Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.12.2016, 23:23:11
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit Ce inseamna sa lasi trecutul in urma?

Ce inseamna sa lasi trecutul lin urma in credinta ortodoxa? Cum sa gandesc? Dati-mi din Sfaturile Sfintilor Parinti, din Biblie, ceva pilda. Nu prea stiu cum sa o iau. Cum sa las trecutul in urma si sa nu mai fac sa ma schimb. Eu incerc si ma straduiesc dar vin altii si spun ca nu am stiut ce vreau, ca vreau sa ajung sfanta. Si altele.....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.12.2016, 23:34:32
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Nu e nimic rău că vreți să ajungeți sfântă.
Toți ar trebui să vrem asta, e poruncă Dumnezeiască.

Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este. (Mt 5, 48)

Ci, după Sfântul Care v-a chemat pe voi, fiți și voi înșivă sfinți în toată petrecerea vieții.
Că scris este: "Fiți sfinți, pentru că Eu sunt Sfânt".
(1 Petru, 1-15,16)

*
A lăsa trecutul în urmă poate însemna și să îl priviți cu smerita cugetare.
Dar modul cel mai direct și mai folositor de a lăsa trecutul în urmă e să ne comportăm în prezent ca fii ai Luminii.
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.12.2016, 09:13:53
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Ce inseamna sa lasi trecutul lin urma in credinta ortodoxa? Cum sa gandesc? Dati-mi din Sfaturile Sfintilor Parinti, din Biblie, ceva pilda. Nu prea stiu cum sa o iau. Cum sa las trecutul in urma si sa nu mai fac sa ma schimb. Eu incerc si ma straduiesc dar vin altii si spun ca nu am stiut ce vreau, ca vreau sa ajung sfanta. Si altele.....
A lasa trecutul in urma inseamna sa-l lasi in urma.

Este o lucrare spirituala deosebita, de o frumusete aparte, prin care se dobandeste usuratate, inocenta, prospetimea perceptiei.

Fiind in lume, intr-o singura zi, omul se incarca de o multime de impresii.

Este ca si cum ai aduce intr-o casa o multime de lucruri, multe nefolositoare, unele foarte grele, altele care se strica....Cum ar arata o astfel de casa dupa cativa ani?

Cum se poate face rugaciune intr-o astfel de aglomerare?

De multe ori, mintea nici nu realizeaza ca de ea atarna multimi de greutati. Cu o asa incarcatura, cum poate oare sa zboare catre Dumnezeu?


Formula de rugaciune este aceasta: "in tot ceasul sa pun inceput bun". Este o resetare necesara.

Dupa ce omul lasa toate in urma - prin decizia de a se pozitiona intr-un nou Inceput -, se preda gol de impresii Lui Dumnezeu.
__________________

Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.12.2016, 10:37:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Ce inseamna sa lasi trecutul lin urma in credinta ortodoxa? Cum sa gandesc? Dati-mi din Sfaturile Sfintilor Parinti, din Biblie, ceva pilda. Nu prea stiu cum sa o iau. Cum sa las trecutul in urma si sa nu mai fac sa ma schimb. Eu incerc si ma straduiesc dar vin altii si spun ca nu am stiut ce vreau, ca vreau sa ajung sfanta. Si altele.....
Verificati pe pielea voastra de cate ori repetati la spovada aceleasi "greshale".

62. Iar Iisus a zis către el: Nimeni care pune mâna pe plug și se uită îndărăt nu este potrivit pentru împărăția lui Dumnezeu.(Lc9,62)

Cel care pune mana pe plug lucreaza tarana trupului sau pentru a sadi Cuvantul in sine; acela sa se lepede pentru totdeauna de greseli, sa nu se mai lase atras in special de placeri.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 29.12.2016 at 05:18:43.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2016, 12:23:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Ce inseamna sa lasi trecutul lin urma in credinta ortodoxa? Cum sa gandesc? Dati-mi din Sfaturile Sfintilor Parinti, din Biblie, ceva pilda. Nu prea stiu cum sa o iau. Cum sa las trecutul in urma si sa nu mai fac sa ma schimb. Eu incerc si ma straduiesc dar vin altii si spun ca nu am stiut ce vreau, ca vreau sa ajung sfanta. Si altele.....
Ce legatura are una cu alta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.12.2016, 11:25:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Ce inseamna sa lasi trecutul lin urma in credinta ortodoxa? Cum sa gandesc? Dati-mi din Sfaturile Sfintilor Parinti, din Biblie, ceva pilda. Nu prea stiu cum sa o iau. Cum sa las trecutul in urma si sa nu mai fac sa ma schimb. Eu incerc si ma straduiesc dar vin altii si spun ca nu am stiut ce vreau, ca vreau sa ajung sfanta. Si altele.....
Dar cine ti-a spus tie lucrul asta? Unde sta scris? De unde vine ideea asta in credinta si la ce anume se refera?

Si trecutul poate avea si lucruri bune, nu numai rele...

Poate ne lamureste cineva.
Ca asa toata credinta este legata de trecut de fapt, de lucruri care s-au intamplat acum mii de ani...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.12.2016, 13:56:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sophia, treci iar printr-o criza sau cum?

Ti-a amintit duhovnicul ca n-ai tinut nici postul asta sau nu s-a maturat in biserica cum iti place tie?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.12.2016, 15:31:55
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
... toata credinta este legata de trecut de fapt, de lucruri care s-au intamplat acum mii de ani...
Venind din trecut, prin Tradiție, așa cum vine sângele în obraji prin artere - credința e legată de prezent și, mai ales, de viitor.
Biserica e o Arcă sau o navă care îl poartă pe om în fiece clipă către un tărâm al făgăduinței.
"Aștept învierea morților / și viața veacului ce va să vie."
Și să fie.
Amin!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.12.2016, 15:34:56
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Ce inseamna sa lasi trecutul in urma in credinta ortodoxa? ....
A privi cu nădejde în viitor, pășind cu atenție în prezent. (Și cu smerită cugetare, inclusiv spre trecut.)

Last edited by ioan67; 29.12.2016 at 01:41:34.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.12.2016, 16:59:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Ce inseamna sa lasi trecutul lin urma in credinta ortodoxa? Cum sa gandesc? Dati-mi din Sfaturile Sfintilor Parinti, din Biblie, ceva pilda. Nu prea stiu cum sa o iau. Cum sa las trecutul in urma si sa nu mai fac sa ma schimb. Eu incerc si ma straduiesc dar vin altii si spun ca nu am stiut ce vreau, ca vreau sa ajung sfanta. Si altele.....
Mi se pare confuz de tot ce zici mai sus.

Trecutul nu se lasa in urma, chiar daca a fost rau sau bun.
Trecutul SE ASUMA. Cu bune si rele. Se mai uita din rele dar se tine minte invatatura si consecintele.

Mi se pare o doza mare de debusolare in ce zici tu... sa lasi ce in urma pentru ce anume inainte? Si daca gresesti? Ai vorbit cu un duhovnic? Te-ai povatuit cu cineva inainte de .. 'lasat trecutul in urma;?
Reply With Quote
Răspunde