Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 23.01.2021, 23:39:22
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Daca merge Radar sau alte sisteme de localizare cu harti plane, fara niciun glob-bila, atunci pamantul e plat?
Acum ma iau dupa NEPRICEPEREA TA din ce vad.

Am zis si eu sa verific cum este cu RADARUL ca tot propui abureli de nu stiu cate posturi.

Radarul NU FOLOSESTE MODEL DE PAMANT PLAT.

Radarul foloseste COORDONATE POLARE... Mare ___ am fost ca am ascutat "de inginerul din tine" si nu am verificat ce tip de coordonate foloseste radarul si tot am dat-o cu model plat.. dar am citit standardul/o ereferinta (spre deosebire de tine care cu aplomb nu stii ce zici de zeci de posturi si afirmi prostii despre radar).

Ingineru' lu tata, acum ce mai zici ca radarul nu foloseste model plaat, ci foloseeste coordonate polare si nu are treaba cu pamantul plat... ???

RUSINICA ???

Uite referinta si extras din referinta:
https://ro.wikipedia.org/wiki/RADAR
Citat:
Pentru obiectele în zbor, poziția este caracterizată de trei coordonate. În practică nu se folosește sistemul tridimensional (cartezian) ci se lucrează cu coordonate polare (vezi figura din dreapta).

Deci nu esti doar nepriceput esti complet nepriceput, sa spui ca radarul care are coordonate polare (sistem relativ de coordonate) este acelasi lucru cu WGS (World Geodedic System) - care este un sistem de coordonate complex cu pozitionare absoluta fata de pamant.

Esti nu nepriceput este un amator total in toate dimensiunile.

Radarul nu are coordonate plane cu model plat legat de panmant ci are coorodonate polare relativ la punctul de radar... Mare nepriceput esti... esti ZERO CA INGINER.


Ia-ti mizeria de radar si pleaca, nu te pricepi nu stii ce e cu tine. Radarul nu aduce nici o dovada si nu poate infirma nimic despre GPS ese cu totul alta poveste... este un sistem de coordonate RELATIV la un punct fata de un sistem de coordonate absolut fix fata de pamant.

Sunt 2 sisteme de coordonate complet independente si nelegate intre ele... Mare nepriceput esti. Ai verificat bine standardele inainte sa emiti teorii despre radar si gps in continuu de zeci de posturi..???

https://en.wikipedia.org/wiki/World_Geodetic_System

COORDONATE POLARE - relativ la sursa





Citat:
Daca merge Radar sau alte sisteme de localizare cu harti plane, fara niciun glob-bila, atunci pamantul e plat?
Radarul NU FOLOSETE HARTI PLANE - asta este o tampenie presupusa din teoria ta

Radarul NU STIE DE HARTI.

Radarul stie de un singur punct fata de care face tot felul de masuratori.


Domnu Radar, nu exista harti inradar. Nu exista planeitate in radar care functioneaza la diferite unghiuri.

Radarul nu funcioneaza cu harti ci functioneaza relativ la un singur punct. El nu stie decat de un singur punct fata de care da niste informatii...

Iar daca radarul merge raportat la un punct, nu poti obtine nici un fel de informatie referitoare la planeitate si nici la sfericitate, fiind un sistem de coordonate relativ.

Deci

1. Radarul nu merge cu harti - ce zici tu harti sunt in fapt imagini simple suprapuse peste sistemul de coordonate polar - nu sunt harti sunt niste proiectii.
2. Radarul nu are notiunea de PLANEITATE
3. Ai spus numai prostii legat de Radar
4. Toata teoria ta este bazata pe FALSURI pe un fals, pe pseudo-stiinta, pe elucubratii facute de asa zisi ingineri care arunca niste cuvinte mari dar nu inteleg ce e cu ele.


Ca inginer ar trebui sa verifici informatiile astea, ddin pacate nu tepricepi sa verifici ce scoti pe gura.


Adica intreaga voastra teorie despre pamantul plat este construita pe aberatii din astea... facute de destepti si "ingineri" precum tine.

Last edited by gpalama; 23.01.2021 at 23:56:55.
  #92  
Vechi 24.01.2021, 00:45:15
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Te-as sfatui Dalian sa iti vezi de cei 7 ani de acasa ai tai pentru ca satana nu se incurca in cuvinte ci se incurca in adevar.

Incurci politea falsa cu nevoia de a lupta corect pentru adevar.

Diavolul nu il alungi cu vorbe frumoase ...
A lupta pentru adevar este in incompatibilitate flagranta cu "boule" si "esti prost de bubui".
Abordarea ta este lumeasca, ateista sau sectara, in niciun caz nu e din adevar.
In disputa voastra tu esti diavolul in mai mare masura decat interlocutorul tau.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si iti sugerez sa te POCAIESTI pentru ca astfel de initiative te scot din biserica..
Si sa iti ceri si scuze pe forum
Pai tu vorbesti ca un pagan plin de demoni, colegii tai iti atrag atentia si iti cer sa vorbesti in duh si simtire ortodoxa, tu nu vrei sa recunosti nimic dar tot interlocutorul tau trebuie sa se pocaiasca si sa-si ceara scuze?

Last edited by Dalian; 24.01.2021 at 01:01:40.
  #93  
Vechi 24.01.2021, 04:16:49
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Problema nu este in ce spun eu problema este ca tu nu citesti si nu reusesti sa urmaresti logic ce spun eu. Nu reusesti sa citesti cuvand cu cuvant.

Din pacate tu nu reusesti sa vezi cuvantul unde este vreo eroare la mine ci doar dai citate. Si nu reuisesti sa identifici tipul de eroare. Si arunci cu chestii.
Ti se pare, citesc si urmaresc logic cuvant cu cuvant ce spui tu. Nu dau citate si nu caut erorile tale de logica. Nu urmaresc sa identific tipul de eroare si nu arunc cu nicio chestie. Ce spui despre mine nu are legatura cu mine ci cu mintea ta. Asa iti inchipui tu, realitatea e alta. Ce fac eu, cum gandesc, cum procedez nu te priveste pe tine, nu pricep de ce ma tot judeci.

Citat:
Hai sa iti vezi eroarea de logica de mai sus in formularea ta.

1. Admiti ca GPS foloseste globul-bila - afirmatia [1]
2. Admiti ca merge - afirmatia [2]
Admit ca merge GPS care foloseste globul-bila.

Citat:
Hai sa vedem ce inseamna ca merge.
Hai sa vedem.

Citat:
3. Merge inseamna ca datele din modelul bila determinate pentru punctul tau, pe care le transmite la aplicatie sunt in fapt pentru o realitate BILA - adica pamantul este o realitate BILA.
Datele furnizate de sateliti nu sunt pentru o realitate Bila ci pentru un program de calcul iar asta inseamna ca concluzia e falsa, adica nu poti sa afirmi ca pamantul e o bila.

Citat:
4. In fapt ce inseamna ca merge este ca fiecare punct calculat din coordonatele modelului bila are un corespondent in realitate = ASTA INSEAMNA CA MERGE ca exista in spatiul 3D calcaulat din modelul bila un punct pe care il primesti in GPS.
Nu asta inseamna, nu e ce zici tu. Ca merge inseamna ca programul de calcul furnizeaza ca date de iesire doua coordonate: latitudine si longitudine ce identifica un punct pe harta de pe suprafata unei sfere-glob pamantesc, care iti apar pe ecran ca valori GPS. Pentru o corespondenta spatiala ai nevoie de 3 coordonate.

Ce se intampla.
Ai ca valori reale ce pot fi masurate, distanta punctului in care te afli fata de fiecare satelit. Pe baza celor 3 distante reale masurabile se poate calcula o pozitie punctuala a ta intrun spatiu 3D in care avem un sistem de coordonate de tipul Oxyz si se cunoaste pozitia in acest spatiu 3D a fiecarui satelit. Aceasta pozitie calculata e o pozitie reala caci e calculata geometric. In acest spatiu 3D te poti deplasa in orice directie, te poti misca in sus, in jos, oricat de mult fata de sateliti fara sa fi legat de vreo sfera. Ca sa poata fi furnizate coordonatele GPS ale punctului pe harta glob pamantesc, latitudine si longitudine, trebuie facuta o relatie punct cu punct intre puncele reale din spatiul 3D calculate geometric si punctele imaginare de pe suprafata sferica unde fiecare punct imaginar de pe sfera este un punct de pe harta globului pamantesc. Nu poti face o corespondenta unica pentru fiecare punct dintrun spatiu 3D cu un punct unic de pe sfera. Deci aici se rupe filmul si aici cade demonstratia ta cu toata concluzia. Aceasta transcriere a punctelor reale spatiale calculate geometric in spatiul 3D pe baza pozitiilor celor trei sateliti si a distantelor pana la fiecare dintre ei, pe o suprafata sferica imaginara, nu se poate face printro corespondenta punct cu punct deoarece intro parte avem un spatiu 3D si in cealalta parte avem o suprafata sferica. Apoi se mai face o corespondenta a punctelor de pe suprafata sferei cu punctele de pe suprafata hartii lumii care la origini era plana cand a fost desenata. Cum punctele de pe o suprafata sferica nu corespund cu punctele de pe o suprafata plana punct cu punct avem a doua rupere a filmului logic. Deci nu poate sa exista o relatie matematica unica intre toate punctele din spatiul 3D cu punctele din suprafata sferica si cu puntele de pe harta. Iar daca nu exista aceasta relatie de determinare pentru fiecare punct ca sa implice o logica corecta inseamna ca nu poti trage concluzia ca pamantul este o sfera.

Adica avem o relatie de corespondenta intre multimea de puncte dintrun spatiu 3D real cu multimea de puncte de pe suprafata unei sfere si cu multimea de puncte de pe suprafata unei harti plane (asa au fost hartile la inceput, plane). Cum nu poate exista o relatie unica de corespondenta punct cu punct intre toate punctele dintrun spatiu 3D, cu cele de pe o suprafata sferica si cu cele de pe un plan inseamna ca demonstratia ta si concluzia ta e gresita!

Citat:
5. Adica pamatul este bila - ai admis ca pamantul este bila, pentru ca admiti ca modelul folosit functioneaza, iar functionarea implicita insaemna ca sunt coordonate reale si nu imagine intr-un alt spatiu. Nu mai exista vreo mapare la un alt spatiu.
Nu am admis ca pamantul are forma de bila ci am admis ca datele de intrare furnizate de la 3 sateliti sunt reale iar cele de iesire din program sunt coordonatele pe o harta a globului pamantesc, latitudine si longitudine si ca oamenii de la echipa de salvare te pot gasi in teren.

Corespondenta punct cu punct nu poate fi exacta deoarece punctele unice dintrun spatiu 3D nu le poti plasa ca puncte unice pe o suprafata sferica din motivul ca in spatiul 3D sunt mult mai multe puncte decat intro suprafata sferica sau plana si astfel concluzia ta cade pentru ca nu exista relatie de corespondenta biunivoca punct cu punct. Deci nu poti afirma ca daca merge GPS atunci pamantul e sferic!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.01.2021 at 04:53:24.
  #94  
Vechi 24.01.2021, 05:25:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu poti sa urmaresti un fir logic, asta este problema ta.
Nu reusestsi sa urmaresti 2 propozitii legate intre ele logic.
Si de aceea nu reusesti nici sa urmaresti ce spun eu nici sa construiesti logic ceva din partea ta.

Eu nu rastalmacesc absolut nimic o dai in conspirationism negationism si abureli identic dupa tipologia sectara prin care pamantul ajunge plat.

Am scris cuvintele tale si am judecat corect - am folosit cuvintele tale si nu am iesit din ele... ce este rastalmacire - termin-o cu victimizarea, ar trebui sa judeci intai rational ca sa poti purta o astfel de discutie.

Iti sugerez sa iei binecuvantare pentru initiativa ta, este INAFARA BISERICII.

Si iti sugerez sa te POCAIESTI pentru ca astfel de initiative te scot din biserica..

Si sa iti ceri si scuze pe forum pentru tulburarea pe care o aduci si prin care scoti si pe altii din Biserica..

Iti sugerez sa te povatuiesti cu PREOTII BISERICII pentru aceasta INOVATIE MILENARISTA, inovatie de la sfarsitul veacurilor de tipul ciupercilor otravitoare.
Multumesc pentru sfaturi. Multumesc si pentru faptul ca incerci sa-mi gasesti erorile de logica, neputintele si ca-mi porti de grija.

Nu stiu de ce crezi ca Teoria PacMan3D-nD e falsa si e de la diavol, de la sectari sau de la erettici si in acelasi timp crezi ca teoria geocentrica sau heliocentrica e de la Dumnezeu si de la ortodoxie. Ai gasit undeva scris in scripturi despre geocentrism sau heliocentrism? Astea sunt teorii false scrise de oamenii pagani din vechime si innoite si adoptate de lumea moderna. Nu au corespondenta in textele Biblice si nici in realitate. Teoria PacMan3D are corespondenta cu Scriptura si cu realitatea. De ce ar fi de la diavol daca ar marturisi ceva mai aproape de Adevar? Nu e de la diavol ci e o teorie posibila intre atatea teorii false. Eu cred ca a mea e mai valabila decat a altora. Tu crezi invers. Tu crezi ca teoriile geocentriste si heliocentriste sunt mai reale. Nu stiu de ce esti asa de panicat pentru soarta mea. Ce pierzi, ce ti s-ar darama daca ai crede in teoria mea? Ai impresia ca daca ai crede in teoria mea si nu ai mai crede in teoriile lumii o sa fi dat afara din Biserica Ortodoxa? Pai daca nu te da afara daca ai invatat si ai crezut toate teoriile din materiile de la scoala pline de idei stiintifice ateiste, pagane si eretice, de ce te temi ca vei fi dat afara daca vei crede in ceva ce este perfect ortodox si e conform Scripturii? Citeste Facerea si Teoria PacMan3D-nD si spune-mi daca nu ai priceput mai bine textul Scripturii. De exemplu eu asa inteleg si cred ca avem o creatie de la Dumnezeu ca in teoria PacMan3D-nD. Sunt sigur.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.01.2021 at 05:31:21.
  #95  
Vechi 24.01.2021, 06:05:17
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ti-am scris foarte clar sus si AI EVITAT SA RASPUNZI LA ARGUMENT.

Vorbesti de deductie logica si nu esti capabil sa vezi diferenta intre Radar si GPS - halal deductie (i)logica folosesti.

Din nou vii cu abureala si prosteala ca Radarul este EGAL CU gpsul.

Din pacate tot forumul te ridiculeaza avand GPS in masina si nu un radar, nefiind acelasi lucru.

Ti-am spus Radarul foloseste un model plan si nu un model sferic si este o tehnologie localizata. Dar nu ai raspuns la ce ti-am spus si EVITI IN FAPT CONFRUNTAREA DE ARGUMENTE

Esti un arogant cu figuri in cap care nu vrea sa accepte ca a dat-o in bara... de fapt problema ta este ca refuzi sa accepti - deja ti-ai dat seama ca radarul nu este gps ca nu este acelasi lucru si ca sunt modele diferite, un model plan si un model sferic corelate cu realitatea.

Esti incapabil in fapt ca inginer sa raspunzi la o provocare tehnica.

Si eu sunt inginer dar ma pricep mai bine decat tine la astfel de detalii....

Din pacate nu esti capabil sa faci diferenta intre tehnologia Radar si tehnologa GPS, nu esti capabil sa faci diferenta intre doua standard, nu esti capabil sa citesti un stadnard nu esti capabil sa faci un rezulmat esti un incompetent care are alura de inginer si se bsaga in seama pe un forum. Nu ai nici o virgula de argument tehnic detaliat mai sus... nu sstii cum sa folosesti argumentul tehnic, esti pelanga orice posibilitate ed argumentare.

Nu ai adus nici un argument tehnic si nu esti capabil sa iti sustii teza folosind un standard tehnic. Treci la loc, nota 2.

Daca iti citesc in seara asta standardul de GPS si standardul de radar iti fac si un rezumat si iti arat si cat de incompetent esti cu dovezi.... mananca prostii in alta parte ca tampenii de care spui nu pot fi debitate de un inginer rational. Inginer de 2 parale care nu stii sa citesti un standard tehnic si vinzi abureli.


O sa consider ca nu reusesti sa continui discutia si ca nu esti capabil sa iti sustii punctul de vedere, nefiind in stare sa explici ce tehnologie si ce model foloseste radarul si ce tehnologie si ce model foloseste gpsu-ul, dar si legatura directa dintre model si spatiu. Pentru ca aici este problema.

Folosesti inducand in eroare radarul in loc de gps pentru a justifica modelul plan de la radar, care foloseste proprietatea de planeitatae locala a pamantului deducand prin extrapolare ca pamantul este plat.

De ce a aparut brusc radarul in locul GPSului in toata discutia asta? Tocmai pentru radarul este un pseudo-argument care poate fi folosit in combinatii pseudo-logice... de catre cei care nu prea au nimic de a face cu lumea tehnica si nici cu logica de bun simt.



O astfel de eroare de logica este nu doar evidenta, este si observabila cu ochiul liber de oricine. Din pacate bunul tau simt (lipsa lui) te opreste sa admiti ca logica si corecta concluzia mea si eviti un raspuns la diferenta intre modelul plan si proprietatea plana si modelul sfeeric si proprietatea sferica-macro.

In fapt postul tau nu raspunde la ce zic eu, tu scriii pe aratura, pentru ca nu esti capacbil sa urmaresti punctele logice scrise de mine.

Deja prin faptul ca nu poti sa urmaresti logic o problema ai o problema si duhovniceasca - pentru ca in fapt o fiinta este rationala si paote purta un dialog. Din nou, iti zic ca doar oamenii indraciti, demonizatii si sectarii au un astfel de discurs si nu reusesc sa urmareasca logic o problema. Du-te la Biserica pentru ca ai o problema mare!!! Incapatanarea ta nu este omeneasca.... este ceva care te impiedica sa citesti si sa urmaresti logic ce este in fata ta.
Multumesc domnule inginer ca mi-ai dedicat atatea randuri.

Era o intrebare simpla. Daca GPS foloseste bila si tragi concluzia pentru faptul ca merge ca pamantul e sferic de ce daca Radarul merge si foloseste planeitatea nu poti trage o concluzie similara?

GPS bila, atunci in logica ta pamant bila e corect.
Radar plan, atunci in logica ta pamant plat e incorect.

Pai tocmai de asta am adus Radarul in discutie ca sa-ti arat ca esti incoerent si incorect LOGIC!

Ti-am aratat mai sus si de ce GPSul desi merge cu bila nu poti afirma ca pamantul e bila. Poate reusesti sa accepti dupa ce intelegi.

Ai un spatiu 3D real Oxyz in care ai 3 sateliti cu pozitii cunoscute. Pe baza datelor de la ei identifici un punct real in acest spatiu 3D. Cum identifici un punct poti identifica fiecare punct real din acest spatiu 3D real.

Multimea de puncte a spatiului 3D real este oare egala numeric cu multimea de puncte de pe suprafata sferica a globului de pamant cu harta desenata pe el? Nu! Cum ar putea fi egala ca numar de puncte? Intrun spatiu 3D sunt mult mai multe puncte decat punctele de pe suprafata unei sfere din acest spatiu.

Deci avand puncte in spatiul 3D care nu apar incap pe sfera inseamna ca nu putem avem o relatie biunivoca intre multimea de puncte a spatiului 3D si intre multimea de punte a suprafetei sferice din acel spatiu.

Daca nu putem avea o relatie biunivoca punct cu punct intre punctele reale din spatiul 3D calculate geometric pe baza datelor furnizate de la sateliti si cele de pe o suprafata sferica din acest spatiu inseamna ca nu se poate trage o concluzie sigura in care sa fie folosite punctele de pe sfera din pricina punctelor ce apar in spatiul 3D si nu apar pe suprafata sferica.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.01.2021 at 06:08:19.
  #96  
Vechi 24.01.2021, 06:39:48
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Acum ma iau dupa NEPRICEPEREA TA din ce vad.

Am zis si eu sa verific cum este cu RADARUL ca tot propui abureli de nu stiu cate posturi.

Radarul NU FOLOSESTE MODEL DE PAMANT PLAT.

Radarul foloseste COORDONATE POLARE... Mare ___ am fost ca am ascutat "de inginerul din tine" si nu am verificat ce tip de coordonate foloseste radarul si tot am dat-o cu model plat.. dar am citit standardul/o ereferinta (spre deosebire de tine care cu aplomb nu stii ce zici de zeci de posturi si afirmi prostii despre radar).

Ingineru' lu tata, acum ce mai zici ca radarul nu foloseste model plaat, ci foloseeste coordonate polare si nu are treaba cu pamantul plat... ???

RUSINICA ???

Uite referinta si extras din referinta:
https://ro.wikipedia.org/wiki/RADAR



Deci nu esti doar nepriceput esti complet nepriceput, sa spui ca radarul care are coordonate polare (sistem relativ de coordonate) este acelasi lucru cu WGS (World Geodedic System) - care este un sistem de coordonate complex cu pozitionare absoluta fata de pamant.

Esti nu nepriceput este un amator total in toate dimensiunile.

Radarul nu are coordonate plane cu model plat legat de panmant ci are coorodonate polare relativ la punctul de radar... Mare nepriceput esti... esti ZERO CA INGINER.


Ia-ti mizeria de radar si pleaca, nu te pricepi nu stii ce e cu tine. Radarul nu aduce nici o dovada si nu poate infirma nimic despre GPS ese cu totul alta poveste... este un sistem de coordonate RELATIV la un punct fata de un sistem de coordonate absolut fix fata de pamant.

Sunt 2 sisteme de coordonate complet independente si nelegate intre ele... Mare nepriceput esti. Ai verificat bine standardele inainte sa emiti teorii despre radar si gps in continuu de zeci de posturi..???

https://en.wikipedia.org/wiki/World_Geodetic_System

COORDONATE POLARE - relativ la sursa







Radarul NU FOLOSETE HARTI PLANE - asta este o tampenie presupusa din teoria ta

Radarul NU STIE DE HARTI.

Radarul stie de un singur punct fata de care face tot felul de masuratori.


Domnu Radar, nu exista harti inradar. Nu exista planeitate in radar care functioneaza la diferite unghiuri.

Radarul nu funcioneaza cu harti ci functioneaza relativ la un singur punct. El nu stie decat de un singur punct fata de care da niste informatii...

Iar daca radarul merge raportat la un punct, nu poti obtine nici un fel de informatie referitoare la planeitate si nici la sfericitate, fiind un sistem de coordonate relativ.

Deci

1. Radarul nu merge cu harti - ce zici tu harti sunt in fapt imagini simple suprapuse peste sistemul de coordonate polar - nu sunt harti sunt niste proiectii.
2. Radarul nu are notiunea de PLANEITATE
3. Ai spus numai prostii legat de Radar
4. Toata teoria ta este bazata pe FALSURI pe un fals, pe pseudo-stiinta, pe elucubratii facute de asa zisi ingineri care arunca niste cuvinte mari dar nu inteleg ce e cu ele.


Ca inginer ar trebui sa verifici informatiile astea, ddin pacate nu tepricepi sa verifici ce scoti pe gura.


Adica intreaga voastra teorie despre pamantul plat este construita pe aberatii din astea... facute de destepti si "ingineri" precum tine.
La asta m-am referit cand am zis ca Radarul foloseste pamantul plat in sensul ca nu foloseste sfera. Ti-am mai zis ca forma pamantului e irelevanta pentru orice sistem de localizare. Am adus radarul in discutie si am zis ca foloseste pamantul plat pentru a-ti da un contra exemplu sugestiv ca sa vezi ca negi pamantul plat desi logica era aceiasi ca in cazul GPS si acolo sustineai ca din pricina functionarii GPS rezulta ca pamantul e o sfera, la Radar nu mai e buna aceiasi logica pentru ca nu da ca rezultat pamant sferic. Deci daca exista sisteme de localizare cum e Radarul care merg pe orice teren inseamna ca merg si pe un pamant plat in acel spatiu si daca ele nu folosesc sfera, de ce nu am putea trage concluzia ca pamantul e plat in cazul de fata ci doar la GPS putem trage concluzia ca forma pamantului nu poate fi altfel decat sferica?

Bine ca ti-ai dat seama ca identificarea unei tinte intrun spatiu 3D nu are legatura cu pamantul plat cum nu are legatura cu pamantul sferic. Tot cam asa identifica fiecare satelit pozitia ta si in cazul GPS rezultand un punct unic real intrun spatiu 3D real unde nu se foloseste sfera. Sfera e folosita pentru a furniza un punct pe harta glob pamantesc, latitudine si longitudine, nicidecum pentru identificare punctelor in spatiul 3D real. Deci e irelevanta forma pamantului pentru o localizare corecta.

Urmareste logica asta si poate te lamuresti unde-ti apare gresala de logica:

Ai un spatiu 3D real Oxyz in care ai 3 sateliti cu pozitii cunoscute. Pe baza datelor de la ei identifici un punct real in acest spatiu 3D. Cum identifici un punct poti identifica fiecare punct real din acest spatiu 3D real.

Multimea de puncte a spatiului 3D real este oare egala numeric cu multimea de puncte de pe suprafata sferica a globului de pamant cu harta desenata pe el? Nu! Cum ar putea fi egala ca numar de puncte? Intrun spatiu 3D sunt mult mai multe puncte decat punctele de pe suprafata unei sfere din acest spatiu.

Deci avand puncte in spatiul 3D care nu apar si nu incap pe sfera inseamna ca nu putem avem o relatie biunivoca intre multimea de puncte a spatiului 3D si intre multimea de punte a suprafetei sferice din acel spatiu.

Daca nu putem avea o relatie biunivoca punct cu punct intre punctele reale din spatiul 3D calculate geometric pe baza datelor furnizate de la sateliti si cele de pe o suprafata sferica din acest spatiu inseamna ca nu exista o relatie de cauzalitate , o coerenta logica, intre suprafata sferica si punctele din spatiul 3D.

Concluzie: nu poti afirma si demonstra logic coerent ca daca merge GPSul si foloseste pamant-bila atunci forma pamantul nu poate fi alta decat bila.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.01.2021 at 07:09:43.
  #97  
Vechi 24.01.2021, 11:58:27
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit gps

satelitii' tai pot fi geostationari, intr-un plan, nu neaprat in jurul unei sfere, cu toate CA POT FI SI IN JURUL UNEI "SFERE", s acu radaru vietii, lucreaza in plan, orozontal, vertical, oblic, samd...inginerilor gm u nu demonstreaza nimic
  #98  
Vechi 24.01.2021, 15:24:38
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
satelitii' tai pot fi geostationari, intr-un plan, nu neaprat in jurul unei sfere, cu toate CA POT FI SI IN JURUL UNEI "SFERE", s acu radaru vietii, lucreaza in plan, orozontal, vertical, oblic, samd...inginerilor gm u nu demonstreaza nimic
1. Modelul geospatial folosit de GPS este WGS - World Geodetic System.



2. Modelul asta foloseste calcul numeric si o corespondenta 1:1 cu spatiul real.

Precizia sistemului numeric folosit, daca luam float cu dubla precizie, adica 64 biti este mai jos.

Adica in fapt se pot reprezenta numere care nu pot fi cuprinse real in spatiul pamantului, in precizia asta numerica poti sa identifici un fir de pamant oriunde vrei in spatiu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Double...g-point_format
Citat:
The 11 bit width of the exponent allows the representation of numbers between 10^−308 and 10^308, with full 15–17 decimal digits precision. By compromising precision, the subnormal representation allows even smaller values up to about 5 Ś 10−324.

3. Particularitatea sistemului este ca are o corespondenta in spatiul real 3D din jurul acestui sistem geostationar de sateliti.
Adica ai sute de sateliti, ai un cadru fix, si apoi folosind triangularizarea vezi pe pamant unde esti in spatiul 3D cu o precizie astronimica numerica, dar limitata datorita limitei reflexiei din satelit.

Reprezentarea numerica iti ofera o precizie infinita. Limitele fizice ale triangularizarii limiteaza precizia totusi la zeci de centimetri din ce stiu.

Si da, GPSul este pentru spatiul real din jurul pamantului folosind sateliti geostationari - cu pozitie fixa in jurul pamantului.

4. Uite mai jos o harta a satelitilor existenti. Fiecare tara are cateva zeci de sateliti.
Sunt vreo 19.500 de sateliti acum in spatiu, care toti se invart in jurul unui pamant rotund nu a unui pamant plat.

Sunt 387 sateliti cu orbita stationara - poti se selectezi in harta interactiva toti satelitii geostationari... foarte util site-ul.

https://maps.esri.com/rc/sat2/index.html



5. Despre sateliti - Poti sa iti cumperi satelitul tau acum si sa il si lansezi in spatiu si sa vezi ce e acolo

Uite aici mai jos un link de unde iti cumperi satelitul si il si lansezi in orbita - costa 10-20.000 K$.

https://www.interorbital.com/Cubesat%20Kits

CubeSat 2.0 Kit: Purchase Options
Kit Name Payload Mass Price per unit
CubeSat 2.0: no launch 1.33 kg $11,000 (academic)
CubeSat 2.0 with launch 1.33 kg $22,000 (academic)


Si mai zici ca pamantul nu e rotund, cand acum iti cumperi si unsatelit propriu si ilpui pe orbita... pe bune ???


6. Imagini live din sateliti ,,

Exista o platforma care ofera imagini live pentru pamant dinmai multi sateliti folositi in monitorizarea vremii... care sunt informatii publice.

https://eos.com/landviewer/?lat=44.8...g=26.73524&z=9

Aici la fel se pot vedea imagini LIVE din sateliti de peste pamant, din orice regiune. Imaginile sunt extraordonare, sunt nenumarati sateliti publici care aduna fotografii... Niciunul nu arata pamant plat :).

https://app.spectator.earth/

Last edited by gpalama; 24.01.2021 at 16:03:04.
  #99  
Vechi 24.01.2021, 23:06:48
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

cine a intocmit hartile???! termina cu speculatiile. Exista sateliti, da in "jurul" unui pamant plat. Priveste mai cu atentie cum coordonatele sunt intr o oglinda...imaginara...astia fac orice, ca sa transforme adevarul in minciuna si minciuna in adevar.
  #100  
Vechi 25.01.2021, 13:06:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
cine a intocmit hartile???! termina cu speculatiile. Exista sateliti, da in "jurul" unui pamant plat. Priveste mai cu atentie cum coordonatele sunt intr o oglinda...imaginara...astia fac orice, ca sa transforme adevarul in minciuna si minciuna in adevar.
Astia care ???

Exista ceea ce se numeste argumentare factuala prin date.

In cazul asta datele sunt publice !!! Nu pot fi falsificate pentru ca 7 miliarde de oameni se uita la ele si LE FOLOSESC.

Sunt verificabile.

Nu exista posibilitate de alterare a unor date care nu sunt centralizate, care nu sunt in proprietatea si care vin din surse independente.


Exact care informatii / date te conduc la concluzia ca pamantul este plat?

Poti sa imi oferi o lista de 3 tipuri de informatii necesare petnru a sustine o astfel de ipoteza si cu datele care trebuie sa acompanieze o astfel de initiativa?

https://en.wikipedia.org/wiki/Landsat_program

Aici se pot vedea date despre cum orbita unui satelit ESTE IN JURUL UNUI PAMANT BILA si nu in jurul unui pamant plan.

Satelitii functioneaza cu pamant bila si nu cu pamant plan!!! Asta este fizica satelitilor - pamant bila, traiectorie bila, gravitatie constanta din pamant bila, fara de care nu ar putea sa aiba o traiectore orbitala/elipsoidala.


Intreb si eu, voi de ce nu lansati un balon in spatiu si sa fotografiati pamantul ??? Cum sunt sute de initiative online ? Pentru ca puteti voi insiva sa vedeti daca pamantul e plat sau rotund !!!

De ce nu faceti testul asta ???

De ce miscarea asta cu pamaantul plat nu aduce dovada primara experiementala ?? Si de ce nu a facut nici un experiment de acest tip pana acum ? Evident pentru a nu se confrunta cu realitatea.

https://www.youtube.com/watch?v=3y0nHhFGXDo

Filmulet cu un balon cu o camera GOPRO care pelaca de pe pamant pana in spatiu... greu de falsificat continuu un film.

Si se vede o parte din pamant si nu totul...

Last edited by gpalama; 25.01.2021 at 13:12:48.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare