Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.11.2006, 19:05:25
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Grigorie

Ma refeream la ceea ce ne face bine si ce rau, nu la influente numite ispite care ar fi de la demoni, care au fost simbolizati in multe feluri, incepind cu religiile aziatice. A face din acestia unul singur, este specific monoteismului, a crede ce se spune in crestinism despre el, care inseamna doar adversar, este a face din ceva inexistant ceva enorm, astazi doar metafizica.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.11.2006, 20:40:51
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"conform credintei crestine o buna parte din ingeri au ales raul"

pentru ca a existat posibilitatea de a alege raul.

", au decazut(mai exact demonii sau ingerii cazuti). Orice fiinta ce poseda vointa poate alege, nu doar intre bine si rau, ci si intre infinitatea de cai de mijloc, de nuante de pe paleta dintre cele 2 extreme, si fara aceasta putere de decizie suntem doar animale. "

puteam foarte bine sa avem de ales numai intre variante bune, excluzand raul care nu ar fi existat si ca atare nu se putea face rau sub nici o forma (cum sunt ingerii acum), iar Lucifer ramanand inger de lumina fara sa fi avut posibilitatea sa cada sub nici o forma. In conditiile astea am fi fost toti ingeri si ar fi fost perfect. Nu plangea nimeni dupa rau, nu lipseste nimanui din contra, iar raul nu isi justifica sub nici o forma existenta si aparitia.

Jenifer cred ca traiesti in alta tara decat ro (bravo tie pentru curaj ca ai plecat in straini, aici nu e de trait) si te exprimi poate conform limbii aleia, nu prea inteleg ideile asta ultime ale tale....
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.11.2006, 22:03:40
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

"puteam foarte bine sa avem de ales numai intre variante bune, excluzand raul care nu ar fi existat si ca atare nu se putea face rau sub nici o forma (cum sunt ingerii acum), iar Lucifer ramanand inger de lumina fara sa fi avut posibilitatea sa cada sub nici o forma. In conditiile astea am fi fost toti ingeri si ar fi fost perfect. Nu plangea nimeni dupa rau, nu lipseste nimanui din contra, iar raul nu isi justifica sub nici o forma existenta si aparitia. "

Binele si raul sunt conventii, extreme, ce au intre nenumarate cai de mijloc. Fara rau nu ar exista bine, si fara bine nu ar exista rau. Voi vedeti raul ca ceva pur negativ. Dimpotriva! Existenta celor 2 poli este chiar cauza pentru care toate celelalte posibilitati exista,libertatea insasi exista pentru ca exista extreme si optiuni intre ele. Consuela...esti dulce,dar naiva...sa alegem doar intre variante bune? Automat unele optiuni ar fi mai bune decat altele si s-ar ajunge ca unele sa fie numite rele si altele bune. Ai ajunge in final sa zici sa ni se ofere doar varianta cea mai buna...si aici deja am ajunge sa nu mai avem de ales...la acel stadiu de sclavi fara minte a unei singure posibilitati. Si in fond raul exista pentru ca omenirea a creat conceptul acesta la fel ca si conceptul de bine. Oricat urati tot ce este rau, trebuie sa recunoastem ca in fond existenta unor asemenea optiuni este ceea ce ne ofera libertatea...si acum depinde cat de mult pretuim libertatea
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.11.2006, 09:34:00
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Din "n" optiuni bune sau medii (exclus rele), unii prefera unele, altii altele, ce e foarte bun pt unii poate e mediu pt altii si invers, din cauza ca suntem asa diferiti. Tu esti naiv sa crezi ca toti ar aprecia la fel. Suntem diferiti, nu vedem lucrurile la fel. Variante bune sunt infinite si fiecare ar alege altceva in functie de preferinte, se stie ca "gusturile nu se discuta", fiecare cu alegerea lui (diferita de a altora), ideea e sa nu poata alege rau orice ar fi pt ca nu ar fi existat aceasta optiune.

"Oricat urati tot ce este rau, trebuie sa recunoastem ca in fond existenta unor asemenea optiuni este ceea ce ne ofera libertatea"

Absurd total, nu au nici o legatura raul cu libertatea, din contra: : Iadul e rau -acolo nu exista libertate, Raiul e bine si liberatea acolo isi are sediul!

"Existenta celor 2 poli este chiar cauza pentru care toate celelalte posibilitati exista"

Da e adevarat, dar asta din cauza ca asa a facut D-zeu lumea. Voi vedeti ce este deja, nu si ce ar fi putut fi altfel.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.11.2006, 16:04:17
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

"Din "n" optiuni bune sau medii (exclus rele), unii prefera unele, altii altele, ce e foarte bun pt unii poate e mediu pt altii si invers, din cauza ca suntem asa diferiti."

Totul este subiectiv...am repetat asta pe acest forum doar de n ori. Dar aici raportam totul la binele canonic si raul canonic(care nu sunt decat binele si raul acceptate de majoritate). Si cum nu poti spune sunt "n" optiuni adevarate, la fel nu poti spune ca sunt "n optiuni bune".

"Tu esti naiv sa crezi ca toti ar aprecia la fel. Suntem diferiti, nu vedem lucrurile la fel. Variante bune sunt infinite si fiecare ar alege altceva in functie de preferinte, se stie ca "gusturile nu se discuta", fiecare cu alegerea lui (diferita de a altora), ideea e sa nu poata alege rau orice ar fi pt ca nu ar fi existat aceasta optiune. "

Nici nu am spus ca fiecare nu ar avea "varianta sa buna". Dar la fel: ce vezi tu ca fiind raul absolut este binele suprem pentru altcineva. In final fiecare are calea sa si calea corecta ori nu exista ori nu putem sa o acceptam.

"Absurd total, nu au nici o legatura raul cu libertatea, din contra: : Iadul e rau -acolo nu exista libertate, Raiul e bine si liberatea acolo isi are sediul!"

In constiinta crestina raul este lipsa libertatii. In constiinta unui om inteligent indiferent de religia sa binele si raul ambele presupun limitarea libertatii. Eu am spus ca cele 2 extreme asigura existenta cailor de mijloc pe care merg oamenii, in schimb fara bine sau fara rau, tot spectrul s-ar reduce la o singura optiune din care nu poti iesii. Sa luam albul si negrul. Daca le combini poti scoate o infinitate de culori intermediare, de griuri. Daca nu am avea alb sau negru nu am avea cu ce sa combinam culoarea ramasa si am ajunge la o singura culoare posibila(stiu...alb si negru sunt nonculori...dar era vb de sugestivitatea exemplului)

"Da e adevarat, dar asta din cauza ca asa a facut D-zeu lumea. Voi vedeti ce este deja, nu si ce ar fi putut fi altfel."

Deci in final e vina lui Dumnezeu? :p. Eu tind sa nu fiu de acord. Pot vizualiza lumea pe care o propui tu...si imi este groaza. Este pur si simplu o viziune a ta asupra cum ar trebui sa fie lumea, dincolo de ce cred altii. Si eu am idealurile mele dar nu le impun si nici nu as putea sa spun ca lumea mea ideala este automat cea mai buna.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.11.2006, 21:12:46
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"raul absolut este binele suprem pentru altcineva." poate, dar stii pt cine? pt aia nebuni. deja daca cineva crede ca raul absolut e bine, e clar ca a luat-o razna, dar exista si nebuni destui poate tocmai pt ca au fost supusi la rele peste capacitatea lor.

"In constiinta unui om inteligent indiferent de religia sa binele si raul ambele presupun limitarea libertatii. "
In constiinta mea libertatea e o latura a binelui si in opozitie cu raul de orice culoare.

"Deci in final e vina lui Dumnezeu?"
Sper sa existe alta alternativa (pe care nu am gasit-o) si o explicatie logica astfel incat sa nu se ajunga la concluzia asta.

"Sa luam albul si negrul. Daca le combini poti scoate o infinitate de culori intermediare, de griuri. Daca nu am avea alb sau negru nu am avea cu ce sa combinam culoarea ramasa si am ajunge la o singura culoare posibila"

Mai ai putin si zici ca binele si raul sunt acelasi lucru. Ca sa nu mai confuzi gandeste-te asa " rau e ce faci altuia si tie nu ti-ar place"...daca negi enuntul asta ajungi la varianta pt bine...deci sunt diferite si chiar opuse.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.11.2006, 21:16:12
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

evident ca exista variante intermediare, calea de mijloc de cele mai multe ori e cea mai buna solutie deci fiind cea mai buna sau macar buna intra tot la bine .
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.11.2006, 14:39:05
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

""raul absolut este binele suprem pentru altcineva." poate, dar stii pt cine? pt aia nebuni. deja daca cineva crede ca raul absolut e bine, e clar ca a luat-o razna, dar exista si nebuni destui poate tocmai pt ca au fost supusi la rele peste capacitatea lor. "
Sunt nebuni in viziunea ta...psihologic sunt devianti de la societate, si in realitate sunt diferiti.

"In constiinta mea libertatea e o latura a binelui si in opozitie cu raul de orice culoare. "
Repet: in constiinta unui om inteligent indiferent de religia sa binele si raul ambele presupun limitarea libertatii.

"Mai ai putin si zici ca binele si raul sunt acelasi lucru. Ca sa nu mai confuzi gandeste-te asa " rau e ce faci altuia si tie nu ti-ar place"...daca negi enuntul asta ajungi la varianta pt bine...deci sunt diferite si chiar opuse."
Mai am mult...poate ca vezi albul si negru ca fiind asemanatoare...eu le vad ca fiind culori perfect diferite.

Intradevar sunt de acord sa nu facem altora decat ce vrem sa ne faca altii noua, dar nu spun ca e bine sau ca e rau...este o optiune.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.11.2006, 15:56:37
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Binele si raul sint aceleasi pentru toti, ca adevarul, ele nu vin din alta parte decit din societatea noastra. nu coplexitatea ei face sa schimbe ce ne face bine si ce rau.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.11.2006, 16:49:29
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Pentru unii este bine manipularea altora...pentru mine nu... binele si raul sunt diferite de la caz la caz...conteaza doar cu cat..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum corecteaza Dumnezeu raul NECTARIE Generalitati 3 10.01.2011 14:58:42
Minunea de la Raul Iordan Laurentiu Intamplari adevarate 11 19.01.2010 13:49:08
Ingerii, oamenii si raul Marius22 Generalitati 135 30.11.2009 15:09:06
De ce alege omul raul? Mikhael Generalitati 16 12.01.2008 21:56:45