Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.08.2011, 00:43:09
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Daca esti "frate" cu zzzzzzzzzz si iei lectii de credinta de la atei, incep sa inteleg ca aveti foarte multe in comun.
Doriti doar binele crestinilor, m-ati convins !
Nu al "crestinilor" precum diversi neica nimeni... Acum ii inteleg mai bine pe autorii bancurilor despre ingineri...
  #42  
Vechi 30.08.2011, 00:51:42
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Orice om are suflet. Mai citeste Sfintii Parinti si Scriptura. O sa ai o surpriza.
Surpriza, iata ce scrie in Facerea 2.7: Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet Viu. Eu, neica_nimeni crestin ortodox asa cred ca s-a intamplat !

Sa inteleg ca ateii sunt de acord cu Facerea, as fi super-incantat, dar nu cred ca este posibil pentru judecata lor indoielnica, relativa si scormonitoare. Evolutionistii cu Darvin in frunte au negat existenta sufletului si existenta lui Dumnezeu.

Gogol, in "Suflete moarte" avea urmatoarea viziune: "Sufletul are tainele lui. Oricât s-ar rătăci de drumul cel drept, oricât s-ar înrăi un criminal care nu mai are drum de întoarcere, oricât ar persista în viața sa stricată, dacă îl dojenești pentru firea lui, pentru însușirile lui bune pe care le-a întinat, atunci totul se clatină în el, și este zguduit" foarte frumos spus.

Despre suflet exista multe viziuni, Aristotel avea propria lui viziune, este clar ca vorbim de pareri diferite de viziunea Ortodoxa.

Unii cred in transmigrarea sufletului, cred ca ramele, insectele si plantele au suflet, ca sufletul "evolueaza" sau chiar atinge "iluminarea" in nirvana (cand subiectul e drogat).

Dar sunt si binevoitori care in mod intentionat amesteca lucrurile, ne dau lectii de credinta, ne sfatuiesc, ne cearta si ne cer sa acceptam ca toata lumea are "suflet", la fel ca crestinii ortodocsi, ca au si ateii si budistii,... ca sunt si ei oameni, nu-i asa ?

Theodor esti jalnic. Eu cand spun ca ateii nu au suflet, ma refer la cel din Facerea 2:7 si nu la altceva. Chiar nu intelegi ?
In acest context, un ateu NU ne poate da lectii de credinta ortodoxa, dar tu se pare ca esti frate cu un "ateu" magistral.

Last edited by neica_nimeni_altul; 30.08.2011 at 01:06:14.
  #43  
Vechi 30.08.2011, 01:56:08
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Theodor esti jalnic. Eu cand spun ca ateii nu au suflet, ma refer la cel din Facerea 2:7 si nu la altceva. Chiar nu intelegi ?
In acest context, un ateu NU ne poate da lectii de credinta ortodoxa, dar tu se pare ca esti frate cu un "ateu" magistral.
Iar incepi cu insultele. Fraiere, orice fiinta umana are suflet, sau diploma de inginer (?!) e paralela cu logica?! Orice crestin de pe forum, indiferent de confesiune marturiseste universalitatea existentei sufletului. A, ca dupa moarte este judecata, si soarta sufletelor difera, asta e cu totul altceva. Nu stapanesti notiuni elementare de credinta, nu stapanesti notiuni elementare de atitudine umana, in primul rand respect. De ce sa te respect eu, cand tu vii si insulti aruncand cu teorii, care nu au nimic comun cu credinta oricarei confesiuni. Mantuitorul a stat la masa cu vamesi, pacatosi, curve. Adica "ateii" vremii Intruparii Sale. Nu le-a aruncat in fata ca "n-au suflet". Acum cateva pagini erai de acord cu pozitia de bun-simt a colegului meu. Esti incoerent si ilogic. Ce s-a intamplat, te-a spalat popa geocentrist iar pe creierul deja lisencefal de fost locuitor in Regie?

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 30.08.2011 at 01:58:48.
  #44  
Vechi 30.08.2011, 09:36:37
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Imi aduc aminte de cuvintele sfantului apostol Pavel:Roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare....
Daca nu le avem pe toate acestea nu putem spune ca suntem crestini. CA duhul lui Dumnezeu salasuieste in noi. Indiferent ca suntem botezati in Biserica ortodoxa si ca ii tinem randuiala tipicar. Cata vreme comportarea noastra nu se apropie de cea a inaintasilor, suntem doar o forma fara fond. Un borcan gol cu eticheta de crestin ortodox.
Hristos nu ne-a invatat asa.....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #45  
Vechi 30.08.2011, 13:13:30
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Nu stapanesti notiuni elementare de credinta, nu stapanesti notiuni elementare de atitudine umana, in primul rand respect.
Dupa cum observati, acest individ este foarte asemanator in exprimare cu ateii de pe acest forum. Scopul acestui topic este pe deplin justificat, exemplele de acest gen sunt extrem de multe. Sunt convins ca si alti atei sau "credinciosi" gen Theodor se vor grabi sa faca acelasi tipuri de comentarii, de obicei acestia difera prin foarte putin unii de altii.

Propun sa revenim la "Despre atei si scopul lor pe acest forum" ... acesta este subiectul topicului.

Din "discutia" de pana acum se desprind trei idei principale:
1. Ateii in principal dau doar lectii de "credinta"
2. Majoritatea sunt "scarbiti" din motive "stiintifice"
3. Ateii viziteaza acest forum in scop terapeutic

Last edited by neica_nimeni_altul; 30.08.2011 at 13:35:34.
  #46  
Vechi 30.08.2011, 14:12:56
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru toti ciudatii

a fost odata un Pamant care statea fix in centrul universului, si tremura de frica sa nu ajunga sa se roteasca el in jurul Soarelui si sa cada sub anatemele inchipuite ale prostilor, asa ca se ruga Sfantului Calendar Vechi sa il tina pe loc, ca altfel, el fiind plat (cum altfel?) o sa inceapa sa se invarta ca o farfurie zburatoare, din alea in care sambatarii ii vad pe ingeri si pe dumnezeul lor, ala care trage totdeauna Sambata un pui de somn. Dar s-a intamplat totusi, pentru ca "ereticii" si nesimtitii aia de atei si scientisti care se inchina Soarelui au pus de o conspiratie, sa schimbe calendare si sa faca sa se invarta cine, pardon ce, nu trebuie unde nu trebuie. Situatia parea fara iesire, cand, din neantul infinit pe care noi, oamenii, il numim eufemistic "prostie"...they just emerged! Glicherie si Badulescu, fiecare cu secta si ticneala proprie. Nu exista decat un Badulescu, si unul este neica nimeni, inginerul lui! Am zis!
  #47  
Vechi 30.08.2011, 14:27:44
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Implicit

Theodor, ai gresit topicul, aici NU este vorba despre geocentrism.

"Despre atei si scopul lor pe acest forum" ... acesta este subiectul topicului.

Nu pricepi, ti-a paralizat neuronul ?
  #48  
Vechi 30.08.2011, 14:43:53
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Theodor, ai gresit topicul, aici NU este vorba despre geocentrism.

"Despre atei si scopul lor pe acest forum" ... acesta este subiectul topicului.

Nu pricepi, ti-a paralizat neuronul ?
Ingineru' oxiurilor, nu e chestie de topic, e chestie de persoana mataluta, care sustii ambele aberatii fanatice badulescoide si esti brainwashed...si de la brainwashed la braindead nu e decat un pas...uite, l-ai facut. Asa, glialule (oi fi avand eu un neuron, dar e bun, insa glialele tale nu pot sinapsa nici de frica) ai invatat sa mergi. Vezi, la cresa si gradinita sa nu faci propaganda pamantofixista, ca ii intoxici pe bietii copii. Cand o sa fii mare, o sa inveti ca pamantul nu e fix. Acum intra inapoi in staza.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 30.08.2011 at 14:50:22.
  #49  
Vechi 30.08.2011, 15:09:23
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Implicit

"Despre atei si scopul lor pe acest forum" ... acesta este subiectul topicului.

Theodor, se pare ca tu ai probleme personale cu anumite persoane ... nu ar fi indicat sa-ti rezolvi aceste probleme in alta parte ... poate te ajuta o consultatie neurologica.
  #50  
Vechi 30.08.2011, 15:14:50
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
"Despre atei si scopul lor pe acest forum" ... acesta este subiectul topicului.

Theodor, se pare ca tu ai probleme personale cu anumite persoane ... nu ar fi indicat sa-ti rezolvi aceste probleme in alta parte ... poate te ajuta o consultatie neurologica.
Inginere, cine zice ala e. Tu chiar te crezi psihiatru. Interesant, pe bune...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Deparazitare forum de atei nesimtiti si hulitori flying Generalitati 487 27.05.2010 10:42:16
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 14:38:28
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 12.04.2010 23:05:22