Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 23.02.2013, 16:14:15
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

si linkul promis-daca nu apare cauta-casatoriile de proba,lacrimile femeii,razboi intr un cuvant

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...oria-de-proba/
Reply With Quote
  #112  
Vechi 18.05.2013, 17:47:49
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
se pare ca esti indragostita pana peste cap?iar nu e bn ca ii dai posibilitatea sa te manipuleze,nu i arata toata dragostea ta,ofera i treptat,fi inteleapta.nu ti insira slabiciunile,nu trebuie sa stie ca altfel vei suferi din nou.pe planul asta merg si ei,se ascund sa nu planga in fata noastra de problemele lor ca sa nu si "piarda" puterea.mi se pare o conceptie aiurea,dar in fine.informeaza te mai bn despre ce prieteni are si ce familie are.ca asta spune multe despre el.nu vreau sa te descurajez,iti doresc succes in orice decizie vei lua.sa nu ti faci idol din barbatul tau punandu l pe pidestal pt ca Dumnezeu ii va lua harul,vei ramane fara el.iubeste L pe Domnul mai intai,apoi pe aproapele ca pe tine insati.nu uita ca scopul vietii e mantuirea si nu se duce barbatul tau cu avocati la vami sa ti rascumpere sufletul.slava Domnului ca eu mi am gasit adevarata dragoste,mai presus de toate; si ca mi este impartasita,e neconditionata si cere preacuratenie.slava! ca nu mi a intors spatele niciodata!iti doresc fericire.
Foarte frumos ai scris,

Uite eu trec printro perioada nu tocmai placuta, pentru ca nu am respectat toate lucrurile astea, am renuntat la toate atractiile vizuale pe care le poate aduce o femeie, m-am indragostit de o fata cu cinci ani mai mare decat mine. Sentimentul de indragostit nu a tinut mult si nu ma mir de asta, pentru ca nu ma atragea deloc aspectul fizic. Cand il simti pe Dumnezeu mai aproape prin cel pe care il ai langa tine, abea atunci poti sa spui ca iubesti cu adevarat, si nu trupul, ci sufletul omului, nu mai conteaza nici aspectul fizic, nici varsta, nici acel joc al ingradostitilor, nimic din cele lumesti! Singurul lucru este acela, ca nu m-a crezut si m-a alungat. Eu nu am acceptat sa fim prieteni, pentur ca am spus ca nu o voi minti cu vreun gand ascuns si ea mi-a spus ca nu sunt normal si mai mult de atata nu m-ar putea iubi, mai mult decat pe un prieten! Nici asta nu e rau, dar cati prieteni ca si mine vrei sa ai asta era o intreare care ma ispitea mereu si nu am putut sa o duc! Desigur ca din pricina ca nu imi dadea atentie am devenit gelos! Daca ma intrebi pe cine, iti spun: pe nopti nedormite, pe vise neplacute, pe cuvinte care iti spun ma duc dar nu e treaba ta unde sau cu cine, pe promisiuni care pareau sa nu se mai faca pe tot jocul aceste prostesc, de la care nu ma asteptam de la o femeie matura fata de mine! E greu sa asculti de un țânc, asta daca nu vrei sa te intelegi cu aproapele tau! Sigur puteam sa mint, sa fim cei mai buni prieteni si tot acolo se ajungea, ba mai rau daca incepi cu o minciun, de aici incep si nefericirile intro familie de la minciunele, de la ganduri ascunse, de la stiam ca o sa fie asa, dar am tacut si am lasat sa mearga totul de la sine, de la taine, dar astea nu au nici o legatura cu taina casatoriei! Am observat in nenumarate randuri ca femeilor le place sa fie mintite si sa se lege singure de gat cu ceva ce le face rau!
Am zis nu, nu fac asa cum fac toti badarani si am pierdut de fiecaredata si am fost facut nesimtit si badaran si cum imi permit eu sa intrul in viata oamenilor asa, sa dau buzna, cu toate ca nu am cerut sa respecte nimic, decat Sfanta Scriptura, mai precis Noul Testament si nu vhechiul unde sunt descrise toate pacatele si greselile oamenilor!
Acum eram atat de sigur ca o femeie trecuta prin viata, care trebuia sa se casatoreasca odata si care este foarte credincioasa, ma va intelege si nu va vrea sa ne prostim ca niste copii, dar nu a fost asa! Ma gandeam ca i-au trecut gargaunii, asa cum si eu am renuntat la gargauni!
Nu ma victimizez prin acest mail, ci va spun ca sa stiti sa va feriti, daca chiar vreti sa fiti crestini adevarati si nu doar cu numele si cu lauda ca participati la fiecare liturghie, spovedanie, duhovnic, tot tacamul, dar fapta, Cuvantul Lui Dumnezeu unde e ?!
Sigur ca am fost devina, pentru ca mi-am descris toate starile prin care trec si asta nu e placut, dar chiar am spus tot, nu am ascuns nimic, nici nebunia mea, nici bucuria, nici tristetea, nimic, pentru ca sa pot sa le infrang!
Asa ca teoria asta cu prosteala, nici eu nu o inteleg, dar pot sa spun la oricine, ca va fi iubit la un momentdat cu adevarat in viata si va face nazuri, pentru ca omul se strica prin a nu iubi daca este iubit si prin as pune prea multe intrebari pe la unul, pe la altul, pe la experti si nu ia deciziile singur el vrea sa stie daca e bine ca iubeste pe cineva sau nu?! Si iar nu tine cont de Cea mai mare Lege!
Doare cand auzi o negare dupa ce faci eforturi sa iesi din acest joc al indragostitilor, pentru ca ajungi sa iubesti de unul singur si cazi pana acolo in pacatul Iudaic in care iti pierzi toata nadejdea! E greu sa nu poti iubi, dar si daca nu esti iubit, e greu! Doar Dumnezeu ramane langa noi in aceste clipe si ne mangaie si ne iarta si ne iubeste si are rabdare cu noi sa ne revenim!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 18.05.2013, 17:48:28
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit Continuare

Asa ca nu stiu daca ai dreptate totala cu ceea ce spui despre barbati! Ca nu prea simt ei si ca sunt foarte autoritari, da, uite, eu aveam o singura pretentie, sa ne vedem cat se poate de des si sa nu se bage nimeni in ceea ce am eu cu ea de decis! Si sigur sa o am doar pe ea in minte si sa nu uit de Dumnezeu, prin asta si ea sa ma aiba doar pe mine si sa isi aminteasca de Dumnezeu prin asta! Dar in relatia asta, am simtit ca dansa e barbatul! Ce nu are voie omul, adica femeia sa mai doarma pe la cate un prieten, adica barbat?! Doar si el e un bun crestin! Bun crestin cu prietena, gazduieste o piretena de a mea, e cam dubasa crestinatatea asta! Sigur, daca nu ar fi nimic, nici macar o iutare a mea in timpul asta sau el sa o iute pe a lui sau sa nu minta unul si celalalt ca nu a fost nimic si totusi daca a fost ceva o sa spui s-a intamplat, ce sa fac acuma sa imi tai capu! Asa cu nepasare?! Nu, nu spune nimeni sa iti tai capul, iti spune doar sa te feresti pe mai tarziu!
Pentru o minciunica in loc de scuze sa auzi, nu m-am gandit ca o sa aflii asta!? Mi-e cu adevarat rusine de oamenii nostrii crestini, aproape nelipsiti de la liturghie, dotati cu Duhovnici, cu tot tacamul, ca dupa ce ies din aceasta aria pot vorbi in chipul acesta si totusi si totusi au o incredere deplina in ei ca nu pot sa calce in pacat! Deja suntem niste crestini foarte dubiosi, dar poate din divese pricine ale atractiilor diferite, asa sa fie, dar nu ca se stapanesc!
Dragile mele crestine ortodoxe, si crestini care intalniti astfel de crestine, biserica spune bine ce spune si stiu ca femeile sunt cu gandul curat cand intra intro casa a unui barbat cu prietena sau divortat sau cu nevasta plecata de acasa, dar ies cu trupul murdar din pricina slabiciunii lor! Si oricat ati spune ca nu e asa, daca nu e asa, cele care cred ca nu e asa nu intra in acea casa, mai ales daca au atatea alte cunostinte unde ar putea sa stea in acel oras!
De aceea o spun ca o invatatura si ca o parere a unui pacatos, ca sa nu va incredeti in voi prea tare, daca iubiti pe cineva! Sa spuneti in mintea voastra ca daca va aruncati de la etajul patru pe la unu va veti orpi! Nici Isus nu s-a lasat ispitit de Satana cad a fost indemnat sa se arunce de pe templu! Din credinta a refuzat sa asculte aceasta ispita! De aceea va spun voua care pe buna dreptate aveti o slabiciune nu fata de un barbat, fata de toti barbatii si asta o spun din pricina ochisorilor care va tradeaza! Daca va iubiti cu adevarat sotul si avetii de mers in coace in colo fara el, unde este de mers pentru munca, Dumnezeu va apara, pentru ca el fereste pe cei credinciosi de cele ce intervin in viata, dar unde intrati singure, Lui Dumnezeu ii este greu sa va ofere protectie, pentru ca daca te duci singur undeva, gandul tau e deja facut, chiar daca spui ca nu e asa si te poti opri! Barbatii sunt intocmai cum spuneti voi, iar daca nu sunt asa cum spuneti voi, veti crede ca sunt slabi si nu va pot oferi protectie, de aceea veti cauta protectie prin alte parti, la cei pe care i-ati descris mai sus! Asa ca in viata trebuie sa alegi intre a fi om sau a fi femeie sau barbat!
Din ce a scris d-soara mai mica cu zece ani decat domnul profesor, sa imi fie cu iertare, daca va ajunge domnul profesor sa o iubeasca cu adevarat vreodata, asa cum ea si-ar dori si cred ca orice femeie si-ar dori, ea ar fi prima care l-ar parasi si ar spune, tipul asta e posesiv, gelos, mai e si batran, mai are si pretentii, nu e instare sa se poarte cu mine cu respect, e moale, inteleg de ce e singurl la varsta asta! Si dupa ce isi ia trofeul si il distruge sentimental, pleaca, spunand Iarta-ma! Cat poate fi de crestinesc, eu nu vad crestinatatea nicaier?
Inca nu am gasit o femeie care sa imi ajunga prietena, asa cum cer dansele cand vor o roata de rezerva, si sa te intelegi cu ele, precum cu un baiat, pentru ca am avut trei astfel de prietene-prietene, pe care le-am iubit doar in gandul meu fara sa marturisesc la timp si fara sarutari, toate, fara exceptie cand nu erau cu prietenul se apucau si ba se sarutau cu altii, ba stateau la mangaieri in brate cu altii, iar eu eram acest prieten, acela cum mi-a cerut si ultima persoana de data asta iubita de mine, eram acela care ma uitam la ele si ma cruceam si ii multumeam Lui Dumnezeu ca m-a ferit de astfel de fete!
Iata prima mea iubita a plecat cu cel mai bun prieten al meu! Ce sa va mai spun eu despre fetitele astea cuminti care isi cauta iubirea perfecta?! Sigur toate astea au facut din mine un tip frustrat, tremurand, aparent fara chef de viata, nu prea vorbaret, gelos daca vreti voi sa va simtiti mai bine ca aveti dreptate si barbatii sunti niste porci sau niste blegi!
Ce este adevarat, este ca acum nu am ura fata de nici una, dar asa cum spuneai si tu nu inteleg aceasta prostie! Si am interebat de atatea ori de ce incant vreau sa ma opresc! Daca la o varsta sa zic de treizeci de ani femeia inca nu e instare sa renuntel la aceste jocuri, ma intreb cand va fi instare?! Curvia e de mai multe feluri, cum si tu spuneai, dar cum sa spui ca esti Crestin Ortodox, botezat, daca pentru tine sarutul ramane o joaca si ar trebui sa fie ca o logodna si unirea trupurilor e o placere si ar trebui sa fie ca o casatorie?! Oare nu injunghem botezul cu care ne laudam prin aceste jocuri ale indragostitilor!?
Ma rog as putea sa scriu ore in sir si nu cred ca as termina subiectul, pentru ca ma invart enervant in jurul cozii! Asta e din pricina frustrarilor acumulate! Sigur nu sunt femeile la fel toate, asta stiu, dar spun aici pentru cele care se regasesc in aceste randuri, sa stie, daca vor sa fie bune crestine sa se fereasca, pentru ca daca cred ca se vor orpi, nu e suficient! Si ce va rog, nu va mai luati roti de rezerva, adica prieteni de suflet barbatu sau femeie, pe care sa ii amagiti, terminati odata cu prostia, ca maniati pe aproapele vostru si numai buni crestini nu mai sunteti!
Nu ma incanta un om urat care nu are pe nimeni si spune ca e prihanit, dar nu a trait in pacat demult, mai degraba ma incata un om frumos care spune ca e neprihanit pentru ca a vrut asta cu adevarat!
De unii oameni ti se face atata mila pana cand pui mana si ii ajuti si ii iubesti cu adevarat, dar sa te fereasca Dumnezeu sa pici la mana lor! Orice ar fi sa nu va razbunati pe ei, nu sunt ei devina, ci frustrarile care le-au acumulat, Asa cum sunt si eu acum plin de frustrari! Gandul necurat a pus stapanire pe ei si au ajuns sa se mandreasca cu credinta, inloc sa slujasca in Adevar Cuvantului!
Si ma simt oarecum dator sa va spun si eu unde gresiti si ca daca ar renunta barbatul la toate aceste lucruri pe care le spuneti voi, nu cred ca ati sti sa apreciati! Asa cum poate nici barbatul nu ar sti sa aprecieze o femeie care se fereste sa stea cu ochii in dunga cand tre sa ii tina acasa!
Sa imi fie cu iertare si sa ne fie de folos aceste discutii! Domnul Dumnezeu sa ne lumineze cu Adevarul!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 19.05.2013, 20:42:01
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Cum pot evita iubire neimpartasita

Daca iubirea nu este reciproca (de ambele parti) n-are cum sa mearga treaba, si in cazul asta (chiar daca par cinic!) mai bine vorba aia ura si la gara!
Oricum, orice ar fi trebuie sa mergem inainte!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 29.10.2017, 19:18:53
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
In principiu relatiile profesor-student trebuie evitate atata timp cat relatia profesionala persista.

Ce te faci, de exemplu, daca si el iti impartaseste simpatia, si incepeti o relatie. Si la un moment dat nu mai merge si va despartiti, poate destul de urat. Cum ramane cu doctoratul si cu celelalte planuri profesionale?
Nu e doar asta, sunt pur și simplu interzise. Idem cu relația medic-pacient.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #116  
Vechi 30.10.2017, 11:17:22
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Vreun update? Evolutia ulterioara postarii pe forum?
S-a mai intamplat ceva? Este o poveste de viata ar fi interesant sa stim cum a evoluat, spre bine sau spre rau?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare