Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.04.2010, 14:25:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Sa postim, inchizand televizorul !

Televizorul a ajuns "de dulce", fie vreme de post, fie de dezlegare. Astfel, fiecare trebuie sa se nevoiasca in a'l tine inchis.
Chiar daca nu este post acum, totusi... ajung sa ii inteleg pe cei care nu mai tin deloc TV in casa.

Tatal meu se uita tare mult la TV... stiri, politica si sport. Imi dau seama, din ce in ce mai mult, de cata agitatie poate scoate din el TV'ul si cat de necrestina poate fi actuala structura/gandire media. Televizorul ne vrea sclavi luisi, iar multi deja ii suntem.

Sunteti tinuti de patima privitului la TV fara masura ? Aveti in familie vreo persoana inpatimita astfel ?
Sunt curios ce metode se pot aplica, spre a micsora numarul de ore petrecute in fata TV'ului, de catre o persoana adulta.

Chiar daca nu e vreme de post, sa postim de la televizor, spre a cobora in noi insine.
Chiar citeam un articol azi, pe site, care vorbea despre frica omului de a ramane singur cu el insusi. Ideile nu ne vindeca firea !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 08.04.2010 at 14:28:58.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.04.2010, 14:29:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu as fi de acord cu postarea ta, Windorin, daca ai inlocui peste tot unde apare cuvantul TV cu PC!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.04.2010, 15:04:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

In ambele cazuri (TV si PC) trebuie masura si selectie. Ambele au si multe lucruri bune, utile, de invatat. Trebuie ales din tot ceea ce se ofera, nu laut totul de-a valma.
Ele sunt surse de informatie.
Sigur ca trebuie avut grija si la dependenta. Dar daca avem si alte lucruri interesante de facut si serviciu, e cam putin timp sa depindem de ele.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.04.2010, 15:14:35
lazar_andreea lazar_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Televizorul e cea mai buna "inventie", incat si dracul s-a minunat de ea.

Cum putem reduce "timpul pierdut" din fata televizorului? Prin vointa, daca exista.
Motivele sunt multe: manipularea maselor prin mass-media (posturile de TV sunt cumparate), marketing-ul, influentele psihice negative asupra copiilor...

A avea sau nu televizor in casa, e o decizie personala. Eu folosesc metoda abonamentului e-mail pentru stiri, evenimente si informatii. E foarte utila tasta DELETE atunci cand informatia nu prezinta interes pentru mine. Analizez mesajul si evit manipularea.

Cantitatea de informatie transmisa de TV este foarte mare in doar cateva secunde. Mintea analizeaza putin, restul se duce in subconstient. Se creeaza o stare de visare... un fel de transa psihica, exact metoda folosita pentru hipnoza.

Cine vrea sa aiba mintea curata si limpede, poate gasi alternative optime.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2010, 15:31:36
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

va spun din proprie experienta pana n-am reusit sa scap de mrejele televizorului nu am avut viata mai nepatimasa ,acum ma rugam ,apoi stricam totul uitandu-ma la lucruri contrare si neplacute lui Dumnezeu de la televizor(nu aveam discernamant). dependenta de jocuri deasemenea e o problema destul de delicata.
metoda e "taierea" hotarata si cat timp vointa e inca slaba, eventual chiar scoaterea lui din camera ta ,altfel vei zice : ma uit 5 minute la stirile de la ora 19 ...dupa care te trezesti la ora 1-2 noaptea ca il stingi dupa ce te-ai uitat, desigur, 5 minute la stiri....
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2010, 16:40:55
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb vointa si constiinta

Toate tin de obisnuinta, de educatie.

Insa, cand IL descopera cineva pe Dumnezeu cel VIU, nu pe cel din vorbele fara viata, va incepe sa caute asiduu sa se descopere pe sine in relatie cu EL. Dar aceasta este o taina.

Pana atunci, ancorat puternic in lume, va manui cu o harnicie debordanta telecomanda.

Domnul sa ne pazeasca pasii!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.04.2010, 16:30:52
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Stim foarte bine ca mintea noastra este asaltata neincetat de ganduri de tot felul. Bine este daca reusim sa ne "odihnim" mintea, atat cat putem fiecare, "cugetand la legea Domnului", la tot ceea ce este ziditor si de folos, noua si celor de langa noi.

Dar ce ne facem atunci cand nu mai avem o astfel de preocupare sau cand noi insine nu mai suntem capabili sa ne-o gasim? Ne lasam prada mintea si gandurile, spre a ne fi acaparate de TV sau PC. Fie ca ne dam sau nu seama, ele ne imprastie mintea. Cu cat suntem mai impatimiti de TV sau PC, cu atat ne este mai greu sa ne linistim si sa aflam pacea launtrica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2010, 17:49:09
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Noi nu mai avem deloc tv in casa...l-am scos si sta in garaj. nu sunt tentata cat de putin sa il aduc inapoi. am realizat ca imi fura timpul si asa destul de putin si ca ma oboseste inutil. totusi avem nevoie sa mai aflam una alta si at ori citesc un ziar ori aflu de la cunoscuti. Totusi am o slabiciune pt emisiunea lui Mircea Badea si mai caut din cand in cand si o downloadez de pe net-vazand emisiunea lui consider ca am aflat cam ce se spune pe la stiri. cat despre emisiuni de divertisment si alte cele pot trai si fara, si chiar mult mai bine.
Nu toata lumea are acelasi comportament vis-s-vis de tv. La mine in familie si la mai toti cunoscutii mei tv-ul e deschis tot timpul...nu e nimic amu de vazut dar poate incepe ceva. In schimb la englezii tv-ul are program strict: ca copil imi place emisiunea Blue Peter care tine jum de ora-f. bine dar dupa jumatate de ora tv-ul e deja scos din priza.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2010, 19:16:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu as fi de acord cu postarea ta, Windorin, daca ai inlocui peste tot unde apare cuvantul TV cu PC!
adevarat.. creeaza dependenta.
Am observat ca nu mai am rabdare sa citesc carti de cand m-am obisnuit cu pc-ul... le prefer in format electronic si nu citesc ata de mult ca inainte.. si le citesc foarte in "diagonala", dupa modelul cautarii pe net... (fara sa aprofundez, fara sa ma opresc pt a ma gandi la ceea ce ma impresioneaza... de parca as fi intr-o continua goana pe net)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.04.2010, 19:20:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

despre televizor.. (am mai dat linkurile astea, dar poate au trecut neobservate):
http://www.crestinortodox.ro/predici...audio-506.html
http://www.crestinortodox.ro/editori...rul-70369.html
http://www.crestinortodox.ro/sanatat...lor-72618.html
http://www.crestinortodox.ro/editori...tie-70391.html
http://www.crestinortodox.ro/diverse...rne-69705.html
http://www.crestinortodox.ro/editori...ios-70197.html

(recomand mai ales ultimele doua linkuri!)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum postim? Marius22 Generalitati 26 21.08.2012 19:56:31
Ce rost are sa postim ? gheorghe roger Intrebari utilizatori 8 18.08.2012 19:56:14
Televizorul,aparent inofensiv.Oare asa sa fie? Seraphim7 Generalitati 40 16.03.2010 22:24:59
Televizorul, dusman sau prieten? amatyyy Generalitati 35 31.12.2009 03:11:57