Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.07.2012, 10:08:37
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
ei, am zis și eu așa intuitiv, că-s scorpioancă (și nu par deloc malefice)
dar până una, alta, tu n-ai răspuns la întrebările din PS-ul meu.
uite ăsta răspuns cu subînțeles (de la sine) inerent...!!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.07.2012, 10:09:38
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Daca nu le doreste, sa le daruiasca cuiva care stie ce reprezinta.... unui turc, unei turcoaice...
un răspuns înțelept...!!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.07.2012, 10:13:45
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
de ce le tine, la ce ii folosesc. Sa nu cumva sa faca un idol din acele obiecte.
cică sunt aducătoare de noroc/spor...et caetera
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.07.2012, 11:24:12
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am zis sa ceara sfatul duhovnicului daca il macina f.tare aceasta pb. cu mama lui. Eu daca i-as zice mamei mele ca ar fi indicat sa renunte la un obiect, accesoriu, caci nu este prea crestineste sa il poarte, mi-ar face scandal.
Daca este o chestiune care se poate rezolva cu vb. buna, atunci f.bine. Insa eu m-am gandit sa nu se certe cumva cu mama lui, sa aibe grija cum aplica problema. Eu de unde sa stiu care e relatia dintre el si mama lui?!
Duhovnicul meu nu se supara daca ii pun chiar si intrebari mai stupide, are rabdare. Pot sa il contactez si pe mail, la tel., la biserica.

E bun sfatul Adrianei).

(asta ca aduc noroc e prostie, tine de superstitii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.07.2012, 19:12:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Am zis sa ceara sfatul duhovnicului daca il macina f.tare aceasta pb. cu mama lui. Eu daca i-as zice mamei mele ca ar fi indicat sa renunte la un obiect, accesoriu, caci nu este prea crestineste sa il poarte, mi-ar face scandal.
Daca este o chestiune care se poate rezolva cu vb. buna, atunci f.bine. Insa eu m-am gandit sa nu se certe cumva cu mama lui, sa aibe grija cum aplica problema. Eu de unde sa stiu care e relatia dintre el si mama lui?!
Duhovnicul meu nu se supara daca ii pun chiar si intrebari mai stupide, are rabdare. Pot sa il contactez si pe mail, la tel., la biserica.

E bun sfatul Adrianei).

(asta ca aduc noroc e prostie, tine de superstitii)

Iese scandal,deoarece este cam suparator faptul ca parintii sa primeasca comenzi de la copiii lor adolescenti;chiar daca copiii sunt mai imbunatatiti spiritual decat parintii este totusi un caz delicat,cum ii spui,ce ii spui nedorind sa lezezi sentimentele unor parinti care sacrifica multe si renunta la ei insasi pt a avea copii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.07.2012, 19:21:47
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
mama susține că sunt din cultul bisericesc

aparțin cultului islamic ori nu ? și-mi cere o povață în legătură cu ele:
1.să le arunce
2.să le ardă iar ulterior să le arunce
2.să le păstreze...!!

ajutați-mă!!!

thanks in advance
Daca mama ta ti-a cerut povata, incearca sfatul pe care l-am postat mai sus: sa le daruiasca cuiva care stie ce reprezinta (turc...) si, poate, apreciaza gestul.
Astfel -fara a da foc la casa incercand sa faca foc de tabara .. fiind metalice nu stiu cum le-ar putea distruge la aragaz - scapa onorabil de niste obiecte asupra carora avea ... suspiciuni... scapa de obsesia gandului ..... si face o bucurie cuiva care agreeaza obiectele respective.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.07.2012, 19:32:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Legat de subiect,ce sunt aceste obiecte?
Din ceea ce observ in poze nu sunt altceva decat brelocuri,care fac cheile mult mai detectabile si mai usor de pierdut in buzunar si poseta.
Am si eu un breloc de la Ierusalim,trimis de mama.Am avut de-a lungul timpului diverse brelocuri: pisica,cristale sau placute cu diverse localitati prin care am trecut.Nu le tratez ca pe idoli ci poate mai degraba ca pe o semnatura personala.

Acum,daca as primi vreun obiect cu script in vreo limba necunoscuta,mai degraba l-as arunca,putand avea o semnificatie pagana,fiind un obiect de cult al idolilor sau cu scop vrajitoresc.
As sta departe de crucile rasturnate si frante,de schelete si oase,frunza de marijuana,oase de pasare,dinti de animale,semnul pacii,simbolul fulgerului,simboluri egiptene,maiase,incase si lista este lunga...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.07.2012, 21:08:48
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

iar conform google translate, pe lacat scrie ''fapte bune''. Nu inteleg exact care-i faza si ce ar vrea sa insemne , dar sunt ok, stati linistiti.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.07.2012, 00:43:04
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
iar conform google translate, pe lacat scrie ''fapte bune''. Nu inteleg exact care-i faza si ce ar vrea sa insemne , dar sunt ok, stati linistiti.
all the more reason...!!!

http://www.visualthesaurus.com/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.07.2012, 01:32:17
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
all the more reason...!!!

http://www.visualthesaurus.com/
nu pricep..
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Explicatie pentru aceste verseturi? Luca 16.1-12 moldoveanu Din Noul Testament 7 16.11.2019 15:01:56
Unde gasesc aceste cantari? sophia Muzica Bisericeasca 3 07.02.2011 19:04:27
legionarii mai reprezinta ceva? iulyaan Generalitati 3 15.08.2010 00:57:06
Cum interpretati aceste vise...in prag de casatorie? lumineaza Rugaciuni 31 11.08.2010 11:49:52
Cunosteati aceste intamlpari adevarate? TeoH Intamplari adevarate 3 24.09.2008 12:59:03