Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.03.2010, 17:34:29
bubulyna
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Diavolu 666

Care este parerea voastra? Exista diavol? Adica exista independent de persoana noastra sau exista chiar in noi? Daca nu ar exista, de ce exista persoane posedate? Daca persoanele posedate ar avea afectiuni psihice s-ar comporta atat de ciudat? Le-ar mai sclipi ochii si ar scoate sunete care par neomenesti? Si de ce cateodata ne cuprind niste ganduri malefice ? De exemplu se spune ca nu exista fantome,ci diavolul este cel care inseala oamenii,facandu-i sa creada ca pot vorbi cu cei dragi care au murit,astfel oamenii sa se roage la cei morti, nu la Dumnezeu. Si in plus oamenii de stiinta nu au putut dovedi ca sufletul traieste dupa moarte. Fericirea,tristetea,toate emotiile noastre sunt produse de substante chimice din creier. Daca creierul nu mai functioneaza ,cum am mai putea simti ceva dupa moarte? Eu nu cred in ideea de iad. Este imposibil sa arzi o vesnicie intr-un foc. In plus si Biblia spune ca vom deveni tarana,si nu vom mai simti nimic . Moartea este ca un somn lung... Daca ar exista suflet dupa moarte oamenii care au fost ucisi ar incerca sa se razbune,dar vedem ca nu este asa. Daca nu ar fi adevarata cum ar fi putut ghici cel care a scis Apocalipsa ca vom avea pe frunte si pe mana dreapta nr 666? Putea sa fie pe mana stanga,dar nu... Exact pe mana dreapta. Eu as vrea sa cred in nemurirea sufletului ,dar nu pot. Astept parerile voastre.
Va rog sa nu ma mai criticati!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.03.2010, 18:07:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Fiecare pacat constant pe care-l savarsim tradeaza prezenta raului in noi. In sensul asta putem spune ca suntem stapaniti de vrajmasii nevazuti.

Ideea este ca Dumnezeu ne-a proiectat ca trupurile noastre sa fie Temple ale Duhului Sfant, adica Dumnezeu vrea sa vina la propriu in inimile noastre, precum era odinioara in fiinta Adam-Eva. Iata scopul vietii pe pamant! Insa daca inima e impatimita de rele si ratiunea nu e sincronizata cu vointa divina, El sta la usa si bate pana la ultima noastra suflare, poate-poate ne vom gandi sa-I deschidem...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.03.2010, 18:09:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stai calm Ionut ca nu e o persoana care sa participe la discutii ci una care deschide topicuri la misto, are 10 postari si 9 topicuri cred ca e destul de clar.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.03.2010, 18:25:27
bubulyna
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stai calm Ionut ca nu e o persoana care sa participe la discutii ci una care deschide topicuri la misto, are 10 postari si 9 topicuri cred ca e destul de clar.
Nu sunt postari la misto ,eu caut doar adevarul , si am crezut ca aici il voi gasi ,spuneti ca sunteti credinciosi dar ma criticati ca nu particip la discutii.este obigatoriu?

Am sa ma duc pe un site de ateei ,acolo voi fi primita mult mai bn de cat aici...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.03.2010, 19:59:58
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Numim adevar o stare de lucruri sau o realitate obiectiva pe care o puteam cunoaste sau pe care o facem cunoscuta la randul nostru.In cele rostite de fiecare dintre noi,adevarul este concordanta dintre gandirea noastra si realitate:astfel,putem spune ca rostim adevarul(sau ca ceea ce spunem este adevarat)atunci cand nu este nici o diferenta intre ceea ce stim si gandim,pe deoparte si ceea ce spunem,pe de alta parte.

Opusul adevarului-sau mai bine zis lipsa acestuia-este minciuna:o afirmatie care nu reflecta,intru totul ceea ce gandim si ceea ce stim nu este adevarata,ci falsa,mincinoasa.Minciuna nu se dovedeste decat in comparatie cu adevarul:Unde nu este adevar acolo este minciuna,dupa cum acolo nu este lumina ramane numai intuneric sau umbra.

Adevarul absolut,de deasupra tuturor,este insusi Dumnezeu.Adevarul mantuitor este descoperit in persoana lui Iisus Hristos,Fiul lui Dumnezeu,Care a venit sa marturiseasca adevarul si este El insusi adevarul: “Cel ce vine din cer este deasupra tuturor(…)Cel ce a primit marturia Lui a petcetluit ca Dumnezeu este adevarat.”"

Primul si cel mai mare mincinos: Diavolul.In lumina Dumnezeirii si im preajma Adevarului vietuiau primii oameni,in Rai,Avand “chipul Lui Dumnezeu”,primii oameni aveau mintea nepatata iar trupul le era diafan fara greutate si fara consistenta,in armonie deplina cu sufletul:”Adam si femeia lui erau amandoi goli si nu se rusinau”.Aceasta armonie dintre Dumnezeu si oameni a starnit invidia si ura diavolului:el insusi cazuse din invidie si mandrie,dornic sa ia locul lui Dumnezeu.La randul sau el cauta sa atraga pe cati poate de la dragostea si respectul fata de Dumnezeu.Prin sarpe,satana indupleca pe Eva(si prin ea pe Adam)sa calce singura porunca pe care o avea de respectat,dar care era menita sa-i tina aproape de dragostea lui Dumnezeu:”Numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu sa nu mancati din el,nici sa va atingeti de el,ca sa nu muriti”.

Pentru a readuce pe oameni pe calea cea dreapta Dumnezeu a dat-prin patriarhi si prooroi-legi prin care erau condamnate,intre altele,minciuna si tot ceea ce este legat de ea:vorbirea fara rost,luarea numelui lui Dumnezeu in desert,furtul si falsul juramant.Astfel intre cele 10 porunci incredintate de Dumnezeu lui Moise pentru poporul evreu citim: “Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert…Sa nu furi!Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau!”

De minciuna putem scapa numai prin adevar…

(Acest mic articol nu este luat de pe net ci am luat fragmente dintr-o carte scrisa de Pr.Mihail Daniel Lungu)


Despre numarul "666"

In calea omenirii spre rai s-au ridicat din nou puterile intunericului,In ultimul timp,aceste puteri se intaresc pe pamant din ce in ce mai mult.Semnul intaririi lor este larga raspandire a numarului 666,care poate fi vazut acum pretutindeni.
N-a mai ramas mult pana ce numarul va fi pus pe mana dreapta sau pe frunte,pentru ca fara acest numar va fi practic imposibil de obtinut vreun produs. (Nu am luat de pe net ci dintr-o carte cu viziuni ale parintilor.cartea este tiparita in 2000 iar acum se implinesc viziunile).
In prezent,si in Grecia si la Moscova se fac pregatiri pentru petcetluire,desi scopul acestor pregatiri este tinut in secret.Exista o multime de oameni care au si luat pecetea.
Sfantul apostol si evenghelist Ioan ne-a prevenit impotriva acestei peceti.Din apocalipsa aflam ca cei ce se inchina fiarei si chipului eu primesc semnul ei pe fruntea lor,vor fi aruncati in iezerul de foc si pucioasa,si osanditi la chinuri vesnice.

Fiara,care se ridica din mare,defaimeaza pe DUMNEZEU si da razboi Sfintilor.O alta fiara,proorocul mincinos,se ridica din pamant.Numele celei dintai: “666″(Fragment din Apocalipsa,cap 13)

“O alta fiara,proorocul mincinos” -> Aceasta,referitor la ce am zis mai sus despre minciuna

Legat de "razbunarea sufletelor ucise",vezi tu la Dumnezeu ura sau razbunare?Eu spun ca nu!Daca acel suflet ar ajunge in Rai de ce ar veni sa te chinuie?SAu daca ar ajunge in Iad crezi ca ar mai avea timp sa chinuie pe altcineva cand sunt ele insasi chinuite?"Razbunarea este arma prostului"....Fantomele de la TV majoritatea sunt trucaje...

Last edited by alinnasser2010; 16.03.2010 at 20:06:33.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.03.2010, 20:04:18
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stai calm Ionut ca nu e o persoana care sa participe la discutii ci una care deschide topicuri la misto, are 10 postari si 9 topicuri cred ca e destul de clar.
Troll...

Citat:
În prealabil postat de bubulyna Vezi mesajul
Nu sunt postari la misto ,eu caut doar adevarul , si am crezut ca aici il voi gasi ,spuneti ca sunteti credinciosi dar ma criticati ca nu particip la discutii.este obigatoriu?

Am sa ma duc pe un site de ateei ,acolo voi fi primita mult mai bn de cat aici...
De regula,mistocarii ca tine au nevoie de un necaz direct in moalele capului pentru a se trezi la realitate.Cand va incepe sa doara numa` la batjocura n-ai sa te mai gandesti.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.

Last edited by truthtostone; 16.03.2010 at 20:26:20.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.03.2010, 05:33:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bubulyna Vezi mesajul
Nu sunt postari la misto ,eu caut doar adevarul ,
Chiar se observa dupa afirmatiile care le faci.
Nu te-ai straduit prea mult sa pari ceea ce pretinzi a fi sau te crezi mai inteligent(a) decat esti si pe noi mult mai prosti.

Citat:
si am crezut ca aici il voi gasi ,spuneti ca sunteti credinciosi dar ma criticati ca nu particip la discutii.este obigatoriu?
Ar cam fi obligatoriu daca ai fi ceea ce pretinzi ca esti.

Citat:
Am sa ma duc pe un site de ateei ,acolo voi fi primita mult mai bn de cat aici...
Sigur ca da, acolo sigur ai sa gasesti adevarul se vede ca asta cauti dupa locurile pe unde cauti si oamenii carora le acorzi credibilitate (Pavel Corut, Richard Dawkins, etc.).
Iar cei de aici sigur o sa-ti planga lipsa, suflet pierdut.

"Întâi, trebuie să știți că, în zilele cele de apoi, vor veni, cu batjocură, batjocoritori care vor umbla după poftele lor,
Și vor zice: Unde este făgăduința venirii Lui? Că de când au adormit părinții, toate așa rămân, ca de la începutul făpturii.
(...)
Domnul nu întârzie cu făgăduința Sa, după cum socotesc unii că e întârziere, ci îndelung rabdă pentru voi, nevrând să piară cineva, ci toți să vină la pocăință. "

Uite adevarul pe care il cauti.
Du-te, traieste-l, si daca mai ai pe urma intrebari vii si mai discutam.
Sunt sigur ca atunci intrebarile si atitudinea ta vor fi altele.

Last edited by AlinB; 17.03.2010 at 05:38:30.
Reply With Quote
Răspunde