Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.06.2008, 03:41:07
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

biserica din primul mileniu crestin a fost exact cum este biserica ortodoxa din ziua de azi ... daca nu crezi cerceteaza istoria si vei vedea , ca sectele ( la care vrei sa te duci tu acuma ) au aparut de prin secolul XV , iar catolicii au aparut de prin 1054 , deci ortodocsii sunt singurii care au existat in vremurile apostolice ... deci sfintii au fost intotdeauna ortodocsi ...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 07.06.2008, 03:44:35
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bisericile din primul mileniu aveau exact aceeasi credinta ca si ortodocsii , chiar daca se numeau crestini ... in crez noi spunem : intr-una sfanta soborniceasca si apostoleasca biserica cu cea de azi , care este ortodoxia ...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.06.2008, 03:48:10
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

deci te rog intelege ca crestin si ortodocs este acelasi lucru ... pentru ca crestinii din primele veacuri aveau exact aceeasi credinta ca si noi , ortodocsii de azi ... aveau si preoti care faceau sfinte liturghii ca si noi , de ce spui tu ca nu aveau ?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.06.2008, 03:49:56
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si cu ti-am spus nu vei cunoaste confesiunile crestine cu adevarat daca le vei stuydia din interior cum spui tu , caci acel interior este unul mincinos ... adevarul il vei cunoaste numai din cartile sfintilor parinti , cre au fost numai ortodocsi ...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.06.2008, 04:01:54
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si crede-ma , eu stiu atatea de multe despre erezii ca nici nu iti poti tu inchipui ... caci am si citit foarte multe ... iar afirmatiile pe care le fac se bazeaza numai pe ce au spus sfintii parinti ... si nu imi e frica absolut deloc de discutiile cu ereticii , caci le stiu si ratacirile si viclesugurile ... si , nici nu le doresc pieirea ci intoarcerea lor la ortodoxie , si pentru asta ma si rog , ca Dumnezeu sa ii lumineze si sa ii intoarca la ortoxie ... iar pe un eretic care ar veni intr-o biserica ortodoxa nu l-as da afara nicidecum ci m-as bucura pentru el , caci nu noi suntem niste eretici la care sa rataceasca el , ci el etse un eretic care vine intr-o biserica a adevarului cum este biserica ortodoxa , si care este singura biserica mantuitoare ... deci de ce sa il dau afara , sau de ce m-as teme de el si de discutia cu el ? nu ma tem ... dar nici nu pot sa merg eu ca ortodox intr-o biserica eretica si sa ma rog acolo , deoarece prin asta as aduce sminteala ortodocsilor mai slabi , si deasemenea as da prilej sectarilor sa spuna despre credinta lor ca este si ea mantuitoare , odata ce ortodocsii vin si se roaga in bisericile lor ... iti dai seama , ca tu asta si faci ? in loc sa ii chemi la credinta ortodoxa , tu de fapt ii intaresti si mai mult in erezia lor ... caci de asta si vor ei sa te duci la ei ... caci ei nu constiinta impacata , deoarece simt ca nu sunt in adevar , si de aceea simt nevoia ca sa ii cheme pe ortodocsi in bisericile lor ; caci prin asta ei se mint pe ei insisi si se magulesc in erezia lor spunand ca daca si ortodocsii au venit in biserica lor , atunci inseamna ca credinta lor este mantuitoare ... de asta au ei nevoie de marturia ortodocsilor , caci ei se simt cu musca pe caciula , chiar daca nu spun asta , si ii invita pe ortodocsi sa le dea dreptate in erezia lor ... deci tu nu ii intorci la ortodoxie pe ei , ci ii intaresti si mai mult in ereziile lor ...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.06.2008, 04:04:45
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iar daca nu , du-te la ei si propovaduieste ortodoxia , daca vrei cu adevarat sa ii intorci la ortodoxie ... dar eu nu cred ca ai curajul sa faci asta ... deci vizita ta la ei este o greseala pe care ai sa o regreti mai tarziu ... si vei vedea ce desert este in bisericile sectare fata de cele ortodoxe , daca ai intrat in cele ortodoxe ...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.06.2008, 04:07:59
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu nu cred ca pot fi mantuit doar prin fapte ci tu crezi asta si cu sectarii la care te duci , si care nu au nici un fel de credinta statornica ... eu insa cred ca nu ma pot mantui decat prin credinta , si nu orice credinta , ci cea care a fost propovaduita de sfintii apostoli si care este cea ortodoxa ... iar daca te vei lua dupa sectari , vei vedea ca ei au voie sa interpreteze credinta dupa capul lor , al fiecaruia , si ca spus ca se mantuiesc numai din fapte fara sa ai o credinta corecta ...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.06.2008, 04:17:01
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

tu spui ca ortodocsii sunt pacatosi , si te sperii ca ii vei vedea in rai pe acestia ... dar nu uita ca nu toti ortodocsii sunt ortodocsi adevarati , si nu toti ortodocsii se mantuiesc pentru ca se numesc ortodocsi ... nu se vor mantui decat ortodocisii care s-au ridicat la vrednicia ortodoxie , care s-au facut vrednici de trairea ortodoxa , si care , bineinteles ca nu vor spurca raiul asa cum te temi tu ... insa sa stii ca daca nu toti ortodocsii se mantuiesc , decat numai cei vrednici , apoi nici un sectar sau catolic nu se va mantui decat daca se va pocai si va trece la adevarata credinta ... si nu Dumnezeu este rau ca nu vrea sa ii mantuiasca pe mincinosi , caci ereziile sunt niste minciuni , ci asta este pentru ca El este sfant iar in rai nu se poate sa intre mincinosii ... deci nu El este rau , cu rai sunt ei , care traiesc in minciuna si nu vor sa se pocaiasca ... cine ii proeste sa se pocaiasca ? Dumnezeu cumva ? atunci de ce sa dam vina pe El ?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.06.2008, 04:21:19
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

noi ortodocsii nu suntem inchisi , caci faptul ca tu nu stii nici ortodoxia si nu stii nici celkelalte credinte ce afirma , asta nu inseamna nici ceilalti ortodocsi nu stiu ... eu am citit si stiu foarte multe lucruri despre catolici , sectari , si de aceea am facut o comparatie realista intre ortodoxie si celelalte erezii , si am vazut sufient de clar unde este adevarul ... eu nu am nevoie sa intru intr-o biserica eretica pentru a afla mai multe despre ei , caci deja stiu mai multe despre ei decat as putea afla intrand intr-o biserica de-a lor
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.06.2008, 04:24:49
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.585
Implicit

multumim emanuel pentru maraton...foarte frumos
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa despre alte biserici catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 26 26.08.2011 20:17:11
De ce femeile, in acel period a lunei, nu pot intra in Biserica? Bast-et Generalitati 9 12.07.2010 20:18:54
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48