Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 13.07.2015, 20:11:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Te rog și pe tine, ca și pe toți, să-mi arătați de fiecare dată când mint, unde mint, cu ce am mințit. Să-mi arătați cu blândețe și dorința firească frățească de a-mi vrea binele, să-mi arătați unde mint.
Păi ți-am arătat demult că ai mințit, imediat după "reîncarnarea" ta în acest user, refuzând să recunoști că ești Botoș Remus Emilian și pretinzând că ești altă persoană.

Nici până acum nu ți-ai recunoscut minciuna și nu ți-ai cerut scuze pentru ea. Așa că: ce folos....
Reply With Quote
  #172  
Vechi 13.07.2015, 22:00:28
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am vazut ca s-a mai discutat despre Origen si ma simt dator sa completez. Origen a fost condamnat ca eretic la un sinod ecumenic, deci este trecut in randul ereticilor. Nu are importanta ca are si lucrari folositoare (are, dar tot eretic e considerat), cum stim chiar si cineva crae a fost toata viata sfant si cade in ultima zi se spune ca nu se mantuieste. Se spune ca Origen suferea de mandrie si neascultare, i s-a atras atentia ca greseste dar nu a luat in seama. Si un sfant poate sa sustina o erezie, dar din nestiinta, adica nu a aflat de undeva ca greseste, altfel se corecta.
Unde a ajuns Origen avem o povestire in Limonariu, o gasim aici: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...-26-80839.html
"- Vino si vezi adevarul!
Si luandu-l, la dus intr-un loc intunecos, cu miros urat si cu foc si-i arata in mijlocul focului pe Nestorie si Teodor, pe Eutihie si Apolinarie, pe Evagrie si pe Didim pe Dioscor si pe Sever, pe Arie si pe Origen si pe alti cativa."
Adevărat vă spun că orice veți lega pe pământ va fi legat în cer și orice veți dezlega pe pământ va fi dezlegat în cer. Matei 18:18
O posibila consecinta ar fi exact condamnarea unui sinod, NU A UNOR SFINTI, stiut fiind ca din sinod, sfintii lipsesc de cele mai multe ori. Asta nu inseamna ca anatemizarea nu are putere, chiar nesfinti fiind. Din cate stiu eu, multi sfinti au luptat cu dragoste si nadejde in judecata lui Dumnezeu mai mult decat in a oamenilor. Se pare ca si pe-aici, multora le pasa mai mult decat ii este ingaduit unui biet om pacatos!!! Da, au fost si sfinti care au considerat erezie, unele lucrari si perceptii ale lui Origen, dar iarasi din cate stiu eu, nu l-au anatemizat pe Origen, ci au atentionat in mod vehement ratacirea.
Nu vreau sa intru in polemica pe aceasta tema si nu sunt nici pe departe origenist. Ma surprinde in mod neplacut faptul ca unii sfinti parinti fac trimiteri in invataturile lor la Origen (cel dinainte, evident), iar altii la Evagrie Ponticul (care habar n-am de ce erezie se face vinovat, intrucat trimiterile erau spre inteleptire, nu spre "asa NU").
Ideea era alta; cati dintre noi se vor mantui si cati vom fi hrana pentru iad, Dumnezeu stie. Dar e tare trist, cel putin in cazul lui Origen. Iar Dumnezeu stiu sigur ca nu face nimanui nedreptate decat daca omul ajunge sa judece, sa lege si sa blesteme. Pentru ca, iata, i s-a dat omului putere mai mare decat are vrajmasul omului... Iar el o foloseste in virtutea acelei excesive pasari. Cand omului ii pasa de ceva/cineva, mai mult decat ii pasa lui Dumnezeu, ceva nu e chiar in echilibru si cu atat mai putin in Har!!! Cred ca nu sunt singurul care gandesc astfel. Pentru ca mie in mod foarte sincer mi-e mila si de soarta pe care-a avut-o Iuda, virtuos totusi, daca a fost printre ucenicii Mantuitorului, dar inselat in final si mai ales deznadajduit intr-atat incat sa nu realizeze ca Mantuitorul l-ar fi iertat daca s-ar fi intors sa-si ceara iertare, ca de cait stie toata lumea cat de mult s-a cait! La fel cu Origen: o viata intreaga inchinata credintei! Oare cate legiuni de diavoli au lucrat la caderea lui. Si nu doar a lui, fiindca nici pustnicii nu sunt scutiti de ispite enorme, in care unii mai si cad... Eu unul nu pot sa ridic piatra, fiindca sunt cu mult mai josnic si mai ticalos decat a fost Origen la varsta mea. Si habar n-am ce m-asteapta. De ce sa-l provoc pe vrajmas si de ce sa-L determin pe Dumnezeu sa-i ingaduie vrajmasului sa-mi intinda curse asemanatoare acelora care au cazut si pe care eu acum ii blamez. Ma stiu slab intru toate, iar daca judec caderea altora (cu atat mai mult a unora care prin multa osteneala si smerenie, au ocupat o vreme locuri de frunte in ierarhia celor bine-placuti lui Dumnezeu), nu-mi atrag oare osanda mai mare decat pot eu duce?

Pe de alta parte ar mai fi si alte ipoteze legate de povestioara la care faci trimitere, care mai mult ma baga in ceata decat ma lumineaza, dar asupra acelor pareri nu vreau sa ma opresc si cu atat mai putin sa le comentez. Raman ferm convins ca, daca acea povestioara este adevarata, Origen si Evagrie raman in iad datorita "omului", nu milei lui Dumnezeu. Pentru ca foarte multe din faptele lor ar fi trebuit sa-i scoata demult din iad, fata de cele care i-ar fi afundat mai rau... E ca in cealalta povestioara cu fantanarul pacatos si scriitorul smerit, dar care scria in virtutea slabiciunii omenesti. Fantanarul, pentru pacatele lui a ajuns in iad, iar scriitorul, inca necunoscut in timpul vietii, in Rai. Pe timp ce trecea, tot mai multi binecuvantau pe cel ce a sapat fantana, si tot mai multi se sminteau citind cartile scriitorului, astfel incat locurile au ajuns sa se schimbe la un moment dat!...
Dar iarasi spun, acolo unde omul leaga sau dezleaga, nici chiar Dumnezeu nu mai poate interveni. Ca si in intamplarea cu calugarul care mereu il judeca pe fratele lui care nu se ostenea la fel ca el. Iar cand acela s-a savarsit, un inger al lui Dumnezeu i-a batut in usa, calugarului care judca, spunand: "Fratele tau a murit, iar Dumnezeu din cer m-a trimis la tine sa te intreb unde sa-l duc: in Rai sau in Iad?" Si mult s-a intristat calugarul si s-a cait fiindca in toata vremea aceasta a uitat cu desavarsire ca "judecata la Dumnezeu, este!"
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 13.07.2015 at 22:06:48.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 13.07.2015, 22:09:27
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Dar iarasi spun, acolo unde omul leaga sau dezleaga, nici chiar Dumnezeu nu mai poate interveni.
Poftim?! Cumva, Dumnezeu este neputincios pentru fratia ta?! Gata, cum a zis Catalin de un sinod ecumenic, si s-a scris "magicul" cuvant "biserica", cum vezi Doamne un om ca Origen e chipurile condamnat.
Eclesiolatrie, antropocentrism si blasfemie, dupa a mea parere.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 13.07.2015, 23:04:46
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Poftim?! Cumva, Dumnezeu este neputincios pentru fratia ta?! Gata, cum a zis Catalin de un sinod ecumenic, si s-a scris "magicul" cuvant "biserica", cum vezi Doamne un om ca Origen e chipurile condamnat.
Eclesiolatrie, antropocentrism si blasfemie, dupa a mea parere.
Apoi... ce sa spun? Despre "morti" de bine! Si nu ma refer la Origen, ci la cei de... alta confesiune!... (astea... de pe la usile oamenilor)... De bine de rau, Origen era ortodox. Tu nu stiu in numele cui vorbesti si ce cauza aperi? De unde veniti si incotro va indreptati? Stiu, nu-i treaba mea, dar nici a voastra sa va bagati in seama cu cei de care ati ales sa va rupeti.
Nu-ti cer sa ma ierti, fiindca imi e mai de folos sa-ti amintesc de ce parte a gardului te afli, decat sa ma sinchisesc de... neiertarea ta in acest sens. Origen avea duhovnic si chiar facea ascultare in ciuda parerilor unor ultraortodocsi... Altfel nu vad de ce l-ar fi aparat Sf Vasile cel Mare, Sf Ioan Gura de Aur, Sf Grigorie de Nazians... SFINTI!!!
Eu vorbesc din ceea ce simt ca ortodox. Ispite sau nu, sunt ale mele. Punct. Ce simti tu, si ce pareri ai despre... sunt doar puncte de vedere fara relevanta. Cel putin in fata ortodocsilor!!! Daca ridici glasul o faci fiindca ai tupeu, nu fiindca ai har!!! Cu unul ca Igor am rabdare fiindca e un frate de-al nostru. Asa cum probabil ca are si el cu mine. Dar cu voi n-am ce imparti decat bunul-simt social. Cand intram pe religie, suntem pe contrasens! Trateaza-ma ca atare. Vrei sa devenim "frati". Intoarce-te la ortodoxie, si-ti va fi frate Insusi Mantuitorul. Deocamdata nici macar frate-vitreg nu te pot numi!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #175  
Vechi 14.07.2015, 16:05:45
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Adevărat vă spun că orice veți lega pe pământ va fi legat în cer și orice veți dezlega pe pământ va fi dezlegat în cer. Matei 18:18
O posibila consecinta ar fi exact condamnarea unui sinod, NU A UNOR SFINTI, stiut fiind ca din sinod, sfintii lipsesc de cele mai multe ori. Asta nu inseamna ca anatemizarea nu are putere, chiar nesfinti fiind. Din cate stiu eu, multi sfinti au luptat cu dragoste si nadejde in judecata lui Dumnezeu mai mult decat in a oamenilor.
Frate Neagu, noi ortodocșii spunem: Sfinții Părinți de la Sfântul Sinod Ecumenic 1,2,3,4,5,6,7,8,9. Chihar dacă ei nu sunt Sfinți canonizați atunci, majoritatea au fost canonizați ca Sfinți.
NU POȚI vorbi de condamnarea din partea unui Sinod. Acel Sinod este Sfânt. Fiindcă unde doi sau mai mulți sunt adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu cu ei. Dar ce zici unde-s adunați 381 ? De episcopi, nu oricine. Plinătatea harului episcopilor. ANATEMATIZAREA are putere și atunci când este dată doar de 2 episcopi, când ei sunt în comuniune cu ceilalți. Iar dacă unii mărturisesc diferit față de alții, se adună să vadă cine cum crede, cine e eretic și cine nu-i eretic. AȘA a fost scos eretic ORIGEN și cei ce-l urmau pe el. Și este eretic pe bună dreptate. Predestinația, apocastaza și preexistența sunt erezii, poate cele mai mari de după Arie, ce tăgăduiește Dumnezeirea Fiului.
Cine spune că ORIGEN nu ar fi eretic, acela se ridică împotriva Bisericii, învățăturii ei, dată de Sfinții Părinți și contra Sfintelor Sinoade și este anatema. Să nu fie.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Se pare ca si pe-aici, multora le pasa mai mult decat ii este ingaduit unui biet om pacatos!!! Da, au fost si sfinti care au considerat erezie, unele lucrari si perceptii ale lui Origen, dar iarasi din cate stiu eu, nu l-au anatemizat pe Origen, ci au atentionat in mod vehement ratacirea.
Păcătosule NEAGU ! SFÂNTA BISERICĂ consideră pe Origen eretic. Nu un păcătos, nu eu și Cătălin și alții. Ci Biserica lui Hristos!
Sfintele Sinoade !
ORIGEN ESTE ANATEMATIZAT ! Dacă ți-e lene să citești, atunci vizionează, uite aici, ascultă măcar citirea anatemelor ce se citesc în Duminica Ortodoxiei (la Biserica Panaghia din Pireu, Atena, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Serafim de Pireu)
https://www.youtube.com/watch?v=VK7VJSWLLzI

Înfioară-te și nu mai apăra pe ereticul Origen ! Că toți care-l apără pe Origen, ajung în iad, cu tot cu el. Ai grijă să nu fie așa pentru frăția ta.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu vreau sa intru in polemica pe aceasta tema si nu sunt nici pe departe origenist. Ma surprinde in mod neplacut faptul ca unii sfinti parinti fac trimiteri in invataturile lor la Origen (cel dinainte, evident), iar altii la Evagrie Ponticul (care habar n-am de ce erezie se face vinovat, intrucat trimiterile erau spre inteleptire, nu spre "asa NU").
Da, s-a publicat din opera lui Evagrie Ponticul, avem "cele 8 gânduri ale răutății", de către ecumeniști. Ecumeniștii sunt cei care strigă că Origen nu-i eretic, ei au reușit să bage pe Augustin în calendare, deși e eretic, ecumeniștii publică scrieri de "convertire la Iubire", cu chipurile că iubirea aia e Dumnezeu, cu D mare, dar nu-i, e dumnezeu cu d mic, adică e drac. Și ei vor să-l mascheze ca Dumnezeu cu D mare, că asta vrea și dracu, să fie în locul lui Dumnezeu. Și dacă în ceruri nu poate, măcar pe pământ.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ideea era alta; cati dintre noi se vor mantui si cati vom fi hrana pentru iad, Dumnezeu stie.
Greșit. Și noi știm. Nu se poate mântui un eretic. Biserica știe și ne spune și nouă prin Sfintele Sinoade și prin Sfinții Părinți, cine se mântuiește și cine nu. Creștinii se mântuiesc și toți ceilalți nu se mântuiesc.

Biblia însăși ne spune cine se mântuiește și cine NU se mântuiește. Sunt mii de exemple, amintesc doar câteva:
"Și I-a zis cineva: Doamne, puțini sunt, oare, cei ce se mântuiesc? Iar El le-a zis: Siliți-vă să intrați prin poarta cea strâmtă, că mulți, zic vouă, vor căuta să intre și nu vor putea." Luca 13, 23-24
"Intrați prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta și lată este calea care duce la pieire și mulți sunt cei care o află. Și strâmtă este poarta și îngustă este calea care duce la viață și puțini sunt care o află." - Matei 7, 13-14.
"De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu". - Ioan 3, 5.
"Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.
Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.
" - Ioan 6, 53-56.

Dacă spunem că nu știm cine se va mântui, e o minciună ! Toată Biblia ar fi degeaba.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #176  
Vechi 14.07.2015, 16:06:31
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Dar e tare trist, cel putin in cazul lui Origen.
Desigur că e trist, un om cu o erudiție așa mare, cu atâtea scrieri frumoase, dar care nu are smerenie, și se castrează, care apoi naște erezii abominabile, și participă la loviturile împotriva Bisericii, și a oițelor ei, se face unealta diavolului.

[quote=Mosh-Neagu;595596]Iar Dumnezeu stiu sigur ca nu face nimanui nedreptate decat daca omul ajunge sa judece, sa lege si sa blesteme.[/QOUTE]
Sau să fie necredincios, sau mincinos, sau - "Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții, nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu." - I Corinteni 6, 9-10.

[quote=Mosh-Neagu;595596]Iar el o foloseste in virtutea acelei excesive pasari. Cand omului ii pasa de ceva/cineva, mai mult decat ii pasa lui Dumnezeu, ceva nu e chiar in echilibru si cu atat mai putin in Har!!! Cred ca nu sunt singurul care gandesc astfel. Pentru ca mie in mod foarte sincer mi-e mila si de soarta pe care-a avut-o Iuda, virtuos totusi, daca a fost printre ucenicii Mantuitorului, dar inselat in final si mai ales deznadajduit intr-atat incat sa nu realizeze ca Mantuitorul l-ar fi iertat daca s-ar fi intors sa-si ceara iertare, ca de cait stie toata lumea cat de mult s-a cait![/QOUTE]
Cine s-a căit? Iuda? E doar imaginația ta. Unde știe toată lumea prostia asta?
"Le-a răspuns Iisus: Oare, nu v-am ales Eu pe voi, cei doisprezece? Și unul dintre voi este diavol!" - Ioan 6, 70. Iuda era diavol, adică era precum diavolul. Cum zice că sunt mulți antihriști. Adică oameni cu gândire antihristică, ca Iuda și ca Origen. În aparență sunt buni și fac bine, dar numai pentru a-și infiltra întunericul și vâscozitatea.
Deci ție milă de diavol? Înseamnă că ai ajuns frăția ta la neprihnănire, la îndumnezeire, ai dobândit Duhul Sfânt.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
La fel cu Origen: o viata intreaga inchinata credintei! Oare cate legiuni de diavoli au lucrat la caderea lui. Si nu doar a lui, fiindca nici pustnicii nu sunt scutiti de ispite enorme, in care unii mai si cad...
Și Arie și-a dedicat toată viața credinței, și Eutihie, și Eunomie, și Didim cel orb, și Evagrie Ponticul și Augustin de Hipponia și Dumitru Cornilescu, și Luther Martin și Calvin Jean, și alții. Ce au în comun aceștia cu Origen? SUNT TOȚI ERETICI. Și ereziile lor, chiar dacă ei s-au căit de ereziile lor, fac ravagii și în ziua de astăzi.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Eu unul nu pot sa ridic piatra, fiindca sunt cu mult mai josnic si mai ticalos decat a fost Origen la varsta mea.
Când Biserica anatematiza ereticii, nu înseamnă că ridica piatra. Ci păzea turma lui Hristos, de rătăcire. Nu omora pe nimeni cu piatra. Anatemaziare înseamnă cu totul altceva față de uciderea unui om cu pietre.

Și Arie era mai bun ca frăția ta, la vârsta ta, și toți ereticii. Dar nu e vorba de vrednicie, ci de ascultarea de Biserică, ceea ce frăția ta, nu faci deloc, precum se vede. Cel puțin față de eretici.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
De ce sa-l provoc pe vrajmas
Pentru că trebuie să-l provoci pe vrăjmaș. E luptă împotriva lui, în fiecare zi.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
si de ce sa-L determin pe Dumnezeu sa-i ingaduie vrajmasului sa-mi intinda curse asemanatoare acelora care au cazut si pe care eu acum ii blamez.
Oricum îi îngăduie Domnul, vrăjmașului să ne întindă curse. De ce ai gândire de laș, frăția ta? De ce nu te încrezi în Hristos? Și prin împreună lucrare cu Hristos și cu smerenie, vrăjmașul e biruit.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ma stiu slab intru toate, iar daca judec caderea altora (cu atat mai mult a unora care prin multa osteneala si smerenie, au ocupat o vreme locuri de frunte in ierarhia celor bine-placuti lui Dumnezeu), nu-mi atrag oare osanda mai mare decat pot eu duce?
Cu toții suntem slabi. Dar "toate le pot întru Hristos, Cel care mă întărește." - Filipeni 4, 13.
"În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea." - Ioan 16, 33.
Nu judeci căderea altora, ci asculți de Biserică. Dacă Biserica i-a judecat, asta nu-i întâmplător, ci e cu scop mântuitor.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Pe de alta parte ar mai fi si alte ipoteze legate de povestioara la care faci trimitere,
Cam ce ipoteze mai ai frăția ta? Poate te putem ajuta. Dar oare vei accepta explicația mântuitoare?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
care mai mult ma baga in ceata decat ma lumineaza,
Te bagi tu singur frăția ta în ceață. E simplu: crezi sau nu crezi. Atât.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
dar asupra acelor pareri nu vreau sa ma opresc si cu atat mai putin sa le comentez. Raman ferm convins ca, daca acea povestioara este adevarata, Origen si Evagrie raman in iad datorita "omului", nu milei lui Dumnezeu.
Nu datorită omului, ci datorită Bisericii, în care lucrează Dumnezeu. "Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor." - Matei 18, 20. În Sfintele Sinoade este Dumnezeu și lucrează, vorbește, se revelează. Dacă Biseria anatematizează un eretic, acel eretic trebuie să-și lepede ereziile, altfel, ajnuge în iad.
Știu că o spun un picuț aspru, dar ăsta-i adevărul.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Pentru ca foarte multe din faptele lor ar fi trebuit sa-i scoata demult din iad,
Ce fapte îi scot din iad? Faptele bune spală ereziile, sau cum? Doar ecumeniștii spun așa ceva...

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
fata de cele care i-ar fi afundat mai rau... E ca in cealalta povestioara cu fantanarul pacatos si scriitorul smerit, dar care scria in virtutea slabiciunii omenesti. Fantanarul, pentru pacatele lui a ajuns in iad, iar scriitorul, inca necunoscut in timpul vietii, in Rai. Pe timp ce trecea, tot mai multi binecuvantau pe cel ce a sapat fantana, si tot mai multi se sminteau citind cartile scriitorului, astfel incat locurile au ajuns sa se schimbe la un moment dat!...
Da, exact așa e și cu ereticii, urmările cărților lor, ale ereticilor, pierzând pe atât de mulți oameni, îi afundă pe eretici, tot mai mult în iad.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Dar iarasi spun, acolo unde omul leaga sau dezleaga, nici chiar Dumnezeu nu mai poate interveni.
Doar preotul are puterea de a lega și dezlaga păcatul altui om, conform Bibliei, nu orice om. Și acolo unde leagă, leagă cu puterea lui Dumnezeu, sigur că Dumnezeu nu se bagă să dezlege. Fiindcă de altfel, Dumnezeu a lucrat prin om, prin puterea dată lui.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ca si in intamplarea cu calugarul care mereu il judeca pe fratele lui care nu se ostenea la fel ca el. Iar cand acela s-a savarsit, un inger al lui Dumnezeu i-a batut in usa, calugarului care judca, spunand: "Fratele tau a murit, iar Dumnezeu din cer m-a trimis la tine sa te intreb unde sa-l duc: in Rai sau in Iad?" Si mult s-a intristat calugarul si s-a cait fiindca in toata vremea aceasta a uitat cu desavarsire ca "judecata la Dumnezeu, este!"
Când Biserica hotărăște ce și unde și de ce, și cum, și când, și cheamă la pocăință din ereziile ereticilor, știe bine ce face. Cine se îndoiește, e alegerea lui.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #177  
Vechi 14.07.2015, 16:14:48
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Poftim?! Cumva, Dumnezeu este neputincios pentru fratia ta?! Gata, cum a zis Catalin de un sinod ecumenic, si s-a scris "magicul" cuvant "biserica", cum vezi Doamne un om ca Origen e chipurile condamnat.
Eclesiolatrie, antropocentrism si blasfemie, dupa a mea parere.
Nu, fratele Neagu, nu spunea că Origen e condamnat, ci din contră că a greșit Biserica condamnându-l. Sigur că Origen e condamnat pe drept, el chiar e eretic.

Iar faptul că este citat în unele cuvinte ale unor Sfinți Părinți, nu înseamnă că Origen nu mai e eretic. Rămâne eretic.

Dacă vrem să ascultăm de Biserică, ne mântuim, altfel nu ne mântuim. Nu e eclesiolatrie, ci e Adevărul, e limpezime. E biblic, dogmatic, patristic, istoric, canonic.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #178  
Vechi 14.07.2015, 16:31:30
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Origen era ortodox.
Greșit. Greșeală enormă. Origen nu a fost ortodox. E fost un erudit creștin, a studiat mult și a scris mult. Dar din erudit creștin, a devenit eretic anatematizat la Sfântul Sinod al V-lea Ecumenic.
Repet, cine spune că Origen nu e eretic, e împotriva Bisericii, a învățăturii ei și împotriva lui Hristos. Și nu ascultăm de un asemenea om, fiindcă este căzut în înșelare.

[quote=Mosh-Neagu;595608]Tu nu stiu in numele cui vorbesti si ce cauza aperi? De unde veniti si incotro va indreptati? Stiu, nu-i treaba mea, dar nici a voastra sa va bagati in seama cu cei de care ati ales sa va rupeti.
Vorbesc în numele Sfintelor Sinoade, în numele dogmaticii, patristicii, în numele Bisericii lui Hristos.
Ba da, e treaba mea să mă bag și să apăr și să mărturisesc pe cei mai slabi în credință și să-i întăresc, de unii ca frăția ta, frate drag și scump Neagu, fiindcă nu știi ce vorbești frăția ta, adesea. Origen nu era ortodox. Sfântul Sinod spune altceva.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu-ti cer sa ma ierti, fiindca imi e mai de folos sa-ti amintesc de ce parte a gardului te afli, decat sa ma sinchisesc de... neiertarea ta in acest sens.
Adică nu îl ierți pe Vitiate? Ciudat... Hristos ne învață altceva: "Zis-a lui Iisus: Nu zic ție până de șapte ori, ci până de șaptezeci de ori câte șapte." Matei 18, 22.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Origen avea duhovnic si chiar facea ascultare in ciuda parerilor unor ultraortodocsi... Altfel nu vad de ce l-ar fi aparat Sf Vasile cel Mare, Sf Ioan Gura de Aur, Sf Grigorie de Nazians... SFINTI!!!
Un Sfânt Sinod este mai presus decât un duhovnic, este mai presus și decât un Patriarh !!!
Și Arie, și toți ereticii, au avut duhovnici. Ce folos, dacă n-au avut smerenie să asculte de duhovnic și de Biserică?
Dacă ar fi ascultat de duhovnic, ar fi lepădat erezia. Dar sunt convins că duhovnicul lui Origen, nu i-a spus acestuia: "nu asculta de Biserică și de Sfântul Sinod al V-lea ecumenic, adunat în numele tău și al ereziilor tale".
Dacă i-a spus așa ceva duhovnicul lui Origen, atunci și duhovnicul lui, era origenist, ca Didim cel Orb sau ca Evagrie Ponticul, și au fost condamnați în același Sfânt Sinod, al Bisericii lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Eu vorbesc din ceea ce simt ca ortodox. Ispite sau nu, sunt ale mele. Punct. Ce simti tu, si ce pareri ai despre... sunt doar puncte de vedere fara relevanta. Cel putin in fata ortodocsilor!!!
Și Vitiate greșește, dar la el, parcă se simte evlavie, la frăția ta, se simte mândrie. Punctele de vedere ale condamnării lui Origen, nu sunt ale unui om personal, ci sunt ale Bisericii ! Ale lui Hristos și Duhul Sfânt ce se revela, acolo în mințile și gurile Sfinților Părinți de la Sfântul Sinod Ecumenic. Amin.
Vorbind împotriva lor, vorbești împotriva Sfântului Duh Dumnezeu, și e păcat de neiertat.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Daca ridici glasul o faci fiindca ai tupeu, nu fiindca ai har!!! Cu unul ca Igor am rabdare fiindca e un frate de-al nostru.
Mulțumesc, frăției tale, dar să știi, că nici frăția ta n-ai har, că te ridici împotriva învățăturilor Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Asa cum probabil ca are si el cu mine.
Am, dar nu te manjez, frate drag. Când trebuie, îți mărturisesc Adevărul, chiar dacă te simți lovit, asta este, mulțumim Domnului. Important e să înțelegi și să te îndrepți. Nu din cuvintele mele, ci din învățăturile Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Dar cu voi n-am ce imparti decat bunul-simt social. Cand intram pe religie, suntem pe contrasens! Trateaza-ma ca atare. Vrei sa devenim "frati". Intoarce-te la ortodoxie, si-ti va fi frate Insusi Mantuitorul. Deocamdata nici macar frate-vitreg nu te pot numi!
Trebuie să-i iubești. Și pe cei din afara Ortodoxiei. E datoria noastră de creștini, să iubim chiar și pe cei care vor să ne ucidă. Să nu ne fie frică de ei, și să-i iubim. Conform Bibliei.
Aici, în cuvintele frăției tale, de mai sus, e ca și cum spui: "nu-mi pasă de voi, eu sunt superior și voi sunteți vai și-amar."
Nu așa, frate drag, plecăm în căutrea oii pierdute. Lăsăm cele 99 de oi, și plecăm în căutarea celei pierdute. Asta face Hristos, vei spune? Dar tot Hristos spune: "Mă iubești tu pe Mine? Paște oile Mele, paște oițele Mele, paște mielușeii Mei".

Dumnezeu să te întărească, frate Neagu.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #179  
Vechi 14.07.2015, 20:34:01
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și Arie, și toți ereticii, au avut duhovnici. Ce folos, dacă n-au avut smerenie să asculte de duhovnic și de Biserică?
Dacă ar fi ascultat de duhovnic, ar fi lepădat erezia. Dar sunt convins că duhovnicul lui Origen, nu i-a spus acestuia: "nu asculta de Biserică și de Sfântul Sinod al V-lea ecumenic, adunat în numele tău și al ereziilor tale".
Dacă i-a spus așa ceva duhovnicul lui Origen, atunci și duhovnicul lui, era origenist, ca Didim cel Orb sau ca Evagrie Ponticul.
Botos Remus Emilian, inca o data dovedesti ca asa zisa ta diploma este o minciuna.

Nu, nu pot sa cred ca a primit licenta in teologie unul care nu stie ca Origen a trait MULT inainte de cel de-al cincilea Sinod ecumenic. Cu aproape 300 de ani mai devreme.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 14.07.2015, 21:18:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu, nu pot sa cred
Boala atacă în primul rând memoria, dar se manifestă și prin schimbări de comportament și tulburări de personalitate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
copți monofiziți nicodim