Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.05.2013, 21:38:48
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Rugaciunea lui Iisus ne este de trebuinta pentru a intra in imparatia Cerului.

"Cea dintai lucrare a voastra, de cum va treziti, sa fie insemnarea cu semnul Sfintei Cruci, iar cele dintai cuvinte ale voastre sa fie cuvintele Rugaciunii lui Iisus: Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste‑ma pe mine, pacatosul. Cand puteti, faceti Rugaciunea lui Iisus pe sirul de metanii, iar cand veti fi ocupati, faceti‑o fara metanie. Rugaciunea lui Iisus ne este de trebuinta pentru a intra in imparatia Cerului.

Celui ce are rugaciunea launtrica, rugaciunea ii este fireasca precum respiratia. Orice ar face, rugaciunea merge de la sine, in launtru. Cel ce are o astfel de rugaciune, stand in biserica, asculta si ceea ce se canta si se citeste si, in acelasi timp, se roaga si launtric, asa cum este scris: Rugaciunea se lipeste de rasuflarea ta.

Chiar si in timpul somnului, lucrarea rugaciunii nu se intrerupe in inima lui: Eu dorm si inima mea privegheaza. Noi, insa, nu avem acest dar. Noi ne trezim si nu avem pe buzele noastre nici macar numele lui Iisus Hristos. O lunga perioada nu am putut intelege ce inseamna unirea mintii cu inima. In esenta, este o unire a tuturor puterilor sufletului, cand toate nazuiesc catre Dumnezeu – ceea ce, atunci cand sunt despartite, este cu neputinta". (Staretul Varsanufie de la Optina)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.05.2013, 21:48:01
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
"Cea dintai lucrare a voastra, de cum va treziti, sa fie insemnarea cu semnul Sfintei Cruci, iar cele dintai cuvinte ale voastre sa fie cuvintele Rugaciunii lui Iisus: Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste‑ma pe mine, pacatosul. Cand puteti, faceti Rugaciunea lui Iisus pe sirul de metanii, iar cand veti fi ocupati, faceti‑o fara metanie. Rugaciunea lui Iisus ne este de trebuinta pentru a intra in imparatia Cerului.

Celui ce are rugaciunea launtrica, rugaciunea ii este fireasca precum respiratia. Orice ar face, rugaciunea merge de la sine, in launtru. Cel ce are o astfel de rugaciune, stand in biserica, asculta si ceea ce se canta si se citeste si, in acelasi timp, se roaga si launtric, asa cum este scris: Rugaciunea se lipeste de rasuflarea ta.

Chiar si in timpul somnului, lucrarea rugaciunii nu se intrerupe in inima lui: Eu dorm si inima mea privegheaza. Noi, insa, nu avem acest dar. Noi ne trezim si nu avem pe buzele noastre nici macar numele lui Iisus Hristos. O lunga perioada nu am putut intelege ce inseamna unirea mintii cu inima. In esenta, este o unire a tuturor puterilor sufletului, cand toate nazuiesc catre Dumnezeu – ceea ce, atunci cand sunt despartite, este cu neputinta". (Staretul Varsanufie de la Optina)

Observatie

Lucrarea rugaciunii nu depinde doar de forta repetitiei ci in primul rand de forta intelegerii.

Intelegerea este ca un sol fertil din care creste floarea rugaciunii.
Repetitia este udarea acesteia.

Intelegerea vine doar prin lucrarea adecvata a celorlalte virtuti.

Cine crede ca este suficienta repetitia rugaciunii fara sa inteleaga miezul ei, este in inselare.

Deci este bine ca din cand in cand sa ne oprim si sa cugetam la sensul ei adanc.
__________________

Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.05.2013, 01:23:50
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

Deci este bine ca din cand in cand sa ne oprim si
să ascultăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.05.2013, 06:02:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Observatie

Lucrarea rugaciunii nu depinde doar de forta repetitiei ci in primul rand de forta intelegerii.

Intelegerea este ca un sol fertil din care creste floarea rugaciunii.
Repetitia este udarea acesteia.

Intelegerea vine doar prin lucrarea adecvata a celorlalte virtuti.

Cine crede ca este suficienta repetitia rugaciunii fara sa inteleaga miezul ei, este in inselare.

Deci este bine ca din cand in cand sa ne oprim si sa cugetam la sensul ei adanc.
Opririle pot deveni și ele prea dese și atunci rugăciunea se transformă în teologhisire sau meditație. Să-L lăsăm așadar pe Dumnezeu să ne miluiască așa cum El știe mai bine, iar noi să credem cu tărie că mila Lui va veni peste noi, nevrednicii, și peste cei pentru care ne rugăm.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.05.2013, 19:20:11
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
să ascultăm.
Ce vrei să asculți, nebunule?
Înșelatule, cine te crezi?...
Vezi-ți păcatele, omule mândru, și ascultă sfatul înțelept al surorii care ți-a strigat, oarecînd, "Vindecă-te tu, mai întăi, doctore!..."


Da, da, da. Așa este, într-adevăr!
Mă smeresc prin harul Domnului și mărturisesc: așa stau lucrurile, da, așa și trebuie să stea mereu, ca harul să devină lucrător în omul păcătos, cu adevărat așa este.

Acum eu vin și spun: să ascultăm!
Înclin să cred tot mai mult că urechea (auzul) e primul organ duhovnicesc trezit la viață de har, întru vrednicia lucrării vieții creștine.
Precum în lumea lui diafană, înainte de naștere, fătul mai întâi aude ceea ce va vedea abia după naștere, așa și în viața bebelușului duhovnicesc: înclin să cred că mai întâi auzim.
"Credința vine din auzite"... zic și eu acum, după ureche...:)

E un auz subțire, acesta...

O prezență
pe care nu o poți numi decât cu teamă multă: auzire...
O fulgerare de gând, lămurit sau abia ghicit, după cum îți e limpezimea sufletului, dorința, sfârșirea, duhul rugăciunii, al căinței, pacea...

Frate, când te rogi caută să iei o clipă aminte și să asculți, mi-a spus călugărul... Apoi m-a lăsat, sub binecuvântarea mâinii puse pe creștetul capului meu nerod. Am rămas nedumerit foarte...
Au trecut 3 ani de atunci, în care am cercat să cunosc duhul vorbei acesteia.

Am îndrăznit de multe ori să ascult. Cu teamă, cu îndoială, cu frica de iluzii sau halucinații, cu evidența duhului de înșelare.
Iar astăzi cunosc și cred și mărturisesc în Hristos că Domnul ne vorbește necontenit, prin harul Lui, prin îngeri, prin sfinții la care avem evlavie, prin Măicuța Lui, prin preot, prin confrați, prin lucruri, prin propriul corp, prin întâmplări felurite, prin propria conștiință (ce ureche mare e această conștiință, în om!).

Dar noi nu suntem mai întâi orbi, ci surzi. Orbi erau iudeii care L-au răstignit pe Hristos.
Nu auzim, poate pentru că mai întâi nu știm că suntem chemați să ascultăm.
Ce? Pe cine?

Cuvântul!
Lăudat fie în veci! AMIN+

P.S. Un exemplu: mă trezesc din somn și spun: Doamne, cum să fac cu X? Că rău mă necăjește și mii de gânduri am din pricina asta și vreau să fac așa și așa, precum știi...
Apoi aud, clar, inconfundabil, lămurit și fără de timp: "Iubiți-vă unii pe alții, precum Eu v-am iubit pe voi mai întâi..."
(Am transcris, evident, după... ureche. Doamne, iartă-mă! Și să mă iertați și voi, fraților și surorilor, de v-am greșit.)

Last edited by cezar_ioan; 11.05.2013 at 19:36:37.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.05.2013, 21:38:23
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Frate, când te rogi caută să iei o clipă aminte și să asculți, mi-a spus călugărul...
Excelenta observatie!

Este ultima cheie a rugaciunii. Cea mai importanta.

Facand o paralela cu tantrele inferioare (Tantra Actiunii) in sistemul crestin putem traduce astfel:

cheia 1: iconografia biblica (care impresioneaza mintea prin citit si meditatii) ne face sa ne impartasim de trupul Lui Hristos;

cheia 2: caldura fina care apare in inima in timpul rugaciunii ne face sa ne impartasim de glasul Lui Hristos;

cheia 3: pauza la sfarsitul sunetului launtric - clipa in care suspendam miscarea rugaciunii si ascultam - ne face sa ne impartasim de mintea Lui Hristos.
__________________

Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.05.2013, 21:47:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Nu vicleni si mai ales nu sminti , "crestine " !

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Excelenta observatie!
Dumneata esti un amestec de teorii "crestine " , asa ca te rog sa-l lasi pe Ioan , adica sa nu-l folosesti in cuvantul tau "crestin " , pentru ca incercarile dumitale disperate de a amesteca "credintele " , nu vor rodi aici pe acest forum cat voi mai fi in in asta viata !
Deci , atat ii spui lui Ioan :"Excelenta observatie!", fara sa-i intinzi binecunoscuta-ti cursa budista !
Voi reveni !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.05.2013, 22:04:11
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dumneata esti un amestec de teorii "crestine " , asa ca te rog sa-l lasi pe Ioan , adica sa nu-l folosesti in cuvantul tau "crestin " , pentru ca incercarile dumitale disperate de a amesteca "credintele " , nu vor rodi aici pe acest forum cat voi mai fi in in asta viata !
Deci , atat ii spui lui Ioan :"Excelenta observatie!", fara sa-i intinzi binecunoscuta-ti cursa budista !
Voi reveni !
Ma asteptam la o reactie vehementa.
Este de inteles.

Eu nu intind curse ci evidentiez principii psihologice care se regasesc si in alte forme de credinte.

Ele nu sunt captive numai in anumite sisteme.

Exista un fir rosu care le strabate pe toate - insa cu alte denominari.
__________________

Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.05.2013, 22:18:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ma asteptam la o reactie vehementa.
Este de inteles.

Eu nu intind curse ci evidentiez principii psihologice care se regasesc si in alte forme de credinte.

Ele nu sunt captive numai in anumite sisteme.

Exista un fir rosu care le strabate pe toate - insa cu alte denominari.
In general am invatat , cu ajutorul lui Dumnezeu , sa ma iau la tranta cu diavolii ! Groaznic , ingrozitor , multa energie risipita in asta lupta , dar cu si prin aceasta lupta am invis multe patimi , inclusiv patima fumatului .
Cunosc metodele lui , salasuite in om , in minteasi in sufletul lui , dar dracul are limite si multa prostie , actionand pe tot acest pamant la fel , fie ca-i vorba de desfranare , fie ca-i vorba de erezii , rataciri , iluzii desarte , amagiri , etc , etc . . . !
Deci dracul din tine este un drac arhicunoscut , plictisitor chiar , si poate fi invins prin post si multa rugaciune ortodoxa , dar in lipsa dumitale de simtire , vei continua cu :"Cugetari din Dharma"si alta si alte tampenii dracesti , spre smintirea celor mai tineri , sau mai slabi de ingeri . . .
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14532
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.05.2013, 11:35:29
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
In general am invatat , cu ajutorul lui Dumnezeu , sa ma iau la tranta cu diavolii ! Groaznic , ingrozitor , multa energie risipita in asta lupta , dar cu si prin aceasta lupta am invis multe patimi , inclusiv patima fumatului .
Cunosc metodele lui , salasuite in om , in minteasi in sufletul lui , dar dracul are limite si multa prostie , actionand pe tot acest pamant la fel , fie ca-i vorba de desfranare , fie ca-i vorba de erezii , rataciri , iluzii desarte , amagiri , etc , etc . . . !
Deci dracul din tine este un drac arhicunoscut , plictisitor chiar , si poate fi invins prin post si multa rugaciune ortodoxa , dar in lipsa dumitale de simtire , vei continua cu :"Cugetari din Dharma"si alta si alte tampenii dracesti , spre smintirea celor mai tineri , sau mai slabi de ingeri . . .
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14532

Domnule Cristi, ma bucur sa aud ca ai invins multe patimi.

Eu inca mai am de luptat cu ele - poate ca una din ele este si aceasta sondare/exprimare a perspectivei budiste.

Nu este in intentia mea sa tulbur, smintesc sau convertesc.

Ignora ceea ce scriu si ai putina rabdare si cu mine, poate ca in cele din urma ma voi alinia felului tau de a gandi si intelege.

Pace tie.
__________________

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea lui Iisus Seraphim7 Rugaciuni 192 21.07.2012 22:09:20
"Minunea" unui fachir si rugaciunea lui Iisus (de Arhimandrit Nicolae Drobiazghin) andrei_im Alte Religii 1 14.05.2011 02:05:28
Rugaciunea lui Iisus MadalinS Rugaciuni 8 10.04.2011 19:11:36
DESPRE RUGACIUNEA LUI IISUS emanuel2007 Despre Biserica Ortodoxa in general 114 16.03.2011 22:26:15
Cleopa Paraschiv Mina Dobzeu Rugaciunea lui Iisus mihailt Rugaciuni 1 18.05.2008 13:06:37