Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 19.09.2010, 22:33:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ți-ai găsit în sfârșit perechea . . . ! Nu așa ne vrea Hristos, domnule Andrei , așa ne vrea satana ! Deja ești spre voia lui !
Nu inteleg, Domnule Cristi, satana vrea sa spunem adevarul si sa ne manifestam firesc ca niste copii?
De cind asta, eu unul stiam ca satanel ne vrea mincinosi, imaginativi, speculativi, fantezisti, credului in ce ne spun unii si altii care se cred cu puteri supranaturale si de fapt sunt numai in inchipuirile lor.

Dar din nou, ma scuzati, poate sunt eu mai altfel si nu sunt pe forumul care trebuie! adica cel al LAMURIRII ADEVARULUI, care este el, ce este si cu ce se maninca
Reply With Quote
  #72  
Vechi 19.09.2010, 22:55:44
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Daca exista ?

Ce intrebari de baraj aveti uneori
chiar sunteti culmea
evident ca exista dovezi sunt o gramada
Reply With Quote
  #73  
Vechi 20.09.2010, 00:02:02
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Da, a existat.
Ca o murit si o inviat, ca este echipat de superputeri... alea sunt indoielile.
De unde stii ca a existat? Si de unde stii ca nu a inviat?Toate sunt egal probabile
Reply With Quote
  #74  
Vechi 20.09.2010, 00:22:53
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
De unde stii ca a existat? Si de unde stii ca nu a inviat?Toate sunt egal probabile
pai noi numaram anii incepand de la nasterea lui... deci trebuie sa fi fost un personaj important, nu stiu ce sa spun, inca nu am ajuns sa studiez acea parte de istorie. Faptul ca a inviat o zice numai biblia. A trecut timp de cand nu mai cred in cea ce zice aceasta carte...
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #75  
Vechi 20.09.2010, 00:48:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
pai noi numaram anii incepand de la nasterea lui... deci trebuie sa fi fost un personaj important, nu stiu ce sa spun, inca nu am ajuns sa studiez acea parte de istorie. Faptul ca a inviat o zice numai biblia. A trecut timp de cand nu mai cred in cea ce zice aceasta carte...
Pai au fost multe personaje importante.De ce nu se numara anii de la ei?Poate s-a intamplat ceva nemaivazut atunci!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 20.09.2010, 07:05:28
truthseeker truthseeker is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
"Cred Doamne,ajuta necredintei mele "
"Adu mana ta Tomo,si pune-o in coasta Mea,si nu fii necredincios ci credincios"
Se vede ca Domnul nu a respins pe cei care se indoiesc de El.Atunci,pe vremea sa, era orcum mai greu sa te indoiesti de El,caci Il vedeai,si vedeai minunile Sale
Si eu am adesea indoilei .Iar a te indoi ,ce inseamna, decat a nu crede in existenta Lui?
V-as ruga sa imi spuneti ce argumente de natura logica aveti pentru a crede in Iisus Hristos ?
Si inclusiv ce argumente de natura duhovniceasca,de traire,dincolo de logica,va provoaca credinta in El ?

P.S. Cei mai avansati in ale credintei sa ma iertati daca vin cu o intrebare asa 'de baza',dar cred ca poate ajuta multora care sunt mai incepatori
Cauta raspunsul in Islam si vei gasi toate informatiile de care ai nevoie si dovezile care sa le intareasca!!! www.islamulazi.ro www.islamcluj.ro www.turntoislam.com www.onewaytoparadise.net

fie ca Dumnezeu Preainaltul sa te calauzeasca spre adevar.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 20.09.2010, 09:00:58
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthseeker Vezi mesajul
Cauta raspunsul in Islam si vei gasi toate informatiile de care ai nevoie si dovezile care sa le intareasca!!! www.islamulazi.ro www.islamcluj.ro www.turntoislam.com www.onewaytoparadise.net

fie ca Dumnezeu Preainaltul sa te calauzeasca spre adevar.

Un cautator al Adevarului printre noi. Bine ai venit printre noi, daca ai
venit cu ganduri pasnice. Iti oferim posibilitatea sa cunosti mai bine
spiritualitatea si credinta in Iisus Hristos, Cel dupa care noi ne numim
crestini. O intrebare vroiam sa-ti pun: care e cea mai mare virtute
pentru Dumnezeul tau?
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 20.09.2010, 12:51:51
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Mantuitorul a spus, "cereti si vi se va da", dar stim cu totii ca foarte putini primesc ce cer de la Dumnezeu. De ce a mintit Mantuitorul?
Crysty, te-ai gandit vreodata daca atunci cand ceri, ceri de la cine trebuie si cum trebuie? Crezi ca doar prin simplul fapt ca spui Doamne da-mi, Doamne fa-mi e suficient? Te-ai gandit vreodata de ce foarte putini primesc ceea ce cer?
Spune-mi tu ce ai facut concret ca sa fii auzit.
Uite, eu am fost atee si inainte de a cere am facut altceva. M-am convins ca exista, apoi am cautat sa IL intalnesc, am cautat apoi sa ma indrept si apoi am incercat sa cer. Unde te afli tu pe aceste trepte?
tine cont ca nu poti sari din doua in doua trepte. Trebuie sa urci incet cu studiu fiecare treapta.
Mantuitorul nu a mintit, eu cred ca tu ceri ceva cui nu trebuie sau prin intermediul cuiva sau a ceva care nu reprezinta Adevarul.

Din experienta mea proprie vreau sa iti mai spun ceva: atunci cand am uitat sa ma indrept, Dumnezeu nu mi-a mai dat, cand am continuat sa ma indrept, Dumnezeu mi-a dat fara sa cer. Aici e secretul.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 20.09.2010, 13:16:58
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Va multumesc tuturor pentru cuvintele pline de invataturi, pentru incurajari, m-au emotionat atat de mult. poate ca El o sa-mi dea un impuls, un imbold, o sa ma ajute in vreun fel sa-mi recapat increderea, nadejdea. sau poate o sa-mi adanceasca suferinta. repet, nu am cerut bani, eu muncesc pentru ei, sanatate am, inteligenta am primit din plin, nu am facut rau nimanui, am atatia prieteni, fetele roiesc in jurul meu, doar cea pe care o iubesc nu, un inger divin, care m-a iubit mai mult ca viata ei. am gresit mult fata de ea, L-am rugat sa ma ierte, am rugat-o si pe ea, dar totusi nu se poate. pe ea am primit-o doar dupa multe rugaciuni, insa El, dupa 2 ani a hotarat ca nu o merit. si a luat-o...
Spui: am gresit mult fata de ea.
Trebuie sa incepi chiar de aici. Indreapta tot ce ai gresit. gasesti tu calea , cum sa faci asta. Nu mai cere nimic , doar indreapta, indreapta si te roaga. Atat. Fii umil si lucreaza la indreptarea pacatelor tale. Si Dumnezeu iti va da inzecit.

O regula de aur: Rabdare, rabdare, rabdare. Chiar daca asta inseamna ani.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 20.09.2010, 14:53:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
V-as ruga sa imi spuneti ce argumente de natura logica aveti pentru a crede in Iisus Hristos ?
Si cand te gandesti ca adevaratele argumente sunt invierea Sa si a altora din morti, vindecarea orbului din nastere, mersul pe apa, inmultirea painilor si pestilor in pustie, ... noi cerem in continuare marturii logice. Eu sunt de parere ca oricate argumente ar primi omul, daca va ramane doar la ratiune si nu va ajunge la credinta, Hristos ii va ramane necunoscut.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 09:26:43
Credinta in Iisus Hristos! Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 39 24.03.2011 22:16:30
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22