Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 30.07.2011, 19:11:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
dar mancau carne, lapte, smantana grasa de o taiai cu cutitul, facuta de ei din laptele de capre, oi, vaci, bivolite din turmele lor.

Când pledez pentru o alimentație mai sănătoasă, unii pacienți îmi spun că bunicii lor mâncau o halcă de slană la micul dejun și se mai dregeau și cu un păhărel de țuică și, cu toate astea, au trăit până la 90 de ani. Eu îi întreb atunci dacă nu cumva bunicii lor, după ce făceau chestia asta, nu își luau coasa în spinare și nu mergeau la câmp. Noi, ne luăm mapa sub braț și mergem până la rădăcina blocului, să ne urcăm în mașină. Parcă nu e același lucru.

Față de generațiile dinainte, noi mâncăm MULT mai multă carne. MULT mai mult zahăr. MULT mai puține cereale. Consumul niciunea categorii de alimente nu a scăzut atât de mult ca cel al cerealelor. Practic, noi nu mai mâncăm cereale decât sub formă de pâine: chiar și acolo, ceea ce mâncăm este amidonul, fiindcă pâinea albă provine din făina înalt purificată de "trei nule". Mămăligă mai facem numai la sărbători, în contextul sarmalelor, iar de terciuri ("cir") nu s-a mai auzit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #372  
Vechi 30.07.2011, 20:49:25
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Când pledez pentru o alimentație mai sănătoasă, unii pacienți îmi spun că bunicii lor mâncau o halcă de slană la micul dejun și se mai dregeau și cu un păhărel de țuică și, cu toate astea, au trăit până la 90 de ani. Eu îi întreb atunci dacă nu cumva bunicii lor, după ce făceau chestia asta, nu își luau coasa în spinare și nu mergeau la câmp. Noi, ne luăm mapa sub braț și mergem până la rădăcina blocului, să ne urcăm în mașină. Parcă nu e același lucru.
complet de acord. asa faceau si strabunicii mei. adica mancare dar si muuulta munca. si nu alimente rafinate ci produse de ei in gospodarie.

nu am sustinut ca modul de viata al oamenilor din ziua de astazi care se suie in autobuz si apoi stau pe scaun 8 ore la birou trebuie sa fie acelasi si sa-si inceapa ziua cu omleta si slanina.

eu am argumentat doar ca aceia mancau carne prajita in untura, e adevarat ce ati spus despre mamaliga, prajiturile strabunica le indulcea cu miere sau umplutura de gem de casa, fructe, f putin zahar caci nu aveau. nu am spus sa le urmam exemplul, am intrebat doar de ce ei puteau.

oare daca am face si noi mai multa miscare (cine spune ca viata in oras si munca la birou e sanatoasa? de ce nu ne mai ducem la tara la munca de camp?) nu am putea manca si carne, oua, lapte, branza? caci am muri plini de toxine?

dar de ceaiurile de sunatoare cu care se dregeau bunicii de ce nu zice nimeni nimic? fierturile lor? spanacul si ciorbele de stevie, urzici, salata, etc?

cred ca masura in toate, multa miscare si mai ales smerenie si rugaciune muuulta, poate asigura si in ziua de astazi un trai sanatos.

P.s. Nu mai mult de 90-100 de ani :) hahaha vorba lui The Listener :)

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #373  
Vechi 30.07.2011, 21:20:47
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
complet de acord. asa faceau si strabunicii mei.

cred ca masura in toate, multa miscare si mai ales smerenie si rugaciune muuulta, poate asigura si in ziua de astazi un trai sanatos.

P.s. Nu mai mult de 90-100 de ani :) hahaha vorba lui The Listener :)

Doamne ajuta!
sfatul asta cu ŽŽ multa miscare ŽŽ ma distreaza la culme . il aud des ..... dar sa gindim logic .... asadar omul SE INTOXICA si apoi se duce sa ELIMINE TOXINELE , crezind ca asa ramine sanatos DAR UZURA ORGANISMULUI UNDE SE PUNE ? upsss de asta nu spune nimeni ,.... asadar logica corecta mi se pare urmatoarea MINCARE SANATOASA , MISCARE , UZURA LIPSA si uite cum omul traieste pina cind il omoara altul .... ha ha ha
ps asadar as vrea sa o vad pe bunica ta la varsta ei URCIND MUNTELE sau poate o alergare CE ZICI ? ca daca e asa puternica cum o prezinti inseamna ca nu are dureri de oase , de spate , reumatism , tensiune etc etc etc ... ce zici facem testul ? ca daca tot aduci asta ca argument sa il si testam dar o poza sa vedem cum e pielea pe ea ai ? sau poate ne spui cit de intinsa e ? hmmmm ... si asta vorbesc CA AI ADUS-O TU IN DISCUTIE nu ca eu ma leg de ea .... ca sa nu fiu acuzat de cine stie ce bazaconii

multa iubire

Last edited by the_Listener; 30.07.2011 at 21:28:55.
Reply With Quote
  #374  
Vechi 30.07.2011, 23:26:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
tu te -ai adus in discutie CA SUBIECT de discutie si ca argument ca lista ta e corecta .... ASADAR sa inteleg ca ESTI IRELEVANT CA ARGUMENT corect ?
multa iubire
irelevant ca subiect....da sunt...pentru ca nu ma cunosti...si as putea spune orice
Reply With Quote
  #375  
Vechi 30.07.2011, 23:28:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
probeaza sa vezi cum e cu ele ... si ATENTIE CE FEL DE ROSII ....... si MAI ALES CUM LE COMBINI .....
multa iubire
ps maninci muraturi facute in casa ? zahar ? gemuri de casa ? , vinete puse la congelator ? etc etc etc ... asa traditional de iarna cum fac romanii ?
multa iubire
nu am cum sa combin rosiile ...eu nu mananc rosii...la fel si vinete
daca mananc 1 sau 2 rosii sau beau bulion...dupa aproximativ o ora simt deja conclaneli prin stomac, aciditate (asa am probat)
ca si muraturi de casa mananc doar varza murata dar fara sare
zahar nu consum deloc...miere de albine si fructoza folosesc ca si inlocuitor (fructoza mai rar - doar ca indulcitor in cicoare - cafelutza)
gemuri - dulceata de macese consum (iarna) - dar cu miere ...
vinete nu consum..deci nu pun la frigider (desi au fost placerea inainte de a tine regim)

Numai bine!
Reply With Quote
  #376  
Vechi 31.07.2011, 00:16:40
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
nu am cum sa combin rosiile ...eu nu mananc rosii...la fel si vinete
daca mananc 1 sau 2 rosii sau beau bulion...dupa aproximativ o ora simt deja conclaneli prin stomac, aciditate (asa am probat)
ca si muraturi de casa mananc doar varza murata dar fara sare
zahar nu consum deloc...miere de albine si fructoza folosesc ca si inlocuitor (fructoza mai rar - doar ca indulcitor in cicoare - cafelutza)
gemuri - dulceata de macese consum (iarna) - dar cu miere ...
vinete nu consum..deci nu pun la frigider (desi au fost placerea inainte de a tine regim)

Numai bine!
serios ? ai croncaneli in stomac si tu ai tras concluzia ca sunt de la rosii ? sa fim seriosi ....STOMACUL TAU E BULIT . e posibil gastrita sau un fost ulcer ( imi dau cu parerea neavind nici o data si pot gresi ) .... asadar hai sa facem un test , vrei ? ia maninca tu morcovi cu rosii IN COMBINATIE ... morcovi rasi cu bulion - etapa 2 , suc de morcovi cu suc de rosii FRESH STOARSE IN CASA , IN COMBINATIE SI MAI PUNE O LINGURA DE ULEI DE MASLINE -etapa 1 ..... putin la inceput si apoi incet incet maresti doza ... si daca nu o sa mai ai croncaneli ( parca ar fi ciori in stomacul tau ) ce o sa spui , hmmmm? ....
orice muratura produce aciditate ,,,, ca e cu sare sau fara tot degeaba ... asadar daca ai probleme cu stomacul eu zic mai usor cu ele ca sunt acide
multa iubire
Reply With Quote
  #377  
Vechi 31.07.2011, 00:32:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celmandru Vezi mesajul
chiar dacă ei au trăit bine mersi, nu înseamnă că și înaintașii lor o vor face la fel. Bolile se mai transmit și genetic...o dată se mai sparge și bula asta frumoasă de săpun...se poate sparge la a doua generație, la a treia, sau la a șaptea...când vrea dumnezeu...

Este foarte adevărat însă și ce ai spus în legătură cu modul lor de viață. Cum spunea și părintele arsenie boca, spre exemplu, dacă faci cruce peste mâncare și te închini cu toată convingerea, și otravă dacă e tot n-o să pățești nimic. Dar asta nu înseamnă că noi trebuie să mâncăm orice, oricât și să ne satisfacem toate poftele stomacului. O dată ce știi că anumite alimente sau un anumit mod de alimentație este nociv pentru organism, este de datoria noastră să luăm aminte și să punem în aplicație, pentru bunăstarea sănătății noastre și a înaintașilor noștrii.
........
Reply With Quote
  #378  
Vechi 31.07.2011, 01:00:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
serios ? ai croncaneli in stomac si tu ai tras concluzia ca sunt de la rosii ? sa fim seriosi ....STOMACUL TAU E BULIT . e posibil gastrita sau un fost ulcer ( imi dau cu parerea neavind nici o data si pot gresi ) .... asadar hai sa facem un test , vrei ? ia maninca tu morcovi cu rosii IN COMBINATIE ... morcovi rasi cu bulion - etapa 2 , suc de morcovi cu suc de rosii FRESH STOARSE IN CASA , IN COMBINATIE SI MAI PUNE O LINGURA DE ULEI DE MASLINE -etapa 1 ..... putin la inceput si apoi incet incet maresti doza ... si daca nu o sa mai ai croncaneli ( parca ar fi ciori in stomacul tau ) ce o sa spui , hmmmm? ....
orice muratura produce aciditate ,,,, ca e cu sare sau fara tot degeaba ... asadar daca ai probleme cu stomacul eu zic mai usor cu ele ca sunt acide
multa iubire
nu am avut boli de stomac
de combinat nu combin...pt ca ti-am spus si motivul (aciditate, toxicitate, fermentatie foarte puternica, catalizator invers)...dar de ce trebuie sa le combini cu ceva anume?
nu consum varaza murata decat iarna si cand mi se recomanda...in functie de ce necesitati are organismul
acum varza murata e foarte buna la digestie (contine enzime)...iar la aciditate nivelul ei este scazut...mananc cu placere varza murata fara amavea vreun disconfort

Varza murata contine o cantitate mare de fibre, vitamine, microelemente, saruri minerale, vitaminele B-12 si U.
Ceea ce este foarte interesant, este faptul ca prin murare calitatile ei sporesc.
In urma fermentarii zaharurilor, apare acidul lactic, foarte important in formarea unei flore intestinale sanatoase. Varza murata contine mai multa vitamina C decat cea proaspata, lucru deloc de neglijat avand in vedere rolul de antioxidant al acesteia.
Se regasesc in varza murata acidul ascorbic, acidul folic, fermenti lactici.

numai bine!

Last edited by ovidiu b.; 31.07.2011 at 01:06:31.
Reply With Quote
  #379  
Vechi 31.07.2011, 01:15:29
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Varza murata contine mai multa vitamina C decat cea proaspata, lucru deloc de neglijat avand in vedere rolul de antioxidant al acesteia.
Se regasesc in varza murata acidul ascorbic, acidul folic, fermenti lactici.
Asadar ce se afla in varza murata? Vitamina C sau acidul ascorbic?
Reply With Quote
  #380  
Vechi 31.07.2011, 01:24:03
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
nu am avut boli de stomac
de combinat nu combin...pt ca ti-am spus si motivul (aciditate, toxicitate, fermentatie foarte puternica, catalizator invers)...dar de ce trebuie sa le combini cu ceva anume?
!
ce inseamna nu ai avut ? ai baut cafea ? ai baut alcool ? coca cola ? etc etc etc .... daca ai facut asta MULT TIMP stomacul tau a fost sensibilizat .... asadar daca SE GASESTE ca ai boala DEJA E PREA TARZIU ..... intelegi ce se discuta ?
ca sa iti iasa prostia din capsor ca sunt acide ....
multa iubire

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
nu consum varaza murata decat iarna si cand mi se recomanda...in functie de ce necesitati are organismul
acum varza murata e foarte buna la digestie (contine enzime)...iar la aciditate nivelul ei este scazut...mananc cu placere varza murata fara a avea vreun disconfort
!
cum ai verificat ca MURATURile acide CARE SCOT CALCIU DIN OASE la tine nu au efect ? ti-a zis mosu de 63 de ani ? offff offff offfff credul mai esti ... ha ha ha ... dar daca e atit de buna DE CE NUMAI LA RECOMMANDARE SI DOAR IARNA? si care tip de varza ? sa nu imi spui alba ca iara o sa te fac habarnist rau ..... e alba? hai nu ma dezamagi si zi ca e rosie si ca pe aia o consumi DAR SA FIE ADEVARUL .OK?

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Varza murata contine o cantitate mare de fibre, vitamine, microelemente, saruri minerale, vitaminele B-12 si U.
Ceea ce este foarte interesant, este faptul ca prin murare calitatile ei sporesc.
In urma fermentarii zaharurilor, apare acidul lactic, foarte important in formarea unei flore intestinale sanatoase. Varza murata contine mai multa vitamina C decat cea proaspata, lucru deloc de neglijat avand in vedere rolul de antioxidant al acesteia.
Se regasesc in varza murata acidul ascorbic, acidul folic, fermenti lactici.
numai bine!
SI CUM O MUREZI ?
faptul ca , contine ce spui tu NU INSEAMNA CA MURATA E BUNA .... POTI SA FACI DIFERENTA ? hai sa iti explic ... daca bagi in organism CEVA FERMENTAT , procesul de fermentatie CRESTE in stomac .... si devine FOARTE acid ... corpul lucreaza BAZIC si ca sa contracareze acidul SCOATE CALCIU DIN OASE ... ...si ficatul si rinichii au de suferit ca sunt incarcati .... asadar te feresTi de rosii ca spui tu ca stau mult in stomac SI DIN FERMENTATIE trec in putrefactie, O TIMPENIE, dar bagi fermentatie care devine putrefactie?????? ... mai studiaza serios ca faci niste lucruri ILOGICE ....
multa iubire
MULTA IUBIRE
ps cred ca Dumnezeu a dat in natura niste muraturi ... DE UNDE LE CULEGI ?
multa iubire

Last edited by the_Listener; 31.07.2011 at 01:41:48.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54