Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.10.2010, 22:52:19
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
N-am chef să o faci pe rabinul cu mine. Dacă nu știi răspunsul atunci mai cercetează singur și poate vei afla. Oricum întrebarea dumitale nu are nici o legătură cu mesajul postat de mine mai sus.
Ba are o f mare legatura si de aceea te-am intrebat. Eu stiu raspunsul numai ca acest raspuns iti demonteaza toata teoria pe care ai postat-o. Asa ca raspunde la intrebare si nu mai incepe sa faci polemica, cum vad ca ai inceput deja.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.10.2010, 22:56:43
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Ba are o f mare legatura si de aceea te-am intrebat. Eu stiu raspunsul numai ca acest raspuns iti demonteaza toata teoria pe care ai postat-o. Asa ca raspunde la intrebare si nu mai incepe sa faci polemica, cum vad ca ai inceput deja.
Păi dacă știi răspunsul la ce .... mă mai întrebi ?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.10.2010, 23:16:19
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Ba are o f mare legatura si de aceea te-am intrebat. Eu stiu raspunsul numai ca acest raspuns iti demonteaza toata teoria pe care ai postat-o. Asa ca raspunde la intrebare si nu mai incepe sa faci polemica, cum vad ca ai inceput deja.
Adevărul este că de fapt nu ai nici un răspuns, iar cel care face polemică ești chiar dumneata care ești îndoctrinat împotriva Bisericii Ortodoxe.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.10.2010, 23:24:13
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Adevărul este că de fapt nu ai nici un răspuns, iar cel care face polemică ești chiar dumneata care ești îndoctrinat împotriva Bisericii Ortodoxe.
intrebarea mea nu era pt a face polemica, vad ca tu esti cu acuzele si cu tonul ridicat. eu zic sa te potolesti ca mereu esti pus pe scandal. daca nu esti in stare sa porti o discutie atunci spune lucrul asta si gata.
Intrebarea era pt tine ca sa dai un raspuns, ce e asa greu? Iti mai repet intrebarea, de ce Hristos le spun fariseilor ca nu lasa pe altii sa intre in imparatie cerurilor ca doar nu farisei detineau cheile imparatiei.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.10.2010, 23:26:46
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Intrebarea era pt tine ca sa dai un raspuns, ce e asa greu? Iti mai repet intrebarea, de ce Hristos le spun fariseilor ca nu lasa pe altii sa intre in imparatie cerurilor ca doar nu farisei detineau cheile imparatiei.
Aștept să îți dai dumneata măsura înțelepciunii și să ne explici rabinic ce și cum înțelegi problema pe care singur ți-ai făcut-o.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.10.2010, 23:28:30
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Aștept să îți dai dumneata măsura înțelepciunii și să ne explici rabinic ce și cum înțelegi problema pe care singur ți-ai făcut-o.
Intrebarea era pt tine care sustineai ca doar preotii au cheile imparatiei si uite ca si farisei puteau bloca intrarea in cer a cuiva.
Asa ca nu te mai roti in jurul cozii si raspunde, daca stii.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.10.2010, 23:37:27
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Intrebarea era pt tine care sustineai ca doar preotii au cheile imparatiei si uite ca si farisei puteau bloca intrarea in cer a cuiva.
Asa ca nu te mai roti in jurul cozii si raspunde, daca stii.
Păi bine ai spus că puteau bloca, însă acum nu mai pot pentru că li s-a luat de la ei și li s-a dat altora. Însă aș vrea să îmi arăți unde am susținut eu că doar preoții au cheile împărăției, și nu întâmplător am subliniat "doar" pentru că nu îmi aduc aminte să fii vorbit în acești termeni.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.10.2010, 23:20:24
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Păi bine ai spus că puteau bloca, însă acum nu mai pot pentru că li s-a luat de la ei și li s-a dat altora. Însă aș vrea să îmi arăți unde am susținut eu că doar preoții au cheile împărăției, și nu întâmplător am subliniat "doar" pentru că nu îmi aduc aminte să fii vorbit în acești termeni.
Problema e ca fariseii niciodata nu au avut cheile imparatiei ca sa blocheze accesul cuiva. Mai mult, nu doar ca nu lasau pe altii dar nici ei nu intrau.
Afirmatia ta era legata de faptul ca doar BO are cheile imparatiei si ca NP sunt in ratacire si nu au cum sa intre in cer.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.10.2010, 23:49:06
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Problema e ca fariseii niciodata nu au avut cheile imparatiei ca sa blocheze accesul cuiva. Mai mult, nu doar ca nu lasau pe altii dar nici ei nu intrau.
Afirmatia ta era legata de faptul ca doar BO are cheile imparatiei si ca NP sunt in ratacire si nu au cum sa intre in cer.
Domne, ceea ce eu am spus era că, spre deosebire de un cultist/sectar adventist care susținea că preoții Bisericii nu pot ierta păcatele credincioșilor care au căzut, eu am demonstrat pe bază scripturistică că acesta este un fals și că preoții Bisericii au, datorită succesiunii apostolice și datorită puterii de a ierta păcatele pe care apostolii au primit-o direct de la Iisus Hristos, puterea de a ierta, de a lega și de a dezlega păcatele.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.10.2010, 09:37:37
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

"a te pocai" inseamna a te intoarce la Domnul, cel putin asa scrie in Scripturi.
provine din slavona: "pokajati"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
ce inseamna...? victortiti89 Din Vechiul Testament 1 18.05.2011 11:51:40
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 13:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Termenul de pocait Tudor Pocainta 25 03.07.2008 19:19:11