Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 06.01.2011, 15:26:45
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit as vrea si eu sa-i multumesc Sf Nectarie

Anul trecut am ramas gravida tocmai cind ma pregateam sa incep o scoala de meserie si ma luptasem mult sa primesc banii ca sa o pot finanta.Chestia e ca rugindu-ma la Dumnezeu Tatal si la Sf. Nectarie am primit si banii si pt o scoala de limba pe care am facut-o si cecul pt- scoala de meserii si am ramas si gravida.Problema a fost ca la doctor am aflat cit de grav poate fi in cazul meu o sarcina a patra dupa trei cezariene in lanturi tot la doi ani...pe parcursul sarcinii asta dupa ce cu greu am putut renunta la ideea ca trebuie sa las copilul in pintece indiferent de riscuri, si sa renunt si la cariera, am avut si probleme cu diferite boli ca varicela si scarlatina pe care copiii mei le-au luat de la gradinita si care in anumite stadii ale sarcinii pot fi periculoase pt fat.Deci cum spuneam am trecut cu bine pe parcursul sarcinii de toate astea, copilul s-a nascut sanatos dar la cezariana doctorul a constatat ca uterul meu era rupt si ca a spus el bine ca am facut cezariana mai devreme ca nu stiti in ce risc mare a-ti fost, riscul sa muriti dmv si copilul, desi am fost tot timpul la control nu s-a vazut nimic tocmai despre asta mi-a si spus doctorul ca la ruptura de uter nu se vede pt ca este ascunsa si te poti stinge rapid.A fost o minune ca am supravietuit si eu si copilul si doresc sa multumesc Sf Nectarie si Lui Isus Christos Fiul pt. faptul ca m-au ajutat atunci cind am fost la un pas de moarte de parca mi-ar fi salvat viata pt ca si eu am lasat copila in pintece sa traiasca indiferent de riscuri.
Reply With Quote
  #422  
Vechi 11.01.2011, 00:32:19
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc Sfantului Nectarie

Vreau si eu sa scriu aici despre ajutorul primit de la Sfantul Nectarie. In luna noiebrie ma aflam acasa in camera mea, la masa de lucru, si citeam pe o carte (o carte cu subiect duhovnicesc) cand deodata am fost luata prin surprindere de o durere de burta, mai exact in zona ovarelor. Era o durere care incepuse ciudat....parca cineva a lovit cu un ciocan cu cea mai mare putere. Aveam niste dureri ingrozitoare, urmate de niste crampe insuportabile si ce era mai rau a fost faptul ca din cauza durerii ingrozitoare nu aveam puterea de a ma ridica de pe scaun pentru a ma intinde pe pat. Cu chiu cu vai, cum-necum am ajuns in pat insa durerile deveneau tot mai groaznice. Erau atat de mari aceste dureri incat ma zvarcoleam in pat, plangeam cat puteam de tare iar in acelasi timp strigam dupa mama ca sa imi dea un calmant. Nu imi este rusine sa recunosc faptul ca (barbatilor de pe acest forum care nu stiu ce inseamna durerile unei femei de acest gen rog sa nu rada deoarece doar o femeie stie prin ce chin poti trece) din cauza durerilor insuportabile nu mai puteam practic simti partea mai jos de ovare, durerea se lasase pe uter. Mama a venit in camera speriata nestiind ce sa imi faca. A trimis-o pe sora mea la farmacie, aceasta mi-a luat un antibiotic care cat de cat imi ameliorase durerea. A doua zi am plecat cu mama la tara cotinut pe perioada zilelor petrecute la tara sa continui tratamentul cu antibiotice insa simteam ca ceva nu este in regula.....deoarece dimineata cand ma trezeam durerea reincepea. In ziua cand am plecat de la tara, inainte sa ies pe poarta casei pur si simplu nu m-am mai putut tine pe picioare si m-am lasat in bratele mamei. Nu stiu cum am ajuns acasa de la tara, desi am reusit sa ajung in statia de microbuze si sa ma urc intr-un microbuz iar cand am ajuns acasa eram sleita de puteri. Stiu ca in acea zi m-am culcat iar a doua zi am mers la medic, care mi-a prescris o reteta pentru infectie urinara. Am urmat acel tratament, cateva zile a fost bine imi revenise insa la o saptamana durerile revenisera. Speriata, mi-am amintit ca am aghiasma de la Iasi de la biserica unde se afla mostele Sfantului Nectarie si timp de 2-3 zile m-am uns cu cate un pic de aghiasma in zona burti. Ca o pacatoasa ce sunt, am uns 2-3 zile insa nu mi-am dat seama ca durerea incepuse sa slabeasca din intensitate. Acum in luna decembrie, imi era frica de ziua in care trebuia sa imi inceapa perioada de menstruatie din cauza durerilor pe care stiam ca trebuie sa le indur. Asteptam acea zi ca rezultatul unui examen (mentionez faptul ca in tot acest timp ma rugam Sfantului Nectarie sa ma ajute sa nu ma mai doara burta).......si minune!!!!!!Perioada de menstruatie a trecut fara vreo durere de burta!!!!!!!! Si nici pana atunci din momentul in care m-am uns cu aghiasma nu m-a mai durut burta. Cand am realizat acest lucru, ma simteam atat de bucuroasa si de linistita si parca nu imi venea sa cred ca am scapat de acele dureri groaznice. Multumesc Sfinte Nectarie ca ti-ai facut mila si de mine!!!!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #423  
Vechi 11.01.2011, 00:36:40
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Imi cer scuze daca in scrierea acestei postari s-au strecurat si erori gramaticale insa acestea se datoreaza ora tarzie la care am scris acest mesaj. Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #424  
Vechi 11.01.2011, 03:07:39
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Se pot corecta greselile, dai clik pe nr ala mic din dreapta #423 apoi EDIT faci corecturile si apoi salvare schimbare si gata.
Sf Nectarie sa-ti poarte de grija acolo unde traiesti.
Vasilica
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 12.01.2011 at 20:05:09.
Reply With Quote
  #425  
Vechi 11.01.2011, 15:24:49
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Se pot corecta greselile, dai clik pe nr ala mic din dreapta #423 apoi EDIT faci coreturile si apoi salvare schimbare si gata.
Sf Nectarie sa-ti poarte de grija acolo unde traiesti.
Vasilica
Multumesc mult de sfat. Sfantul Nectarie sa te ocroteasca si pe tine.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #426  
Vechi 16.01.2011, 00:33:25
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc Sfinte Nectarie!!!!

Revin pentru a relata ajutorul pe care l-am primit inca o data de la Sfantul Nectarie chiar daca pentru unii este doar ceva banal. Prin urmare. ca sa nu mai lungesc vorba eu de ceva vreme tineam legatura cu un preot calugar care m-a ajutat foarte mult cand mie mi-a fost cel mai greu in viata. Am primit multe sfaturi de la el care mi-au fost de foarte mare ajutor si fara sprijinul lui si fara ajutorul lui Dumnezeu, a Maicii Domnului si al Sfantului Nectarie nu as fi putut sa depasesc perioada grea prin care am trecut. Ultima data cand am vorbit cu el a fost pe la inceputut lunii noiebrie iar de atunci nu am mai stiut nimic de el. Incepusem sa imi fac griji pentru el, sa nu fi patit ceva iar in urma cu cateva zile am inceput sa ma rog Sfantului Nectarie sa ma ajute sa aflu vreo veste de la el, sa stiu ca este bine. Iar Sfantul m-a ascultat, astazi am primit telefon de la dansul si mi-a spus ca este bine sanatos doar ca a avut telefonul stricat si din acest motiv nu a mai putut lua legatura cu mine. Multumesc pentru ajutorul dat Sfinte Nectarie!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #427  
Vechi 16.01.2011, 14:15:55
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Revin pentru a relata ajutorul pe care l-am primit inca o data de la Sfantul Nectarie chiar daca pentru unii este doar ceva banal. Prin urmare. ca sa nu mai lungesc vorba eu de ceva vreme tineam legatura cu un preot calugar care m-a ajutat foarte mult cand mie mi-a fost cel mai greu in viata. Am primit multe sfaturi de la el care mi-au fost de foarte mare ajutor si fara sprijinul lui si fara ajutorul lui Dumnezeu, a Maicii Domnului si al Sfantului Nectarie nu as fi putut sa depasesc perioada grea prin care am trecut. Ultima data cand am vorbit cu el a fost pe la inceputut lunii noiebrie iar de atunci nu am mai stiut nimic de el. Incepusem sa imi fac griji pentru el, sa nu fi patit ceva iar in urma cu cateva zile am inceput sa ma rog Sfantului Nectarie sa ma ajute sa aflu vreo veste de la el, sa stiu ca este bine. Iar Sfantul m-a ascultat, astazi am primit telefon de la dansul si mi-a spus ca este bine sanatos doar ca a avut telefonul stricat si din acest motiv nu a mai putut lua legatura cu mine. Multumesc pentru ajutorul dat Sfinte Nectarie!!!!!!!!!!!!!!
Mare esti tu Doamne cu Sfintii Tai. La biserica care merg eu avem moastele sfintului abia astep Duminica sa ma intalnesc cu asa un prieten bun.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #428  
Vechi 16.01.2011, 18:01:17
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit

Sfantul Nectarie ajuta si la examen....cereti ajutorul si veti vedea ce putere are rugaciunile Lui!
Reply With Quote
  #429  
Vechi 17.01.2011, 13:30:36
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Mama unui fost prieten de al meu este are foarte mari probleme cu inima. Chiar daca intre mine si fiul ei relatiile nu au mai mers eu am ramas in relatii foarte bune cu dansa. In urma cu aproape 2 saptamani aceasta a intrat in coma de gradul 3 iar doctorii i-au spus baiatului acesteia sa cheme preotul sa o impartaseasca deoarece nu are ce sa ii mai faca. Atunci eu auzind acestea, i-am spus baiatului ei sa se duca in localitatea Ghimicesti-Vrancea (femeia locuieste in Vrancea - Marasesti) deoarece acolo este o biserica unde se afla o parte din moastele Sfantului Ierarh Nectarie. Acesta s-a dus la respectiva biserica, a lasat un pomelnic, s-a rugat pentru mama lui iar preotul i-a dat o sticluta cu ulei pentru ungere. Acesta s-a intors la spitalul unde era internata mama lui, a uns-o cu ulei iar aseara am primit un mesaj de la el in care m-a anuntat ca "mama si-a revenit, a deschis ochii" iar in dimineata aceasta tot de la el am aflat ca aceasta a inceput sa si vorbeasca. Tin sa mentionez faptul ca, nu este prima data cand aceasta doamna a cazut in coma de gradul 3, au mai fost perioade cand a cazut chiar si in coma de gradul 4, o data s-a intamplat ca sa nu i se mai oxigeneze creierul, insa de fiecare data Sfantul Nectarie a fost langa ea si a ajutat-o. Multumesc Sfinte Nectarie, mare facator de minuni!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #430  
Vechi 18.01.2011, 11:36:17
MartaP's Avatar
MartaP MartaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Tocmai ca de cand gandesc tulburator pentru unii imi este mult mai bine decat in perioada credincioasa. Ca n-o sa-mi fie bine pe forum asta stiu si mi-am asumat acest risc inca de cand am intrat. Iar apele sunt destul de tulburi si fara mine cat timp unii cred ca e o minune faptul ca au castigat la Loto. Eu doar scot in evidenta mentalitatile usor de satisfacut de intamplari banale. Si daca tot gresesc, adu niste argumente si lasa amenintarile si speculatiile.
ai2...ai auzit de melanom malign (faza terminala, cu multiple metastaze)? si de speranta de viata la aceasta boala infioratoare......sunt tare neavenite postarile tale....sunt curioasa sa vad ce spui despre o persoana care a supravietuit bolii, ba chiar a sfidat toate statisticile, e considerat de catre medici "o minune" si in prezent e sanatos tun gratie SF Nectarie !!!!??!!!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33