Slon, din judetul Prahova. L-am prezentat pentru ca sunt sigur ca mai e prezent si in alte locuri, desi nu are niciun temei scripturistic, canonic, etc
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.01.2009, 00:13:21
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Bravo tie, Cristi, in felul asta rupem superstitiile de credinta, se face mai multa lumina.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rude prin incuscrire flo9_10 Nunta 29 06.01.2012 14:47:08
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
rude prin incuscrire ioanamartincu Nunta 1 04.05.2011 20:37:10
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 19:49:58
Cum putem sa devenim buni Rodica50 Intrebari utilizatori 23 12.12.2010 21:53:31