Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.10.2013, 10:41:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Ma simt ca un leu ranit si as face rau si celor ce nu mi-au facut sau care ar indrazni sa se apropie macar un pic de mine in aceste momente
Poate aici e buba.

Si fara pocainta, si cu har..cam greu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.10.2013, 10:44:02
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate aici e buba.

Si fara pocainta, si cu har..cam greu.
Nu v-as dori sa fiti in situatia in care sa ma intelegeti.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.10.2013, 10:52:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Cu siguranta va trece si asta, dar pana va trece eu voi ramane tot un "leu ranit"
..si fitzos, ca un caine raios dar cu coada pe sus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.10.2013, 10:53:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Nu v-as dori sa fiti in situatia in care sa ma intelegeti.
Pai vorbeste la concret.
Uimeste-ne.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.10.2013, 10:59:05
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai vorbeste la concret.
Uimeste-ne.
Uimeste-ma si dumneata cu mai multa inteligenta. Multumesc!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.10.2013, 11:02:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Dar oare cum sa te mai faca implinit doar dragostea mamei si a prietenilor de la o varsta incolo, mai ales ca nu mi doresc calea monahismului.
Oricat de ciudat ti-ar parea dar dragostea care implineste cu adevarat (implineste <> satisface) nu este dragostea care o primesti ci cea care o oferi.

Ce si cata dragoste ai oferit tu pana acum?
Desi nu stiu daca ar trebui sa pun intrebarea asta pentru ca nu stiu sigur daca intelegi cu adevarat definitia dragostei.

Citat:
Si daca vine o vreme si zambesc si indraznesc sa-mi fac sperante sunt trantita de nu ma vad, de parca as indrazni mult prea mult si nu as avea dreptul sa zambesc
Depinde ce fel de sperante, sunt oameni care, cu disperare, isi pun sperantele orbestei in locuri de care in mod normal ar trebui sa stea de(o)parte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.10.2013, 11:25:18
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oricat de ciudat ti-ar parea dar dragostea care implineste cu adevarat (implineste <> satisface) nu este dragostea care o primesti ci cea care o oferi.
"Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința, blândețea, înfrânarea, curăția" - sigur raspunsul pe care-l voi primi la intrebarea "Cum obtin Duhul Sfant?" o sa fie "Prin smerenie!". Iar acum va intreb domnule Alin "Cum obtin smerenia?" Astept un raspuns la fel de destept si reusit pe masura dvs....sau poate o sa-mi spuneti prin "Pocainta, Sf. Spovedanie!", iar eu va spun ca ma spovedesc fara sa ascund nimic, dar cum fac sa ma pocaiesc cu adevarat, sa simt, sa il iubesc pe Dumnezeu in situatia in care eu il percep insensibil? Sincer ma cam invart in jurul cozii si sunt satula de astfel de rapunsuri pe care sa nu le pot pune in practica. Si de raspunsuri sarcastice sunt satula. Daca nu veniti cu o solutie concreta si/sau nu va intereseaza situatia la ce mai postati aici?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce si cata dragoste ai oferit tu pana acum?
Desi nu stiu daca ar trebui sa pun intrebarea asta pentru ca nu stiu sigur daca intelegi cu adevarat definitia dragostei.
Sigur ca definitia dragostei o gasim in Biblie la I Corinteni , cap. 13. Oare nu se leaga tot de prezenta Duhului Sfant?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde ce fel de sperante, sunt oameni care, cu disperare, isi pun sperantele orbestei in locuri de care in mod normal ar trebui sa stea de(o)parte.
Am spus foarte clar: speranta spre mantuire, speranta de a fi fericita, iar acea fericire sa se reflecte si la persoanele din jur... este gresita speranta mea?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.10.2013, 11:35:03
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce si cata dragoste ai oferit tu pana acum?
Desi nu stiu daca ar trebui sa pun intrebarea asta pentru ca nu stiu sigur daca intelegi cu adevarat definitia dragostei.
Si acum va intreb pe dvs....puteti iubi fara sa va simtiti iubit? Daca da va felicit inseamna ca sunteti desavarsit, daca nu la ce trageti la raspundere pe altii ca nu o pun in practica daca nici dvs nu o puteti pune?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.10.2013, 11:46:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citeste scrierile parintelui Arsenie Boca si vei gasi raspunsul pe care-l cauti. Acest tip de necazuri reprezinta chemare speciala spre viata placuta lui Dumnezeu sau chiar spre sfintenie, deci reprezinta o dovada de iubire.

Asa cum un baiat care iubeste o fata care nu-i acorda atentie o mai si necajeste pentru a atrage atentia asupra lui, tot asa si Dumnezeu, prin necazuri, ne atrage atentia asupra faptului ca El exista si i se cuvine ,,toata slava, cinstea si inchinaciunea'', asteptand cu multa rabdare sa ne ofere un coltisor de rai.

Nu te razvrati, asadar, ci iarta, ca sa fii iertata, iubeste-ti vrajmasii, ca sa fii placuta lui Dumnezeu. Deocamdata, trebuie sa lupti cu mandria si sa intelegi ca prin incercarile pe care le ai, Dumnezeu te poate ajuta sa obtii smerenia. Mantuirea e o comoara care se obtine greu si nu fara smerenie. Sa vedem in incercarile noastre mila lui Dumnezeu. Altminteri, facem voia celui rau care nu ne poate aduce decat deznadejde care este cea mai paguboasa pentru suflet.

Asadar, pentru inceput, sa fugim de deznadejde, amintindu-ne ca Hristos, Care a patimit pentru a face posibila mantuirea noastra este bucurie, este inviere. A fost atat de bland si smerit! S-a rugat pentru rastignitorii sai. A fost Dumnezeu si totusi nu si-a dorit nici comori materiale, nici luxuri.

Trebuie sa ne rugam pentru cei care ne gresesc, deoarece si ei au ispite si patimi ca si noi. Pacea sufleteasca ne permite in primul rand sa intelegem altfel oamenii si pe noi insine.

Sa avem rabdare si vom observa ca, daca suntem exigenti cu noi insine, un pacat care acum ni se pare mic ( de exemplu mandria), peste catva timp ni se va parea un mare izvor de alte pacate si de tristete. Iar Dumnezeu celor mandri le sta impotriva.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.10.2013, 11:51:08
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

At trebui in primul cand ca AGabriela sa iasa din depresie...
Reply With Quote
Răspunde