Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.10.2006, 10:22:55
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Si eu eram foarte nelamurita in legatura cu cei de stil vechi. Am gasit un argument la Parintele Argatu-dansul povesteste ca s-a rugat sa descopere adevarul si Dumnezeu i-a raspuns ca nu este calendarul o dogma care sa afecteze mantuirea, un motiv de neascultare, asa ca cei care s-au rupt de Biserica pe acest motiv sunt foarte gresiti. La rusi, Athos etc nu se pune problema, pt ca la ei conducerea Bisericii a ramas asa. In plus, un calugar care a fost la Ierusalim ne-a povestit ca nu l-au lasat sa slujeasca impreuna cu ei pana nu a confirmat ca e pe stil nou, nu vechi. Mandria neascultarii i-a dus pe stilisti la multe devieri si lucruri chiar eretice, din cate stiu, considera ca preotii nostri nu mai au Har, deci tainele slujite de ei nu sunt valabile, de unde ajung sa boteze a doua oara si alte grozavii.
  #32  
Vechi 05.11.2006, 10:01:18
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Problema calendarul ramane in continuare un subiect de disputa, insa lucrurile nu sunt chiar asa de grave. Indreptarea calendarului, atata vreme cat a fost considerat necesara din cauza erorilor de calcul precedente, mi se pare absolut fireasca. E normal sa stim cat mai exact in ce data suntem cu adevarat, daca tot avem nevoie de impartirea aceasta a timpului. Iar faza ca stramosii au sarbatorit la datele respective, nu mi se pare un motiv foarte intemeiat, pentru ca, conform acestei indreptari, ei nu aveau timpul calculat corect. Si daca tinem la aceste coordonate temporale, ma gandesc ca ar trebui sa tinem si la precizia si corectitudinea lor.

De aceea, faptul ca BOR si-a adaptat calendarul mi se pare corect. Insa, asta nu inseamna ca stilistii sunt eretici. Si va rog sa va mai informati vizavi de statutul lor canonic. Nicio Biserica Ortodoxa nu i-a condamnat pe stilisti ca eretici, asa ca aceste afirmatii sunt grave si chiar ELE tin de un spirit potrivnic ierarhiei si Duhului. Oamenii daca nu gasesc motive de cearta, inventeaza...cam asa si cu cei care ii considera pe stilisti eretici. E o aberatie totala.

Pastile se sarbatoresc pe stil vechi pentru ca , fiind cea mai mare sarbatoare, toti ortodocsii sa sarbatoreasca impreuna.

Cat despre atitudinea si actiunile stilistilor, asta e o alta problema. Dar problema calendarului nu reprezinta o problema dogmatica, astfel incat sa indreptateasca pe cineva sa acuze de erezie fie de o parte, fie de cealalta.
  #33  
Vechi 05.11.2006, 13:18:06
Traditie2 Traditie2 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2006
Mesaje: 39
Implicit

Chiar daca nu sunt condamnati ca eretici, ei sunt eretici ca niste tagaduitori ai rânduieelilor Bisericii.

Nu e ceva minor, asa cum sugerezi, ci foarte grav. Relativismul religios este blestemat de Dumnezeu. Si te rog, nu mai vorbi de dragoste ca la matale e doar la nivel de vorbe.


Eu zic ca matale ai face bine sa te apuci de o viata cu adevarat crestina si pentru un timp sa lasi forumurile pe care le umpli cu ratacirile anti-canonice si ecumeniste. Sfat personal.
  #34  
Vechi 05.11.2006, 16:28:15
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Ceea ce mi se pare grav la stilisti este faptul ca reboteaza si rehirotonesc pe cei de pe stilul nou.Aceste Taine nu se repeta.Cunosc doua cazuri de aberatii pe stil vechi:O femeie ortodoxa nu s-a trecut pe stilul nou si desi avea Biserica langa casa nu mergea la sfanta liturghie motivand ca ea pastreaza stilul vechi.Au trecut zeci de ani nemergand la nici o Biserica. Ce s-a intamplat cand ea avea 90 ani?A trecut la penticostali si a fost ingropata de ei in cimitirul lor din alt sat,desi ea locuia langa Biserica ortodoxa.O alta stilista nu a sarutat crucea de la preotul pe stil nou,decat cand acesta a pus crucea pe masa(la una dintre vizitele pastorale)In imparatia lui Dumnezeu este oare calendar?Doamne ajuta!
  #35  
Vechi 05.11.2006, 17:10:45
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie2
Chiar daca nu sunt condamnati ca eretici, ei sunt eretici ca niste tagaduitori ai rânduieelilor Bisericii.

Nu e ceva minor, asa cum sugerezi, ci foarte grav. Relativismul religios este blestemat de Dumnezeu. Si te rog, nu mai vorbi de dragoste ca la matale e doar la nivel de vorbe.


Eu zic ca matale ai face bine sa te apuci de o viata cu adevarat crestina si pentru un timp sa lasi forumurile pe care le umpli cu ratacirile anti-canonice si ecumeniste. Sfat personal.
Acelasi sfat ti-l dau si eu, draga frate. Daca nu sunt condamnati ca eretici, inseamna ca nu sunt. Biserica s-a pronuntat intotdeauna ferm impotriva ereticilor. NU e cazul sa te pronunti dumneata ca nu esti in masura. Esti sub ascultare!

Relativismul religios si fundamentalismul religios sunt impreuna nedorite de Dumnezeu. Dumnezeu nu bleastama pe nimeni. Cine ti-a bagat asemenea chestii in cap?

Ce inseamna viata cu adevarat crestina? Cea care rezulta din atitudinea dumitale?
  #36  
Vechi 05.11.2006, 17:33:01
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Da, saraca smerenie..... Ce este fundamentalismul? Ce este sincretismul? Si care sunt elementele sincretiste pe care le-ai identificat in mesajele mele...Poti sa mi le citezi? Nu de alta, dar trbeuie sa ai acoperire in ceea ce spui.

"Biserica nu condamna tot ce e de condamnat ci numai atunci când e spre zidirea duhovniceasca."

Asta e o alta afirmatie irationala. Cum sa nu condamne ceea ce se impotriveste adevarului?

Frate, dar tu pari cel mai luminat din toata Biserica. Ziceai ceva de smerenie cumva??

Tu esti de la o manastire cumva?

Ce este un pogoramant? Tu cunosti notiuni elementare de drept bisericesc??? Iarta-ma ca iti spun, dar ar fi bine sa iti pui la punct notiuni de baza de teologie.
  #37  
Vechi 05.11.2006, 17:50:28
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Traditie,Dumnezeu sa te ierte,dar ai dat in extrema cealalta...deopotriva cu necredinta,sincer,in acest mod nu-mi inspiri deloc duh crestinesc si mai degraba as incerca sa te evit decat sa-ti ascult spiritul negetivist si razvratitor.
  #38  
Vechi 05.11.2006, 18:02:32
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Traditie,Dumnezeu sa te ierte,dar ai dat in extrema cealalta...deopotriva cu necredinta,sincer,in acest mod nu-mi inspiri deloc duh crestinesc si mai degraba as incerca sa te evit decat sa-ti ascult spiritul negetivist si razvratitor.
Multumesc Ory pentru obiectivitate!
  #39  
Vechi 05.11.2006, 20:26:52
Traditie2 Traditie2 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2006
Mesaje: 39
Implicit

Frate, dar tu pari cel mai luminat din toata Biserica. Ziceai ceva de smerenie cumva??

Iar vorbeste gura fara tine. Eu zic ca tu te ridici deasupra Parintilor cu ideile tale iluministe si unioniste. Si nu exagerez.



Tu esti de la o manastire cumva?

Dar tu esti la taclale cumva?





Traditie,Dumnezeu sa te ierte,dar ai dat in extrema cealalta...deopotriva cu necredinta,sincer,in acest mod nu-mi inspiri deloc duh crestinesc si mai degraba as incerca sa te evit decat sa-ti ascult spiritul negetivist si razvratitor.


Oamenii bolnavi sufleteste vad lucrurile sucit, binele rau si raul bine. Daca nu te lepezi de a-ti lua propriile impresii drept reper, vei rataci continuu.
  #40  
Vechi 05.11.2006, 21:17:38
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Mai, doctore, esti cel mai tare, pe bune. Deci, sunt innebunit dupa mesajele tale. Esti super, dar, din pacatele unei viziuni inguste, nu pentru domeniul asta.

Oricum, bine ai venit printre noi. Poate te molipsesti si tu de bolile astea iluministe. Iluminismul a avut rolul sau, Hristos nu este impotriva dezvoltarii gandirii, pentru ca Insusi Dumnezeu a creat ratiunea cu posibilitata de a se dezvolta continuu. De altfel, viata vesnica inseaman cunoasterea continua a lui Dumnezeu. Deci,trebuie sa ne antrenam pentru a pregusta viata vesnica inca de aici.


Si inca nu ai definit termenii respectivi si nici nu ai identificat elementele sincretiste din mesajele mele.


Deci, esti de la manastire sau de la schit?:)


Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
Biserica Ortodoxa de Rasarit(Stil Vechi) Luly Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1170 17.12.2008 14:56:29
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37