Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 14.01.2013, 13:47:05
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Nu ar fi mai ortodox sa punem talcuirea Apocalipsei facuta de Sf.Parinti si de duhovnicii imbunatatiti? Sf.Scriptura nu se talcuieste dupa mintea noastra, caci nu suntem sectari.

Legat de numar. Imi amintesc de martirii din inchisorile comuniste. Si ei devenise un numar, nu mai erau strigati si trecuti in documente cu numele de botez, erau un numar. Numarul:350 la interogari. Si au ajuns Sfinti multi dintre ei. Si ce a fost la Pitesti, cu controlul individului si "ghicirea" gandurilor, a fost facuta de oameni, nu de cipuri.(nimeni nu a iesit de la Pitesti fara ca mainile sale sa nu fie patate de sange). Ma intreb eu asa, nu este aceiasi chestie? Acestora li s-a inlocuit numele cu un numar, si totusi Dumnezeu i-a mantuit! Cum e treaba? Se poate face o paralele intre cele doua?
Laura ,noi in nici un caz nu ajungem sfinti daca acceptam documentele biometrice.
Parintele Proclu spune ca daca luam cardul de sanatate pierdem binecuvantarea Sf.Duh
Sunt eu mai buna decat parintele Proclu ?
Ce dorim ,pana la urma ,pentru ce traim?
In nici un caz sa nu ne batem joc de cei care sunt pentru respingerea documentelor biometrice ,sa nu ii luam peste picior
Parintele meu duhovnic este total impotriva documentelor biometrice ,dar inca nu si-a spus parerea deschis ,in public
A mai adus vorba la predici ,ca vom fi inlocuiti cu numere,desi am primit un nume in numele sfintei Treimi.
Inca nu a sosit momentul ,dar va predica .
Fiecare are duhovnic ,daca face sau nu ascultare e problema lui.
Reply With Quote
  #462  
Vechi 14.01.2013, 14:57:05
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Care inregistrare cu pr.Proclu? Ca sunt mai multe si una zice asa, si alta zice opusul!

http://www.razbointrucuvant.ro/files/p.proclu2010.mp3

“Lupul la oi!”

- Acuma ei fac caz de problema asta cu cipurile, cu actele cu cip. Ca de la 1 ianuarie anul viitor or sa inceapa sa bage buletine cu cip pentru toti. Si acuma au facut o noua campanie din asta: “Nu primiti actele cu cip! Nu primiti actele cu cip! Buletinele cu cip! Ca-i lepadare, ca-i cadere din har, ca nu va mai mantuiti”. Cam asta-i mesajul. Si-l pun inainte pe Parintele Iustin, primul, si apoi zic “si altii, stalpii ortodoxiei, marii duhovnici”. Va pun si pe Sfintia Voastra…

- … sa trag la kil

- … c-ati fi zis anul trecut nu stiu ce, tot in sensul asta, si ei trag totul intr-o directie… nu ca ar fi bune, bineinteles ca nu sunt bune, dar ei trag oamenii intr-o directie, si zic oamenilor sa iasa din sistem, zic ei, sa plece de sub stat, din societate. Sa traiasca, cum ar veni, ilegal. Asta-i metoda, asta-i solutia pe care o vad ei, ca cipurile sunt deja…

- Nu, nu-i bun! Si… eu is de parere ca daca baga in corp, nu-i bun.

- Si pana acolo?

- Pana acolo trebe asa: spunea un parinte, era o poveste. Un cioban avea multe oi ale oamenilor. Si daca avea oile, ciobanul pleca la pascut. Si o facut o gluma. S-a suit intr-un copac si o strigat:“Lupul la oi!” Asa. Si atuncea, ce sa vezi! Daca o strigat asa, lumea s-a dus cu ciomege ca sa nu atace oile. Si o fost minciuna. Si pana la urma, mai tarziu, o fost adevarat. A venit si lupul. Si lumea n-a mai sarit. Asa se intampla si amu`.
Si pana la urma nu-i bun… partidele astea…
- “Taberele”?

- “Taberele” astea. Nu, ni[mi]ca, nu, n-au semne bune. Eu atata va spun: cel mai inalt [e] cine asculta si de biserica si de conducere. Parintele Cleopa asa a spus Asa a spus Parintele Cleopa, sa ne supunem Statului pana la ultima despartire. Si daca atuncea… sa pastrez credinta mea. Daca ma desparte de Dumnezeu. Daca nu ma desparte de Dumnezeu n-am voie sa ma supar pe nimica.Ca uite cum e: asa lucreaza Duhul Sfant la crestini: trebuie sa ascultam a nu ne razboi – eu si cu tine si cu acela, noi avem aparte. Nu, ca sa spun… adica Duhul Sfant asa lucreaza, daca noi avem smerenie si trebuie sa ascult, si daca conducerea gaseste o metoda, ori poate ingaduit de Dumnezeu, atuncea noi trebuie sa ne rugam pentru conducatori, sa-i lumineze Duhul Sfant si cu cat ne rugam, Duhul Sfant va lumina mintea lor, ca sa spuna asa: adevarul e aicea, cum spun amu`: cei mici sa respecte pe cei mari. Iar cei mari sa aiba mila de cei mici.

Si io spui ceva de mine: cat am pus in minte sa-mi apar viata mea, sa spui adevarul, sa-i spui omului adevarul, da ori nu, si daca el nu vrea sa recunoasca, sa stau cu gura inchisa si sa ma rog: Doamne, fie voia Ta!

Si de cate ori am dat vina pe mine, am avut multa pace. Si, pana la urma, sa cautam a nu ne razbuna.Ca sa spun asa... Ca daca noi nu ascultam de conducere inseamna ca trebuie sa ascultam de alta tara, sau de altcineva.

complet in scris aici:http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...niciun-pas-ca/

ps. daca te uiti la comentarii ai sa vezi ca aia de la apologeticum au furat inregistrarea si au falsificat-o! eu de aceea cand vad sursa apologeticum nu am nici o incredere + alte motive.
Reply With Quote
  #463  
Vechi 14.01.2013, 15:32:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
Am înțeles!! ești dintre cei cu minte nemțească..... cartea este tipărită de o editură ortodoxă sub binecuvântarea Presfințitului Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Telormanului, București 2009. În prefață se vorbește despre faptul că ATEII, când refuză cipurile se gândesc la demnitatea umană, CREȘTINII, când refuză cipurile sunt îndreptățiți de dogma credinței a Chipului lui Dumnezeu în om, iar creștinul în orice împrejurare acționează ca persoană și poziția sa nu este rodul vreunui ordin de la vreun centru coordonator, ci de la harul care locuiește într-însul.... mă dezamăgești cumplit... nici măcar nici nu te-ai obosit să vezi cine-a publicat cartea
și se mai mira Ioana că nu a văzut pe nimeni cu atitudine favorabilă cipului sau că acesta n-ar avea influență duhovnicească!
însuși părintele Papacioc spune că miroase a 666, dar e mai bine să dăm cu parfum , să punem brăduți să acopere ce ne deranjează... în final, chiar părintele susține că nu suntem proști! dar e bine că se aruncă cu lături în preoți chiar de "credincioși"... n-ar fi chiar prima dată!! vai nouă, ce nație de nemți!
Ce trebuia să înțelegi n-ai înțeles, iar ceea ce crezi că ai înțeles era deja în mintea ta sub formă de prejudecată. Ți-am arătat, foarte pe scurt, cum funcționează manipularea într-un caz concret și cred că cine are ochi de văzut și minte de priceput și-a dat seama cu ușurință cam ce fel de metode sunt folosite pentru construcția aparatului propagandistic al sectei cipodocșilor.

De altfel, căutând opinii în lista pe care mi-ai oferit-o cu altă ocazile, cam doi părinți îmbunătățiți doar de imaginația voastră vorbesc explicit despre aplicația apocaliptică birocratic-digitală : cuviosul Amphilohie Tyri noul cipolog și Șișmanian blogoslovul.
În rest tema este abordată responsabil, cu accent pe prioritățile dintotdeauna ale creștinilor: creșterea duhovnicească, solidaritate intraeclezială și viațuire tot mai adânc ancorată în Hristos.

Desigur, suntem liberi să învestim cu valoare orice alegere personală și să trăim în orizontul deschis de aceste alegeri. Primejdia sectară survine atunci când supraapreciem alegerea noastră personală ca normă sobornicească și începem să împărțim lumea în oi și capre pe criterii arbitrare. De exemplu, când cipodoxia devine o condiție sine qua non de identificare a ortodoxiei.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #464  
Vechi 14.01.2013, 15:32:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
La noi, problema aceasta s-a discutat foarte tarziu. In Grecia, Serbia si in Rusia s-a discutat cu mult timp in urma.
Fara istericalele si "dogmele" si canoanele anticip inventate adhoc in stil neoprotestant, dupa zicala "ca la noi la nimenea"

S-a discutat exclusiv ca o problema sociala, nu una duhovniceasca cum fac sectarii cipofobi de la noi.

Citat:
Moldovenii de dincolo de Prut nu accepta nici macar CNP.
Nu generaliza sunt doar cativa mai smintiti cum sunt si la noi.

Citat:
Parinti a caror autoritate duhovniceasca nu poate fi contestata precum Paisie Aghioritul (in Athos) si Sfantul Lavrentie de Cernigov ne-au dat avertizarile necesare:

http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...si-multi-orbi/
Cu ce nesimtire l-ati inrolat pe Sfantul Lavrentie de Cernigov in cipofobia voastra :))
El n-a zis nimic despre vreun cip.

Iar par. Paisie a avut ce a avut cu codul de bare si banda magnetica - fiind se pare indus in eroare de niste "evanghelici".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.01.2013 at 15:39:17.
Reply With Quote
  #465  
Vechi 14.01.2013, 15:47:17
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Care inregistrare cu pr.Proclu? Ca sunt mai multe si una zice asa, si alta zice opusul!

http://www.razbointrucuvant.ro/files/p.proclu2010.mp3

“Lupul la oi!”

- Acuma ei fac caz de problema asta cu cipurile, cu actele cu cip. Ca de la 1 ianuarie anul viitor or sa inceapa sa bage buletine cu cip pentru toti. Si acuma au facut o noua campanie din asta: “Nu primiti actele cu cip! Nu primiti actele cu cip! Buletinele cu cip! Ca-i lepadare, ca-i cadere din har, ca nu va mai mantuiti”. Cam asta-i mesajul. Si-l pun inainte pe Parintele Iustin, primul, si apoi zic “si altii, stalpii ortodoxiei, marii duhovnici”. Va pun si pe Sfintia Voastra…

- … sa trag la kil

- … c-ati fi zis anul trecut nu stiu ce, tot in sensul asta, si ei trag totul intr-o directie… nu ca ar fi bune, bineinteles ca nu sunt bune, dar ei trag oamenii intr-o directie, si zic oamenilor sa iasa din sistem, zic ei, sa plece de sub stat, din societate. Sa traiasca, cum ar veni, ilegal. Asta-i metoda, asta-i solutia pe care o vad ei, ca cipurile sunt deja…

- Nu, nu-i bun! Si… eu is de parere ca daca baga in corp, nu-i bun.

- Si pana acolo?

- Pana acolo trebe asa: spunea un parinte, era o poveste. Un cioban avea multe oi ale oamenilor. Si daca avea oile, ciobanul pleca la pascut. Si o facut o gluma. S-a suit intr-un copac si o strigat:“Lupul la oi!” Asa. Si atuncea, ce sa vezi! Daca o strigat asa, lumea s-a dus cu ciomege ca sa nu atace oile. Si o fost minciuna. Si pana la urma, mai tarziu, o fost adevarat. A venit si lupul. Si lumea n-a mai sarit. Asa se intampla si amu`.
Si pana la urma nu-i bun… partidele astea…
- “Taberele”?

- “Taberele” astea. Nu, ni[mi]ca, nu, n-au semne bune. Eu atata va spun: cel mai inalt [e] cine asculta si de biserica si de conducere. Parintele Cleopa asa a spus Asa a spus Parintele Cleopa, sa ne supunem Statului pana la ultima despartire. Si daca atuncea… sa pastrez credinta mea. Daca ma desparte de Dumnezeu. Daca nu ma desparte de Dumnezeu n-am voie sa ma supar pe nimica.Ca uite cum e: asa lucreaza Duhul Sfant la crestini: trebuie sa ascultam a nu ne razboi – eu si cu tine si cu acela, noi avem aparte. Nu, ca sa spun… adica Duhul Sfant asa lucreaza, daca noi avem smerenie si trebuie sa ascult, si daca conducerea gaseste o metoda, ori poate ingaduit de Dumnezeu, atuncea noi trebuie sa ne rugam pentru conducatori, sa-i lumineze Duhul Sfant si cu cat ne rugam, Duhul Sfant va lumina mintea lor, ca sa spuna asa: adevarul e aicea, cum spun amu`: cei mici sa respecte pe cei mari. Iar cei mari sa aiba mila de cei mici.

Si io spui ceva de mine: cat am pus in minte sa-mi apar viata mea, sa spui adevarul, sa-i spui omului adevarul, da ori nu, si daca el nu vrea sa recunoasca, sa stau cu gura inchisa si sa ma rog: Doamne, fie voia Ta!

Si de cate ori am dat vina pe mine, am avut multa pace. Si, pana la urma, sa cautam a nu ne razbuna.Ca sa spun asa... Ca daca noi nu ascultam de conducere inseamna ca trebuie sa ascultam de alta tara, sau de altcineva.

complet in scris aici:http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...niciun-pas-ca/

ps. daca te uiti la comentarii ai sa vezi ca aia de la apologeticum au furat inregistrarea si au falsificat-o! eu de aceea cand vad sursa apologeticum nu am nici o incredere + alte motive.
Laura ,aceia care au avut numere in inchisorile comuniste au fost marturisitori
Ori noi ,prin acceptarea documentelor ne transformam in tradatori ai lui Hristos
Reply With Quote
  #466  
Vechi 14.01.2013, 15:51:06
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fara istericalele si "dogmele" si canoanele anticip inventate adhoc in stil neoprotestant, dupa zicala "ca la noi la nimenea"

S-a discutat exclusiv ca o problema sociala, nu una duhovniceasca cum fac sectarii cipofobi de la noi.



Nu generaliza sunt doar cativa mai smintiti cum sunt si la noi.



Cu ce nesimtire l-ati inrolat pe Sfantul Lavrentie de Cernigov in cipofobia voastra :))
El n-a zis nimic despre vreun cip.

Iar par. Paisie a avut ce a avut cu codul de bare si banda magnetica - fiind se pare indus in eroare de niste "evanghelici".
Parintele Arsenie Boca a spus ca multi se vor lepada ,si preoti si calugari si mireni
Cum vedeti d-voastra aceasta lepadare ?
Daca vreti sa luati actele biometrice ,e problema d-voastra ,dar nu mai smintiti
Nu se stie ce se va intampla ,e posibil ca fiecare din cei de aici sa ia aceste documente ale Satanei ,inclusiv eu ,dar sa nu mai smintim si pe altii ,cum ca nu ar fi nici o problema daca le luam
Reply With Quote
  #467  
Vechi 14.01.2013, 16:19:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca a spus ca multi se vor lepada ,si preoti si calugari si mireni
Cum vedeti d-voastra aceasta lepadare ?
Poate ne spui tu cum vezi această lepădare. M-ai făcut tare curios.
Reply With Quote
  #468  
Vechi 14.01.2013, 16:40:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Poate ne spui tu cum vezi această lepădare. M-ai făcut tare curios.
Se vor lepada acceptand pecetea pe frunte sau mana?
Eu am scris ce a spus parintele ,el nu prea a gresit ,cam tot ce a scris s-a adeverit
Reply With Quote
  #469  
Vechi 14.01.2013, 18:38:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

at
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul



Nu textul Apocalipsei este problema ci interpretarea lui sectara de catre cipofobi.
Pastreaza-ti opinia, ca nu ma intereseaza, nici nu vreau sa ti-o schimb. Mantuirea nu este obligatorie. Vrei cipuri, ia-ti cate vrei! Cu ce te incomodez ca eu nu vreau? Cu ce te incomodez ca vreau sa comunic pe aceasta tema?

Nu primesc lectii si observatii de la ignorantii plini de mandrie draceasca si care se cred mai grozavi decat marii duhovnici.

Last edited by antoniap; 14.01.2013 at 18:41:31.
Reply With Quote
  #470  
Vechi 14.01.2013, 19:08:36
mekahekaleka mekahekaleka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.10.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
at

Pastreaza-ti opinia, ca nu ma intereseaza, nici nu vreau sa ti-o schimb. Mantuirea nu este obligatorie. Vrei cipuri, ia-ti cate vrei! Cu ce te incomodez ca eu nu vreau? Cu ce te incomodez ca vreau sa comunic pe aceasta tema?

Nu primesc lectii si observatii de la ignorantii plini de mandrie draceasca si care se cred mai grozavi decat marii duhovnici.
Odata ce ai deschis un subiect trebuie sa accepti opiniile postate de toti ca doar de aia l-ai deschis nu ? sau vroiai doar sa fie un text la care nimeni sa nu comenteze sau toti sa fie de acord cu ceea ce e scris acolo ?
Si de fapt tu interpretezi pana si ce spun marii duhovnici dupa mintea ta si ii legi de faptul ca ei sunt impotriva cipurilor de toate felurile . de fapt DOAR unii spun de cele IMPLANTATE . ti-au oferit cativa oameni linkuri despre asta , acum daca refuzi sa citesti ceea ce au trimis e treaba ta .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53