Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.12.2008, 19:42:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Bilant in cateva cuvinte !

Ne apropiem de sfarsitul postului Nasterii Domnului si poate in cateva cuvinte avem curajul sa marturisim in mare cum a fost acest post si daca am reusit in general sa iesim cu bine din el, daca ne-am atins obiectivul , propus si ce a insemnat el efectiv pentru noi. Personal va marturisesc ca a fost un post extrem de greu din toate punctele de vedere. Plin de ispite si "provocari" . Daca ar fi sa-mi dau singur un calificativ, acela ar fi fara rezerve si cu toata sinceritatea : nesatisfacator. Efectiv a fost cel mai slab post al meu de pana acum, ce m-a pus serios pe ganduri. Am avut caderi atat cu vorba , gandul si cu fapta. Cel mai vinovat este gandul ce toate le poate darama intr o clipita, iar de la gand la fapta nu-i decat un pas.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.12.2008, 12:24:27
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Ma alatur si eu lui Cristi si fac si eu bilantul.Postul acesta a fost postul bucuriei pentru mine pentru ca,dupa indelungi cautari,Dumnezeu a randuit ca eu sa gasesc duhovnicul care sa-mi fie ca un tata.Ce cadou frumos..acum in ultimele zile din post.Dupa intalnirea cu acest parinte,urmata de o marturisire am capatat in suflet o traire pe care nu am mai avut-o niciodata..un fel de pace,liniste dar si pocainta...amestecat cu inca ceva...Postul acesta a fost cel mai roditor pentru mine cu toate ca nu l-am tinut nici pe departe asa cum ar trebui si cum multi crestini o fac..dar am intrezarit lumina..care sa ma duca pe drumul bun..Eu mi-am primit cadoul mai devreme chiar de la Dumnezeu...un duhovnic.Va doresc ca aceste ultime zile de post sa fie incununarea a tot ceea ce ati incercat sa faceti pe parcursul lui,mai ales ca tocmai acum vrajmasul ne ispiteste mai mult...si va rog sa ma iertati,toti cei de pe forum,daca v-am gresit sau ispitit in vreun fel.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.03.2009, 08:21:46
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Smile

Bilanțul meu a fost unul bun din mila lui Dumnezeu .Ar fi bine dacă mi-ar ieși și ceea ce mi-am propus dar poate că trebue să mă mulțumesc cu ceea ce am adică sănătate -operația mi-a reușit -luna martie niciodată nu a dat greș pt mine -cineva îmi spunea odată-
Cînd urci muntele te înpiedici ,cazi te ridici ,urci panta ,aluneci ,apoi urci ,și iar de la capăt pînă ajungi urci sus.Era Pr Ioan decedat în urmă cu 4 ani după Paște în săptămîna luminată
Cîtă dreptate avea ,pt că acum parcă acum urcușul ăsta e cel mai greu, din toate punctele de vedere dar cu Dumnezeu înainte .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.03.2009, 10:16:17
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

Intr-adevar , e un post greu ,dar singura piedica am fost si sunt eu ,cu putina mea credinta si nadejde...
Totusi mi s-au intamplat si lucruri minunate ,am reusit sa ma spovedesc si sa ma impartasesc asa cum mi-am dorit ,am reusit sa-l duc si pe fiul meu ,asta e cea ma mare realizare...
In rest , postul alimentar e cel mai simplu , mai greu e cu celalalte...nu am reusit sa ma rog cu prea mare ravna decat in momentele de disperare ,alteori parca imi simteam sufletul amortit .Dar sunt sigura de faptul ca "Dumnezeu e in noi mai mult decat suntem noi insine"...si ca ne va ajuta sa facem pasi inainte...Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cateva constatari banale.... victortiti89 Generalitati 24 30.05.2011 22:53:31
O nelamurire+cateva recomandari Scotianul Generalitati 9 15.06.2010 03:26:34
Cateva cuvinte despre "catolici" + cateva dogme andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 21.02.2010 15:06:08
Cateva nelamuriri zoridezi Din Vechiul Testament 17 28.09.2009 18:41:21
Cateva lamuriri achimovjan Impartasania (Taina Euharistiei) 6 18.07.2008 13:04:35