Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2008, 15:15:41
iuliachi iuliachi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2008
Mesaje: 2
Implicit

desi pentru cununie in biserica ortodoxa se cere ca cei doi miri sa fie botezati ortodocsi, exista cazuri in care cei doi, apartinand de biserici diferite, au putut fi cununati in ambele biserici fara convertire.

fiind cazul a doi prieteni, el ortodox, ea reformata, care cauta o biserica ortodoxa unde sa se poata cununa fara trecerea ei la ortodoxism, ma poate sfatui cineva in ce conditii se poate intampla acest lucru? le puteti recomanda o biserica? in cadrul bisericii reformate se accepta casatoria mixta, deci acolo nu ar mai fi o problema
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2008, 15:30:38
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Din cate stiu eu daca ar fi vorba despre o casatorie intre ortodocsi si catolici acolo inca se mai poate... Dar la o casatorie intre ortodocsi si reformati acolo e mai greu chiar ma tem ca e imposibil.

Intr-un fel e si logic sa fie asha pentru ca este foarte greu ca doi oameni, unul care respecta preotii si lucrurile sfinte (Matei 7:6) si celalalt care dispretuieste aceste lucruri sa fie pe aceeasi lungime de unda. De ce? Pentru ca asa spune Sfanta Scriptura:

1 Corinteni 15:33 Nu va lasati inselati. Tovarasiile rele strica obiceiurile bune.

Poate asta ar fi explicatia...

Totusi am auzit de un caz in care s-a putut (el ortodox din Cluj, ea reformata din Satu Mare, dar nu a mers deloc deloc bine dupa...)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
romania reformata mariana.gaica Biserica Ortodoxa si Massmedia 14 16.06.2012 01:45:17
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 22:08:01
Cununie ortodox-reformata iuliachi Nunta 5 31.05.2008 13:31:36
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 16:06:59