Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 10.12.2006, 22:28:15
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

nu visez nimic imi pun niste intrebari normale.
Daca tu nu intelegi asta este, altii inteleg ce vreau sa spun.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.12.2006, 15:24:23
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Uite vezi...asta era! Nu trebuie sa bagi in seama fiecare ignorant care nu iti poate intelege profunzimea.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.12.2006, 15:55:18
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Binele si raul sint independente de religie. Cei care au ajuns la alegerea istoriei obiective, despre conditiile care permit viata pe pamint, a organismelor cu o activitate energetica proprie, despre cunoasterea mediului, al pamintului(nucleu, natura) si spatiului, nu pot schimba de opinie, nefiind nici o realitate in mituri iar Dumnezeu, zeul crestinilor, un duh despre care s-au inchipuit istorii, dar care nu pot fi considerate adevarate, ca in orice mit.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 13.12.2006, 16:27:47
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Binele si raul sint independente de religie. Cei care au ajuns la alegerea istoriei obiective, despre conditiile care permit viata pe pamint, a organismelor cu o activitate energetica proprie, despre cunoasterea mediului, al pamintului(nucleu, natura) si spatiului, nu pot schimba de opinie, nefiind nici o realitate in mituri iar Dumnezeu, zeul crestinilor, un duh despre care s-au inchipuit istorii, dar care nu pot fi considerate adevarate, ca in orice mit.
Sa stii si tu biologii nu mai sunt atat de siguri de teoria lui Darwuin si vor sa o arate ca pe o teorie nimic mai mult.Noi oamenii denumim Dumnezeu pentru ca nu exista pe pamant un alt cuvant care sa arate "maretia" si acest cuvant e gresit .Un cuvant potrivit ar fi acela care an Biblie este spus de acei demoni legiune care erau an om si acest cuvant este DUMNEZEUL PREA ANALT care arata antrun fel dimensiunea de neatins.Binele si raul din contra sunt independente de manifestarile de zi cu zi si nu de religii, ele arata ce este raul.De obicei oamenii care nu cred sunt sceptici dar cand e pe cale sa pateasca ceva sau au trecut cu bine de ceva rau gandul lor tot spre Dumnezeu se andreapta si tu la fel faci chiar daca tu o sa zici nu.Cum ati explici???????Lucifer (Anger nu Arhanghel) si alti Ispititori ne fac sa credem ca dincolo de moarte nu mai e nimic astfel oamenii se manifesta ca atare.Sincer daca am sti ca nu e nimic dincolo de moarte dece am mai ancerca sa devenim mai buni ce rost ar avea. Sant oameni foarte puternici si foarte bogati care vor sa devina mai buni si devin, care e explicatia si sa numi spui ca din cauza religiilor ca nu te cred.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 13.12.2006, 16:47:07
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Are dreptate ARHANGHELUL, daca nu ar exista Dumnezeu, ce rost am mai avea noi pe lumea asta , ce rost ai tu jeniffer pe lumea asta? pt ce te zbati, pt ce induri greutati si obosesti in munca? ca oricum din ce face omul intr-o viata nu se alege nimic, si daca tu crezi ca omul nu e decat o maimuta evoluata, nu mai bine ti-ai pune streangul de gat si ai intra intr-un neant si gata ai scapa de toate, nu ai mai avea nici o grija, oricum nu merita sa traiesti in lumea asta aparuta "accidental" plina de organisme si celule haotice nu? eu personal asa asi face daca n-ar exista Dumnezeu, tu de ce mai traiesti pe lume? sau pt ce?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 14.12.2006, 14:46:33
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"Uite vezi...asta era! Nu trebuie sa bagi in seama fiecare ignorant care nu iti poate intelege profunzimea."

Nu e vorba de nici o profunzime din contra eu sunt destul de superficiala, dar exista niste chestii de logica normale la care in mod normal trebuie sa stii raspunsul, nu sa crezi orbeste ca asa e si mai ales daca e corect!

jeniffer tu crezi ca dupa ce mori dispari ? sau cum crezi de fapt ca nu m-am prins...
Reply With Quote
  #67  
Vechi 14.12.2006, 18:28:01
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Consuela...despre ce chestii de logica, normale, la care in mod normal ar trebui sa stiu raspunsul, si sa nu cred orbeste ca asa e vorbesti(ai un pic de rabdare ca sunt mai greu de cap)?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 16.12.2006, 21:33:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Nici o sansa, nu m-as lasa influentata de magia credintei in zeu si zmeu.

Oamenii nu au simtit pe Dumnezeu, este doar fantasma si autosugestie, zeul fiind un simbol de idol spiritual, nimic mai mult.
Jeniffer daca ai tot asa de incrancenata in credinta ce bine ar fi :)
Poate se milostiveste Dumnezeu de tine si iti trimite o raza din lumina Dumnezeiasca ca sa vezi adevarul.
Dumnezeu sa te ajute !

Dar cred ca pe tine te-ar schimba doar o experienta tragica, o suferinta care sa te faca sa te intorci la credinta...
Ca JENIFFER sint din pacate f. multi. Jeniffer si altii ca ea sau el s-au nascut din nimic.Pamintul pe care respira , traiesc etc a aparut din nimic. Mentalitate creeata si intretinuta de fostul regim totalitar comunist.Draga JENIFFER trezeste-te pina nu e prea tirziu!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 18.12.2006, 21:13:04
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

O mare parte din istoria universului se cunoaste, s-a demonstrat cum spatiul evolueaza si ceea ce ramine de stiut nu are nici o relatie cu spirite inchipuite in preistorie despre fenomene naturale. Spirtele extraterestre descrise in scrierile religioase sint doar personificari, a crede ca oamenii au fost creati de un duh sau ca intregul spatiu este tinut de el, nu este un raspuns si este fantastic.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 18.12.2006, 21:45:26
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Viata ta este fara rost, cu riscul de a parea dur, te intreb, pt ce traiesti? de ce traiesti? de ce nu inchei cu viata? de ce stai in lumea asta plina de necazuri si suparari? ce bine e acolo in pamant cand dupa cum spui tu, nu va mai fi nimic, asa ca nu, ce mai astepti, oricum n-are rost sa mai stai in lumea asta de particule haotice, asa ca.....sa mergem in mormant odata
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum corecteaza Dumnezeu raul NECTARIE Generalitati 3 10.01.2011 14:58:42
Minunea de la Raul Iordan Laurentiu Intamplari adevarate 11 19.01.2010 13:49:08
Ingerii, oamenii si raul Marius22 Generalitati 135 30.11.2009 15:09:06
De ce alege omul raul? Mikhael Generalitati 16 12.01.2008 21:56:45