Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 17.01.2016, 20:37:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Minunile sunt tocmai intamplarile iesite din firesc, daca nu ar exista legi atunci nu ar fi nici minuni pentru ca oamenii ar merge pe apa in mod curent.
E ca si cand ai spune ca in Evul Mediu nu se putea zbura pentru ca oamenii nu o faceau in mod curent.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 17.01.2016, 20:38:19
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Minunile sunt tocmai intamplarile iesite din firesc, daca nu ar exista legi atunci nu ar fi nici minuni pentru ca oamenii ar merge pe apa in mod curent.
Rabdare, rabdare!
Sa se topeasca nametii din Buc. si-o vom vedea si p-asta.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.01.2016, 20:53:57
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
De exemplu o minune ar fi sa apara adminul si sa ne scape de dl Ionel. Dar cum minunile se intampla destul de rar, parca vad ca vom mai fi imbiati mult timp cu linkuri catre youtube sau titluri ale unor carti de referinta pentru istoria crestinismului. :)
Pai asta e "cultura" generatiilor #colectiv si #37lasuta: iutubul, bre. Ce, esti fanatic religios, cumva?! Acu' te dau in gat la Barnervernet, ca te-ai lasat caftit cand erai juvenil! (Sa ma asta si aialalta in limbile lor greoaie nordice; iti rupe limba germaniceala lor cetoasa si rece).
Reply With Quote
  #104  
Vechi 17.01.2016, 21:06:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E un mod de a privi lucrurile.
Nu este chiar un mod de a privi lucrurile, ci chiar revelatia primita de la Dumnezeu. Se considera ca Facerea este revelatia primita de Moise direct de la Domnul. Asadar este cuvantul lui Dumnezeu. Unii spun ca Facerea nu ar fi destul de clara, spunand asta ca sa o schimbe sa se potriveasca evolutionismului teist. Dar acest argument e valabil doar in protestantism, pentru ca in ortodoxie e valabila talcuirea sfintilor. Iar toti sfintii au talcuit la fel, nu exista vreo alta talcuire. Mai mult, pana in sec. XX nu a existat nicio invatatura diferita, erezie, pe tema asta. Evolutionismul teist apare in afara ortodoxiei, pentru a impaca teoria evolutionista (ce parea pana de curand sigura) cu Facerea. Evolutionismul (fie el si teist) avea nevoie de perioade lungi de timp, ca in 7000 de ani e evident ca nu s-a putut observa o evolutie. Asa ca singura solutie a fost sa transforme zilele in ere. Si sa afirme ca Facerea e un text alegoric, nu literal (tot din protestantism, protestantismul liberal in opozitie cu cel conservator).
In concluzie, in ortodoxie Facerea e un text revelat, talcuit de sfintii parinti. Nu exista o alta interpretare sau evolutionism teist in ortodoxie.

Last edited by catalin2; 17.01.2016 at 21:23:50.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 17.01.2016, 21:07:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
De exemplu o minune ar fi sa apara adminul si sa ne scape de dl Ionel. Dar cum minunile se intampla destul de rar, parca vad ca vom mai fi imbiati mult timp cu linkuri catre youtube sau titluri ale unor carti de referinta pentru istoria crestinismului. :)
Credeam că numai pe mine mă irită acele linkuri postate obsesiv de Ionel al nostru. :))
Reply With Quote
  #106  
Vechi 17.01.2016, 21:10:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Credeam că numai pe mine mă irită acele linkuri postate obsesiv de Ionel al nostru. :))
Eu am primit si pe mesaje private, ca sa fie sigur ca nu am ratat link-urile.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 17.01.2016, 21:11:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bun așa.... :))
Reply With Quote
  #108  
Vechi 17.01.2016, 21:22:04
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Here we go again...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 17.01.2016, 21:36:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu se poate pune problema si ca alea cateva milioane au fost inainte de Adam?
S-ar fi putut pune problema de dupa Adam, adica nu scrie cat a stat in Rai. Dar unii parinti spun ca Adam a cazut chiar in aceeasi zi cand a fost creat. Explicatia este ca odata cu trecerea timpului Adam s-ar fi intarit in har prin ascultare si i-ar fi fost aproape imposibil sa mai cada, la fel ca ingerii. Probabil daca ar fi trecut testul ascultarii ingerii cazuti ar fi pierdut partida pentru totdeauna.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 17.01.2016, 22:02:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Hai să nu picăm iar în capcana de a pune în opoziție pe omul de știință și pe teolog. O prostie ca asta e demnă de Cătălin, nu de noi.
Daca nu cred intr-o teorie gresita (teoria evolutionista) nu inseamna ca sunt impotriva stiintei sau a oamenilor de stiinta, dar cred ca stii asta.
Tu m-ai atacat din aceasta cauza, dar si pe forum nu sunt singurul care nu cred in evolutionismul teist, de fapt tu esti singurul ortodox care crezi in el (sau , cel putin, credeai in trecut, mai era Eugen dar a plecat). Deci toti credeam aceasta "prostie". Nu sunt doar afirmatii, am dat si o multime de argumente ca este o teorie falsa (furnizate tot de oameni de stiinta).
Reply With Quote
Răspunde