Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 20.09.2010, 15:00:53
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Si cand te gandesti ca adevaratele argumente sunt invierea Sa si a altora din morti, vindecarea orbului din nastere, mersul pe apa, inmultirea painilor si pestilor in pustie, ... noi cerem in continuare marturii logice. Eu sunt de parere ca oricate argumente ar primi omul, daca va ramane doar la ratiune si nu va ajunge la credinta, Hristos ii va ramane necunoscut.
iar credintei ii umreaza cunoasterea Domnului Hristos Iisus prin unirea reala cu adevarat trupul si sangele LUI in Taina Sfintei Euharistii. Credinta (fara cunoastere) poate fi alterata (modificata), insa cunoasterea nu poate fi niciodata luata sau modificata pentru ca "noi am crezut și am cunoscut că Tu ești Hristosul, Fiul Dumnezeului Celui viu. " Ioan 6,69
Reply With Quote
  #82  
Vechi 20.09.2010, 16:42:51
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Crysty, te-ai gandit vreodata daca atunci cand ceri, ceri de la cine trebuie si cum trebuie? Crezi ca doar prin simplul fapt ca spui Doamne da-mi, Doamne fa-mi e suficient? Te-ai gandit vreodata de ce foarte putini primesc ceea ce cer?
Spune-mi tu ce ai facut concret ca sa fii auzit.
Uite, eu am fost atee si inainte de a cere am facut altceva. M-am convins ca exista, apoi am cautat sa IL intalnesc, am cautat apoi sa ma indrept si apoi am incercat sa cer. Unde te afli tu pe aceste trepte?
tine cont ca nu poti sari din doua in doua trepte. Trebuie sa urci incet cu studiu fiecare treapta.
Mantuitorul nu a mintit, eu cred ca tu ceri ceva cui nu trebuie sau prin intermediul cuiva sau a ceva care nu reprezinta Adevarul.

Din experienta mea proprie vreau sa iti mai spun ceva: atunci cand am uitat sa ma indrept, Dumnezeu nu mi-a mai dat, cand am continuat sa ma indrept, Dumnezeu mi-a dat fara sa cer. Aici e secretul.
Am urmat toate treptele, am facut chiar mai mult de atat. nu stiti cum e atunci cand, dintr-o persoana zvapaiata, populara printre tineri, devii atat de credincios si toti se mira, rad, te batjocuresc, te jignesc si tu te rogi pt ei. toti spun atunci cand nu primesti ce ceri ca poate nu meriti, nu e timpul, sau prostii din astea. Iisus a spus clar: cereti si vi se va da. atat. nu a zis k se va da numai daca meriti. eu am cerut iubire. exista persoana in lumea asta care nu are nevoie de iubire?
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 20.09.2010, 17:01:45
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Am urmat toate treptele, am facut chiar mai mult de atat. nu stiti cum e atunci cand, dintr-o persoana zvapaiata, populara printre tineri, devii atat de credincios si toti se mira, rad, te batjocuresc, te jignesc si tu te rogi pt ei. toti spun atunci cand nu primesti ce ceri ca poate nu meriti, nu e timpul, sau prostii din astea. Iisus a spus clar: cereti si vi se va da. atat. nu a zis k se va da numai daca meriti. eu am cerut iubire. exista persoana in lumea asta care nu are nevoie de iubire?
Ti se intampla asta pentru ca avem conceptii diferite, pentru ca acei oameni de la care astepti iubirea nu au ajuns la o masura in credinta. Timpul le rezolva pe toate. Suntem destui care am trecut prin situatii similare.Nu-ti pierde nadejdea! Si daca ai iubirea lui Dumnezeu, mai conteaza restul? Fii puternic, inarmeaza-te cu sfanta credinta si vei trece usor peste toate.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 20.09.2010, 18:10:42
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Poate din faptele mele nu pot da marturie deplina despre Hristos, pentru ca prin pacat inca Il tagaduiesc. Dar experienta Bisericii este cea care Il marturiseste cu adevarat.

De aceea, ma incred mai intai de toate in marturia Bisericii. Cand am inainte pildele si experientele dumnezeiesti ale sfintilor, spun ca Hristos exista, ca Dumnezeu este Viu si Personal.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 20.09.2010, 18:16:05
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Eu inca mai cred in El, doar ca Il ignor, Il alung, Il uit...
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 20.09.2010, 18:18:15
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Eu inca mai cred in El, doar ca Il ignor, Il alung, Il uit...
Hristos e la usa ta! Deschide-I!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 20.09.2010, 18:23:43
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Hristos e la usa ta! Deschide-I!
:) Mi-as da viata sa fie asa.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 20.09.2010, 18:28:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Hristos e la usa ta! Deschide-I!
Rodica, la propriu, vrem la propriu,... lumea este satula de vorbe la figurativ si de tot felul de scuze si manevre verbale.
Eu inteleg ca tie ti-a mers bine in viata si ti s-au implinit toate dorintele voastre de familie si personale insa altora care cer nu li se deschide si nu li se da NIMIC. Crezi ca aceasta bunastare a ta se datoreaza puritatii tale iar pe ei ii consideri mizerabili si intinati, de aceea nu li se da desi cer de ani de zile ..?
Reply With Quote
  #89  
Vechi 20.09.2010, 18:49:24
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Credinta, Nadejde, Dragoste!

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Rodica, la propriu, vrem la propriu,... lumea este satula de vorbe la figurativ si de tot felul de scuze si manevre verbale.
Eu inteleg ca tie ti-a mers bine in viata si ti s-au implinit toate dorintele voastre de familie si personale insa altora care cer nu li se deschide si nu li se da NIMIC. Crezi ca aceasta bunastare a ta se datoreaza puritatii tale iar pe ei ii consideri mizerabili si intinati, de aceea nu li se da desi cer de ani de zile ..?
Andrei, imi vine in minte o povestioara plina de invataminte- doua fetite duceau pe cap cate un cos- uneia dintre ele i se parea cosul greu , chinuitor sa-l duca, pe cand cealalta mergea cantand. Cam asa e si in viata: sa avem putere sa le ducem pe toate, dar nu singuri, pentru ca nu putem , ci insotiti de Hristos! Stiu ca unor oameni le este foarte greu, intotdeauna ma gandesc la acest lucru. Poate nici mie nu mi-a fost foarte usor uneori, dar am razbit numai si numai cu Hristos, cu credinta fierbinte in Dumnezeu. Fara El nu plec la drum. O credinta puternica te face puternic.Si chiar cand am suferit- m-am mangaiat cu cartile de rugaciune si simteam cum nimic nu ma mai atinge, ma simteam ocrotita- este poate si o chestiune de autosugestie, dar mai degraba i-as spune credinta puternica.Poate nu ma rog suficient, dar nu fac rau, sau incerc sa nu fac, incerc sa nu ma supar pe cei care uneori ma mai supara, nu las sa ma cuprinda tristetea. Stiu ca-I datorez foarte mult, enorm, lui Hristos! E doar o chestiune de timp sa ii determini pe cei de langa tine sa se schimbe , sa te accepte cu convingerile - fara a face uz de ele insistent.Eu cand citeam despre vietile Sfintilor uitam de ranile mele si incepeam sa plang pentru ei, pentru taria pe care au avut-o de a renunta la cinste, onoruri, averi, pentru a primi atatea injosiri, loviri, moarte martirica chiar. Sa ne folosim de exemplul lor! Stiu, intotdeauna am spus ca Dumnezeu m-a iubit. Stiu ca este greu, foarte greu, dar sa cerem binele, sa ne multumim uneori cu mai mult, alteori cu mai putin si sa nu uitam sa fim milostivi, cat de putin putem. Doamne ajuta!Si mai ales, sa nu-l tinem pe Hristos la usa!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 20.09.2010 at 18:51:28.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 20.09.2010, 18:55:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cozia , Cozia, Cozia ! ! !

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Rodica, la propriu, vrem la propriu,... lumea este satula de vorbe la figurativ si de tot felul de scuze si manevre verbale.
Eu inteleg ca tie ti-a mers bine in viata si ti s-au implinit toate dorintele voastre de familie si personale insa altora care cer nu li se deschide si nu li se da NIMIC. Crezi ca aceasta bunastare a ta se datoreaza puritatii tale iar pe ei ii consideri mizerabili si intinati, de aceea nu li se da desi cer de ani de zile ..?
Ce bine ar fi Cozia să scoți calculatorul din priză , să-ți arunci monitorul pe geam , să iei un pumn de somnifere și să te scoli peste o lună ceva mai înțelept și luminat. Cei ca tine, ce tulbură apa inutil, vor culege nămolul și se vor înămoli în proprile gânduri hulitoare de Dumnezeu ! Ești prea mult legat de partea materială , de lumesc , pentru ca să vezi cu ochii sufletului. Când dăm importanță doar simțurilor primitive , pur trupești , se alege praful și pulberea de sufletele noastre ! Pune mâna frate și te culcă, fă altceva , dar numai sminti pe cei din jurul tău , seară de seară , ceas de ceas ! O noapte ( pentru că noaptea îți place ) după "înțelepciunea"ta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 09:26:43
Credinta in Iisus Hristos! Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 39 24.03.2011 22:16:30
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22