Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.07.2007, 14:56:50
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cred ca in articolul de mai sus nu m-a calauzit Duhul Sfant ,bine ca ne dam seama mai tarziu . Uneori ma si mir , cum am putut scrie asa ceva .

Elena ai dreptate in ceea ce ai spus . Asi adauga ca Dumnezeu ne da multe , e gresit sa spui ca ceva nu se poate .

Dar ii ramanem datori , nu trebuie sa uitam .
Harul nu se da decat daca este lucrare , si lucrare in primul rand , din cate am inteles eu din ce-am citit, este sa te pui in slujba celor multi , nu numai grija de sufletul tau .

cineva spunea odata referitor la sotia sa , "n-o duci la Biserica nici cu slujbe " .
A fost o gluma sau nu , nu stiu dar oricum a fost un pacat ,neadevar .
Totul se poate daca ne punem nadejdea in EL.

maria
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.07.2007, 15:12:56
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"Eu cred ca cea mai buna cale e sa fie infranare totala, adica nici sarut pana la nunta. Pr. Arsenie Papacioc spunea ca "mai lunga e calea pana la sarut decat pana la pacatul mare". Adica sa fie o luare de mana, un pupic pe obraz, o atingere pe frunte sau pe par, adica pot fi niste gesturi de tandrete, dar atat"

Pe langa faptul ca in ziua de azi, ca fata cu un asemenea comprtament ramai nemaritata, nu inteleg scopul infranarii acesteia extreme. Imi este imposibil sa nu banuiesc ca in spatele celor spuse de tine se afla o incercare de aparare a propriei cauze. nu e nimic mai frumos, o dovada de afectiune mai mare decat un pur sarut.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.07.2007, 17:24:24
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

:)

Ramai nemaritata dpvd al desfranatilor. Fata cauta un baiat cinstit nu o panarama cum am fost eu, un betiv si un curvar. Cand intalneam o fata cuminte fugeam ca ma gandeam sa n`o ranesc cumva.

O asemenea fata se va marita cu cei cu care nu umbla cu tine Erzbeth! E un adevar pe care`l afli mai tarziu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.07.2007, 19:34:56
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"O asemenea fata se va marita cu cei cu care nu umbla cu tine Erzbeth! E un adevar pe care`l afli mai tarziu."

Hmm prima jignire din partea celui care sustine bunul simt. Nu ma asteptam. Iar si iar supozitii la adresa mea. Si ca de obicei eronate! Dar oare ce anume ma surprinde nici eu nu stiu
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.07.2007, 19:38:09
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

si o mica sugestie, corect spus gramatical este "cu cei care umbla cu tine" si nu "cu cei cu care umbla cu tine".
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.07.2007, 21:53:44
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
"Eu cred ca cea mai buna cale e sa fie infranare totala, adica nici sarut pana la nunta. Pr. Arsenie Papacioc spunea ca "mai lunga e calea pana la sarut decat pana la pacatul mare". Adica sa fie o luare de mana, un pupic pe obraz, o atingere pe frunte sau pe par, adica pot fi niste gesturi de tandrete, dar atat"
eu cred ca va-ti indepartat mult de ideea de pacat,iar incercand cu atata inversunare sa gasiti pacat in tot si sa gasiti in tot o latura murdara pierdeti esenta crestinismului.Este desigur f romantica absineta pana la casatorie si noaptea nuntii,puritatea aceea fascinanta care tine nu numai de trup cat si de suflet,dar sa fim seriosi femeile nu se mai marita la 17 ani,nuntile sunt o bataie de cap si isi pierd esenta,noaptea nuntii inseamna defapt dimineata nuntii cand esti prea preocupata sa dregi bataturile facute de pantofi incat sa te mai gandesti la altceva.Lumea a fost supusa(mai ales la noi)unui proces de devalorizare,care nu consta defapt in emanciparea femei dpdv sexual,ci in incultura,ignoranta,nesimtirea si prostia care macina societatea.Asa ca decat sa ne gandim cum sa ne abtinem de la sarturi,dragoste,idei,ganduri,sex mai bine ne-am gandi mai mult cum sa ne purtam mai frumos cu ceilalti,cum sa fim mai toleranti,mai intelegatori si sa nu mai judecam oamenii dupa viata lor sexuala ci in functie de justa lor valoare.


In plus dpdv medical:un sarut este benefic atat pt psihic cat si pt danura:productia de saliva curata resturile de mancare din gura,reduce producerea de acizi,ce provoaca aparitia tartrului si preintimpina aparitia aftelor.Sigur conteaza si cu cine te saruti.Ca sarutul poate duce la mai mult ....asta e o alta poveste care e caracterizata de mai multe beneficii anatomice,iar asta nu inseamna nici desacralizarea si devalorizarea fiintei umane,mai ales ca ma refeream la cazurile de relatii f serioase in care nu cred ca absinenta are vreun rost!!

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta Curata Azzuurra Nunta 124 30.05.2016 10:07:50
Sfântul Ioan Botezătorul, îndemn la viață curată NECTARIE Generalitati 0 03.01.2011 14:29:47
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 21:03:03
o casnicie esuata :( Daniela87 Nunta 31 03.01.2010 23:40:26
campania pt o biserica curata initiata de webmaste sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 2 08.03.2008 22:00:11