Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 10.01.2013, 23:15:50
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
De la cateva milioane de crestini, in trei saptamani s-au adunat abia 281 de semnaturi!
Ar fi bine, ca sa dati mai departe Petitia de semnat. Semnaturile se aduna cu ajutorul tuturor.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 10.01.2013, 23:21:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cred că ai ascultat altă înregistrare. Spune foarte clar, în fine, e clar că auzim doar ce vrem și ce ne interesează.



M-am lămurit și cu tine. E clar că nu veți ajunge la un consens cu cealaltă tabară. Dacă am ajuns să credem în asemenea "aberații", eu unul am mari semne de îndrebare. Ne lăsăm impresionați de "tonul cald" al pesoanei și nu suntem atenți la ce vorbește și ce vrea să transmită.



Și dacă ieșim în stradă crezi că va schimba guvernul legile? Dacă ei sunt vânduți, îi mai putem noi convinge?
Imi pare rau, dar eu asa am auzit: sa iesim in strada, nu sa conducem fara carnet valabil. Nu vad cum ar putea sa ne ceara sa circulam fara carnet valabil?!?
Si daca stam pasivi in casa e mai eficient? S-a vazut asta iarna, ca nu e inutil ca oamenii sa iasa pe stradda si sa-si ceearra dreptul. In toata lumea e asa; de ce nu ar fi si in Romania.
Sunt sigura ca da rezultat ca oamenii sa ceara ceea ce vor sau sa respinga ceea ce nu vor. Pasivitatea este accept tacit.

Dar oare nu s-a schimbat Guvernul asta iarna?!? Ai uitat?
Reply With Quote
  #263  
Vechi 10.01.2013, 23:29:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
M-am lămurit și cu tine. E clar că nu veți ajunge la un consens cu cealaltă tabară. Dacă am ajuns să credem în asemenea "aberații", eu unul am mari semne de îndrebare. Ne lăsăm impresionați de "tonul cald" al pesoanei și nu suntem atenți la ce vorbește și ce vrea să transmită.
Oamenii rationali nu sunt placut impresionati de discursul oamenilor sentimentali. Si mie mi se pare putin cam dulceaga, dar daca asa stie sa ajunga la inima omului acesta doamna, sa ii dam pace, caci nu incearca decat sa trezeasca constiintele.
Daca preferati alt ton, mai sunt si alti vorbitori pe aceasta tema.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 11.01.2013, 03:05:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

S-a rezolvat problema prin ORDONANTA DE URGENTA nr. 82 din 4 decembrie 2012 :
18. Articolul 17 se modifică și va avea următorul cuprins:
“Art. 17. – (1) Cartea de identitate conține date în format tipărit sau în format inscripționat prin tehnologie laser, precum și elemente de particularizare și de siguranță.
(2) Datele cu caracter personal înscrise în cartea de identitate sunt:
a) numele și prenumele titularului;
b) sexul;
c) cetățenia titularului;
d) data și locul nașterii titularului;
e) semnătura olografă a titularului;
f) fotografia titularului;
g) C.N.P.;
h) adresa de domiciliu a titularului.
(3) În cazul incapabililor și al persoanelor infirme sau analfabete, semnătura olografă a titularului poate lipsi din conținutul cărții de identitate.
(4) Cartea electronică de identitate este de tip smart card și conține date în format tipărit sau în format inscripționat prin tehnologie laser și în format electronic, precum și elemente de particularizare și de siguranță.

Puteti citi toata Ordonanta de urgenta aici:
http://apologeticum.wordpress.com/20...ei-de-urgenta/

Last edited by Miha-anca; 11.01.2013 at 03:40:00.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 11.01.2013, 07:03:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
In general, cei de la ,,Razboi intru cuvant'' mai nou au o atitudine calduta, ambigua destul de periculoasa. O atitudine care-i poate situa pe crestinii care lupta impotriva cipului oarecum in ilegalitate. Daca nu avem motive religioase pentru a refuza documentele cu cip, atunci suntem buni de dus la puscarie sau de anihilat prin implanturi cu cianura:

http://apologeticum.wordpress.com/20...za-de-cianura/

Intr-o lupta, ori esti de o parte a baricadei, ori de alta. Pur si simplu, daca esti la mijloc, poti fi ucis din ambele parti. Intr-adevar, inainte de a vorbi, trebuie sa ne plecam genunchii la rugaciune, caci din cauza pacatelor noastre ingaduie Dumnezeu astfel de ispite.

Un cuvant cu putere multa se dobandeste greu. Nimic nu vom reusi daca nu ne ajuta Dumnezeu si daca incercam sa ducem lupta duhovniceasca doar prin mijloace lumesti. Talentul nostru oratoric nu valoreaza doi bani daca nu este incarcat de har divin.

De asemenea, stim ca Dumnezeu ne da, dar nu ne si baga in traista. Daca vedem ca ne sunt incalcate drepturile religioase, trebuie sa ne luptam pentru ele intr-o maniera decenta, pentru a nu jigni persoane, ci pentru a atrage atentia doar asupra problemei care ne intereseaza. Numai Dumnezeu ne poate ajuta sa facem toate astea.

Last edited by antoniap; 11.01.2013 at 07:35:23.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 11.01.2013, 07:27:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Se pare ca sunt mai multi catolici deghizati in ortodocsi decat ne imaginam!
Oo, da să vezi câți sectanți deghizați în ortodocși sunt pe forum, așa de bine deghizați încât chiar cred că-s ortodocși de-adevăratelea.
Sunt unii care nu cunosc noțiunile de bază ale învățăturii ortodoxe, dar se dau mari cunoscători ai sfinților părinți și se înghesuie ca la pomană să-i sfătuiască, sau corecteze, pe alții, împărtășind cu tandrețe iscarioteană din marea lor ignoranță tuturor celor cu care se aseamănă.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 11.01.2013 at 08:20:03.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 11.01.2013, 08:15:29
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
- uita sa citeasca si viata Sfantului Maxim Marturisiturul, care era torturat , TORTURAT, batut de monahi, de preoti scuipat , ca sa se uneasca cu roma (desigur, pt "pacea mondiala" - ca si ecumenisti si procipisti de azi), dar acesta spre diferenta de lasii vremilor noastre, si-a aparat credinta ortodoxa si a biruit pe diavol. un fleac...
Inițial mi-am zis să te las să delirezi în voie, dar meniul delirului tău conține minciuni și erori cât Aghia Sophia, și chiar nu se poate trece cu vederea o asemenea tâmpenie de proniență pseudoortodoxă.

Sfântul Maxim Mărturisitorul era deja unit cu Roma de când s-a botezat, fiindcă în vremea aceea Biserica era încă una și destul de restrânsă numeric, iar ortodocși veritabili mai întâlneai doar prin Palestina, Siria, Georgia și, parțial, prin Occident. Dar, probabil din cauza cipului care îți bruiază deja simțul realității de la distanță, ai aplicat retroactiv mentalitatea ulltraschismatică, atât de scumpă sectarilor cipofobi, unei epoci în care Bizanțul se lăfăia în erezia monotelită iar singurul prieten și aliat fidel al sfântului Maxim a fost un episcop al Romei, papa Martin I, depus și martirizat și el pentru aceeași cauză: încercarea de a opri pandemia monotelită. Ca să te liniștesc preventiv, papa Martin a fost un ortodox latin, iar Patriarhia Romei în secolul V d.H era cu totul altceva decât papalitatea imperială din mileniul II, secularizată masiv de influența nefastă a francilor.
Așa că, înainte de a debita imbecilități într-un spațiu public, închide-te o vreme în ultima redută a bunului simț pe care o mai ai la dispoziție și pune mâna pe carte!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 11.01.2013 at 08:29:34.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 11.01.2013, 08:43:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Oo, da să vezi câți sectanți deghizați în ortodocși sunt pe forum, așa de bine deghizați încât chiar cred că-s ortodocși de-adevăratelea.
Sunt unii care nu cunosc noțiunile de bază ale învățăturii ortodoxe, dar se dau mari cunoscători ai sfinților părinți și se înghesuie ca la pomană să-i sfătuiască, sau corecteze, pe alții, împărtășind cu tandrețe iscarioteană din marea lor ignoranță tuturor celor cu care se aseamănă.
Aceasta este o informatie sau o presupunere? Daca este o informatie, spune-ne si noua cum ai facut rost de ea.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 11.01.2013, 10:33:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Imi pare rau, dar eu asa am auzit: sa iesim in strada, nu sa conducem fara carnet valabil.
Bravo, asta da "soluție" de creștin.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu vad cum ar putea sa ne ceara sa circulam fara carnet valabil?!?
Asta afirmă ea, nu eu. Citez: "dacă veți fi opriți pe stradă, posesorii de mașini care nu sunteți în regulă, v-a expirat permisul...spuneți: domnule polițist eu nu am putut să iau permis cu cip...". E clar că nu vrem să vedem, numai ce ne interesează. Sunt curios cum vei comenta citatul care aparține doamnei în cauză.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si daca stam pasivi in casa e mai eficient?
Pasivitatea vine din lipsa de credință, din lipsa rugăciunii, a postului și a vieții liturgice. Aici să ne întărim noi. Căci de aici vin și restul. Nu ai stat să te gândești că poate asta merităm: cipurile. La câte avorturi avem, nu ar trebui să ne facem prea multe socoteli. După cum spunea un părinte cel ce face fapta rea este deja însemnat pe frunte și mână.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
S-a vazut asta iarna, ca nu e inutil ca oamenii sa iasa pe stradda si sa-si ceearra dreptul. In toata lumea e asa; de ce nu ar fi si in Romania.
Asta sună cam așa: dacă lumea s-a sălbăticit, oare noi de ce să fim mai prejos.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sunt sigura ca da rezultat ca oamenii sa ceara ceea ce vor sau sa respinga ceea ce nu vor. Pasivitatea este accept tacit.
Sunt de acord să luăm atitudine, dar nu ieșind în stradă, generând tuburare și haos.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar oare nu s-a schimbat Guvernul asta iarna?!? Ai uitat?
Așa, și? Cu ce mă încălzește că lupul și-a schimbat doar blana?

Last edited by ovidiu b.; 11.01.2013 at 11:52:16.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 11.01.2013, 10:38:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si mie mi se pare putin cam dulceaga, dar daca asa stie sa ajunga la inima omului acesta doamna, sa ii dam pace, caci nu incearca decat sa trezeasca constiintele.
Da, da, să-i dăm pace. Ce mai contează ce vorbește. Important este cum vorbește.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53