Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.05.2011, 15:03:31
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
sunt de acord cu ce spuneai .Dar ce spui nu contrazice ce am spus eu.
Rudenia spirituala e mai mare decat cea trupeasca, din punct de vedere al importantei duhovnicesti, dar cf invataturii pr cleopa rudeniile spirituale intre care sunt mai mult de 3 grade de rudenie li se ridica oprelistea de a se casatori.or in ambele cazuri de mai sus vb de PATRU grade de rudenie.
NU te contrazic, dar pr.Cleopa vorbeste dupa INTELESUL SAU PERSONAL! Nu il contrazic, ca mi-e drag, dar ceea ce ti-am spus eu, NU zice o PERSOANA ci o spune BISERICA PRIN SF.CANOANE!

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Deoarece intre bunica si nepoata sunt 2 grade de rudenie, intre bunica si fin e un grad de rudenie
da sunt 3, NU 4, pt ca fata e implicata cu finul bunicii ei, nu mama ei! SI nici mama ei NU poate sa se casatoreasca cu finul MAMAEI EI, deja fiindu-i FRATE SPIRITUAL!

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
de asemenea intre frati sunt 2 grade de rudenie(frate si sora). Intre fin si nas e 1 grad de rudenie.Iar intre nas si fiul acestuia este 1 grad de rudenie.Deci in total 4.
REPET ei doi fiind frati (grad II) este relatia de SANGE DIRECTA!
sa zicem:
MARIA si IOAN sunt FRATI! Maria il iubeste pe VASILE care este fiul Nasului lui IOAN!
Ioan si VASILE sunt rudenii spirituale, iar Maria si Vasile la fel, pentru ca este rudenie de SANGE cu IOAN!Deci NU se poate!
Daca Maria ar fi VERISOARA lui IOAN, atunci, MARIA s-ar fi putu casatori cu VASILE!

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
daca gresesc, m-as bucura sa imi ararti alta sursa a unui sfant parinte, sau chiar doi.
Eu , raspunsul dat, ti-l spun din scrierile pr cleopa, un duhovnic foarte erudit, zic eu.
EU ALT RASPUNS decat al BISERICII prin SF.CANOANE NU AM SI NU DAU! Iar invatatura BISERCII este a TUTUROR SF.PARINTI, nu a UNUIA personal!
Aici sunt 2 feluri de rudenii implicate intre cele 2 cazuri mentionate: rudenia de SANGE si rudenia SPIRITUALA! Daca AR LIPSI rudenia de sange atunci s-ar putea ajunge la DISPENSA, iar daca citesti mai cu atentie la Pr.CLEOPA NICI macar Sfintia sa NU DEZLEAGA asta! Am studiat si la DREPT CANONIC in facultate "teologia canonica" a Pr.Cleopa legata de "RUDENII" si "IMPEDIMENTE" la TAINA CASATORIEI!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.05.2011, 15:28:28
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu am făcut Teologia.
Ar trebui atunci sa STUDIEZI mai mult DREPTUL CANONIC, sunt carti de citit, sau cartea cu "Canoanele BO" sau "Pravila Bisericeasca"....

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Răspunsurile tale îmi arată marea responsabilitate pe care și-o asumă nașii, nu originea ideii de rudenie spirituală.
Tocmai in asta sta legatura, ca daca ei NU ar fi prezenti acolo, nu s-ar fi legat nici o rudenie spirituala! Ca si la Calugarie, Parintele ce il ia sub MANTIE pe noul monah, devine PARINTE SPIRITUAL, dupa staret si duhovnicul Manastirii! El are datoria sa il INDRUME pe calea monahiceasca, si de aceea pt ca a fost luat sub mantie si l-a invatat ce trebuie sa faca si a fost si MARTOR al sau, el a devenit PARINTELE spiritual al acelui NOU MONAH!
SI nu uita, nu este o IDEE "rudenia spirituala" ci insasi o REALITATE, atat MORALA CAT SI SPIRITUALA/DUHOVNICEASCA! Daca nu crezi, INTREABA pe orice PARINTE, sau citeste in LITURGICA SPECIALA, este usor de cumparat din Magazinele sau LIbrariile Bisericesti, editata chiar de "Lumea Credintei' si scrisa de Pr.Prof.Dr.ENE BRANISTE!


Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Părinte duhovnicesc are multe înțelesuri și nu include, nici nu exclude înrudirea după trup. E pur și simplu altceva, fără legătură.
Parinte duhovnicesc are inteles de
- parinte spiritual sau NAS, NUN, sau alte numiri etimologice regionale (inclusiv. Botezul - Cununia)
- duhovnic, cel care te spovedeste si raspunde din toate punctele de vedere in fata lui Dumnezeu pt tine.
- este si UN PROFESOR ce te indruma duhovniceste (nu numai eccleziologic, ci si etic si moral) nu numai in Teologie, ci si la Medicina, de ex.
- de povatuitor, sau cel mai apropiat parinte al tau, cu care poti discuta tot ce vrei cu el, excluzand Taina Marturisirii (de ex. Cuviosul Paisie Aghioritul, Gheron Iosif Isihastul, s.m.a.)

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cel botezat nu este neapărat copil. Poate fi matur și, în consecință, rostește singur lepădările și crezul. Nașul e doar un martor, pentru că așa e obiceiul.
Cunosc cazuri de persoane care au primit dispensă episcopală și s-au putut căsători.
Nu este OBICEIUL ci asa au Randuit Sf.Parinti: caci PRAVILA BISERICEASCA SPUNE
1. Nasul este garantul dreptei marturisiri si a bunei cresteri intru legea Domnului si va raspunde in fata lui Dumnezeu de finul sau, pe care il aduce in fata Sfantului Altar pentru a depune fagaduintele si a primi sfanta taina a botezului sau a cununiei sau a calugariei. Nasul de botez se leaga cu finul sau si cu parintii lui “printr-o rudenie spirituala care este mai mare decat cea dupa trup” (Sinodul VI ecumenic - Trulan - Canonul 53) devenind parinte duhovnicesc, care are obligatia sa locuiasca cat mai apropiat de finul pentru a-l ajuta si invata poruncile Domnului, iar finul este dator sa-l asculte in tot ceea ce este placut lui Dumnezeu.
Nu poate fi nas cel ce este de alta credinta sau nu este in stare sa invete si sa povatuiasca bine pe finul sau, caci nimeni nu poate da ceea ce n-are sau este om imoral, caci orb pe orb calauzindu-se, amandoi cad in groapa pierzarii. (Matei 15,14; 23,1-25-. Luca 6, 29)


Nu iti spun eu, apoi CITESTE cu mare atentie, si INTREABA cand NU stii, ca sa nu cazi IN JUDECATA! Stii, zice Sf.Ioan in Ep.I Soborniceasca in cap 4
"1. Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.
2. În aceasta să cunoașteți duhul lui Dumnezeu: orice duh care mărturisește că Iisus Hristos a venit în trup, este de la Dumnezeu.
3. Și orice duh, care nu mărturisește pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ați auzit că vine și acum este chiar în lume"

care te indeamna si pe tine, ca mai intai sa CERCETZI si sa te DOCUMENTEZI si apoi sa SPUI, NU te avanta in ce spune unul sau altul, sau nu te lua dupa propria logica sa NU cazi in EREZIE! Fereasca Dumnezeu!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.05.2011, 15:36:37
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
NU te avanta in ce spune unul sau altul, sau nu te lua dupa propria logica sa NU cazi in EREZIE! Fereasca Dumnezeu!
Erezie, după cunoștința mea este abaterea de la dogme. Or, eu am subliniat de la început diferența dintre canoane și dogme.
Canoanele acestea s-au schimbat mult de-a lungul vremii (s-a mers cu interdicția în căsătorie de la rudenia de gradul III până la cea de gradul VII și înapoi). Am observat că specialiștii în drept canonic au păreri diferite și fac diferite recomandări de înțelegere și de aplicare a canoanelor.
Eu, unul, când văd prea multe dispoziții normative, simt nevoia să mă distanțez un pic, pentru că încep să-mi sufoce duhul; și mă tem să nu ajungem sub blestemul legii vechi, aceea atât de mult elaborată de către farisei și saduchei, din moment ce parcă vrem să o înlocuim dar să-i păstrăm spiritul.
Dogmele, însă, nu intră în discuție.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.03.2013, 14:32:29
ioanagina ioanagina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2012
Mesaje: 4
Implicit Rude prin aliante

Mama mea este sora cu unchiul meu care este casatorit ,iar sotia lui este catolica si l-a botezat pe fratele meu.Ea mai are un frate care e catolic poate exista o relatie intre noi doi sau e pacat?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.03.2013, 14:40:12
ioanagina ioanagina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2012
Mesaje: 4
Implicit rude spirituale

Mama mea este sora cu unchiul meu care este casatorit ,iar sotia lui este catolica si l-a botezat pe fratele meu.Ea mai are un frate care e catolic poate exista o relatie intre noi doi sau e pacat?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impactul mass-media asupra psihismului si vietii spirituale Delirul Biserica Ortodoxa si Massmedia 24 25.03.2015 23:32:44
rude alianta luana Generalitati 13 26.02.2012 02:03:52
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 19:49:58
Despre casatoria intre rude de familie. radugherasim Nunta 6 10.03.2011 18:40:07
interdictie casatorie rude spirituale? pantani Nunta 0 22.01.2007 09:41:54