Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 13.08.2010, 12:19:40
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Da poti vorbi si romaneste?
Răspunsul tău este cel mai bun și mai clar exemplu cum „în mintea strâmbă și lucrul drept se strâmbă” (păr. prooroc Arsenie Boca)

Ce am scris eu și la ce anume contraargumentezi dumneata, nu știu, și îmi vine să mă sinucid!

Te scuzi și te dezvinovățește de parcă te-aș fi acuzat de ceva...

Dragul meu... cred că tu vrei să ridici la cea mai mare virtute osândirea sinuciderii... deci aia ai judecat... pe tine te-ai vădit de slujire la mAllah și la îngerului său gLumeail... cu conștiință de crocodil de nil...

Păi dacă n-ai nădejde în Dumnezeu cum anume o să sinucizi păcatele și năravurile din tine? Nu o să aplici aceiași placă exact așa ca froid că cică trebuie să te împaci cu ele, că sunt niște buruieni frumoase?

Iartă-mă dar ți-am spus:

Așa trebuie să se sinucidă și creștinul exact ca smochinul!

Dacă nu sinucizi dumneata păcatul ispitelor și ademenirilor cu care seduci trecătorii, așezat fiind la răspântie, atunci o să-ți iei plata ta... și o să ajungi gras și frumos exact ca o buruiană ce adăpostește la umbră pe toți scârtitorii nebuniei de pe urmă, afaceriști de vrăbii ce se vând pe un ban... ăia pismașii care scrâșnesc nemulțumiri și bârfe în spatele tău și la umbra ta... cea foarte știgutoare de ce și cum...

Deci e vorba de roade de pocăință... vrednice de pocăință...

Sau tu zici că e păcat să te sinucizi din dragoste curată de Dumnezeu? Păi jertfele sincucigașe din Vechiul Testament, ale ținerii Cuvântului și promisiunilor, erau mincinoase? Sau luarea crucii sau slujirea lui Dumnezeu ce este? Deci asta înseamnă lucrarea Duhovnicească sau buna murire: lepădarea de sine prin răbdare în ascultare și smerenie... dar fără dragoste curată la nimic nu-ți folosește... oricâtă credință urlătoare ai avea... și oricâți munți ai muta,

dacă nu ne iubim aici și acum în dialogul de față, la nimic nu-ți folosește pozele și citatele date din sfinți! decât să te autoândreptățești vădindu-te ca mare fățarnic... absolut pe lângă subiect...

deci dragul meu Raul... e vorba să nu judeci nici pe sinucigași! și te rog nu te mai contrazice cu un bătrân de 92 de ani... că nu e frumos ca să-i minți pe bătrînii ce pot să moară în orice clipă...

De ce mă judeci tu?


Și este scris: „Vai de cel prin care vine ispita!”... ispita nedesăvârșirii... adică a vânzării Duhului, a trădării Duhului, a lepădării Duhului... deci vai de cei ce distrug duhurile.

Cu unul se dă lupta, cu duhul satanicesc, dușmanul și potrivnicul lui Dumnezeu și al oamenilor cuminți și frați creștini.

Last edited by vsovivi; 13.08.2010 at 12:41:05.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 13.08.2010, 12:28:25
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Necredincios Vezi mesajul
Cel mai groaznic, cel mai periculos?
Pacatul impotriva Duhului Sfant. Restul se iarta, acesta niciodata.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 13.08.2010, 15:07:53
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

@vsovi,tu nici pana acum nu te-ai prins ca eu nu foloseam metaforic cuvantul "sinucidere"? Ce tot vorbesti tu de sinuciderea pacatelor? Adica pacatele se omoara pe ele insele? Inseamna cu tu nu stii ce inseamna termenul de "sinucidere". Una e uciderea (chiar si a pacatelor) si alta e sinuciderea! Adica pacatele se omoara pe ele? Diavolul se sinucide? Naiv mai esti.

Eu vorbem de sinucidere ca pacat,nu de tot felul de interpretari si rastalmaciri asa cum vrei tu sa evidentiezi. Nu am judecat si nu judec pe nimeni,nu e treaba mea asta. Am raspuns la subiectul topicului,atata tot. Si repet: sinuciderea e cel mai mare pacat,care nu cunoaste iertare. Fie ca iti convine fie ca nu. Daca nu ma crezi n-ai decat sa-ti iei singur zilele,in speranta ca asa te vei mantui. Vei spune la judecata ca te-ai sinucis din dragoste. Cum poti face asemenea afirmatii?


@sergiu,uite ce am gasit in alta parte:

Ce spune Mantuitorul despre pacatele impotriva Duhului Sfant?

“Celui care va zice cuvant impotriva Fiului Omului, se va ierta lui; dar celui care va zice impotriva Duhului Sfant, nu se va ierta lui, nici in veacul acesta, nici in cel ce va sa fie” (Matei 12, 32).

Din aceste cuvinte intelegem ca pacatele impotriva Duhului Sfant sunt foarte grele. Ele dezradacineaza din suflet inclinarea spre pocainta si indreptare si-l instraineaza pe credincios de Dumnezeu. Totusi, prin cuvintele de mai sus, Mantuitorul nu spune ca ele nu s-ar putea sterge printr-o cainta adevarata si nici ca pentru vina lor nu s-ar putea dobandi niciodata iertarea. Pricina neiertarii unor astfel de pacate sta in indaratnicia omului de a nu se pocai, in impietrirea inimii lui. Cel ce savarseste astfel de pacate nu primeste iertarea, fiindca nu voieste sa fie iertat si nu voieste sa asculte de poruncile lui Dumnezeu.

Daca, insa, un astfel de vinovat se caieste din adancul inimii si, hotarat sa nu mai pacatuiasca, cere indurarea lui Dumnezeu, atunci, prin Sfanta Taina a Pocaintei, el va putea primi iertare, caci nu este pacat, oricat de greu ar fi el, care sa covarseasca bunatatea si dragostea de oameni a lui Dumnezeu. Sfantul Apostol Petru s-a lepadat de trei ori de Mantuitorul, dar, pocaindu-se, recunoscandu-si pacatul si hotarandu-se sa asculte de Mantuitorul pana la moarte, a fost iertat si reasezat in cinstea de Apostol (Ioan 21, 15-19).



Deci cat inca suntem aici,pe pamant,cat inca Dumnezeu ne mai rabda,inseamna ca mai e speranta pentru toate. Altfel am fi fost nimiciti de mult. Dar daca te sinucizi nu mai ai nicio secunda timp de a te pocai,de aceea este cel mai grav pacat.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 13.08.2010, 16:13:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Pacatul impotriva Duhului Sfant. Restul se iarta, acesta niciodata.
Tu afirmi asta doar pentru ca asa ai fost invatat de altii, de prin carti sau intelegi ce vorbesti, ai patruns acest concept, il simti cumva, l-ai experimentat si ca urmare STII ce vorbesti?.
Poate explici si tu logic , mai pamintean, ce inseamna acest pacat.

Sinuciderea o inteleg, este materiala, palpabila de toti si de toate, de la cel care o savirseste pina la politie, neamuri...dar Duhul Sfint?
Asta privind din perspectiva credintei, unde Dumnezeu STIE cit de nestiutori suntem, cite prostii vorbim si MAI ALES, cit de mult MINTIM...pina si in somn mintim, INTRUNA. Deci de ce ne-ar baga in seama cu aberatiile pe care in general ca oameni le scoatem pe gura.

Dumnezeu priveste ce este in inima nu ce iese pe gura!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 13.08.2010, 16:29:14
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
@vsovi,tu nici pana acum nu te-ai prins ca eu nu foloseam metaforic cuvantul "sinucidere"? Ce tot vorbesti tu de sinuciderea pacatelor? Adica pacatele se omoara pe ele insele? Inseamna cu tu nu stii ce inseamna termenul de "sinucidere". Una e uciderea (chiar si a pacatelor) si alta e sinuciderea! Adica pacatele se omoara pe ele? Diavolul se sinucide? Naiv mai esti.

Eu vorbem de sinucidere ca pacat,nu de tot felul de interpretari si rastalmaciri asa cum vrei tu sa evidentiezi. Nu am judecat si nu judec pe nimeni,nu e treaba mea asta. Am raspuns la subiectul topicului,atata tot. Si repet: sinuciderea e cel mai mare pacat,care nu cunoaste iertare. Fie ca iti convine fie ca nu. Daca nu ma crezi n-ai decat sa-ti iei singur zilele,in speranta ca asa te vei mantui. Vei spune la judecata ca te-ai sinucis din dragoste. Cum poti face asemenea afirmatii?


@sergiu,uite ce am gasit in alta parte:

Ce spune Mantuitorul despre pacatele impotriva Duhului Sfant?

“Celui care va zice cuvant impotriva Fiului Omului, se va ierta lui; dar celui care va zice impotriva Duhului Sfant, nu se va ierta lui, nici in veacul acesta, nici in cel ce va sa fie” (Matei 12, 32).

Din aceste cuvinte intelegem ca pacatele impotriva Duhului Sfant sunt foarte grele. Ele dezradacineaza din suflet inclinarea spre pocainta si indreptare si-l instraineaza pe credincios de Dumnezeu. Totusi, prin cuvintele de mai sus, Mantuitorul nu spune ca ele nu s-ar putea sterge printr-o cainta adevarata si nici ca pentru vina lor nu s-ar putea dobandi niciodata iertarea. Pricina neiertarii unor astfel de pacate sta in indaratnicia omului de a nu se pocai, in impietrirea inimii lui. Cel ce savarseste astfel de pacate nu primeste iertarea, fiindca nu voieste sa fie iertat si nu voieste sa asculte de poruncile lui Dumnezeu.

Daca, insa, un astfel de vinovat se caieste din adancul inimii si, hotarat sa nu mai pacatuiasca, cere indurarea lui Dumnezeu, atunci, prin Sfanta Taina a Pocaintei, el va putea primi iertare, caci nu este pacat, oricat de greu ar fi el, care sa covarseasca bunatatea si dragostea de oameni a lui Dumnezeu. Sfantul Apostol Petru s-a lepadat de trei ori de Mantuitorul, dar, pocaindu-se, recunoscandu-si pacatul si hotarandu-se sa asculte de Mantuitorul pana la moarte, a fost iertat si reasezat in cinstea de Apostol (Ioan 21, 15-19).


Deci cat inca suntem aici,pe pamant,cat inca Dumnezeu ne mai rabda,inseamna ca mai e speranta pentru toate. Altfel am fi fost nimiciti de mult. Dar daca te sinucizi nu mai ai nicio secunda timp de a te pocai,de aceea este cel mai grav pacat.

Dragul meu, tu vorbeai prostii și te faci că pricepi altceva din ce zic eu ca să ai ce combate ca să te scoți că defapt aveai dreptate... că defapt tu ești vrednic că aperi ce știu eu ce visezi dumneata...

ești pe lângă subiect și nu faci altceva decât să visezi la stele verzi pă pereții gLumii...

Încă odată citește fără să te revolți ce am scris și ai să-mi dai dreptate mie că eu Domnului i-am dat, deci nu te mai certa cu un moș de 92 de ani, bătrân și bolnav ce stă să moară... care te și iubește cu dor nespus...

Păi dacă nu ai face speculații la adresa Cuvântului lui Dumnezeu, ai pricepe ce am scris despre Iisus Hristos...

Vai de cel prin care vine sminteala! Deci vezi dumneata, sinuciderea e un păcat net inferior... că practic ucizi un trup... un putregai așa ca mine ce stă să moară, dar dacă ucizi duhurile va fi vai de tine... căci de aia e scris:

„Nu stingeți duhurile, proorociile nu le opriți...”

Dar n-am cu cine discuta... că ajungem la ceArtă, ce artă? păi artă marțială și artă joială, că cică slujim vieții exact ca fariseii... păi cum să discute un boșorog de 92 de ani ca mine cu niște copii... copii la minte, că la suflet trebuiau să fie ei copii...

Deci mă iartă pe mine dacă tu nu pricepi ce scrie la scriptură, că un singur lucru folosește: Să ne iubim unii pe alții, și pe ici pe colo, prin lucrurile esențiale să mai și urmăm Lui Hristos, Cuvântului Sfânt.

O zi cât mai bună.

Să nu te judec cu nici un chip!.. și să mă smeresc tainic cu oricechip!

Buna sinucidere e Calea!... spre Viața Veșnică! Buna Murire! Lepădarea de sine! „Au doară” nu s-a dus Domnul la Moarte sigură prea puțin credinciosule?.. din dragoste de frați... ăia care fac voile Tatălui din Ceruri. Tatăl Nostru!

Last edited by vsovivi; 13.08.2010 at 16:43:25.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 13.08.2010, 16:46:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul

Buna sinucidere e Calea!... spre Viața Veșnică! Buna Murire! Lepădarea de sine! .
Chiar asa?
Oare lepadarea de cele lumesti care te tin in viata si plecatul in pustie expus elementelor naturale, frig, umezeala, animale cu dinti mari, nu este o forma de abandonare VOITA a vietii..ma rog, pentru..Viata Vesnica?, lepadarea de sine nu este o forma de sinucidere?
Ca doar TE ABANDONEZI in padure si te lasi mincat de animale fioroase sau mori de frig si /sau de boli asa cum te abandonezi apei, focului, fringhiei, otravurilor, glontelui...doar ca ia ceva mai mult timp
Eu zic ca este sinucidere CURATA sa faci asa ceva!
Noi cind este vorba de pustnici, auzim DOAR de cei care supravietuiesc cumva o perioada, dar nu auzim de cei care se prapadesc repede.

Chiar si cronicarii scriau ca la un moment dat muntele Ceahlau si altii "frematau de pusnici" care "s-au lepadat de sine" insa ramasi in istoria minastirilor locale sunt doar unul doi pe ici colo, fiind vorba de cei care s-au aciuiat pe linga minastiri(vezi minastirea Turnu/Olt, Stinisoara)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 13.08.2010, 17:05:46
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Chiar asa?
Oare lepadarea de cele lumesti care te tin in viata si plecatul in pustie expus elementelor naturale, frig, umezeala, animale cu dinti mari, nu este o forma de abandonare VOITA a vietii..ma rog, pentru..Viata Vesnica?, lepadarea de sine nu este o forma de sinucidere?
Ca doar TE ABANDONEZI in padure si te lasi mincat de animale fioroase sau mori de frig si /sau de boli asa cum te abandonezi apei, focului, fringhiei, otravurilor, glontelui...doar ca ia ceva mai mult timp
Eu zic ca este sinucidere CURATA sa faci asa ceva!
Noi cind este vorba de pustnici, auzim DOAR de cei care supravietuiesc cumva o perioada, dar nu auzim de cei care se prapadesc repede.

Chiar si cronicarii scriau ca la un moment dat muntele Ceahlau si altii "frematau de pusnici" care "s-au lepadat de sine" insa ramasi in istoria minastirilor locale sunt doar unul doi pe ici colo, fiind vorba de cei care s-au aciuiat pe linga minastiri(vezi minastirea Turnu/Olt, Stinisoara)
Domnule nu trebuie neapărat să mergi în pustie sau pe munte sau în canion sau în peșteră... nu este mai bună peșteră decât casa ta... acolo să te sinucizi prin buna murire... acolo să-ți faci o chilie... sau dacă nu, atunci sub haina ta... și iată ai pustia la purtător!

Trebuie să începi să-ți sinucizi oqqqluhul la început și apoi urechea ce ascultă pe la uși și apoi buzele vicLene și să nu lași mădularului răscolaș să prindă putere ca să-ți dai slavă ție de la oameni...

Dar trebuie să ieși din cămara și debaraua îndărătnică acolo unde ești programat la planul ăla scurt... scurt și bun de tot, bun de tot exact ca fariseul fățarnic.

„Facă-se după cum voiești Tu Avva Părinte și nu după cum voiesc eu”... deci vezi, o sinucidere lăsată în mâna lui Dumnezeu! Dar sigur o sinucidere căci știa Domnul că așa va fi! Dar tu trebuie să ții Calea până la sfârșit... pe golgota. Capul lui Adam și Coasta din care a fost făcută Eva. Acum ei sunt în Rai căci au suferit destul 5000 de ani: 1000 pe pământ și 4000 în șeol.

Last edited by vsovivi; 13.08.2010 at 17:09:55.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 13.08.2010, 17:10:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Faza cu "Pustia de sub haina ta" este mortala!.. o sa desenez ceva in sensul asta
Merci!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 13.08.2010, 17:44:50
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Domnule am greșit, 4500 de ani în șeol deci 5500 de ani au suferit Adam și Eva pentru păcatul lor!

Păi vezi, am zis să rotunjesc și am rotunjit cu 500 de ani... la vârsta mea de 92 de ani și 7luni ce mai contează!

N-ai pentru ce să-mi mulțumești mie... te-a ispiti diavolul să desenezi ca să facă altul... păi desenează dragul meu în inima aproapelui tău! Dar ști cum să desenezi? Cu inima ta prin suicid! Suicide-l pe gLumeail din tine, ăla serios și plin de grijanie așa ca o cpnștiință elevată de crocodil de nil.

Last edited by vsovivi; 13.08.2010 at 17:48:07.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 13.08.2010, 21:32:53
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Dragul meu, tu vorbeai prostii și te faci că pricepi altceva din ce zic eu ca să ai ce combate ca să te scoți că defapt aveai dreptate... că defapt tu ești vrednic că aperi ce știu eu ce visezi dumneata...
Cred ca am fost destul de clar si oricine imi citeste mesajele poate spune asta. Nu am de ce sa "ma scot",doar am afirmat si explicat ceva,atata tot. Dumneata te-ai aprins din motive numai de matale stiute.

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Încă odată citește fără să te revolți ce am scris și ai să-mi dai dreptate mie că eu Domnului i-am dat, deci nu te mai certa cu un moș de 92 de ani, bătrân și bolnav ce stă să moară... care te și iubește cu dor nespus...
1. Nu cred ca ai 92 de ani.
2. Am citit totul,mi-a ajuns. Te-am si citat destul.

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi dacă nu ai face speculații la adresa Cuvântului lui Dumnezeu, ai pricepe ce am scris despre Iisus Hristos...
Treaba dumitale ce ai scris,eu vorbeam despre sinucidere.

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Vai de cel prin care vine sminteala! Deci vezi dumneata, sinuciderea e un păcat net inferior... că practic ucizi un trup...
Deci hotaraste-te: discuti despre sinucidere sau ucidere?? Ca sunt termeni opusi acela de a ucide pe cineve si a te sinucide! Eu vorbeam de sinucidere,care e un pacat capital,am si dat detalii. In schimb nu am primit decat pareri personale,nimic concret,negru pe alb!
Deja ducem discutia spre ridicol,vorbim la fel si ne intelegem diferit! Eu am spus despre sinucidere,NU ucidere. Si interpretarea ad-literam a acestui termen nu are absolut nicio legatura cu lepadarea de sine,suferinta de bunavoie etc. Absolut niciuna. Un sinucigas e un sinucigas,iar un sfant e un sfant. Rog doar atat: sa nu-i punem in aceeasi oala!

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
păi cum să discute un boșorog de 92 de ani ca mine cu niște copii... copii la minte, că la suflet trebuiau să fie ei copii...
Mai nou stii si sufletele fiecaruia... interesant

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Deci mă iartă pe mine
Dar am acuzat sau osandit pe cineva??

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Buna sinucidere e Calea!... spre Viața Veșnică!
Deci nici pana acum dumneata n-ai inteles ca nu la asta m-am referit cand am spus ca sinuciderea e cel mai mare pacat?

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
„Au doară” nu s-a dus Domnul la Moarte sigură prea puțin credinciosule?.. din dragoste de frați... ăia care fac voile Tatălui din Ceruri. Tatăl Nostru!
Si dumneata din toata treaba asta ai inteles ca Iisus S-a sinucis?? Interesanta teorie.

Si mai sus spuneai ca nu ma judeci,insa necontit sunt numit "putin credincios". Nu ca nu as fi,dar ma intreb unde e smerenia unora?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este pacatul? Definitia ortodoxa vs. romano-catolica si protestanta Eugen7 Dogmatica 80 08.02.2013 09:24:46
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce este pacatul? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 13:11:18
Ce este pacatul? iosif Generalitati 77 24.03.2007 03:24:51