Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.08.2010, 12:03:39
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Trebuie sa fii tare crud ca barbat sa ii interzici sotiei sa aplateze.
As zice ca trebuie sa fii tare animal. Doar pe la animale se mai intalnesc cazuri in care masculul omoara puiul ca sa se poate imperechea cu mama.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.08.2010, 16:00:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Exista câteva icoane cu Sf. Fecioară alăptând (Sancta Maria lactans). Iată o frumoasă pictură de Gozzoli pe acest subiect:
http://www.wga.hu/frames-e.html?/htm...e/2tosse1.html
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.08.2010, 16:59:56
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
cu cezariana totul e mai simplu, sau cel putin asa imi pare mie vazandu-le pe celelate din salon cat de repede se ridica, se plimba

si intradevar, cezariana e la moda, cand l-am nascut pe ultimul, imi ziceau asistentele, mai bine de 70% din pacientele erau cu cezariana.
Cu siguranta ti se parea )
Eu am nascut prin cezariana, iar colega de salon natural, cu 2 palme de la madam doctor ca a tipat prea tare
Cu sau fara palme, colega mea de salon si-a revenit mult mai repede, fiind vioaie, dureri avea doar cand se aseza pe sezut. Nu a avut nevoie de regim alimenar, papa ce voia cand voia.
La cezariana, in prima noapte se sta la reanimare, apoi cand incepi sa te ridici durerile sunt fooooaaaarte mari. Eu am fost norocoasa ca nu am avut complicatii, lactatia s-a instalat foarte repede. Alte mamici fac infectii la operatie, se vindeca foarte greu.
Indiferent cum se naste, nu se scapa de dureri.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.08.2010, 17:16:11
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Exista câteva icoane cu Sf. Fecioară alăptând (Sancta Maria lactans). Iată o frumoasă pictură de Gozzoli pe acest subiect:
http://www.wga.hu/frames-e.html?/htm...e/2tosse1.html
Apropo de alaptat, am citit azi intr-un ziar, ca o mamica a fost data jos din autobuz pentru ca isi alapta copilul
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.08.2010, 17:34:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
As zice ca trebuie sa fii tare animal. Doar pe la animale se mai intalnesc cazuri in care masculul omoara puiul ca sa se poate imperechea cu mama.
Nu este vorba de abuz, ci..discuta,... o convinge, si ea in final alege acest lucru.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.08.2010, 17:36:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
In Olanda se naste acasa, cu moasa, iar mortalitatea neonatala e una din cele mai mari din Europa... Numai Franta si Letonia au statistici mai proaste decat olandezii, asa ca nascutul acasa, neasistat de medic, e cu doua taisuri.
Exact! Este o moda si in Germania sa nasti acasa. Toate bune si frumoase, daca totul decurge normal, dar daca apare ceva neprevazut este periculos.
De aceea este bine sa fie meicul prin preajma. In cazul meu daca nu era era rau, desi nimic nu a lasat sa se prevada asta inainte.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.08.2010, 19:06:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Apropo de alaptat, am citit azi intr-un ziar, ca o mamica a fost data jos din autobuz pentru ca isi alapta copilul
Așa se întâmplă când oamenii uită la ce servesc, de fapt, sânii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.08.2010, 11:05:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Apropo de alaptat, am citit azi intr-un ziar, ca o mamica a fost data jos din autobuz pentru ca isi alapta copilul
Slava Domnului ca in occident (atat de criticat de unii) nu exista conceptia absurda ca este impudic sa alaptezi in public.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.12.2013, 21:42:48
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Anunțul ministerului Sănătății: Din 2014 cezariana la cerere nu va mai fi decontată

Româncele care vor naște din luna martie prin cezariană vor trebui să scoată bani din buzunar, dacă serviciul medical este unul la cerere. Anunțul a fost făcut de dr. Adrian Pană, sectretar de stat în ministerul Sănătății, în cadrul unei conferințe de presă, unde alături de ministrul Sănătății Eugen Nicolăescu, a anunțat publicarea pe site-ul instituției a ultimei forme a pachetului de bază de servicii medicale . "Odată cu intrarea în vigoare a noului pachet de servicii medicale de bază, niciun serviciu medical la cerere nu va fi inclus. Acesta este și cazul cezarianei. Acest tip de naștere se va deconta de stat doar medicul consideră că este necesară și nu pacienta", a precizat dr. Pană.

Astfel, din martie, atunci când autoritățile estimează că va intra în vigoare noul pachet de bază de servicii medicale, vor fi decontate de stat doar nașterile naturale și cezariana de urgență. "Nașterea va fi inclusă atât în pachetul de bază de servicii medicale, cât și în pachetul minim de servicii medicale - destinat persoanelor neasigurate", a precizat Nicolăescu.(...) (sursa: gandul.info)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.12.2013, 21:50:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bla, bla.
Asta inseamna ca in loc sa plateasca doar medicul (spaga) va trebui sa plateasca si medicul si spitalul.
Sunt curios cat va fi tariful oficial la o cezariana.

Asta cu "pachetul de baza" inseamna ca e pe cale sa se introduca serviciile medicale private?

Sau, culmea nesimtirii, dupa ce platesti 5.5% din TOATE veniturile la sanatate, si 11% de catre cei care sunt salariati, pentru unii insemnand zeci de milioane pe an, vei aveai parte si doar de "pachetul de baza"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nastere naturala/cezariana nicoletajuravle Generalitati 29 30.05.2013 18:02:29
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 14:29:37
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Nasterea din nou Ioana_D Din Noul Testament 4 29.06.2007 23:15:30