Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.05.2009, 09:20:02
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Geony, in cazul acesta mai conteaza si faptele...


.....si a lupta impotriva Diavolului, nu implica faptele ?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.05.2009, 09:36:19
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
..
Sunt multe motive ... de ce pleaca ortodoxi .... dar cred ca aia care pleaca n-au nimic in comun cu ortodoxia si adevarul si habar n-au ca au fost vreodata sau au detinut adevarul.

Har si pace de la Domnul!


Potrivnicul , diavolul umbla racnind ca un leu cautand pe cine sa piarda... unde sa se duca diavolul sa ispiteasca ? cu cine duce el lupta ? pe cine vrea sa piarda ? NU PE CEI CARE INCEARCA SA FACA VOIA LUI D-ZEU...DE CE NU MERGE DIAVOLUL LA UN SECTAR ? De ce nu vorbesc pastorii despre ispite? De ce sectarul nu se pregateste continu de lupta cu Diavolul ?
Pt. ca Satana nu actioneaza pe teritoriul sau...nu spune Hristos acest lucru cand este acuzat ca scoate pe diavoli cu ajutorul lui Belzebul ?


In alt loc in Biblie se spune ca vor veni prooroci mincinosi care vor amagi oameni, DACA VA FI CU PUTINTA SI PE CEI ALESI... aparitia cultelor care au la baza 1 sau 2 FONDATORI nu se regasesc in aceste cuvinte ?????
Ortodoxia are totusi o istorie...restul??? (asta cu istoria ar trebui sa trezeasca mintea sectarului ).



Sectarii se considera oameni "sfinti" , toate faradelegile pe care le savarsesc sunt tratate de comunitate cu usurinta...trecerea la ortodoxie a unui sectar nu face decat sa fie cosiderat de comunitate ca fiind "OM FARA MINTE".
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.05.2009, 18:57:10
Caroline_37's Avatar
Caroline_37 Caroline_37 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Te rog sa citesti acesta prezentare: www.everystudent.ro/a/cunoasterea.html

Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte .....


"Costaru Romi" <romi@everystudent.ro>
Am si eu o intrebare pentru tine: Daca ar fii sa pleci din lumea acesta in ceruri chiar acum. Si daca ai sta singur(a) in fata lui Dumnezeu si te-ar intreba pe ce baza sa te primesc in prezenta Mea? Ce i-ai spune?

Te rog sa citesti acesta prezentare: www.everystudent.ro/a/cunoasterea.html
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.05.2009, 19:59:32
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Esti sigură că ești ortodoxă, Caroline?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.05.2009, 20:54:58
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
.....si a lupta impotriva Diavolului, nu implica faptele ?
Ma refeream strict la cel in afara dreptei credinte: i se considera faptele.
Se intelege ca lupta cu diavolul se inscrie printre fapte.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.05.2009, 23:27:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Mândria............

Cred ca o sa deranjeze ce scriu aici, dar cred ca aceasta problema este tratata f superficial.
Despre a cui mandrie e vorba?

Bunicii mei au fost ortodocsi practicanti o viata si ei m-au invatat sa ma ros si sa merg la biserica.
La batranete abia puteau sa mearga (nu exagerez, bunica avea 2 carje). Biserica era sus pe deal.
Ce s-a intamplat? Tineri baptisti veneau dupa slujba si le citeau din Biblie (bunica abia vedea). Iar vecini baptisti isi trimiteau copiii sa-i ajute sa care apa de la fantana etc..
Ortodocsii (inclusiv preotul) stiau situatia, dar nu a venit nimeni sa stea de vorba cu ei!!!
La batranete au trecut amandoi la baptism! Sa stiti ca pana la moarte au avut sprijinul moral al comunitatii baptiste, au fost in permanenta vizitati, incurajati... Eu am fost impresionata de acei tineri care mergeau duminica sa vorbeasca cu bunicii mei in loc sa petreaca timpul in mod egoist!!

Este ff usor sa spui ca da.. ei sunt slabi la minte, mandri sau mai stiu eu cum! Dar adevarul este undeva pe la jumatate! Forta exemplului este f importanta!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.05.2009, 00:49:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga anna, nu-i pot condamna pe bunicii tai ca au lasat ortodoxia pentru a fi ajutati la batranete. Numai Dumnezeu poate aprecia daca au facut bine sau nu.
Iata mi-ai amintit de Esau, care pentru manacarea pierdutdreptul de prim nascut.
Facerea
Cap. 25

31. Iacov însă i-a răspuns lui Isav: "Vinde-mi mai întâi dreptul tău de întâi-născut!"

32. Și Isav a răspuns: "Iată eu mor. La ce mi-e bun dreptul de întâi-născut?"

33. Zisu-i-a Iacov: "Jură-mi-te acum!" Și i s-a jurat Isav și a vândut lui Iacov dreptul său de întâi-născut.

34. Atunci Iacov a dat lui Isav pâine și fiertură de linte și acesta a mâncat și a băut, apoi s-a sculat și s-a dus. Și astfel a nesocotit Isav dreptul său de întâi-născut.

Mi-ar parea rau,ca bunicii tai sa fie in aceeasi situatie.
Dar bunicii nu mai aveau alte rude, care sa-i ajute? Eustiu ca in mod normal oamenii isi ingrijesc batranii, sau angajeaza pecinva sa ii ajute; nu-i lasa de izbeliste si apoi ii critica pe vecini, nu?!?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.05.2009, 02:54:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Draga anna, nu-i pot condamna pe bunicii tai ca au lasat ortodoxia pentru a fi ajutati la batranete. Numai Dumnezeu poate aprecia daca au facut bine sau nu.
Iata mi-ai amintit de Esau, care pentru manacarea pierdutdreptul de prim nascut.
Facerea
Cap. 25

31. Iacov însă i-a răspuns lui Isav: "Vinde-mi mai întâi dreptul tău de întâi-născut!"

32. Și Isav a răspuns: "Iată eu mor. La ce mi-e bun dreptul de întâi-născut?"

33. Zisu-i-a Iacov: "Jură-mi-te acum!" Și i s-a jurat Isav și a vândut lui Iacov dreptul său de întâi-născut.

34. Atunci Iacov a dat lui Isav pâine și fiertură de linte și acesta a mâncat și a băut, apoi s-a sculat și s-a dus. Și astfel a nesocotit Isav dreptul său de întâi-născut.

Mi-ar parea rau,ca bunicii tai sa fie in aceeasi situatie.
Dar bunicii nu mai aveau alte rude, care sa-i ajute? Eustiu ca in mod normal oamenii isi ingrijesc batranii, sau angajeaza pecinva sa ii ajute; nu-i lasa de izbeliste si apoi ii critica pe vecini, nu?!?
Nu au fost lasati de izbeliste.. Cineva i-a ingrijit.. Dar, vezi, lucrurile acelea erau impresionante.. De ex. bunicii mei au fost adusi la Bucuresti (sa locuiasca cu noi) si baptisti din sat (din Ardeal) au venit sa-i viziteze in mai multe ocazii.
Eu inteleg (macar in parte) ce inseamna lepadarea ortodoxiei.. nu pot decat sa sper in mila lui Dumnezeu. Dar ortodocsii inteleg ca au o responsabilitate fata de cei din jur? Exemplu personal este mai mult decat o mie de cuvinte.
Am cunoscut oameni care dadeau dovada de un spirit crestin autentic, fara a fi ortodocsi. (Iarna trecuta era un ger cumplit afara.. aveam o vecina saraca. Ma intalnesc cu ea in fata liftului:cara o plapuma. Vazuse afara un om fara adapost si ii ducea plapuma ei! A fost o lectie!). E cel mai simplu sa judeci pe altii pe considerente religioase!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.05.2009, 08:05:29
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit sigur

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poate ca acolo au parte mai usor de raspunsuri la intrebari.
Poate ca acolo pastorii lor nu sunt asa de "ocupati" ca si preotii nostri si au timp de enoriasi.
Poate pentru ca acolo se face studiu biblic, nu ca la noi in BOR unde NU SE FACE ASA CEVA. Sau se face la o biserica dintr-o suta.
Poate ca la ei atmosfera este mai calda si mai primitoare cand ajungi la intalniri.
Poate gresesc, dar poate nu.
sigur gresesti...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.05.2009, 08:06:17
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu au fost lasati de izbeliste.. Cineva i-a ingrijit.. Dar, vezi, lucrurile acelea erau impresionante.. De ex. bunicii mei au fost adusi la Bucuresti (sa locuiasca cu noi) si baptisti din sat (din Ardeal) au venit sa-i viziteze in mai multe ocazii.
Eu inteleg (macar in parte) ce inseamna lepadarea ortodoxiei.. nu pot decat sa sper in mila lui Dumnezeu. Dar ortodocsii inteleg ca au o responsabilitate fata de cei din jur? Exemplu personal este mai mult decat o mie de cuvinte.
Am cunoscut oameni care dadeau dovada de un spirit crestin autentic, fara a fi ortodocsi. (Iarna trecuta era un ger cumplit afara.. aveam o vecina saraca. Ma intalnesc cu ea in fata liftului:cara o plapuma. Vazuse afara un om fara adapost si ii ducea plapuma ei! A fost o lectie!). E cel mai simplu sa judeci pe altii pe considerente religioase!

nu e vorba de fapte...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 17:05:04
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47
Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 20.01.2011 13:59:30
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07