Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 03.03.2015, 07:51:22
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai procentul depinde de criterii. Dar as zice eu ca 50% sau chiar mai mult.
Deci 50% dintre oameni pot fi caracterizati ca fiind buni?
Deci jumatate dintre oameni sunt iubitori, isi ajuta aproapele, uneori pana la sactificiu, dau in mare parte dovada de altrism, nu sunt ignoranti, lenesi, invidiosi...
Idilica lumea asta.
Sentinta o da bineinteles Dumnezeu. Dar alegerea este a fiecaruia. Ce alege lumea in care traim?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 03.03.2015, 14:14:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Deci 50% dintre oameni pot fi caracterizati ca fiind buni?
Deci jumatate dintre oameni sunt iubitori, isi ajuta aproapele, uneori pana la sactificiu, dau in mare parte dovada de altrism, nu sunt ignoranti, lenesi, invidiosi...
Idilica lumea asta.
Sentinta o da bineinteles Dumnezeu. Dar alegerea este a fiecaruia. Ce alege lumea in care traim?
Ei, vezi? Uite care sunt criteriile, le-ai enumerat:
Deci jumatate dintre oameni sunt iubitori, isi ajuta aproapele, uneori pana la sactificiu, dau in mare parte dovada de altrism, nu sunt ignoranti, lenesi, invidiosi...

Nu se gaseste "Alta religie decat crestin ortodox" acolo. Asta este ce incercam sa zic.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 03.03.2015, 21:58:57
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si totusi apocatastaza este erezie.
Dorinta ca toata lumea sa fie fericita si apocatastaza sunt doua aspecte diferite.

Prima este o aspiratie, a doua un crez.

============
Erezia este o falsitate/eroare mai speciala - pentru ca aceasta totusi exprima, se bazeaza pe o anume evidenta/adevar relativ dar rateaza adevarul esential, functional.

Erezia este o eroare, pentru ca odata validata si asimilata, aceasta nu va produce efectele asteptate, este, in fapt, o perspectiva disfunctionala.

In cazul dogmelor (afirmatii nedemonstrabile)- cand curentele spirituale au defazaje de viziuni - acestea, bineinteles, se pot acuza reciproc de "erezii".

===============

Sa vedem cum apocatastaza poate dis-functiona ca o erezie.

Crezul ca toti se vor mantui automat submineaza involuntar efortul personal. Este pur si simplu o chestiune psihologica - de mesaj incapsulat - care sugereaza ca "oricum" mantuirea va fi daruita de Dumnezeu tuturora.

Daca mantuirea nu este data de Dumnezeu tuturora acum - de ce ar fi data tuturora dupa apocalipsa?

Daca Dumnezeu poate suporta destul de bine atrocitatile de zi cu zi (co-exista cu ele), nu exista un motiv solid pentru care sa credem ca nu va putea suporta si atrocitatile viitorului.

Iubirea si Puterea Lui Dumnezeu este infinita, dar fara cooperarea noastra este neputincioasa in ceea ce priveste propria mantuire.

Fara efort voluntar vedem bine ca nu putem duce la gura nici macar o lingura. Cum dar sa sorbim mantuirea?


De asemenea, o mantuire automata, programabila - ar exclude necesitatea dobandirii Harului, ar neutraliza functia esentiala a Milei in economia mantuirii.

Cel ce gusta dulceata Milei, cunoaste ca este un ingredient esential catre eliberare, catre unire cu Dumnezeu. Nu ramane in zona sterila a conceptelor si rationamentelor.

=========

Sa revenim - a dori ca toata lumea sa fie mantuita, sa fie fericita, nu este apocatastaza.

Aceasta dorinta este insasi scara spre Rai, este insasi lucrarea Duhului in noi.

Pentru ca Duhul are, de fapt, aceasta dorinta fierbinte, aceasta chemare plina de dragoste, aceasta imbratisare iubitoare a omenirii si fapturilor.

========

Nici budismul nu valideaza apocatastaza - considerand ca iluminarea are neaparat nevoie de aducerea la coincidenta a celor doi factori: karuna (Mila) si sila (nevointa). Altfel, samsara (iadul) este fara de sfarsit.
__________________

Reply With Quote
  #94  
Vechi 24.04.2015, 10:00:49
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Si totusi apocatastaza (convingerea ca iadul va avea pana la urma un sfarsit), a fost sustinuta de cativa mari sfinti si teologi. Printre sfinti as cita doar pe Sf Grigorie de Nyssa si Sf Isaac Sirul. A mai fost sustinuta si de Origen. Iar in secolul 20 cateva nume mari: ortodocsii Nikolai Berdiaev, Paul Evdokimov, Serghei Bulgakov, Kallistos Ware sau Sofronie Saharov, catolicii Hans Urs von Balthazar, F. Farrar sau anglicanul C S Lewis.
Exista de asemenea reminiscente ale acestei doctrine si la Sf Maxim Marturisitorul.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 24.04.2015, 10:09:22
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Legat de apocatastaza, problema principala care se poate ridica este, cred eu, intrebarea cum poate fi cineva condamnat pentru o intreaga vesnicie, avand in vedere timpul limitat si uneori chiar foarte scurt al vietii umane. Este corect acest lucru? Arhimandritul Sofronie Saharov a sustinut ideea ca si dincolo, dupa moarte, i se va mai da omului o sansa de a se razgandi, de a se intoarce la Dumnezeu. Aceasta idee ar echivala intr-o oarecare masura cu ideea unui fel de purgatoriu, sa-i zicem asa, desi nu e tocmai cel din doctrina catolica, unde sufletul si-ar putea spala intr-o oarecare masura faptele rele trecute.
E o problema foarte dificila dar merita dezbatuta.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 24.04.2015, 10:24:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Si totusi apocatastaza (convingerea ca iadul va avea pana la urma un sfarsit), a fost sustinuta de cativa mari sfinti si teologi. Printre sfinti as cita doar pe Sf Grigorie de Nyssa si Sf Isaac Sirul. A mai fost sustinuta si de Origen. Iar in secolul 20 cateva nume mari: ortodocsii Nikolai Berdiaev, Paul Evdokimov, Serghei Bulgakov, Kallistos Ware sau Sofronie Saharov, catolicii Hans Urs von Balthazar, F. Farrar sau anglicanul C S Lewis.
Exista de asemenea reminiscente ale acestei doctrine si la Sf Maxim Marturisitorul.
Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Legat de apocatastaza, problema principala care se poate ridica este, cred eu, intrebarea cum poate fi cineva condamnat pentru o intreaga vesnicie, avand in vedere timpul limitat si uneori chiar foarte scurt al vietii umane. Este corect acest lucru? Arhimandritul Sofronie Saharov a sustinut ideea ca si dincolo, dupa moarte, i se va mai da omului o sansa de a se razgandi, de a se intoarce la Dumnezeu. Aceasta idee ar echivala intr-o oarecare masura cu ideea unui fel de purgatoriu, sa-i zicem asa, desi nu e tocmai cel din doctrina catolica, unde sufletul si-ar putea spala intr-o oarecare masura faptele rele trecute.
E o problema foarte dificila dar merita dezbatuta.
Ooo ! Marilor înțelepți și prealuminați de dumnezei fără Dumnezeu și de duhuri, ce sunteți...
PACE VOUĂ !

Puneți măcar întrebări, nu faceți afirmații, că aruncați oamenii și cădeți și voi, în hăuri fără fund, ale întunericului !

UNDE SPUN SFINȚII CĂ APOCATASTAZA ESTE REALĂ? TITANI PRECUM SFÂNTUL ISAAC SIRUL SAU SFÂNTUL GRIGORIE DE NYSSA?
UNDE SPUNE SFÂNTUL SOFRONIE SAHAROV (canonizat) CĂ ȘI DINCOLO ȚI SE VA DA O ȘANSĂ SĂ TE RĂZGÂNDEȘTI ?

Unde, bogdan81? Citat, carte, pagină.

Nu mai smintiți turma lui Hristos, oamenilor, opriți-vă ! Citiții pe Părinți, că vă ajută nespus de mult și minunat.

Apocatastaza NU este un crez, este o erezie. Altfel, ce spunem, că toate ereziile sunt un crez, Florine? Vai de capu vostru... ortodocși creștini? Sau eretici ecumeniști.
Și mai vrei să te mântuiești, spunând că ereziile sunt un crez, Florine? Așteaptă mult și bine să te mântuiești, cu prostiile care le spui...

Apocatastaza nu înseamnă că iadul va fi gol, ci doar mântuirea dracilor. Nu spune Origen, în erezia lui, a apocatastazei, că și oamenii care au ajuns în iad, se vor mântui, obligat forțat, direcția Rai cu voi, ca să poată cădea iar omenirea.
Nu vedeți ce absurdă e erezia apocatastazei?

Sau pardon, să citiți prima dată erezia apocatastazei, să o studiați, apoi cu rugăciune, să o gândiți logic, că e imposibil să fie adevărată.
Mântuirea dracilor? Adică Biblia spune, că Dumnezeu a pregătit un iad special pentru draci, Sfântul Isaac Sirul explica exact cum va funcționa acel iad, care e veșnic, nu temporar, spune Sfântul Isaac Sirul și unde vor ajunge, după judecată și oamenii. Că iadul, inițial nu a fost creat pentru oameni, fiindcă oamenii au fost creați după căderea îngerilor căzuți, deveniți demoni.

Dacă demonii s-ar mântuii până la urmă, ar apărea valoarea timpului în veșnicie, deci nu va mai fi veșnicie, în plus, Dumnezeu, se luptă pentru sufletele noastre, azi, zi de zi, că se fim salvați, prin propria noastră voință din înșelările "leului, căutând pe cine să înghită", spune Biblia.
Dacă dracii s-ar mântui, pentru ce mai ține Dumnezeu lumea astăzi? Ar da drumul sfârșitului lumii, și direcția toată lumea, fiecare Rai sau iad, că pe urmă tot în Rai ajungem toți, ce știm noi? Ce idioțenii sunt ereziile... Doamne!

Tocmai de aia, Dumnezeu nu aduce sfârșitul lumii, pentru că a dat libertate și menține acea libertate și demonilor și oamenilor, în vecii vecilor, și prin libertate, antihrist, alege și el momentul când să vină, cum a ales Dumnezeu să trimită pe Hristos "la plinirea vremii". Până când vine antihrist, e o luptă permanentă și foarte asiduă și puternică, între Dumnezeu și demoni, cu puterea la Dumnezeu, dar care respectă libertatea tuturor, luptă pentru noi, sufletelor noastre.

Și asta doar în mare, în câteva idei, am explicat de ce este greșită și de ce este erezie, erezia apocatastazei. Citiți, citiți, citiți !
Citiți mult, cu inimă curată, nu vă îndoiți, credeți și Dumnezeu vă va lumina.

NU MAI SCRIEȚI PROSTII, MARI TEOLOGI CE SUNTEȚI. CÂND VĂ VIN GÂNDURI, RUGAȚI-VĂ ! ASTA-I SCĂPAREA !

Nikolai Bardiaev a fost aspru criticat de Serafim Rose, citește "Ortodoxia și religia viitorului", condamnat ca eretic de părintele Seraphim.
Iar scolastica lui Balthazar e cel puțin comică. Nume care oricum derivă din numele unui demon.
Iar "doctrina catolică", de care spui tu, bogdane, nu există. Vrei să spui erezia, sau ereziile catolice. Și nici numele catolic, nu-i a lor. Pentru că toate doctrinele lor, duc și vin din erezie și erezii. Oare chiar nu vezi?

Dacă ar exista "purgatoriu, să-i zicem așa", bogdan81, nu ar mai fi fost nevoie de venirea, jertfa și învierea lui Hristos, nu? Dacă ar fi adevărată și apocatastaza, la fel, nu ar mai fi nevoie de Hristos și nici iadul nu există, e o minciună. Toți merg prin purgatoriu, și direcția Raiul, nu? Sau dacă numai unii merg prin purgatoriu, care au plătit indulgențe, cum spune papică de la Roma, excrocul, atunci ar fi Dumnezeu rasist, sau discriminatoriu, sau cum? Sau trebuie să devenim toți romano-catolici, să plătim toți indulgenețe excrocului din blestematul scaun de Patriarh căzut, nu?

PĂI NU, NORMAL CĂ NU !

Nu vă mai avântați în afirmații când cunoașteți atât de puține versete de exemplu, atât de puține cuvinte ale Sfinților Părinți.

Bogdan, spune-mi cât ai citit din Sfinții Grigorie de Nyssa și Sfântul Isaac Sirul? Și ce anume ai citit? De unde? Ce ți-a plăcut cel mai mult?

Și tu frate, wryetui, nu îți știi apăra credința, nu știi ce să-i spui aceluia, pentru că nu îți iubești credința, nu îți cunoști credința, nu o știi mărturisi, deci implicit pe Hristos Iisus (cu doi i, nu cu un i).

Multe de spus.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 24.04.2015 at 10:43:31.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 24.04.2015, 10:44:27
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Frate Igor, departe de mine gandul sa smintesc pe cineva. Pe mine ma chinuie problema asta si ma preocupa. Eu nu sunt teolog si nici masina de predicat credinta. Eu vad acest forum ca pe un loc unde sa putem dezbate anumite chestiuni care ne preocupa si ne framanta, fara frica de a fi acuzati de erezie la fiecare paz de catre drept-credinciosi pazitori ai dogmelor. De exemplu, tu ti-ai exprimat o parere despre fericitul Augustin. E parerea ta, eu nu sunt de acord cu ea, desi exista greseli la fer. Augustin. Eu nu te-am acuzat ca smintesti sau de erezie. Singurul lucru care mi s-a parut deplasat a fost limbajul putin mai dur, mai violent pe care l-ai folosit la adresa fer. Augustin.
Eu cred ca putem dezbate probleme si ridica intrebari, fiindca nu cred ca Dumnezeu se supara pentru ceea ce ne framanta si dorim sa intelegem. Eu nu inteleg aceasta problema si doresc sa vorbesc deschis despre ea. Ce e rau in asta ?
Reply With Quote
  #98  
Vechi 24.04.2015, 11:20:30
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Un articol despre sf. Isaac Sirul
http://ziarullumina.ro/filocalia/imp...tati-milostive
Reply With Quote
  #99  
Vechi 24.04.2015, 12:57:38
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Frate Igor, departe de mine gandul sa smintesc pe cineva. Pe mine ma chinuie problema asta si ma preocupa. Eu nu sunt teolog si nici masina de predicat credinta. Eu vad acest forum ca pe un loc unde sa putem dezbate anumite chestiuni care ne preocupa si ne framanta, fara frica de a fi acuzati de erezie la fiecare paz de catre drept-credinciosi pazitori ai dogmelor. De exemplu, tu ti-ai exprimat o parere despre fericitul Augustin. E parerea ta, eu nu sunt de acord cu ea, desi exista greseli la fer. Augustin. Eu nu te-am acuzat ca smintesti sau de erezie. Singurul lucru care mi s-a parut deplasat a fost limbajul putin mai dur, mai violent pe care l-ai folosit la adresa fer. Augustin.
Eu cred ca putem dezbate probleme si ridica intrebari, fiindca nu cred ca Dumnezeu se supara pentru ceea ce ne framanta si dorim sa intelegem. Eu nu inteleg aceasta problema si doresc sa vorbesc deschis despre ea. Ce e rau in asta ?
Și pe mine mă chinuie și mă preocupă toate problemele Bisericii, anume ereziile, necredința, răcirea dragostei și altele.

Și am studiat profund despre acestea, m-am minuntat și încă mă minunez, fiindcă nu am citit nici 1% din vastitatea operelor Sfinților Părinți ai Răsăritului din toate vremurile și ai Apusului de dinainte de 1054.

Sincer, nu te-am acuzat de erezie, cel puțin nu în acest topic. Și dacă te voi acuza, să nu te temi, nici să te superi, o fac spre folosul tău, spre îndreptarea ta, fiindcă te ajut și te sprijin. Ne sprijinim reciproc.
Deci dacă aluneci în erezie, sunt dator să te ajut să ieși din ea, ca să te mântuiești. Să faci și tu la fel, pentru mine, dacă voi cădea în erezie, căci sunt om, mai pot greși. Dar vreau să ajung să nu mai trăiesc eu, ci Hristos să trăiască întru mine.

Și eu sunt adeptul dialogului, e cea mai sfântă cale de-a afla Adevărul, anume prin cuvânt, sau Cuvânt. Dar ca să nu fi acuzat de erezie, trebuie să nu faci afirmații, ci să spui în cel mai rău caz: "asta e teologumena mea: x, y, z". Și putem să vorbim despre ea.
Dar emiterea teologumenelor, trebuie făcută, exclusiv DUPĂ ce ai citit subiectul dezbătut, din Biblie și din Sfinții Părinți, citind cât mai mult din Sfinții Părinți, altfel, "imaginația este tărâmul preferat de joacă al demonilor și locul unde lovesc prima dată, unde aduc nemulțumiri, idealuri, năzuințe, iluzii și minciuni, toate lipsite de Dumnezeu", spune Sfântul Vasile cel Mare în Scrisorile sale.

Ceea ce eu am exprimat despre fericitul Augustin nu este o părere, nu este nici teologumenă, este Adevărul.
Augustin este cu adevărat eretic.
Ceea ce tu numești greșeli la Augustin, și Sfânta Biserică le trece cu vederea, este tocmai pentru a avea o relație, Biserica, mai apropiată față de Apusul căzut, care îl cinstește pe ereticul și fericitul Augustin.

Sfânta Biserică, stă în pragul casei și se uită în zare, după fiul risipitor, ca și tatăl fiului risipitor din pildă. Așteptând fiii risipitori ai Bisericii: "romano-catolicii", protestanții, neo-protestanți.
Și pentru a le arăta cât de mult îi iubește și îi așteaptă, le mai trimite câte un porumbel voiajor, cu o scrisoare legată de picioruș, în întâmpinarea lor, anume mai acceptă câte un eretic în calendar, numindu-l fericit, mai ușurează din încărcătura minunatelor modele de pe veșmintele preoțești, mai merg la dialg inter-confesional și alte lucruri binecuvântate, în enorma dimensiune a discernământului, trezviei, dreptei socoteli, sau iubirii întrun cuvânt, de care dă dovadă Biserica lui Hristos, în fiecare secol, față de cei ce greșesc față de ea și față de turma ei.

De ce? Tocmai ca să se mântuiască măcar câțiva.

Și te invit să faci ca mine, și să nu te îndoiești. Și mai ales probemele în special dogmatice, patristice, trebuie vorbite prima dată cu Dumnezeu, prin rugăciune, apoi cu duhovnicul, apoi cu Sfinții, citindu-i, iar apoi cu forumul. Chiar ai studiat sau nu, teologia.

Fiindcă eu, ticălosul, pentru unii sunt mireasma morții, iar pentru alții mireasma vieții. La fel să fi și tu, la fel sunt toți creștinii adevărați :

"Pentru că suntem lui Dumnezeu bună mireasmă a lui Hristos între cei ce se mântuiesc și între cei ce pier; unora, adică, mireasmă a morții spre moarte, iar altora mireasmă a vieții spre viață." - II Corinteni 2, 15-16

Deci e bine, vorbim deschis despre ce vrei tu, dar să vorbim în cunoștiință de cauză, după ce am studiat cele despre care vorbim, ca să vorbim spre viață și spre mântuire, dorind-o, altfel ne smintim noi și smintim și pe alții și e grav, ne spune Hristos, că decât să smintim pe cei mai mici decât noi, mai bine ne este să ne fie lagătă o piatră de moară și gât și să fim aruncați în apă. Deci atât de grav e.

Hristos a înviat.

P.S.: iar cu acel articol, autorul, Adrian Agachi, a scris o teologumenă a lui personală extrem de eronată, din care reiese că nu a înțeles nimic din Sfântul Isaac Sirul, nici măcar nu a dat un singur citat din Sfântul Isaac, nici măcar un singur verset din Biblie, iar bibliografia s-a evaporat, până a fost publicat articolul.

Deci acel articol este O PRIMEJDIE, o amințare pentru Biserica lui Hristos, nu poate fi numit nici măcar o teologumenă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 24.04.2015 at 13:06:27.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 24.04.2015, 20:41:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Si totusi apocatastaza (convingerea ca iadul va avea pana la urma un sfarsit), a fost sustinuta de cativa mari sfinti si teologi. Printre sfinti as cita doar pe Sf Grigorie de Nyssa si Sf Isaac Sirul. A mai fost sustinuta si de Origen. Iar in secolul 20 cateva nume mari: ortodocsii Nikolai Berdiaev, Paul Evdokimov, Serghei Bulgakov, Kallistos Ware sau Sofronie Saharov, catolicii Hans Urs von Balthazar, F. Farrar sau anglicanul C S Lewis.
Exista de asemenea reminiscente ale acestei doctrine si la Sf Maxim Marturisitorul.
Nu are importanta daca un sfant a spus ceva gresit, iar teologi cu atat mai putin. Trebuie sa avem intotdeauna incredere in Biserica, "stalp si temelie a adevarului". Biserica nu poate gresi in invatatura, cine nu are incredre o sa preia tot felul de invataturi gresite de prin alte culte. In secolele trecute au fost felurite erezii, in zilele noastre e o erezie, dar care cuprinde mai multe erezii, o invatatura diferita. Evident ca si apocatastaza e una din invataturile propovaduite sau induse de aceasta erezie. Mantuirea si in afara Bisericii este pusa doar in ultimul secol, oadata cu aceasta noua invatatura de sorginte protestanta, ajunsa si in ortodoxie la unii credinciosi si chiar clerici. Cel mai bine e sa studiem invatatura Bisericii si sa o stim, e imposibil sa o dibuim noi cu mintea noastra.
Despre apocatastaza la Sf. Grigorie am gasit un articol semnat de un preot, pare ca nu e apocatasaza origenista la acest sfant. https://prgabriel.wordpress.com/2010...-dogmatice-ii/
Legat de Sf. Isaac, apocatasaza apare in niste scrieri descoperite in ultimul timp, in acest articol se apreciaza ca aceseta sunt de fapt corupte, probabil facute de cei din acea regiune (acum catolici de rit rasaritean). Multe elemente sunt asemanatoare celor din catolicism: http://www.cuvantul-ortodox.ro/2009/...nsul-ecumenic/ Citez: "Cartea are atâtea erezii dogmatice, încât un ortodox ar trebui să se spovedească după ce a citit-o."
Reply With Quote
Răspunde