Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 10.06.2007, 23:13:33
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

CALEA UNICA SI ADEVARATA APARTINE ADEVARULUI CARE ESTE CUVINTUL LUI DUMNEZEU ADICA IISUS HRISTOS.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 10.06.2007, 23:32:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Pentru unii este bine manipularea altora...pentru mine nu... binele si raul sunt diferite de la caz la caz...conteaza doar cu cat..
discernamintul INTRE BINE SI RAU VINE DE LA DUMNEZEU SI IL OBTIN CEI CARE CRED SI SE ROAGA;de aceea este nevoie de sfatul duhovnicilor pt ca ei au discernamint mai mare decit noi ,fiind mai mult antrenati in lupta de curatire de pacate si de aceea mai transparenti la sugestiile DOMNULUI;deci ASCULTAREA DE DUHOVNIC ,si daca nu intelegi pe moment, este salvatoare de la alegeri rele in viata ,care pot duce la pierderea sufletului pt vesnicie.Asa recunoaste si SFINTUL SILUAN ATONITUL ca ascultarea il scoate din pericolul acesta al alegerii raului,care poate avea ca si consecinta pierderea fericirii vesnice,ba mai mult poti deveni piatra de poticnire pt altii ,fereasca Dumnezeu!
Reply With Quote
  #143  
Vechi 10.06.2007, 23:38:31
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Consuela sincer nu as fi preferat sa fiu nimeni altcineva decat cel ce sunt. Si daca ingerii intradevar sunt acele fiinte pur bune sau pur rele, dupa cum le priveste ortodoxia, nu cred ca as vrea sa fiu inger...echilibrul e frumos, dar si mai interesant este lupta cu tine insuti dusa ca sa obtii un asemenea echilibru. Eu sunt eu si nu vreau sa fiu nimic mai mult sau mai putin de atat....
LUPTA CU TINE INSUTI INSEAMNA LUPTA CU RAUL DIN TINE DECI LUPTA CU PACATELE TALE ,lupta din care nu poti iesi victorios pt ca diavolul e f. viclean el fiind entitate netrupeasca.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 10.06.2007, 23:45:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
vointa omului a devenit una cu vointa divinitatii?? E totuna cu privarea libertatii...
indrugi minciuni !Dumnezeu a facut lumea din propria lui libertate.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 11.06.2007, 05:38:37
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Dumnezeu si diavolul nu au facut, sint doar simboluri spirituale, la inceputul scrierii.
"Frumoasa" lume ti-ai creat impreuna cu necuratul din tine.Pentru ca numai el poate minti lumea in halul acesta. http://cuvant.wordpress.com/2007/06/07/scrisoare-catre-un-prieten-la-pogorarea-sfantului-duh-1/

Un site in care vei vedea ce trebuie cu adevarat facut si de ce tu acuma esti mai mult moarta decat vie.
“Suntem morti si nu stim ca suntem morti”, spunea parintele Arsenie Muscalu.
...si ca traim intr-o lume puternic infectata de ceea ce parintele Rafail numeste cu durere “firescul necredintei”(citat de pe site).
Reply With Quote
  #146  
Vechi 11.06.2007, 05:45:42
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Inca un citat,in cazul in care va e lene sau "sila" sa dati un clik pe linkul de mai sus:

Duhul Sfant este vinul nou care nu sufera sa fie pus in “burdufuri” vechi, de aceea el cere intai curatirea “burdufului” inimii: “Inima curata zideste intru mine, Dumnezeule si duh drept innoieste intru cele dinaluntru ale mele”. Iar curatirea inseamna plans, inseamna baia lacrimilor de pocainta. Numai intristarea, dezamagirea si disperarea de noi ne golesc, ne curatesc, ca sa putem primi apoi Duhul. Nu putem imbraca haina noua a Duhului pe un trup murdar. Este ceva apropiat de acea “depresie sanatoasa” de care vorbeste psihiatrul american Scott Peck in “Drumul catre tine insuti”, este primirea peste fata a biciului adevarului despre noi, este suferinta care ne face saraci cu duhul (cu duhul nostru) – deci prin care incepem implinirea noilor porunci, a Legii celei noi, a Fericirilor – si care ne da in suflet constiinta nevoii disperate de un Mantuitor. Numai dupa ce parcurgem acest “purgatoriu” launtric putem primi harul Duhului Sfant prin care vom invia din moartea noastra.

Pana atunci suntem exact in situatiile descrise in Apocalipsa: „…Știu faptele tale, că ai nume, că trăiești, dar ești mort. (…) Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte! Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea. Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol! Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi. Eu pe câți îi iubesc îi mustru și îi pedepsesc; sârguiește dar și te pocăiește” (3: 1, 14-19).

Cat suntem asadar in aceasta stare „caldicica”, de suficienta, parandu-ni-se numai ca traim si ca nu avem trebuinta de a fi salvati din nimic, in acest timp nadajduim in desert. Daca noi nu am primit inca in sufletul nostru aceasta suferinta mistuitoare, daca am dat mereu la o parte adevarul despre noi, daca am fugit mereu de constiinta fiindu-ne frica de deznadejde, daca am refuzat sa disperam de noi insine pana la capat, atunci inca nu am inteles ce inseamna adevarata nadejde. Trebuie sa primim sabia strapungatoare a Adevarului, sa ne frangem inima fara crutare, sa ne traim moartea ca sa putem striga dupa Inviere, dupa mantuire! Vreau sa spun ca noi inca nu nadajduim cu adevarat in Mantuitorul atata timp cat inca nadajduim in noi insine sau in lume si nu simtim acut nevoia unei salvari. Nimeni nu striga dupa ajutor decat atunci cand se vede in fundul prapastiei sau, cel putin, cand atarna de un fir de iarba deasupra ei. Atunci abia avem puterea sa strigam dupa ajutor cu disperarea lui David: „Dintru adancuri am strigat catre Tine, Doamne, auzi glasul meu!”. Daca nu ajungem sa strigam, daca ne simtim relativ bine si nu ne doare prea tare nimic, atunci… cine sa vina sa ne salveze? Citim rugaciuni, spunem cuvinte care semnifica acest plans, acest strigat, dar inima noastra nu plange, nu striga: „Poporul acesta se apropie de Mine cu gura si Ma cinsteste cu buzele, dar inima lui este departe de Mine” (isaia 29, 13; Matei 15, 8).
Reply With Quote
  #147  
Vechi 11.06.2007, 10:49:07
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Citat:
În prealabil postat de mioara
Nu Dumnezeu este creatorul raului, ci Lucifer insusi , din vointa proprie s-a transformat din inger in drac. Lucifer a fost cel mai frumos arhanghel, conducator al cetelor ingeresti, dar s-a imbolnavit de mandrie si a vrut sa se ridice deasupra lui Dumnezeu. Numai s-a gandit si a si cazut, iar impreuna cu el a cazut a treia parte din ingerii cerului. 40 de zile si 40 de nopti au cazut ingerii, pana cand Arhanghelul Mihail cu cuvintele:" Sa stam bine, sa luam aminte", a oprit caderea lor.
Deci, inca de la inceputuri, mandria a fost mama tuturor relelor in lume.
Este adevarat, dar eu stiu ca demonii sunt a douasprezecea parte nu o treime, ceata a doua din cele 12 cete ingeresti. In concluzie vreau sa nu va temeti de ei prea tare! Nimeni nu zice sa nu stim de existenta lor, dar sa ii ignoram pentru ca pierd putetre daca nu ne temem, Domnul sa ne fereasca de rele!
O treime din ingeri s-a intors impotriva Lui Dumnezeu,impreuna cu Lucifer.Nu stiu daca a doisprezecea parte,nu cred,o treime asa scrie.Si Arhanghelul Mihail,care este comandantul ostilor ceresti,a facut razboi cu necuratul si l-a biruit.Apoi diavolul cel mare a cazut impreuna cu acolitii sai pe Pamant.Ei salasluiesc in iad,pe pamant si in vazduh.Sfantul Apostol Pavel spune ca ne-am sminti daca i-am vedea cat de urati sunt.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 11.06.2007, 10:53:03
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

De ce a lasat Dumnezeu sa existe raul?

Pentru ca nu El l-a facut.Dar,El intotdeauna indreapta raul spre bine,il transforma in bine.Este un articol pe acest site referitor la asta.Va rog...
Reply With Quote
  #149  
Vechi 11.06.2007, 13:32:59
vali vali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 13
Implicit

Sunt Vali.
Acum catva timp am avut momente grele, aproape de disperare totala. Este greu sa intri in biserica si sa vezi ca lupta cu raul este si acolo, fara slabire. Ce vreau sa zic...Este clar pentru cel care se roaga ca exista entitati care lupta sa ne aduca la disperare. Ca nu reusesc intotdeauna - asta arata ca puterea lor este limitata de o putere mai mare (de Dumnezeu). Deci oarecum invers ne dam seama mai bine de adevarul crestinismului. De ce exista raul, din Sfintii Parinti: pentru a ne arata oarecum vrednici de raiul care virtual este daruit de Dumnezeu tuturor. Si talharul pe cruce a fost mantuit. Trebuie sa ne gandim la rai si sa luptam cu speranta si nadejde oarba. Asta va spun eu, un mare pacatos. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #150  
Vechi 14.06.2007, 09:26:04
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"Pentru ca nu El l-a facut.Dar,El intotdeauna indreapta raul spre bine,il transforma in bine.Este un articol pe acest site referitor la asta.Va rog..."

Nu ai inteles intrebarea la initierea topicului sau nu ai citit-o, altfel nu imi explic de ce raspunzi pe langa .
Topicul era: de ce a lasat D-zeu sa existe raul, nu de ce a facut D-zeu raul. Pt ca nimic nu exista nu apare din senin fara acordul lui D-zeu.
Vali imi pare rau pt tine, tocmai asta e problema , de ce trebuie sa luptam in permanenta cu diavolii fara nici o pauza ? e epuizant , peste puteri, nici la servici nu lucrezi 24 din 24. Nu exista macar un echilibru, e mult mai mult rau decat bine. Nu pot sa inteeg de ce ne supune D-zeu la asemenea lucruri, mai ales ca noi nu am cerut sa existam, nu ne-a intrebat nimeni. Te trezesti direct in arena cu lei si bucura-te ca existi, ca sa ce? sa lupti pana la epuizare si apoi de la capat!

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum corecteaza Dumnezeu raul NECTARIE Generalitati 3 10.01.2011 14:58:42
Minunea de la Raul Iordan Laurentiu Intamplari adevarate 11 19.01.2010 13:49:08
Ingerii, oamenii si raul Marius22 Generalitati 135 30.11.2009 15:09:06
De ce alege omul raul? Mikhael Generalitati 16 12.01.2008 21:56:45