Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 13.07.2015, 00:47:52
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar sincer, eu poezia lui Lev Gillet, o văd antihristică, fiindcă doar ecumeniștii spun: "convertirea la iubire". O singură religie mondială, ce se vrea a fi, după instalarea guvernului mondial, prevede desființarea tuturor religiilor și "convertirea la iubire". Nu vor mai fi religii, erezii, dogme, ci iubire. Dar iubirea falsă antihristică.

Voi vă bateți joc, luați lucrurile în zeflemea, ceea ce e grav. Nu pentru mine, pe mine puteți să mă denigrați cât vreți, dar dacă aveți mintea, gândul și inima la Hristos, veți gândi creștinește și spurcăciunile vor ieși la iveală foarte repede, în mintea unui om ce trăiește doar pentru Hristos.

Ce am spus în postul meu mai sus, la 146, e Adevărul. Mai departe eu aici pe topic, dacă nu are referire la copți, ereticii monofiziți și lepădarea ereziei lor, nu mai am ce să scriu. Mi-am făcut datoria, mai stângaci, dar m-am silit. "Lupta cea bună am luptat", cum spune Pavel.

Iertați-mă.
Stii ce spunea Lenin? "Invatati, invatati, invatati!" Maaare pacatos!!!
Stii cine crede cel mai mult in Dumnezeu si se cutremura de Puterea Lui? Chiar diavolul!!!
Frate Igor, ti-am mai spus, voalat: "mergi mai la pas"! Cauta sa cunosti duhul Cuvantului, nu amagitoarea reactie fata de om, oricare ar fi el. Ca iarasi ne amintim si de Origen, si de Evagrie Ponticul si de altii ale caror cuvinte au adus rod bogat. Faptul ca unii au mai semanat mai tarziu si balarii, nu afecteaza roada deja culeasa la vremea ei. Tu ai doua variante: ori de inteleptesti cu de-a sila, ori asteapta sa implinesti 30 de ani!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #152  
Vechi 13.07.2015, 00:52:28
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă pui un "I" în loc de "i", ce zici, ce iese? E frumos să răstălmăcești?
Și ecumeniștii pun Iubire cu "I" majuscul, special pentru a transmite mesajul că ăla cu i mare, e Dumnezeu, dar nu-i, e dumnezeu, hristoși mincinoși, adică hristoși draci.

Ai citit scrieri ale ecumeniștilor? Păi e frumos să vorbești în necunoștiință de cauză?
Crezi că degeaba e numit ecumenismul, cea mai mare erezie a tuturor timpurilor? Pan-erezia ereziilor?
Omule!
Ovidiu B.!
Înțelegi dimensiunea cuvintelor ăstora? "PAN-EREZIA EREZIILOR" !
Vezi? Poți vedea?
Dumnezeu să-ți ajute, măcar să stai puțin să te gândești, să nu mai iei totul atât de repede de bun și să zeflemești. Nu mi-ai greșit cu nimic, ci pentru mântuirea noastră, am vorbit.
Repet, în postul 146, am spus Adevărul.

Oh, vai de noi, vai, că nu știm ce ne-așteaptă. Nu știm ce mare înșelare și prăpăd va veni. Și necredința noastră, grăbește toate lucrurile...

Doamne, ai milă de noi...

P.S.: Frate Neagu, vreau, da vreau să merg la pas, cu Hristos lângă mine. Nu vreau absolut nimic fără Hristos ! Mai bine să mor de orice boală, decât să ajung ca lenin... sau decât să merg un singur milimetru fără Hristos Iisus Mântuitorul, Fiul lui Dumnezeu și Dumnezeu adevărat, Calea, Adevărul și Viața, Poarta, Ușa, Cheia, Pâinea ! Amin.

"Căci aș fi dorit să fiu eu însumi anatema de la Hristos pentru frații mei, cei de un neam cu mine, după trup" - Romani 9, 3.

dar numai să vă mântuiți voi !

Vă dau viața mea, vă dau anii mei de viață, dar numai să vă mântuiți. Vă dau sănătatea mea, lumina ochilor mei, vă dau tot ce am, dar numai să vă mântuiți.
Vreau eu boala voastră, vreau suferința voastră, vreau răul vostru, să mi-l dea Dumnezeu, mie, dar numai să vă mântuiți ! Vă dau și mântuirea mea, merg eu în iad, vă dau locul meu din Rai, dacă voi primi Raiul, îl voi da cu drag, merg eu în iad, în locul oricărui ortodox, dar numai să vă mântuiți.
Înțelegeți că mântuirea e tot ce contează. Singurul lucru pentru care merită să trăiești și să mori pe pământ e Hristos, mântuirea.

Luptați împotriva păcatului, a patimilor și a ereziei, toată viața voastră, până la ultima răsuflare din pieturile voastre ! Și așa, vă mântuiți !

Amin !

Oooo... Doamne... ai milă de noi, Doamne...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.07.2015 at 01:09:27.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 13.07.2015, 01:06:45
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Căci aș fi dorit să fiu eu însumi anatema de la Hristos pentru frații mei, cei de un neam cu mine, după trup" - Romani 9, 3.
Mare pacat! Tu chiar nu-ti dai nicio sansa daca ai ajuns sa te vezi precum apostolul Pavel, care simtea infinit mai mult durerea fata de cei din neamul lui care n-au avut sansa sa-L cunoasca pe Hristos, asa cum Mantuitorul isi facuse mila de el, aratandu-i-Se pe drumul Damascului.
Eu unul ma opresc aici fiindca mi se pare ca imi pierd vremea. Sincer nu prea gasesc solutii, dar nadajduiesc sa le gaseasca bunul Dumnezeu la timp. Oricum, nu tu esti in masura sa spui cu cine te insotesti in drumul tau, crede-ma. Ironia am constatat ca nu ajuta si mai rau iti starneste vanitatea. Jignirea te predetermina la o falsa smerenie... Si nici nu e indicata, de fapt...
Bunul Dumnezeu sa aiba mila de noi toti. Iar pe mine sa ma ierti pentru neputinta de a te intelege. De-acum daca nu-ti mai aderesez niciun cuvant, sa nu se inteleaga ca am ceva personal cu tine, ci doar ca te simt o cauza pierduta si extrem de indaradnica!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #154  
Vechi 13.07.2015, 01:13:54
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu, fratele meu drag, Apostolul Pavel îmi este model de urmat. Hristos, îmi este model de urmat. Înseamnă că mă văd precum Hristos? Sfinții îmi sunt model de urmat. Apostolii, Martirii, Sfinții Părinți ne sunt modele de urmat. Dacă dăm citate din ei, înseamnă că ne vedem precum ei?

Ce gândire caraghioasă e asta? Frate, ești ispitit !

Suntem chemați la sfințenie: "Fi-ți sfinți, precum Eu, Tatăl vostru, Sfânt Sunt" !
Sfinții ne sunt modele de viețuire. Dacă dăm citate din ei, îi iubim, îi dorim, nu înseamnă că suntem persoanele lor...

Pururea suntem păcătoși și nevrednici suntem chiar și să clipim, dar spre sfințenie suntem chemați să alergăm. Și nici în clipa morții să nu credem că am atins-o, dar să fi făcut tot posibilul și imposibilul pentru ea.

Oooo... ce ne așteaptă... Doamne... ai milă de noi... Doamne, nu ne lăsa, ai milă de noi...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #155  
Vechi 13.07.2015, 06:09:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc
Tu crezi că nu poți face aproape nimic; acest aproape nimic, încearcă să-l faci de o manieră extraordinară. Nu-ți spun de o manieră spectaculoasă. Concentrează-te asupra obișnuitului, asupra infimului. Fă lucrurile obișnuite de o manieră extraordinară, adică iubind, - iubind extraordinar. Atunci scânteia va sări. Atunci focul se va aprinde. (Lev Gillet)
American beauty says : nothing extraordinary, but you have to stand for what you sign.

Lev Gillet? cine mai e si ăsta?.. ah, father Lev Gillet. Încă un "ciudat" care a schimbat Vestul pe Est.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 13.07.2015, 08:19:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Vreau eu boala voastră, vreau suferința voastră, vreau răul vostru, să mi-l dea Dumnezeu, mie, dar numai să vă mântuiți ! Vă dau și mântuirea mea, merg eu în iad, vă dau locul meu din Rai, dacă voi primi Raiul, îl voi da cu drag, merg eu în iad, în locul oricărui ortodox, dar numai să vă mântuiți.
Tu chiar vorbesti cu noi? Serios? Hello, trezirea!

Vezi că nu e bine să dai din casă.

Era un sfânt de pe la Muntele Athos, nu mai tin minte care anume, si s-a rugat lui Dumnezeu să-i dea lui boala altuia s-o poarte, apoi când i-a dat cancerul i-a părut rău că a cerut asa ceva de la Dumnezeu. Asa că ai mare grijă ce-ti doresti, că s-ar putea să si primesti !
Reply With Quote
  #157  
Vechi 13.07.2015, 08:56:28
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit OK, back in the business.

Sorry for delay, dar aveam un epub care, data fiind infatisarea imposibila a diacriticelor, mi-ar fi atras furia lui Dragos :P si nu numai. Asa ca gabjii pdf-ul corespunzator, si voi cita cateva fragmente cat de cat reprezentative.

Incipiam:

Nous u'avous point. ('intention do rctraoer ici l'liisloirc (1«
second synode d'Epbose (-449); on a sullisammcnt utiliser les

Dupa cum vedeti, e manuscris vechi, din 1909, si dureaza mult sa corectezi asa ceva. Fonturi, fir-ar sa fie...

Insa un lucru este cert: Papa alexandrin Dioscorus a fost condamnat la Calcedon NU pentru erezie, ci pentru comportamentul miselesc fata de alti prelati, in special fata de cei din Scoala Antiohiana. Deasemenea, pentru refuzul de a se supune verhovnicului oricarui conciliu ecumenic, anume Papei de la Roma, la acea data Leon cel Mare. Asa ca povestea cu "coptii monofiziti/eutihieni" nu tine. Ei s-au ravratit impotriva autoritatilor ecleziastice bizantine pe buna dreptate, avadn in vedre represiunile comise de armata bizantina, la instigarea lui Proterie, care se pare ca fiind bizantin nu intelegea si nici nu voia sa inteleaga specificul gandirii si practicilor liuturgice ale scolii alexandrine. Drept care a aplicat, in scurta perioada cat a fost patriarh, metoda "pumnul-si-calcaiul", sau, in formulare moderna, "intai tragi, apoi intrebi". :)) Da, bine, stiu, ca ambele parti si-au sanctificat slujitorii credinciosi, facand din ei ce numesc eu sfinti politici, in cazul coptilor, Dioscoros, in cazul bizantinilor Proterios. Dar daca trecem de subiectivismele politicii ecleziastice, sau bisericisme, vedem clar ca, in afara de mult-chinuitii nestorieni, care si-au luat-o si de la "ortodocsi" si de la "miafiziti", toate partile au avut o vina. Insa vina coptilor, chipurile dogmatica, este diluata pana aproape de disparitie, datorita persecutiilor la care au fost supusi de catre puterea imperiala si biserica din metropola.
Prefer sa merg pe mana ierarhilor care au hotarat reunificarea cu Bisericile Ortodoxe Orientale. Latratul saiturilor de ultrasi ai credintei-de-internet este de o valoare dogmatica si eclesiologica nula.
Ca sa va fie clar de unde luai informatiile, iata linukul principal:

https://ia802500.us.archive.org/5/it...20Severien.pdf

...si multe alte surse, tot de pe acel sait.

Last edited by Vitiate; 13.07.2015 at 09:22:52.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 13.07.2015, 09:42:31
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit No, topicul iar o fost porcait.

Cand citesc istoria deopotriva a credintelor si a ideologiilor, sau cand privesc la realitatea cotidiana, vad, in rezumat, doar niste caini alfa, aglutinand niste fartati mai slabi intru obedienta tampa.
Ce bine ar fi daca tuturor elitistilor de pe lumea asta le-ar pieri subit inteligenta si cultura alea blestemate! Ati observat ca oamenii mai slabi de minte sunt mai buni la suflet decat tocilarii astia vrednici de trimis in lagare de concentrare?

Back on topic, frati si surori!

Last edited by Vitiate; 13.07.2015 at 10:40:03.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 13.07.2015, 10:08:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ca iarasi ne amintim si de Origen, si de Evagrie Ponticul si de altii ale caror cuvinte au adus rod bogat. Faptul ca unii au mai semanat mai tarziu si balarii, nu afecteaza roada deja culeasa la vremea ei. Tu ai doua variante: ori de inteleptesti cu de-a sila, ori asteapta sa implinesti 30 de ani!...
Am vazut ca s-a mai discutat despre Origen si ma simt dator sa completez. Origen a fost condamnat ca eretic la un sinod ecumenic, deci este trecut in randul ereticilor. Nu are importanta ca are si lucrari folositoare (are, dar tot eretic e considerat), cum stim chiar si cineva crae a fost toata viata sfant si cade in ultima zi se spune ca nu se mantuieste. Se spune ca Origen suferea de mandrie si neascultare, i s-a atras atentia ca greseste dar nu a luat in seama. Si un sfant poate sa sustina o erezie, dar din nestiinta, adica nu a aflat de undeva ca greseste, altfel se corecta.
Unde a ajuns Origen avem o povestire in Limonariu, o gasim aici: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...-26-80839.html
"- Vino si vezi adevarul!
Si luandu-l, la dus intr-un loc intunecos, cu miros urat si cu foc si-i arata in mijlocul focului pe Nestorie si Teodor, pe Eutihie si Apolinarie, pe Evagrie si pe Didim pe Dioscor si pe Sever, pe Arie si pe Origen si pe alti cativa."
Reply With Quote
  #160  
Vechi 13.07.2015, 10:09:50
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am vazut ca s-a mai discutat despre Origen si ma simt dator sa completez. Origen a fost condamnat ca eretic la un sinod ecumenic, deci este trecut in randul ereticilor. Nu are importanta ca are si lucrari folositoare (are, dar tot eretic e considerat), cum stim chiar si cineva crae a fost toata viata sfant si cade in ultima zi se spune ca nu se mantuieste. Se spune ca Origen suferea de mandrie si neascultare, i s-a atras atentia ca greseste dar nu a luat in seama. Si un sfant poate sa sustina o erezie, dar din nestiinta, adica nu a aflat de undeva ca greseste, altfel se corecta.
Unde a ajuns Origen avem o povestire in Limonariu, o gasim aici: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...-26-80839.html
"- Vino si vezi adevarul!
Si luandu-l, la dus intr-un loc intunecos, cu miros urat si cu foc si-i arata in mijlocul focului pe Nestorie si Teodor, pe Eutihie si Apolinarie, pe Evagrie si pe Didim pe Dioscor si pe Sever, pe Arie si pe Origen si pe alti cativa."
Haide, Catalin, crezi povestile din Limonariu? Nu iti dai seama ca sunt inventii cu scop apologetic?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
copți monofiziți nicodim