Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.10.2017, 23:32:56
MadalinCristian124 MadalinCristian124 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2017
Mesaje: 3
Implicit Am nevoie de mare ajutor, va rog!!!

Cum spune si in titlu, am nevoie de ajutor. Sunt botezat crestin ortodox, dar de mic eu nu am fost prea credincios si asta m-a facut sa iau o decizie foarte proasta, spre rușinea mea. Nu stiu cum am facut, dar acum cateva luni am dat de un site satanist pagan. M-a captivat si am inceput sa citesc. Pe el spunea cum ca diavolul este de fapt creatorul lumii si ca el si demonii lui ne invata cum sa devenim zei prin meditatie si ca el ne vrea doar binele. Mai zicea ca Dumnezeu este de fapt un cumul de zei extraterestrii care ei de fapt ne urasc si vor sa nu devenim zei. Si cum eu nu era credincios am crezut toate prostiile astea. Si pe site-ul acela iti arata cum sa iti dedici sufletul diavolului ca sa fii protejat de catre acesti zei extraterestri. Si asta a fost cea mai mare greseala din viata mea si imi pare extrem de rau ca am crezut. In concluzie vreau sa zic ca mi-am dedicat sufletul si de curand mi-am dat seama de greseala care am facut-o si cum am fost pacalit. Mi-am dat seama ca nu este nici o dragoste in aceasta secta, mi-am amintit de cele trei minuni ale ortodoxiei, mi-am adus aminte de proverbele pline cu har si de minunile de care am avut parte. Vreau sa stiu daca ma mai pot intoarce la Dumnezeu, daca ma mai accepta? ACUM chiar cred in Dumnezeu si imi pare extrem de rau de greseala pe care am facut-o si DORESC sa fiu alaturi de Dumnezeu si sa nu mai pacatuiesc. Daca ma puteti ajuta cu un sfat si daca v-am gresit cu ceva, va rog sa ma iertati.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.10.2017, 23:40:23
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

După experiența mea pe internet, trolezi maximum, dar hai să fiu fată bună și să pretind că te cred.

E simplu: găsești o biserică, vorbești cu un preot să te spovedească, faci o curățenie generală a cămării sufletului și te lupți să păstrezi calea cea dreaptă pe viitor. Un catehism nu ți-ar strica.

În rest, sus inima. Roagă-te lui Hristos și nu deznădăjdui!

Diana.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.10.2017, 23:45:58
MadalinCristian124 MadalinCristian124 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2017
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
După experiența mea pe internet, trolezi maximum, dar hai să fiu fată bună și să pretind că te cred.

E simplu: găsești o biserică, vorbești cu un preot să te spovedească, faci o curățenie generală a cămării sufletului și te lupți să păstrezi calea cea dreaptă pe viitor. Un catehism nu ți-ar strica.

În rest, sus inima. Roagă-te lui Hristos și nu deznădăjdui!

Diana.
Va multumesc mult pentru raspuns! Sa stiti ca vorbesc foarte serios si daca doriti sa va dovedesc asta, va pot da site-ul sa vedeti,cel de baza este in engleza si l-au tradus si pentru alte nationalitati, dar nu as mai impinge pe nimeni pe acel site.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.10.2017, 05:58:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu multumim, l-ai mai dat si alta data, dar sa pretindem ca nu :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.10.2017, 20:27:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
După experiența mea pe internet, trolezi maximum, dar hai să fiu fată bună și să pretind că te cred.
E simplu: găsești o biserică, vorbești cu un preot să te spovedească, faci o curățenie generală a cămării sufletului și te lupți să păstrezi calea cea dreaptă pe viitor. Un catehism nu ți-ar strica.
În rest, sus inima. Roagă-te lui Hristos și nu deznădăjdui!
Diana.
Eu de cand sunt pe forum nu am intalnit decat vreo 2 atei care au intrat sa intrebe aiureli, in rest niciun trol.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.10.2017, 20:37:26
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu de cand sunt pe forum nu am intalnit decat vreo 2 atei care au intrat sa intrebe aiureli, in rest niciun trol.
Cum niciunul?! Numai eu am găsit - aici - vreo cinci. Se poate trola și pe subiecte date, nu e musai să deschizi un thread.
Iar trolatul n-are legătură cu confesiunea, poți fi ateu și să arunci o piatră doar ca să-i vezi pe credincioși cum se spetesc să-ți răspundă după rânduială, iar tu să râzi superior că, mvai, ce îndobitociți superstițioși.

Mi-e greu să cred ce scrie aici pentru că ce om cu discernământ ar amesteca extratereștrii cu dumnezeii și să mai și recunoască că a crezut?! Poate un copil de gimanziu (pe atunci credeam în extratereștri și fantome, admit).
Altfel, cu tot respectul, satanismul e mult mai complex decât porcăriile astea puerile. :) Deși nu neg existența site-ului, pe net orice e posibil. De la sirene la dogmatică.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.10.2017, 13:51:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Cum niciunul?! Numai eu am găsit - aici - vreo cinci.
Tocmai de aceea am scris, ca unii se apuca de o vanatoare de vrajitoare si toti cei care intra sunt bagati la troli. Chiar daca ar fi asa, cineva care scrie un subiect si apoi pleaca e inofensiv, adevaratul trol e cel care participa la discutii doar atacand pe cineva si avem si pe forum asa ceva.
Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Mi-e greu să cred ce scrie aici pentru că ce om cu discernământ ar amesteca extratereștrii cu dumnezeii și să mai și recunoască că a crezut?! Poate un copil de gimanziu (pe atunci credeam în extratereștri și fantome, admit).
Altfel, cu tot respectul, satanismul e mult mai complex decât porcăriile astea puerile. :) Deși nu neg existența site-ului, pe net orice e posibil. De la sirene la dogmatică.
Au mai intrat pe forum persoane care au dat un site satanist. Ceea ce a spus cel ce a deschis topicul e cam ce afirma si satanismul, in general.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.10.2017, 22:10:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:33:04.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.10.2017, 22:54:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tocmai de aceea am scris, ca unii se apuca de o vanatoare de vrajitoare si toti cei care intra sunt bagati la troli. Chiar daca ar fi asa, cineva care scrie un subiect si apoi pleaca e inofensiv, adevaratul trol e cel care participa la discutii doar atacand pe cineva si avem si pe forum asa ceva.
Ihi, ala care tot latra la luna ca cei care nu zic ca el sunt ori neinformati, ori ecumenisti, ori cu influente protestante.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.10.2017 at 23:50:53.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.10.2017, 23:49:29
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Și pe deasupra mândri.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare