Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.12.2009, 19:22:59
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanamiki26 Vezi mesajul
Revin cu povestea mea...Am ajuns, prin mila lui Dumnezeu chiar pe data de 24 decembrie si m-am spovedit...

Dar..totul a decurs destul de mecanic pt duhovnic....era si aglomerat, e adevarat, dar si data trecuta la fel a fost: eu am citit lista cu pacate..dansul a scos 2 cuvinte...sau a scris mesaje...si la sfarsit m-a binecuvantat..si atat.

Nici un canon,desi am facut lucruri tare urate..nici un sfat..nimic.
Mi se pare din ce in ce mai evident ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda, dpdv al comunicarii...si as vrea sa imi gasesc altul...

Dar nu stiu unde sa caut...Pe de alta parte mi-e rusine sa ii spun ca vreau sa plec de la dansul..
Nu pleca...... dute la spovedanie mai de vreme de ce in ultima clipa 24 dec? o fi fost saracul epuizat de atita lume nu crezi?Poti sa-ti alegi si singura sfintul tau drag la care crezi ca ai evlavie. O parere.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.12.2009, 20:26:42
oanamiki26 oanamiki26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

am ajuns pe 24 pentru ca nu am reusit sa dau de dansul, si cand am dat nu am putut eu sa intru in biserica...

ideea este ca nu e prima data cand scoate doua vorbe...e absent asa de cand il stiu...
Nu stiu ce sa zic..se poate sa fie o ispita
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.12.2009, 20:37:13
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Aglomerat? Pai tu mergi cand e aglomerat? Du-te cand nu e nimeni. Cu rugaciune multa inainte. Eu nu inteleg... duhovnicul tau intelege si el ca e duhovnicul tau sau doar te stie asa... ca o credincioasa din parohie. Stie ca i-ai dat sufletelul tau si ca vrei sa il calauzeasca spre Doamne? Fara suparare dar nici pentru preoti nu e usor... la cata lume se spovedeste dupa obicei, datina, la comanda... ca asa trebuie fara sa aiba habar de duhovnicie, de realitatea tainei si importanta ei. Daca esti sigura ca stie asta atunci vorbeste-i deschis... intreaba-l, lamureste-te. Dar toate cu multa rugaciune inainte... ca tot ceea ce se va intampla sa fie voia Domnului si tu sa iti gasesti pacea si drumul. Eu l-am bombardat pe Dumnezeu de cereri si I-am cerut mii de explicatii pana sa inteleg care-i treaba cu Duhovnicul ... si nici acum nu am inteles foarte bine... Am inteles insa ca Duhovnicul sta cu mine si 10 ore daca nevoia mea e reala si nici nu ma baga in seama daca nu acolo e raspunsul.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.12.2009, 20:44:40
oanamiki26 oanamiki26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

da. dansul stie ca este duhovnicul meu, ma stie de un an si ceva, am fost la dansul de nenumarate ori...avand o problema destul de serioasa...

nu sunt din parohia dansului, este calugar la manastirea radu voda.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.12.2009, 21:00:47
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Eu ma spovedesc la orice preot nu am un duhovnic fix, ca doar ma spovedesc la Hristos nu?? si daca nu imi da canon sau e prea usor asta a vrut Hristos probabil.......
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.12.2009, 10:23:31
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=heaven;192210]Eu caut un duhovnic bun in Brasov sau chiar Prahova,daca cineva stie.
Florinbrasov,dupa username ma gandesc ca esti din Bv,crezi ca m-ai putea ajuta cu un sfat?Sau altcineva din zona?
Va multumesc mult![/quote]




Heaven, ai primit mesajul meu pe privat?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.12.2009, 10:41:22
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

In Brasov, aproape de orasul Brasov, pe drumul care merge spre Fagaras este manastirea Sinca Noua. Acolo sint sfinte moaste ale Sfantului Nectarie, mare facator de minuni si pe multi i-a vindecat Sfantul Nectarie.
Staret este parintele Matei care a fost ucenicul parintelui Teofil Paraian de la Sambata.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.12.2009, 11:30:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Inainte sa iti schimbi duhovnicul, sa ii spui si lui acest lucru.

Direct si cu sinceritate curata, sa ii spui:

"Parinte, pentru ca... si pentru ca... imi doresc alt duhovnic, pe care sa'l simt mai apropiat de mine."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.12.2009, 11:35:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Inainte sa iti schimbi duhovnicul, sa ii spui si lui acest lucru.

Direct si cu sinceritate curata, sa ii spui:

"Parinte, pentru ca... si pentru ca... imi doresc alt duhovnic, pe care sa'l simt mai apropiat de mine."
Trebuie dată și o explicație la cele spuse de tine ! De ce și pentru ce ? Mult mai corect mi se pare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.12.2009, 11:57:37
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu ma spovedesc la orice preot nu am un duhovnic fix, ca doar ma spovedesc la Hristos nu?? si daca nu imi da canon sau e prea usor asta a vrut Hristos probabil.......
Cu siguranta Hristos e acolo cand ne spovedim. Doar ca in momentul in care avem si un Duhovnic care se roaga pentru noi si noi pentru el se formeaza acolo o legatura speciala care inlatura "probabil.......' si pune un "." in loc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa imi schimb religia erwin84 Botezul 78 19.09.2014 08:02:15
Schimb de carti Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 14 31.08.2011 10:02:40
Schimb de Carte Ortodoxă stefania2011 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.06.2011 12:41:09
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07