Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.01.2016, 11:57:15
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Studiu de caz: Vorticella, protozoar, o fiinta monocelulara.Mai multi la un loc formeaza un organism in care fiecare isi distribuie o sarcina: unele celule dirijeaza, altele deplaseaza, altele hranesc. Cum a spus un cercetator: ,, redistribuire de functii biologice la o fiinta monocelulara fara (!!!) sistem nervos". Si vin unii biologi si spun asa: ,,este doar rezultatul unui proces fizico-chimic" Pe bune?

Intr-un organism pluricelular celula stie cumva care ii este rolul si se coordoneaza nu doar cu nevoile proprii ci cu cele ale intregului organism.Si un copil de gradinita intelege ca asa ceva, mai ales in lipsa unui sistem nervos, nu se poate decat daca aceea fiinta monocelulara are incifrat in ea o instructiune, un model de functionare, pt ca sunt procese mult prea complexe si coordonate ca sa fie rod al intimplarii. Si tot acel copil de varsta gradinitei realizeaza ca orice instructiune are un autor, o sursa, o inteligenta creatoare cu mult peste ce putem noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.01.2016, 12:09:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Procesul evolutiv, dragul meu, a făcut ca acele protozo (cum le-ai zis tu) să-și știe și să-și găsească singure locul.

Sanchi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 15.01.2016 at 12:20:54.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.01.2016, 12:22:58
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Procesul evolutiv, dragul meu, a făcut ca acele protozo (cum le-ai zis tu) să-și știe și să-și găsească singure locul.
Sigur ca da. Evolutia, de la omul normal la omul european. Doar ca e o evolutie cu minus in fatza.
Exact, si eu m-am mirat intotdeauna de cretinismul unor semeni, care chiar nu vad ca TOTUL este creat. Pe vremuri, niste ex-confrati latrau, aglutinati sub steag, ca altii astazi acum pe alte teme, doar ca sa o duca ei si ai lor bine, ca orice vierme fara o constiinta dincolo de burta: "Evolutia este o forta intrinseca viului", si alte labareli ideologice. Cand le-am spus ca nu cred in evolutie, ma priveau de parca le-as fi marturisit ca sunt canibal.
Cred sincer ca prostia este infinitul pe care il cauta ateii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.01.2016, 12:28:03
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pt Dragos: sigur, bineinteles, in deplina concordanta cu cele spuse de psalmist in Scriptura:,, Cerurile spun slava lui Dumnezeu si intinderea lor vesteste lucrarea mainilor Lui". Mai dau un exemplu si plec, l-am citit recent.

Toti stim ce este o cartita. Extrem extrem de utila in sol, distruge larve, ajuta la drenarea apei. Asta tot evolutiv si tot intimplator bineinteles, ca asa fisa a postului si-a facut ea :) Dupa cum bine stim vederea nu este punctul ei forte. Aceasta micuta creatura mananca insa mult, mai ales rame. Are nevoie de provizii, stocate in galeriile intunecoase pe care le sapa. Dar intrucat ramele se distrug rapid pe cele pe care nu le mananca direct le stocheaza, face depozite. Numai ca nu le ucide, ci le pastreaza ,, proaspete" adica le imobilizeaza. Evident un proces evolutiv al cartitei de-a lungul timpului. Cum le imobilizeaza? Distruge ganglionul din cel de-al patrulea inel al ramei si aceasta nu se mai poate deplasa.Evident ca totul este doar o evolutie, rod al observatiilor si testelor facute de doamna cartita pe pacientu rama :)

,, Marturia Domnului este adevarata si da intelepciune celui nestiutor" (Psalm 19.7)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 15.01.2016 at 12:30:05.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.01.2016, 12:33:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bineînțeles. Cele scrise de tine ne fac decât să întărească (pardon) alea zise de mine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.01.2016, 12:53:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

De parca rama nu putea sa mute chestia aia pe alt inel. Printr-un proces evolutiv desigur. Da e prea retrograda, nu vrea sa evolueze. :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.01.2016, 12:54:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

E o râmă, ce pretenții de evoluție să ai?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.01.2016, 13:19:14
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
E o râmă, ce pretenții de evoluție să ai?
Exact, nu aspira catre lumina, sau Luminile Stiintei. Incorecta politic, element profund dusmanos fata de realizarile #colective ale poporului de #37lasuta. Recomandam monitorizare informativa 24/7.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.01.2016, 13:24:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Te-ai prins și tu pân' la coadă care-i treaba cu 37%?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.01.2016, 13:46:13
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Te-ai prins și tu pân' la coadă care-i treaba cu 37%?
Da bro, ma prinsei si io at last, ultimul din Dark Council.
Reply With Quote
Răspunde