Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.09.2010, 20:22:19
miaulici miaulici is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2010
Mesaje: 3
Implicit Catalin are nevoie de ajutor

Buna seara. Ceea ce scriu aici este o trista realitate. Catalin este un baiat de 7 ani de zile, foarte inteligent si care are, saracutul, o boala necrutatoare: i s-a identificat, anul acest, cam prin primavara, o tumoare canceroasa la inima. De atunci, a facut chimioterapie si un tratament agresiv, i-a cazut parutul si a slabit. Acum insa se simte mai bine, parutul i-a cresut si s-a ingrasat putin si arata destul de bine. Tocmai m-a vizitat pentru ca mama lui zice ca-l aduce la cine zice el si el vrea sa ma vada pe mine, zice mamica lui ca simte care oameni il iubesc, acuma nu stiu... Stiu insa ca mi-e foarte mila de el, foarte foarte mila.

Pana acum, i-am dat mamei si matusii lui Acatistul Sf. Nectarie, sa-l citeasca si Acatistul MD Pantanassa, l-am pus pe pomelnice la o Sf. Manastire si el a participat la Maslu foarte mult, ii place sa se roaga, la Biserica, la Sf. Maslu.

Daca as avea mai multi banuti, i-as da mamei ca sa mai dea pe la medici, etc.

Totusi, tot ce pot sa fac este sa pun pomelnice. Acum ma apuc iar de pus pomelnice la preoti sa le duca la Sf. Manastiri din Romania, il pun la Sf. Maslu si zic pentru el Acatistul Sf. Nectarie.

Va rog sa-mi ziceti ce altceva sa mai fac si sa le zic lor sa faca. I-am zis mamei si matusii lui ca boala asta este o incercare, ca ele daca vor ca Catalin sa traiasca, trebuie sa-i promita la Dumnezeu ca se va face fie preot, fie monah pt. ca si daca scapa, daca ele nu vor sta cu Dumnezeu, atunci iar va reveni boala. Ele sunt crestine insa, asa ca tot omul obisnuit. Mi s-a facut foarte mila de mama lui care la spital, in timp ce Catalin facea sedintele de tratament a zis ca ea nu mai poate, era in pragul disperarii i a zis ca face ceva ... ceva rau.

Daca voi, cei de aici, mergeti la manastiri sau aveti duhovnici, va rog tare mult sa-l scrieti pe pomelnice si pe Catalin, ca sa se faca bine pentru ca deja m-am atasat asa de tare de el ca daca se intampla ceva, Doamne fereste, o sa am si eu o depresie cred ... cred ca o sa sufar foarte tare, mai ales ca mereu el cere ca sa vorbeasca cu mine si s-a atasat de mine.

Deja am luat cazul asta atat de personal ca, efectiv nu vreau sa i se intample nimic rau dar nu stiu efectiv ce sa fac, altceva decat am facut. Daca as putea, l-as duce eu la un cabinet naturist, homeopat.

Ma gandesc sa-i cumpar produse din aceastea naturiste insa fiind copil, nu cred ca-i plac, o sa incerc.

Va rog frumos sa-l puneti pe pomelnice, va rog tare mult.

Dumnezeu sa va dea sanatate si voua punandu-l pe Catalin pe pomelnice si la Sf. Maslu ca sa se faca bine.


P.S. Daca stiti o manastire anume unde sa-l pun la pomelnice, va rog sa-mi ziceti. Ele au fost la un preot clarvazator din Sud si acela le-a zis ca Catalin se va face bine si ca va scapa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.09.2010, 23:29:01
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Saptamana viitoare voi pleca intr-un pelerinaj prin tara pe la manastiri, sa ma rog pentru sora mea bolnava de cancer la san si nu numai.
O sa-l trec pe toate pomelnicele si pe Catalin. Rugaciunea cat mai multa facuta de noi personal si la cat mai multe manastiri este foarte benefica.
Maica Domnului si toti sfintii dragi sa-l ocroteasca si pe Catalin, sa-i redea sanatatea, copilaria, veselia si sa-l ajute bunul Dumnezeu sa ajunga preot, sa ajute la randul lui, pe altii care ii vor cere ajutorul.
Multa sanatate si putere sa rabde si parintilor lui Catalin, este o incercare de-a se apropia mai tare de credinta. Rugaciune, post, nadejde si numai ganduri bune!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.09.2010, 00:27:33
miaulici miaulici is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2010
Mesaje: 3
Implicit

Ok, dna icamilin.
Dumnezeu sa va rasplateasca!
Numai facand bine, ni se va face si noua bine si numai ajutand, vom primi ajutorul si noi!

Doamne ajuta!

Sper ca Catalin sa se faca preot atunci cand va creste mare!
Asa el va fi dovada ca exista miracole, exista minuni!
Cu ajutorul Lui Dumnezeu, se va vindeca!

Multumesc frumos!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.09.2010, 16:51:14
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Cu draga inima

Si eu ma voi ruga pentru Catalin si mama lui si il voi trece pe toate pomelnicele,pe la toate manastirile si bisericile unde merg.
Nu santeti singuri,sant singura ca multi de aici se vor alatura in rugaciune si pomelnice pentru ei.Aveti incredere ca totu va fii bine.
Doamne ajuta!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.09.2010, 20:28:15
miaulici miaulici is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2010
Mesaje: 3
Implicit

Ok, multumesc frumos.
Sunt sigura ca se va face bine, absolut sigura!
Pentru ca eu cred ca va fi de folos Lui Dumnezeu. Poate ca, va mijloci mantuirea acelei familii, devenind preot sau monah.

Saptamana aceasta iar face tratament, toata saptamana, azi dimineata a mers la spital. Aici, la Cluj, medicii i-au facut cadou multe jucarii, el nu e constient de ce are si nimeni nu vorbeste in prezenta lui despre asta ...

E foarte vesel si are pofta de mancare dar mama sa i-a auzit vorbind pe medici care vorbeau intre ei ca nu ar mai avea nici o sansa. Citostaticele trebuie sa-i micsoreze tomoarea pentru ca sa poata sa i-o extraga prin piciorus, este singura solutie, asa au zis medicii, pentru ca este pe inima.

Ma bizui pe voi pt. pomelnice sa-l puneti. Si eu ma apuc de pus pomelnice peste tot pentru ca numai atata pot sa fac pentru el, pentru moment, desi stiu ca mama lui da foarte multi bani la medici si sunt o famile saraca, nu de la oras. Aici au o matusa si un unchi.

Dar eu stiu sigur ca el se va face bine si Dumnezeu le va demonstra medicilor (care au zis ca n-au mai avut asa un caz), ca El e mai tare decat stiinta, decat medicina. Daca El vrea, salveaza si Catalin e un suflet pur si curat si va scapa cu bine.

Cand mai am vesti, o sa mai intru pe site. Pana atunci, va doresc numai bine tuturor!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de ajutor gmariusg Generalitati 39 19.10.2010 14:19:26
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
am nevoie de ajutor vsovi Umanitare 2 29.07.2007 18:31:48
Am nevoie de ajutor... prof3tul Stiri, actualitati, anunturi 13 09.10.2006 10:01:30