Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 17.05.2010, 13:38:55
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
In primul rand se pare ca nu ai observat ca am folosit ghimimelele: "grupare".
In al doilea rand, are mare relevanta de unde esti si de cat timp esti viosarionist.
Pentru ca am mai avut discutii pe forum si dupa ce am adus argumente mi s-a spus ceva gen: stai frate ca tu esti din Bucuresti, la noi nu se intampla asa ceva.
Nu există așa ceva ! Atât am avut de spus !

Slavă lui Dumnezeu că m-a îndrumat și pe mine spre unul dintre "fagurii de miere" ai ortodoxiei pentru că dacă nu se milostivea de mine vai de viața pe care aș fi dus-o acum !

REPET! Răspuns la orice problemă găsim numai în rugăciune!! Cine caută adevărul îl va găsi, cine caută să îngroape se va îngropa ! Doamne ajută ! O săptămână cu pace !
Reply With Quote
  #132  
Vechi 17.05.2010, 13:48:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Nu există așa ceva ! Atât am avut de spus !

Slavă lui Dumnezeu că m-a îndrumat și pe mine spre unul dintre "fagurii de miere" ai ortodoxiei pentru că dacă nu se milostivea de mine vai de viața pe care aș fi dus-o acum !

REPET! Răspuns la orice problemă găsim numai în rugăciune!! Cine caută adevărul îl va găsi, cine caută să îngroape se va îngropa ! Doamne ajută ! O săptămână cu pace !
"fagurii de miere" ... hhmmm ... cunosc expresia

daca eviti discutiile ce nu va lauda, de ce te bagi in seama?
Reply With Quote
  #133  
Vechi 17.05.2010, 13:58:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Nu există așa ceva ! Atât am avut de spus !

Slavă lui Dumnezeu că m-a îndrumat și pe mine spre unul dintre "fagurii de miere" ai ortodoxiei pentru că dacă nu se milostivea de mine vai de viața pe care aș fi dus-o acum !

REPET! Răspuns la orice problemă găsim numai în rugăciune!! Cine caută adevărul îl va găsi, cine caută să îngroape se va îngropa ! Doamne ajută ! O săptămână cu pace !
Ce nu exista?
Reply With Quote
  #134  
Vechi 17.05.2010, 14:53:12
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ce nu exista?
Dle Dumitru mă amuzați foarte tare Nu știu cât de cunoscută vă este expresia dar bănuiesc că este foarte des folosită .. eu acum am folosit-o, mi s-a părut conformă cu ceea ce simt !

Am spus că nu există ca ucenicii unui părinte duhovnicesc să se comporte într-un anumit fel într-un oraș sau o țară și alt fel în alte orașe ! Învățătura este una, cea ortodoxă, cea pe care Mântuitorul ne-a lăsat-o și părintele duhovnicesc la fel este unul pentru fiecare creștin !

Însă deși o mamă dă același sfaturi copiilor ei, nu toți ascultă la fel ! Dar o poate învinui cineva pe mamă că pruncii ei nu au ascultat-o? Nu! Așadar părintele nostru duhovnicesc ne povățuiește drept conform credintei ortodoxe și tradiției ortodoxe, dar dacă unii dintre fiii duhovnicești nu ascultă, apoi numai ei sunt vinovați !
Și poate spune cineva că dacă oamenii nu ascultă de Dumnezeu, Dumnezeu este de vină ??!! Nicidecum ! Așadar nu există la noi este ceva, la voi altceva indiferent de oraș sau țară ! Învățătura este aceeași peste tot ! Cine o ține folos are cine nu... singur se osândește !

Și nu evită nimeni discuțiile în care nu suntem lăudați ! Nici nu dorim laudă așa cum niciun creștin nu ar trebui să își dorească ! Numai că deși s-au adus atâtea argumente chiar de înalți prelați și din inimi sincere așa cum îndrăznesc să spun că am făcut-o și eu , nu se vrea a se vedea adevărul!!
Și atunci ce rost are să pierd atâta timp, energie și sentimente ?!

Închei la fel ! Cine are urechi de auzit să audă ! Prin rugăciune se descoperă omului mari taine ! Doamne ajută și asta a fost ultimul meu cuvânt !
Reply With Quote
  #135  
Vechi 17.05.2010, 15:11:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Dle Dumitru mă amuzați foarte tare Nu știu cât de cunoscută vă este expresia dar bănuiesc că este foarte des folosită .. eu acum am folosit-o, mi s-a părut conformă cu ceea ce simt !

Am spus că nu există ca ucenicii unui părinte duhovnicesc să se comporte într-un anumit fel într-un oraș sau o țară și alt fel în alte orașe ! Învățătura este una, cea ortodoxă, cea pe care Mântuitorul ne-a lăsat-o și părintele duhovnicesc la fel este unul pentru fiecare creștin !

Însă deși o mamă dă același sfaturi copiilor ei, nu toți ascultă la fel ! Dar o poate învinui cineva pe mamă că pruncii ei nu au ascultat-o? Nu! Așadar părintele nostru duhovnicesc ne povățuiește drept conform credintei ortodoxe și tradiției ortodoxe, dar dacă unii dintre fiii duhovnicești nu ascultă, apoi numai ei sunt vinovați !
Și poate spune cineva că dacă oamenii nu ascultă de Dumnezeu, Dumnezeu este de vină ??!! Nicidecum ! Așadar nu există la noi este ceva, la voi altceva indiferent de oraș sau țară ! Învățătura este aceeași peste tot ! Cine o ține folos are cine nu... singur se osândește !

Și nu evită nimeni discuțiile în care nu suntem lăudați ! Nici nu dorim laudă așa cum niciun creștin nu ar trebui să își dorească ! Numai că deși s-au adus atâtea argumente chiar de înalți prelați și din inimi sincere așa cum îndrăznesc să spun că am făcut-o și eu , nu se vrea a se vedea adevărul!!
Și atunci ce rost are să pierd atâta timp, energie și sentimente ?!

Închei la fel ! Cine are urechi de auzit să audă ! Prin rugăciune se descoperă omului mari taine ! Doamne ajută și asta a fost ultimul meu cuvânt !
Pai daca mie mi s-au adus astfel de argumete ce sa fac? Oricum stiu ca sunt comportamente oarecum diferite de la oras la oras.

Si Iisus a dat aceeasi invatatura tuturor si uite ce a iesit pana la urma.

Inaltii prelati nu cunosc ce e in inima lucrarii. Si pana la urma care sunt acestia?
Reply With Quote
  #136  
Vechi 29.05.2010, 10:48:25
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Pai daca mie mi s-au adus astfel de argumete ce sa fac? Oricum stiu ca sunt comportamente oarecum diferite de la oras la oras.

Si Iisus a dat aceeasi invatatura tuturor si uite ce a iesit pana la urma.

Inaltii prelati nu cunosc ce e in inima lucrarii. Si pana la urma care sunt acestia?
ba tu vorbesti sau dormi daca dormi noapte buna
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma poate ajuta cineva? irodion Generalitati 5 05.05.2010 12:46:46
cum pot ajuta pe cineva sa scape de la visaroinist mithrandir Secte si culte 95 17.12.2009 14:41:51
poate ma ajuta cineva cu o informatie lenus Muzica Bisericeasca 2 02.10.2008 17:14:09
cum pot ajuta pe cineva sa scape de la visaroinist mithrandir Secte si culte 0 28.01.2007 18:44:16