Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.12.2006, 15:51:27
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Legendele despre bine si rau inchipuite ca fiinte nu trebuiesc interpretate ca realitate.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.12.2006, 17:15:49
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Jeny....este admirabil ca esti foarte increzatoare in ateism,desi devotamentul iti devine deja fanatic...dar exista o limita...poti sa spui si altceva decat "Dumnezeu sau orice alta forta supranaturala este doar o inchipuire umana/o legenda/un mit/o metafora"?? Cred ca toti am auzit si am priceput chestia asta...acum...incearca sa ne mai zici si altceva....stiu si eu...orice!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 06.12.2006, 07:48:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Jeny....este admirabil ca esti foarte increzatoare in ateism,desi devotamentul iti devine deja fanatic...dar exista o limita...poti sa spui si altceva decat "Dumnezeu sau orice alta forta supranaturala este doar o inchipuire umana/o legenda/un mit/o metafora"?? Cred ca toti am auzit si am priceput chestia asta...acum...incearca sa ne mai zici si altceva....stiu si eu...orice!
Eu zic sa o lasam in pace. Fiind de mult plecata din tara, ea de fapt isi exerseaza prin postarile ei scurte putinele cunostinte de lb. romana pe care le mai are. Construieste fraze, are si un pic de vocabular, etc. De fapt, nu vrea sa spuna nimic. Nimic esential, vreau sa zic.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 06.12.2006, 11:13:29
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cred ca Dumnezeu a ingaduit sa existe si raul pe pamant tocmai pentru a capata farmec binele,si pentru ca noi,fiinte superioare sa avem posibilitatea de-a alege cu capacitatea ce ne-a fost data.Binele isi are rolul lui,ca si raul,aceste doua principii sunt independente,cum am putea cunoaste frumusetea fara sa existe uratul,cum am putea diferentia lumina fara sa existe intunericul???!!!!!!Viata se desfasoara printr-o permanenta balanta,incontestabil,noi suntem cei care alegem ceea ce punem pe un taler si pe celalalt,noi o echilibram,pe de-oparte pentru ca suntem supusi greselii,deci balansam si raul inevitabil din noi si faptele noastre,dar si binele pe care-l construim cu ratiunea.Oricat am detesta raul,nu ne putem imagina o lume si-o viata fara el,altfel n-am mai sti sa dam valoare atator lucruri bune si frumoase de pe pamant.Raul e lupta,lupta pe care trebuie sa o ducem pentru victoria unei vieti desavarsite,fara lupta n-ar mai exista victorie sau infrangere.Deci,este un subiect prea filozofic si prea complex,ca viata in sine.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.12.2006, 21:57:22
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Nu este nevoie sa se spuna mai mult decit soare devenit spirit de justitie.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 07.12.2006, 14:43:18
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"Cred ca Dumnezeu a ingaduit sa existe si raul pe pamant tocmai pentru a capata farmec binele"
Eu cred ca binele din rai capata muuult mai mult farmec decat binele umbrit de rau de aici, sunt atatea pers pt care binele asta vine prea tarziu si prea putin, mai ales in Romania, cand deja ti-a pierit cheful de viata si de orice si nu -ti mai trebuie nimic decat sa dispari -care nu se poate.

"am putea diferentia lumina fara sa existe intunericul? ...altfel n-am mai sti sa dam valoare atator lucruri bune si frumoase de pe pamant"

inchipuie-ti ca ingerii care traiesc numai bine si fac numai bine ca asa sunt construiti, diferentiaza si apreciaza mult mai corect dacat noi! Ei ne ghideaza si indruma de fapt, fara ei am fi facuti praf instant de draci.

"fara lupta n-ar mai exista victorie sau infrangere".

Depinde de tipul de lupta, daca e corecta sau nu in primul rand ! si in afara de asta si ingerii au luptat, cand Arhanghelul Mihail a oprit cetele cu sfaturile lui sa nu pice la fel ca Lucifer. Asemenea lupta convine oricui, dupa asta chiar ca victoria e victorie nu e pacaleala, ei chiar au castigat (raiul). Spune tu ca nu ti-ar conveni sa te fi creat D-zeu inger in loc de om!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 07.12.2006, 16:26:52
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Consuela sincer nu as fi preferat sa fiu nimeni altcineva decat cel ce sunt. Si daca ingerii intradevar sunt acele fiinte pur bune sau pur rele, dupa cum le priveste ortodoxia, nu cred ca as vrea sa fiu inger...echilibrul e frumos, dar si mai interesant este lupta cu tine insuti dusa ca sa obtii un asemenea echilibru. Eu sunt eu si nu vreau sa fiu nimic mai mult sau mai putin de atat....
Reply With Quote
  #58  
Vechi 07.12.2006, 16:57:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Consuela,cred ca era vorba de raul lasat pe pamant si nu in"cer",raul cu care se confrunta lumea materiala......pentru dobandirea celei ceresti,dar si lucrurilor bune pamantesti.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 07.12.2006, 21:33:45
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"Consuela,cred ca era vorba de raul lasat pe pamant si nu in"cer","

inchipuie-ti ca mi-am dat seama la ce te-ai referit tu, eu am pus problema ca in loc sa te fi luptat cu boli, nedreptatile altora pe care trebuie sa-i suporti degeaba pe capul tau si moartea ta sau a apropiatilor, sa te fi luptat ideologic alegand intre ideea lui lucifer si a Arhanghelului Mihail, cum au facut toti ingerii.

"as fi preferat sa fiu nimeni altcineva decat cel ce sunt"
te limitezi singur sau nu ai termeni de coparatie.

"Eu sunt eu si nu vreau sa fiu nimic mai mult sau mai putin de atat...."
Asa gandeam si eu cand aveam cam 5-7 ani, pe cuvant ca toata erau bune si frumoase ca nu aflasem inca tot ce e in jur...



Reply With Quote
  #60  
Vechi 07.12.2006, 21:48:39
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Inseamna ca ai involuat mult consuela...Eu la 5 ani visam sa fiu erou de poveste...acum sunt destul de matur sa inteleg cine sunt si sa incerc sa ma auto-depasesc in plan real, nu sa stau sa visez ce as vrea sa fiu...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum corecteaza Dumnezeu raul NECTARIE Generalitati 3 10.01.2011 14:58:42
Minunea de la Raul Iordan Laurentiu Intamplari adevarate 11 19.01.2010 13:49:08
Ingerii, oamenii si raul Marius22 Generalitati 135 30.11.2009 15:09:06
De ce alege omul raul? Mikhael Generalitati 16 12.01.2008 21:56:45