Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 27.07.2009, 01:35:14
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Sa'ti ajute Domnul intru toate, frate Andrei.

P.S. Nici macar Parintele Dumitru Staniloae nu a folosit cuvantul "eretica" pentru Biserica Catolica, ci a zis doar "biserica nedeplina".
Pai este Biserica eretica, pt ca s-a rupt de Biserica Mama si a inlocuit niste invataturi sfinte cu niste erezii. Acuma nu trebuie sa gandim ca daca spunem cuiva, sau despre cineva sau ceva, ca e eretic, ca e o jignire. E o realitate. Cea mai mare secta in lume e catolicismul. Si din ea au iesit si altele.

Si tie sa-ti ajute Domnul in toate cele bune. Numai bine si Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #122  
Vechi 14.08.2009, 15:09:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mie mi s-a facut deja lehamite de propaganda aceasta interminabila inaintea notiunilor de " ratacirea ereticilor ", de, " ecumenism " si mai stiu eu ce trasaturi malefice ale celor care nu sunt de o confesiune cu noi.
Eu nu cred in acestea, ci in omenia sau lipsa omeniei care savarseste pacatul si uriciunea...mai presus de orice teorie . Omul din noi este judecat, nu dogma si nici straiele impopotonate ori aroganta propovaduita la infinit, ci omul din noi capabil de atatea lucruri formidabile, dar si dezgustatoare fata de viata din jur si de cea de sine.
Incercati sa le respectati celorlati convingerile, atata timp cat ele sunt incununate de o sensibilitate aplecata spre bine, caci toate, absolut toate aceste detalii nu fac decat sa ne surpe si sa ne evidentieze mandria si raceala...in nici un caz credinta din noi.
Convinge-te, inainte de toate ca esti om, convinge-te ca iubesti cu adevarat si restul stie Dumnezeu ce are de facut, tu nu ai cum sa dai gres, indiferent de cata dogma cunosti sau respecti.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 14.08.2009 at 15:16:31.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 11.09.2009, 12:43:37
Chicco-O Chicco-O is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 5
Implicit :)

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
numai daca sfintii de la care provin sunt cinstiti si de BOR, asa ca mare atentie...deoarece vicleanul a prins teren fertil prin catolici. Dumnezeu sa-i lumineze si sa-i aduca inapoi din ratacirea de a canoniza de capul lor cu duiumul pe banda rulanta
Am impresia ca cel rau e in tine!!!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 11.09.2009, 12:52:26
Chicco-O Chicco-O is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Pai este Biserica eretica, pt ca s-a rupt de Biserica Mama si a inlocuit niste invataturi sfinte cu niste erezii. Acuma nu trebuie sa gandim ca daca spunem cuiva, sau despre cineva sau ceva, ca e eretic, ca e o jignire. E o realitate. Cea mai mare secta in lume e catolicismul. Si din ea au iesit si altele.

Si tie sa-ti ajute Domnul in toate cele bune. Numai bine si Doamne ajuta!
Doamne apara si pazaste!!
Esti crestin? Nu cred....unde este iubirea fata de aproapele, toleranta, iertarea???

Scuze, dar nu esti prea invatat...catolicismul e o secta? eu te-as sfatui sa te informezi inaite sa-i faci un favor celui rau.
Cate nu fac preotii ortodocsi... Ce-i drepti sunt si preoti buni printre ei...dar cati sunt capabili de sacrificiu fata de oameni fara a cere nimic in schimb?(nu-si educa copii - sunt drogati, sau eretici; nu-ti cer decat bani; te impinge la ura fata de lume; etc)

Haide sa facem o comparatie cu Vestul Catolic...ce oameni sunt, nemtii de ex? oameni cu credinta, cu frica de Dumnezeu; de-asta suntem noi unde suntem...stim sa vorbim urat, sa fim invidiosi, sa ne uitam in gradina altora decat in a noastra...
Eu am prieteni catolici, protestanti, baptisti. Nu-i intreb de religie; sunt oameni f buni de la care am multe de invatat in bine; nu ma intereseaza ce religie practica.

OOOffff.....ce dezamagire, in ce lume traimi, nu-mi vine sa cred ca in sec 21 mai sunt oameni care gandesc discriminator fata de fratii sai.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 11.09.2009, 17:50:10
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Chicco-O Vezi mesajul
Doamne apara si pazaste!!
Esti crestin? Nu cred....unde este iubirea fata de aproapele, toleranta, iertarea???
A spune adevarul nu inseamna ca judecam, ca suntem intoleranti.

Citat:
În prealabil postat de Chicco-O Vezi mesajul
Scuze, dar nu esti prea invatat...catolicismul e o secta? eu te-as sfatui sa te informezi inaite sa-i faci un favor celui rau.
Repet din nou: citeste cartile "Papalitatea eretica" si "Papalitatea schismatica". Gasesti pe www.scribd.com

Citat:
În prealabil postat de Chicco-O Vezi mesajul
Cate nu fac preotii ortodocsi... Ce-i drepti sunt si preoti buni printre ei...dar cati sunt capabili de sacrificiu fata de oameni fara a cere nimic in schimb?(nu-si educa copii - sunt drogati, sau eretici; nu-ti cer decat bani; te impinge la ura fata de lume; etc)
Dai bani la biserica pentru a face o fapta buna. Preotul ala din asta traieste. Deci da, oferta noastra in bani este vazuta bine de Dumnezeu daca e facuta cu smerenie.



Citat:
În prealabil postat de Chicco-O Vezi mesajul
Haide sa facem o comparatie cu Vestul Catolic...ce oameni sunt, nemtii de ex? oameni cu credinta, cu frica de Dumnezeu; de-asta suntem noi unde suntem...stim sa vorbim urat, sa fim invidiosi, sa ne uitam in gradina altora decat in a noastra...
Eu am prieteni catolici, protestanti, baptisti. Nu-i intreb de religie; sunt oameni f buni de la care am multe de invatat in bine; nu ma intereseaza ce religie practica.
Oh ce frumos! Si eu traiesc in vestul catolic! Si nu e miere si lapte!

La Napoli de exemplu si camoristii merg la Biserica. Dar e ca si cum s'ar duce la ... pub! Si italienii vin imbracati parca se duc la disco, fetele cu fustita mini. Dar sa nu generalizam!

Si alt lucru grav zic eu sunt "inovatiile". Chitara si alte instrumente pentru a canta! Nu mi se pare normal!

Sau liturghiile pentru tineri! Sau cate 10 liturghii pe zi!

Citat:
În prealabil postat de Chicco-O Vezi mesajul
OOOffff.....ce dezamagire, in ce lume traimi, nu-mi vine sa cred ca in sec 21 mai sunt oameni care gandesc discriminator fata de fratii sai.
Repet din nou: a spune adevarul nu inseamna intoleranta, discriminare religioasa!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 12.09.2009, 12:57:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand vorbim despre Ortodoxie nu-i luam ca etalon pe unii preoti din zilele noastre care isi spun ortodocsi, dar au cam alunecat in diverse pacate si sminteli. Trebuie sa ne raportam la Ortodoxia pe care au slujit-o Sfintii Parinti din vechime. In comparatie cu aceea, iertare, dar cred ca nici ortodocsii zilelor noastre nu se mai pot numi ortodocsi!

Sa nu ne fidulim degeaba si sa gasim circumstante atenuante si celor care s-au ratacit mai mult ca noi! Trebuie sa observam ca INTERESUL ECONOMIC SI POLITIC al mai-marilor zilelor noastre afecteaza si sfera spirituala. Avem doua posibilitati:

1) sa mergem cu valul si sa spunem ca totul e roz, pregatind calea lui Antihrist ori

2) sa mergem impotriva valului si sa mai si suferim pentru convingerile noastre.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 08.09.2010, 21:39:48
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Nu, nu trebuie sa cinstim moastele lor, din moment ce papa este proclamat infailibil. Plus ca am vazut ca moastele catolice sunt prea intacte, iar intr-o poza cu moastele sfintei Bernadete, am observat ca are unghiile facute parca. Suspect...:dozingoff:
sfanta Bernadette asta si mie mi s-a parut FOARTE ciudata. Am vazut un documentar pe Discovery mai demult despre sfintii catolici. TOTI s-au mumificat din cauza naturale (alimentatie,conditie fizica, clima, conditiii de depozitare a corpului dupa moarte,etc), si SINGURA fara explicatie era sfanta Bernadette. Da, este acoperita cu un strat subtire de ceara, probabil si unghiile le are facute, dar asta e o micuta cosmetizare doar. Ea chiar s-a pastrat intr-un mod formidabil. Se pastreaza de parca ar fi vie, organele interne, desi sangele nu mai circula, au fost gasite vascularizate la autopsie, si sangele proaspat.
Nu are corpul uscat asa cum spune ortodoxia ca trebuie sa fie, si, sincera sa fiu, mie mi-ar cam inspira frica sa fiu in preajma ei, deci nu prea se califica sa fie sfanta.
E foarte sinistru felul in care s-a pastrat corpul ei. Exact ca si cum ar fi vie a ramas, numai ca nu circula sangele. Repet- foarte, foarte sinistra!

voua nu va inspira teama?

Reply With Quote
  #128  
Vechi 10.09.2010, 14:10:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
sfanta Bernadette asta si mie mi s-a parut FOARTE ciudata. Am vazut un documentar pe Discovery mai demult despre sfintii catolici. TOTI s-au mumificat din cauza naturale (alimentatie,conditie fizica, clima, conditiii de depozitare a corpului dupa moarte,etc), si SINGURA fara explicatie era sfanta Bernadette. Da, este acoperita cu un strat subtire de ceara, probabil si unghiile le are facute, dar asta e o micuta cosmetizare doar. Ea chiar s-a pastrat intr-un mod formidabil. Se pastreaza de parca ar fi vie, organele interne, desi sangele nu mai circula, au fost gasite vascularizate la autopsie, si sangele proaspat.
Nu are corpul uscat asa cum spune ortodoxia ca trebuie sa fie, si, sincera sa fiu, mie mi-ar cam inspira frica sa fiu in preajma ei, deci nu prea se califica sa fie sfanta.
E foarte sinistru felul in care s-a pastrat corpul ei. Exact ca si cum ar fi vie a ramas, numai ca nu circula sangele. Repet- foarte, foarte sinistra!

voua nu va inspira teama?

Dupa cum se poate lesne vedea aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Bernadette , trupul sfintei a fost exhumat de mai multe ori.

Fata este acoperita cu o masca de ceara.

Organele interne, respectiv ficatul, au ramas surprinzator de suple, dar ideea ca sangele ar fi proaspat e o absurditate...

In ceea ce priveste sfintenia celei careia Sfanta Fecioara i s-a aratat de 18 ori, consider ca este de bun simt sa nu o puneti la indoiala.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 10.09.2010, 14:21:39
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
voua nu va inspira teama?
Mie imi exprima o frumoasa arta de ceruire. Frumoase masti de ceara. In mai intalnesti si in alte cazuri.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 11.09.2010, 07:09:20
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

adevarul e ca si mie mi se pare cam sinistra... m-am uitat la pozele de pe link-ul postat mai sus de Erethorn, avea o frumusete naturala deosebita. ceea ce au facut cu masca de ceara (si unghiile) mi se pare oribil.

pana acum eu una n-am mai vazut moaste catolice, nu-mi place deloc prezentarea pe catafalc in sicrie imense de sticla.

pana si aici vad ca sunt diferente fata de ortodocsi, la noi raclele fiind muuult mai mici si lasand la vedere doar suprafata de deasupra, unde este doar o mica portiune descoperita spre venerare.

PS: era un topic aici despre Padre Pio, unde a disparut?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EREZIILE romano-catolice Daniel_Ortodox Biserica Romano-Catolica 823 27.10.2016 00:18:17
Un nou fericit al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 15 18.04.2015 01:04:18
Rozariile catolice-intrebare crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 9 13.11.2011 23:06:12
Un nou venerabil al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 7 07.07.2011 08:27:56
Învataturi si practici catolice Traditie Biserica Romano-Catolica 99 11.02.2010 10:12:41