Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 13.07.2009, 19:17:13
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
De unde ati tras concluzia ca as da dovada de mandrie? Si, ce m-ati sfatui sa fac?

Nu dau sfaturi , oricum ai o gandire originala ,dar te-as ruga sa nu cartesti impotriva religiei acestor locuri...macar din respect...
Reply With Quote
  #342  
Vechi 13.07.2009, 21:01:46
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand observi ca [prea] multi cartesc impotriva modului tau original de a privi religia ortodoxa, ar fi bine sa nu te mai umfli atat in pene si sa nu mai continui cu parerile tale impregnate de atata mandrie despre aceasta religie. Du-te in America, acolo unde sunt capeteniile pagane ale sectei tale daca nu iti convine modul cum esti tratat in Ortodoxie. Pentru Ortodocsi tu esti doar un eretic intre atatia altii.
Reply With Quote
  #343  
Vechi 13.07.2009, 21:13:17
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona62 Vezi mesajul
Nu dau sfaturi , oricum ai o gandire originala ,dar te-as ruga sa nu cartesti impotriva religiei acestor locuri...macar din respect...
Va asigur ca as daca as putea, as fi mai de folos ortodoxiei decat toti aceia care o "periaza". "Religia acestor locuri" are de suferit nu din cauza celor ca mine, ci din cauza celor care o magulesc (din interes personal, de multe ori), in loc sa o scape de ceea ce-i face rau. Cuvantul "reforma" este considerat o jignire. Mai bine "bagam gunoiul sub pres".

Dar, nu este problema mea. Singurul lucru pe care mi-l doresc este acela de a discuta de pe pozitii egale. De aceea am dat cateva bobarnace; pentru a mai taia din ingamfarea unora.
Reply With Quote
  #344  
Vechi 13.07.2009, 21:23:48
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Cand observi ca [prea] multi cartesc impotriva modului tau original de a privi religia ortodoxa, ar fi bine sa nu te mai umfli atat in pene si sa nu mai continui cu parerile tale impregnate de atata mandrie despre aceasta religie. Du-te in America, acolo unde sunt capeteniile pagane ale sectei tale daca nu iti convine modul cum esti tratat in Ortodoxie. Pentru Ortodocsi tu esti doar un eretic intre atatia altii.
1. Capetenia mea nu este in America ci este in cer. Astept sa se intoarca, asa cum a promis (vezi Ioan 14:1-3).
2. In ortodoxie sunt tratat crestineste. Am foarte buni prieteni ortodocsi (chiar si un preot ortodox imi este bun prieten). De altfel, traiesc intre ortodocsi si ma simt iubit. Colegii mei de munca sunt ortodocsi, si isi schimba programul de munca destul de des, pentru ca eu (adventistul) sa pot respecta sabatul. Iar eu, spre exemplu, nu am avut nici o retinere sa-l duc la o manastire (cu masina personala) pe prietenul meu preot si alte persoane apropiate lui. Si exemplele pot continua. Este un lucru care ne uneste, in ciuda diferentelor teologice: dragostea despre care ne-a invatat Hristos.

Nu vorbiti in numele altora. Nu toti impartasesc ura si dusmania care va macina pe dvs.
Reply With Quote
  #345  
Vechi 13.07.2009, 22:44:58
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Va asigur ca as daca as putea, as fi mai de folos ortodoxiei decat toti aceia care o "periaza". "Religia acestor locuri" are de suferit nu din cauza celor ca mine, ci din cauza celor care o magulesc (din interes personal, de multe ori), in loc sa o scape de ceea ce-i face rau. Cuvantul "reforma" este considerat o jignire. Mai bine "bagam gunoiul sub pres".

Dar, nu este problema mea. Singurul lucru pe care mi-l doresc este acela de a discuta de pe pozitii egale. De aceea am dat cateva bobarnace; pentru a mai taia din ingamfarea unora.

"gunoiul de sub pres" e al nostru al oamenilor,al meu... al tau..., nu al ortodoxiei...care nu are nevoie de maguliri...
Reply With Quote
  #346  
Vechi 14.07.2009, 16:07:55
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
De ce este asa importanta ortodoxia (sau alta confesiune religioasa)? Important este sa-L cunoastem pe Hristos si sa-L lasam pe El sa traiasca in noi (este vorba de viata de zi cu zi, nu de vre-o slujba). "Caci nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine." (spunea Sfantul Apostol Pavel).
"Un singur botez, o singura credinta, un singur Dumnezeu" spune Scriptura.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #347  
Vechi 14.07.2009, 16:25:30
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
"Un singur botez, o singura credinta, un singur Dumnezeu" spune Scriptura.

Si cine v-a spus ca Scriptura vorbea despre ortodoxie, in acel pasaj? Poate mandria dvs.
Reply With Quote
  #348  
Vechi 14.07.2009, 16:29:31
georgepacuraru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sectarii na-u cum sa se mintuiasca nu exista asa ceva la sectari.Numai adevarata credinta ortodoxa stramoseasca este adevarata credinta care apropie omul de Dumnezeu si de Iisus Hristos si de MAICA Domnului.Si nici arabii sau evreii.
Reply With Quote
  #349  
Vechi 14.07.2009, 16:40:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgepacuraru Vezi mesajul
Sectarii na-u cum sa se mintuiasca nu exista asa ceva la sectari.Numai adevarata credinta ortodoxa stramoseasca este adevarata credinta care apropie omul de Dumnezeu si de Iisus Hristos si de MAICA Domnului.Si nici arabii sau evreii.
Bine ca n-o sa judeci tu lumea! :)

Doamne ajuta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #350  
Vechi 14.07.2009, 16:40:29
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ortodoxia trebuie gustata, probata. Dar ca sa fie gustata, trebuie primita...
Dar cine nu gusta, nu stie cum e, degeaba incercati dle Litanu, sa ii gasiti cusur. si daca aflati vreunul, e numai pentru ca o priviti cu ura, si pentru ca nu intelegi in profunzime (nici nu aveti cum, daca nu gustati!) trairile ortodoxe...smerenia, pocainta, Liturghia, icoanele, etc.
"Gustati si vedeti ca bun este Domnul!" (ce frumos!).
Ortodoxia inseamna traire duhovniceasca, nu psihica, nu intelectuala. Inseamna gustare si primire adevarata a Domnului, renuntand la toate ale noastre si iubind voia Lui, renuntand la toate parerile noastre.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15